ରାୟଗଡା

ସାପଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ମାଧବ

ସାପଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ମାଧବ
ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୧୨।୯: ବାଲିମେଳା-ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଜଳଭଣ୍ଡାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଥିଲା। ଏହାକୁ କାଟି ତିଆରି ହେଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସହର। ମଝିରେ ରହିଲା ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ବ୍ୟାରେଜ। କଲୋନୀ ପଛରେ ନାଳ ଓ ଡ୍ରେନ। ଫଳରେ ଏଠାରେ ସାପ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା।  ସାପ ଧରିବାରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାହିର ହେଉଛନ୍ତି ମାଧବ କୁଶପାରିଆ। ଯାହା ଘରୁ ସାପ ବାହାରେ ଖୋଜଯାଏ ତାଙ୍କୁ । ବେନିଆଗୁଡାରେ ତାଙ୍କ ଘର। ପୂଜାପାଠ  କରି, ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ଭଡା ଲଗାଇ  ସେଥିରୁ ଯାହା ରୋଜଗାର ହୁଏ ସେ ପରିବାର ଚଳାନ୍ତି।  ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ସାହସିକତାର ସହ ବିନା ତାଲିମରେ କୌଶଳ କରି ସାପ ଧରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମାଧବ। ସେହିଦିନଠାରୁ ଆଉ ପଛକୁ ଫେରିନାହାନ୍ତି। ବୁଦ୍ଧି ଖଟାଇ କୌଶଳ କରି ସେ ସାପ ଧରନ୍ତି। ସେଥିରେ ଅଜଗର ସାପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏଯାବତ୍‌ ସେ ଶତାଧିକ ସାପ ଧରି  ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଜାରି

ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଜାରି

ଝରିଗାଁ୧୪।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଗୁରୁସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଡାବାଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ ଧନପତି ମୁଦୁଲି(୪୭)।

ବିଜାପୁରରେ ଆଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣ, ୪ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଜବାନ ଆହତ

ବିଜାପୁରରେ ଆଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣ, ୪ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଜବାନ ଆହତ

ରାୟପୁର/ମାଲକାନଗିରି,୧୪।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଛତିଶଗଡ଼ ବିଜାପୁର ଘାଟିରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଆଇଇଡି ବିସ୍ପୋରଣ ହୋଇଛି।  ଏହି ଘଟଣାରେ ୪ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଜବାନ, ଜଣେ ଡିଆର୍‌ଜି ଏବଂ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଆହତ ହେଇଛନ୍ତି।

ପାଣି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ: ହାଣ୍ଡି, ଗରା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପାଣି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ: ହାଣ୍ଡି, ଗରା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଦଶମନ୍ତପୁର, ୧୪।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକବାସୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଗରା, ମାଠିଆ ଆଦି ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଖବରପାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଡିଓ ଡମ୍ବରୁଧର ମଲ୍ଲିକ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା କରିବା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ହଟିଥିଲା। 

ଗୁମ୍ମା ଆବାସିକ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଅଭିଭାବକ

ଗୁମ୍ମା ଆବାସିକ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ଅଭିଭାବକ

ବୈପାରୀଗୁଡା, ୧୪।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବୈପାରୀଗୁଡା ବ୍ଲକ ଗୁମ୍ମାରେ  କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ଆବାସିକ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢା ହେଉ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି  ଶତାଧିକ ଅଭିଭାବକ  ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠପଢା ଆଦୌ ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ। 

ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ସିପିଆଇ (ଏମ୍‌) ଦେଲା ଦାବିପତ୍ର

କାଶୀନଗର, ୧୩ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଜଗନ୍ନାଥ ମିଶ୍ର, ଡିଓ୍ବାଇଏଫ୍‌ଆଇ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଯତୀନ ମହାନ୍ତି, ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ମଣ୍ଡଳୀ ସଭ୍ୟ କେ. ମୀନାରାଓ, ସୌମେନ୍ଦ୍ର ଶବର, କେ.ସଞ୍ଜିବ, ଶୁକୁ ଶବର, କାର୍ତ୍ତିକ ଶବରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କର୍ମୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ।

ବସ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ୨ ଗୁରୁତର, ବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ବସ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ୨ ଗୁରୁତର, ବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ଗୋଷାଣି, ୧୩ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକର ଅଡାଗାଁ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବାଇକ୍‌ ଓ ବସ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୨ଜଣ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକ ଅଡବା ଗ୍ରାମର ଟେମ୍ବୁରୁ ବୁଡୁ ଓ ନରହରିପୁର ଗ୍ରାମର ରୁଙ୍କୁ ରାଇନା। ଗୁରାଣ୍ଡି ଥାନା ପୋଲିସ ଉକ୍ତ ଗାଡ଼ି ଦୁଇଟିକୁ ଜବତ କରିବା ସହ ବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ନବ ନିର୍ମିତ ଘରର ଛାତ ଭୁଷୁଡି ଜଣେ ମୃତ

ନବ ନିର୍ମିତ ଘରର ଛାତ ଭୁଷୁଡି ଜଣେ ମୃତ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ, ୧୩।୧୧: ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ ତାଡମା ପଞ୍ଚାୟତର  ସେରିକଣା ଏକ ନବ ନିର୍ମିତ ଘରର ଛାତ ଭୁଷୁଡି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ସିନ୍ତାଲିଗୁଡାରେ ଭେଙ୍କେଟେଶ୍ୱର ସେନାପତି।  ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। 

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅପହଞ୍ଚ

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଅପହଞ୍ଚ

ରାଇଘର,୧୩।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକ ଖୁଡୁକ ପଞ୍ଚାୟତର ଏକ ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକା ଓ ଦୁର୍ଗମ  ଅଞ୍ଚଳ ହେଉଛି  ଓଡମା ଧମକି। ରାଇଘର ଠାରୁ ୨୫ କି.ମି ଦୂରରେ ଥିବା ଖୁଡୁକ ପଞ୍ଚାୟତର ୧୧ ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ କେରାଡିହି ର ହାମଲେଟ ଗଁ। ହେଉଛି ଓଡମା ଧମକି। ଏହି ଗଁ। ପାଖରେ ପୁଜାରୀ ପାରା, ଲାଲଭଟଲି, ମଦନ ଶ୍ରୀ, ଗୋଁଇତା ବେଡା ଓ ତରୀଆ ଡଙ୍ଗରୀ  ଛୋଟ ଛୋଟ ଗଁ। ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେହି ଗଁ। କୁ ଯିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ନାହଁ। ଏହି ୫ ଟି ଗ୍ରାମରେ ୧୫୦ ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଘର ଥିବା ବେଳେ ଜନସଂଖ୍ୟା ୬୭୦ ରହିଛି । ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାତ ସପନ । ଗଁ। କୁ ଲାଗି ରହିଛି ଛୋଟ ନାଳ । ସେହି ନାଳ ପାରି ହୋଇ କିଛି ଦୂର ଗଲା ପରେ ପଡେ ଛତିଶଗଡ ।  ଏହି ଓଡମା ଗାଁରେ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ରାସ୍ତା, ପାନୀୟ ଜଳ, ଗମନାଗମନ ଆଦି ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। 

ମଦ ଗନ୍ଧ ବଳୟରେ ପ୍ରେମ ପାହାଡ଼

ମଦ ଗନ୍ଧ ବଳୟରେ ପ୍ରେମ ପାହାଡ଼

ରାୟଗଡା ଅଫିସ,  ୧୩।୧୧: ପାହାଡ ପର୍ବତରେ ଘେରା ରାୟଗଡ ଜିଲା। ଏଠାକାର ମନୋରମ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଥାଏ ବର୍ଷ ତମାମ। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ମାତ୍ରଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଦେଶୀମଦ ଭାଟି ଗଢି ଉଠୁଥିବାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଆସିବାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ସବୁଠି ବ୍ୟାପୁଛି ପୋଚା ମହୁଲିର ଗନ୍ଧ। ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢୁଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନୀସ୍ଥଳି ନିକଟରେ ଗଢି ଉଠିଥିବା ଦେଶୀ ମଦ ଭାଟି  କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବାର୍ଷିକ ରାଜସ୍ବ ଦେଉଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ହଟେଇବାକୁ ସାହସ କିମ୍ବା ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁ ନ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।  

ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଅପହରଣ ଘଟଣା: ୫ଦିନ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅପହୃତ

ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଅପହରଣ ଘଟଣା: ୫ଦିନ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅପହୃତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୧୧(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାର ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ସଦାଶିବ ସାହୁ(ସୁନୀଲ)ଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କେତେଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଅପହରଣ କରିନେଇଥିଲେ । ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅପହରଣକାରୀ ସୁନୀଲଙ୍କୁ ମାଜେଷ୍ଟକ୍‌ ଗାଡ଼ି  ସହ ଛାଡ଼ିଦେଇଛନ୍ତି । 

ରାସ୍ତା କାମ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ

ରାସ୍ତା କାମ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୩।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ଗୁମ୍ମା ରୋଡ୍‌ ପାଞ୍ଚମାଇଲ ଛକଠାରୁ ସିଦ୍ଧାମଡଙ୍ଗ ଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨.୫କିମି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ସରିଛି। ଏହି ନିର୍ମାଣ କାମ ନିମ୍ନମାନର ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିିଛନ୍ତି ା ଉକ୍ତ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା ୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। 

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ:ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଉଛି

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ:ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଉଛି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୩।୧୧(ବି.ପ୍ର.)-ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅକୁ  ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆଣିଥିଲେ ମାତା ପିତା।  କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିଲାନି  ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପରାମର୍ଶ। ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପୁଅକୁ ଚିକତ୍ସା ପାଇଁ କେଉଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ନାହିଁ।