ରାୟଗଡା

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉନି ଇନ୍‌ଡୋର ହଲ୍‌

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉନି ଇନ୍‌ଡୋର ହଲ୍‌
ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଗଜପତି ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ନିର୍ମିତ ଇନ୍‌ଡୋର ହଲ୍‌ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ହଲ ଦୀର୍ଘମାସ ହେବ କ୍ରୀଡା ବିଭାଗକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରେ କୌଣସି ଇନଡୋର ଗେମ୍‌ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଇନାହିଁ। ଏହା କେବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ କେବେ ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ ଓ ପାନୀୟଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ସେନେଇ ସମ୍ପ୍ରତି ବିଧାନସଭା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାୟକ କେ.ସୂରିୟା ରାଓ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ।  ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଗଜପତି ଜିଲାରେ କ୍ରୀଡାର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଏକ କୋଟି ୭୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ଏହି ଏକମାତ୍ର ଇନଡୋର ହଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲାା ମାତ୍ର ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ଓ କ୍ରୀଡ଼ାପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିଲେ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ରହିଥିବା ଲୁକ୍କାୟିତ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଭା ବିକଶିତ ହେବା ସହ କ୍ରୀଡାବିତମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଭାକର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କ୍ରୀଡା ବିଭାଗକୁ ଉକ୍ତ ହଲ ହସ୍ତାନ୍ତର ସମୟରେ ଏହାର ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ବାକି ରହିଥିଲା।  ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ ପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ୩ରୁ୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। 

All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ଜଳକଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ସି’ କଲୋନୀବାସୀ

ବାଲିମେଳା,୨୫ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାର୍ଲାକୋଟା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ସି’ କଲୋନୀବାସୀ ଜଳକଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି। 

ଜବରଦଖଲ ହୋଇଛି କାଜୁ ଜଙ୍ଗଲ: ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜବରଦଖଲ ହୋଇଛି କାଜୁ ଜଙ୍ଗଲ: ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କୋରାପୁଟ,୨୫ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଉନ୍ନତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜଙ୍ଗଲ  ଜମିରେ କାଜୁ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟିକରି ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି। 

ଭୋଜି ଖାଇ ଜଣେ ମୃତ, ୩୦ ଅସୁସ୍ଥ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର,୨୫ା୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ବୁଡ଼ାଗୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ପଡ଼ଚୁଆଁ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ା

ଗାଧୁଆ ଘରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

ଗାଧୁଆ ଘରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ

କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର,୨୫ା୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କଲ୍ୟାଣସିଂହପୁର ବ୍ଲକ  ଶିକରପାଇ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ନଦୀ ଘାଟରେ ଥିବା ଏକ ଗାଧୁଆ ଘରୁ ଗୁରୁବାର  ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ା

ଗଞ୍ଜେଇ କାରବାରରୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ: ପରିବାରର ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର

ଗଞ୍ଜେଇ କାରବାରରୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ: ପରିବାରର ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୫ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ବାପା ଓ ୩ ଭାଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗଞ୍ଜେଇ କାରବାରକୁ ନେଇ ଏହି ତୁମୁଳ କାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ବିକାଶଠାରୁ ଦୂରରେ ଆଦାନଗୁଡ଼ା-ତଳଗ୍ରାମ

ବିକାଶଠାରୁ ଦୂରରେ ଆଦାନଗୁଡ଼ା-ତଳଗ୍ରାମ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୫।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) - ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାମନଗଡ ପଞ୍ଚାୟତର ଆଦାନଗୁଡା-ତଳଗ୍ରାମ ରହିଛି ବିକାଶଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ। ସରକାରଙ୍କ ଅଧିକାଂଶ ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରିନାହିଁ। ଫଳରେ ପାହାଡତଳି ଅଞ୍ଚଳ ରୂପେ ପରିଚିତ ଏହି ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ବିକାଶ ହୋଇଛି ସାତସପନ। ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଟିକକ ମଧ୍ୟ ଏଠି ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। 

ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର  କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବହେଳା : ରକ୍ତଦାନ ନ କରି ଫେରିଗଲେ ୧୬୩ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ

ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବହେଳା : ରକ୍ତଦାନ ନ କରି ଫେରିଗଲେ ୧୬୩ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ

ମାଲକାନଗିରି,୨୫।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରରେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ନ ଥିବାରୁ ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକର ୧୭୦ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ  ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ। ମାତ୍ର ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରର କେତେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ମାତ୍ର ୭ଜଣ ରକ୍ତଦାନ କରିଥିଲେ। ୧୬୩ ଜଣ ରକ୍ତଦାନ ନ କରି ଫେରି ଯାଇଥିଲେ। 

ଗୋଷାଣୀରେ ପୁଣି ହାତୀପଲ

ଗୋଷାଣୀରେ ପୁଣି ହାତୀପଲ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୫।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲାରେ ପୁଣି ହାତୀପଲଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ହାତୀପଲ ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକ  ଜଙ୍ଗଲପାଡୁ ଗ୍ରାମ ସହ ଗଣ୍ଡାହାତୀ ଅଞ୍ଚଳର ଲାଲୁସାହି ଆଦି ଗ୍ରାମରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି। 

ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ: ନାହାନ୍ତି ଚକ୍ଷୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ: ନାହାନ୍ତି ଚକ୍ଷୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୫।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଚକ୍ଷୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ଉପରେ ଜିଲାର ୭ ବ୍ଲକର ଜନସାଧାରଣ ଏବଂ ସୀମାନ୍ତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଲୋକେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି।

୯ ଦିନ ପରେ ଶାଶୁଘରକୁ ଫେରିଲେ ମା’ ମଙ୍ଗଳା

୯ ଦିନ ପରେ ଶାଶୁଘରକୁ ଫେରିଲେ ମା’ ମଙ୍ଗଳା

ଉମରକୋଟ, ୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଉମରକୋଟରେ  ମା’ ମଙ୍ଗଳା ୯ ଦିନ ଧରି ବାପା ଘରେ ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରି  ଶାଶୁ ଘର ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ୯ ଦିନ ଧରି ମା’ଙ୍କ ଯାତ୍ରାରେ ଉମରକୋଟ  ସହର ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇ ପଡିଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ତାରିଖରେ ମା’ଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମା’ ମଙ୍ଗଳା ୯ ଦିନ ଧରି ମା’ ଘରେ ସାଙ୍ଗ ସାଥୀଙ୍କ ମେଳରେ ସାହି  ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ ।

 ଛୁଟିରେ  ଯାଇଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ:  ୮ ଜଣଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

ଛୁଟିରେ ଯାଇଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ: ୮ ଜଣଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୨୫।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ଖରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିବେ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ବହୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛ।  

ଗୋଦାମ ଅଭାବ, ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ କମିଲା: ୧୦ ହଜାର କମ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ବ୍ୟାଗ କେନ୍ଦୁପତ୍ର କିଣାଯିବ

ଗୋଦାମ ଅଭାବ, ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ କମିଲା: ୧୦ ହଜାର କମ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ବ୍ୟାଗ କେନ୍ଦୁପତ୍ର କିଣାଯିବ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୫।୪(ବି.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଗୋଦାମ ଓ ରପ୍ତାନୀର ଅଭାବ ଲାଗି ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ କମାଯାଇଛି।  ଜିଲାରେ ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୦ ହଜାର କମ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ବ୍ୟାଗ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଲାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।


Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri