ଖେଳ |

ଖେଳରତ୍ନ ଲାଗି ନିରଜ, ଚାନୁଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ

ଖେଳରତ୍ନ ଲାଗି ନିରଜ, ଚାନୁଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୯- ଷ୍ଟାର ଜାଭେଲିନ ଥେୟାୟର ନିରଜ ଚୋପ୍ରା ଓ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଭାରୋତ୍ତୋଳନରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ମିରାବାଇ ଚାନୁଙ୍କ ନାମକୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳରତ୍ନ ସମ୍ମାନ ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ନିରଜ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳରତ୍ନ ଓ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ଲାଗି ଆଥ୍‌ଲେଟଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି କୋଚ୍‌ଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଉଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଧ୍ୟାନଚାନ୍ଦ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କମଟି ଗଠନ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଖେଳରତ୍ନ ଓ ଅର୍ଜୁନ ସମ୍ମାନ ସୁପାରିସ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଯାହାଫଳରେ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରେ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଆଥ୍‌ଲେଟ୍‌ଙ୍କ ନାମ ଉଭୟ ସମ୍ମାନ ନିମନ୍ତେ ସୁପାରିସ କରାଯାଇପାରିବ। ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇ କୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଇନ୍ଦରମିତ କାଉଲ କୋଚାରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଖେଳରତ୍ନ ପାଇଁ ଗଠିତ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅଶ୍ୱିନୀ ନାଚାପ୍ପା, କମଲେଶ ମେହଟା, ସମରେଶ ଜୁଙ୍ଗ ଓ ବିମଲ କୁମାର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଧ୍ୟାନଚାନ୍ଦ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ଗଠିତ କମିଟିରେ ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିୟାଣା ହାଇ କୋର୍ଟ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ମୁକୁଲ ମୁଦଗଲଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। 
All Right Reserved By

ଖେଳ |

 କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୨୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସାନ ଅଙ୍କରିଆଠାରେ ଗତ ତିନିଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ମା’ କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ କୋଟସମଲାଇକୁ ହରାଇ ସୋନପୁର ଜୟ ଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ମା’ କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ସୋନପୁର ଖେମାଲୋଏକୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପାତ୍ରପାଲିକୁ  ହରାଇ କୋଟସମଲାଇ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା।

ବିଶ୍ୱ ବକ୍ସିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ମେରିକମ୍‌ଙ୍କ କୃତିତ୍ୱ

ବିଶ୍ୱ ବକ୍ସିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ମେରିକମ୍‌ଙ୍କ କୃତିତ୍ୱ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦।୧୧(ପି.ଟି.)- ତାରକା ଭାରତୀୟ ବକ୍ସର ଏମ୍‌.ସି. ମେରିକମ୍‌ ମହିଳା ବିଶ୍ୱ ବକ୍ସିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ୭ମ ପଦକ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। 

ସ୍ମିଥ୍‌, ଓ୍ବାର୍ନରଙ୍କ ଉପରେ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ବଳବତ୍ତର ରହିବ

ସ୍ମିଥ୍‌, ଓ୍ବାର୍ନରଙ୍କ ଉପରେ ବାସନ୍ଦାଦେଶ ବଳବତ୍ତର ରହିବ

ବ୍ରିସ୍‌ବେନ, ୨୦।୧୧(ପି.ଟି.)- ବଲ୍‌ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ମାମଲାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ କ୍ରିକେଟର ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ୍‌ ଓ ଡେଭିଡ୍‌ ଓ୍ବାର୍ନରଙ୍କ ସମେତ ନବାଗତ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ କେମରୁନ ବ୍ୟାନକ୍ରଫ୍ଟଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ବାସନ୍ଦାଦେଶ ଆଗାମୀ ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। 

ବବ୍‌ ଅରୁମଙ୍କ ସହ ବିଜେନ୍ଦରଙ୍କ ନୂଆ ଚୁକ୍ତି

ବବ୍‌ ଅରୁମଙ୍କ ସହ ବିଜେନ୍ଦରଙ୍କ ନୂଆ ଚୁକ୍ତି

ଲସ୍‌ ଆଞ୍ଜେଲ୍ସ, ୨୦।୧୧(ପି.ଟି.)- ଷ୍ଟାର ଭାରତୀୟ ବକ୍ସର ବିଜେନ୍ଦର ସିଂ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପ୍ରୋମୋଟର ବବ୍‌ ଅରୁମଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ‘ଟପ୍‌ ର଼୍ୟାଙ୍କ’ ସହ ନୂତନ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଫ୍ରଫେଶନାଲ ବକ୍ସିଂରେ ଭାରତ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅପରାଜେୟ ରହିଥିବା ବିଜେନ୍ଦର ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଆମେରିକାରେ ପଦାର୍ପଣ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି।

ଆସାମକୁ ୧୨୧ ରନରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ କଲା ଓଡ଼ିଶା

ଆସାମକୁ ୧୨୧ ରନରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ କଲା ଓଡ଼ିଶା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୧୧- ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ୩ୟ ରାଉଣ୍ଡ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ଦଳ ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ଘରୋଇ ଆସାମ ବିପକ୍ଷରେ ଦମ୍‌ଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି।

ସ୍ମୋକିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା

ସ୍ମୋକିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା

ମୁମ୍ବାଇ, ୨୦।୧୧- ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଷ୍ଟାର୍‌ ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଧୂମପାନ କରୁଥିବାର ଏକ ଭିଡିଓ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି, ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚାରିଆଡ଼େ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି ଚାଲିଛି।

ପୋଥାସ୍‌ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ଅନ୍ତରୀଣ କୋଚ୍‌

ପୋଥାସ୍‌ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜର ଅନ୍ତରୀଣ କୋଚ୍‌

ସେଣ୍ଟ ଲୁସିଆ, ୨୦।୧୧- ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ କ୍ରିକେଟ ଦଳର ଫିଲ୍ଡିଂ କୋଚ୍‌ ନିକ୍‌ ପୋଥାସ୍‌ଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ ଲାଗି ଅନ୍ତରୀଣ କୋଚ୍‌ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ଲ’ ଗତମାସରେ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ଓହରି ଯାଇଥିଲେ।

ସର୍ବଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ଜୁଡ଼ୋ କ୍ଲଷ୍ଟର ଉଦ୍‌ଯାପିତ : ୪ ବର୍ଗରେ ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବିକୁ ଟାଇଟଲ୍‌

ସର୍ବଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ଜୁଡ଼ୋ କ୍ଲଷ୍ଟର ଉଦ୍‌ଯାପିତ : ୪ ବର୍ଗରେ ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବିକୁ ଟାଇଟଲ୍‌

କଟକ ଅଫିସ, ୨୦ା୧୧- ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୩ୟ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ଜୁଡୋ କ୍ଲଷ୍ଟର ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ସ୍ଥାନୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସଶସ୍ତ୍ର ସୀମା ବଳ (ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବି) ଦଳଗତ ଭାବେ ସର୍ବାଧିକ ୪ଟି ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି ।  ଉଷୁ ଓ ଟାଇକୋଣ୍ଡୋର ଉଭୟ ପୁରୁଷ, ମହିଳା ବର୍ଗରେ ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବି ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇ ଏହି ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । 

ବିଜୟ ମର୍ଚ୍ଚାଣ୍ଟ ଟ୍ରଫି: ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା

ବିଜୟ ମର୍ଚ୍ଚାଣ୍ଟ ଟ୍ରଫି: ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା

କଟକ ଅଫିସ,୨୦ା୧୧-  ଅଗରତାଲାର ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ ଏକାଡେମୀ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ୧୬ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବିଜୟ ମର୍ଚ୍ଚାଣ୍ଟ ଟ୍ରଫି ଓଡ଼ିଶା-ତ୍ରିପୁରା ମ୍ୟାଚର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଖେଳ ଶେଷ ହୋଇଛି । 

ଆର୍ଚେରୀ ଆସୋସିଏଶନ ନିର୍ବାଚନ :  ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବେନି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ଆର୍ଚେରୀ ଆସୋସିଏଶନ ନିର୍ବାଚନ : ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବେନି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦ା୧୧ (ପି.ଟି.)-ଚଳିତ ଆର୍ଚେରୀ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଏଆଇ)ର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳାଫଳ ବାହାରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି କୌଣସି ପିଟିଶନ ଦାଖଲ କରାଗଲେ ଏହା ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଇ ପାରେ।  

ଏଆଇବିଏ ମହିଳା ବିଶ୍ୱ ବକ୍ସିଂ:  କ୍ୱାର୍ଟରରେ ୮ ଭାରତୀୟ

ଏଆଇବିଏ ମହିଳା ବିଶ୍ୱ ବକ୍ସିଂ: କ୍ୱାର୍ଟରରେ ୮ ଭାରତୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୧୧(ପି.ଟି.)- ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଏଆଇବିଏ ମହିଳା ବିଶ୍ୱ ବକ୍ସିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଦମ୍‌ଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି। ଜଜିଂରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ବକ୍ସରଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରି ପାରିନାହିଁ। ସୋମବାର ୮ଜଣ ଭାରତୀୟ ବକ୍ସର କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। 

ଭାରତ- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ:ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଫ୍ଲାଶେସକୁ ଅଡିଓ ରାଇଟ୍ସ

ଭାରତ- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ:ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଫ୍ଲାଶେସକୁ ଅଡିଓ ରାଇଟ୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୧୧(ପି.ଟି.)-  ଜଣାଶୁଣା ମଲ୍ଟି ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଆପ୍‌ ‘ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଫ୍ଲାଶେସ୍‌’ ଆଗାମୀ ଭାରତ- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରିକେଟ ସିରିଜର ଅଡିଓ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟ ରାଇଟ୍ସ ହାସଲ କରିଛି। ସୋନୀ ପିକ୍ଚର୍ସ ନେଟଓ୍ବର୍କ ଲିମିଟେଡଠାରୁ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ଫ୍ଲାଶେସ ଏହି ଅଧିକାର ହାସଲ କରିଛି।