ରାୟଗଡା

ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦେଇଛି ପରିଚୟ

ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦେଇଛି ପରିଚୟ
ଧୋଡ୍ରା,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦୂରବ ସିଲ। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଜୀବନର ଚଳାପଥରେ ହାରି ନାହାନ୍ତି। ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରି ଅନେକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିଣିବା ସହ ମୂର୍ତ୍ତି କାରିଗର ଭାବେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଛନ୍ତି। ପାର୍ବଣ ଆସିଲେ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜା ପଡିଥାଏ। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର ନ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି। ଜିଲା  ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ  ଧୋଡ୍ରା ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଟିଗୁଡା ୟୁଭି ୧୯ରେ ସ୍ତ୍ରୀ ସୀମା ସିଲ୍‌ ଓ ଝିଅପୁଅ ସହ ଦୂରବ ରହୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ସେ ନିଜ ଚାଷ ଜମିରେ କାମ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଥରେ ତାଙ୍କୁ ଜ୍ୱର ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ବେଶୀ ଚଲାବୁଲା କରି ପାରି ନଥିଲେ। ସେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପାଲଟି ଯାଇଥିଲେ । ଜମିକୁ ଯାଇ ଚାଷ କାମ ଆଉ କରିପାରି ନଥିଲେ । ପରିବାର ବୋଝ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ରହିଥିଲା । ଗାଁ ପୂଜା ମଣ୍ଡପଠାରେ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଗରୁ ଦେଖିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି କାରିଗରଙ୍କଠାରୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀ ଶିଖିଥିଲେ । ତେବେ ସେହି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅବଲମ୍ବନ କରି ସେ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।  ଭାବିଥିଲେ ଏହାଦ୍ୱାରା ପରିବାର ଚଳଣୀରେ ଅଳ୍ପ କେତେ ଦିନ ସହାୟତା ହେବ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବର୍ଷସାରା ପରିବାର ଚଳଣିରେ ସହାୟତା କରୁଥିବା ଦୂରବ  କହିଛନ୍ତି ।  ଘରେ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କଲେ ତାଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିଥାନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ ସୀମା। ମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଟି ଲେପନ, ରଙ୍ଗଦେବାରେ ସେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । ଗଣେଶ ପୂଜା ସହର, ଗାଁ, ସାହି ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହି ସେ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢି  କିଛି ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରିଥାନ୍ତି। ଛୋଟରୁ ବଡ ବିଭିନ୍ନ ଆକୃତ୍ତିର ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ସେ କରିଥାନ୍ତି।   ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା, ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା, କାଳୀ ପୂଜା, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାକୁୁ ଯାଇ ସେ  ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରିଥାନ୍ତି । ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସେ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରଙ୍ଗର ଚାହିଦା ବଢିଯିବା ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୂର୍ତ୍ତି ବଜାରକୁ ଆସିବା ଯୋଗୁ ସେତେଟା ଲାଭ କମିଯାଇଛି ବୋଲି ଦୂରବ କହିଛନ୍ତି । ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଉପରେ ସେ ନିର୍ଭର କରି ନାହାନ୍ତି।  ଇଚ୍ଛା ଥିରେ ଉପାୟ ଆପେ ଆସିଥାଏ । ଏହି ଅଳ୍ପବିଦ୍ୟା ତାଙ୍କୁ ଏବେ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି ବୋଲି  ଦୂରବ କହିଛନ୍ତି। 
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚସ୍ପତି : ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଅବଗତ କରାଇଲେ

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚସ୍ପତି : ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଅବଗତ କରାଇଲେ

ମାଲକାନଗିରି,୧୨ା୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜ୍ୟପାଳ  ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶି ଲାଲଙ୍କ ଦିନିକିଆ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ପୂର୍ବତନ ଉପବାଚସ୍ପତି ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଦୋରା ସ୍ଥାନୀୟ ସର୍କିଟ ହାଉସ୍‌ଠାରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ଦୀର୍ଘ ୨ବର୍ଷ ହେଲା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନରେ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ଆଇନ ୧୯୯୬, ଧାରା ୪କୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା କରି ତାଙ୍କ ଦଳୀୟ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କୁ କାମ ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଦୋରା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

ଗୁଳି ବିନିମୟ: ୫ ମାଓବାଦୀ ମୃତ,୫ ଯବାନ ଆହତ

ମାଲକାନଗିରି,୧୨ା୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଛତିଶଗଡ  ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ପୋଲିସ ସହ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇ ୫ ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ନିହତ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିନାହିଁ। ବିଜାପୁର ଜିଲା ପାମେଡ୍‌ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଯବାନଙ୍କ ସହ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୫ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳିରେ ୫ଜଣ ଯବାନ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି

ଛତିଶଗଡ଼ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ

ଛତିଶଗଡ଼ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ

ମାଲକାନଗିରି,୧୨ା୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଛତିଶଗଡର ସୁକୁମା ଜିଲାରେ କଡା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ମତଦାନ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସୁକୁମା ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ ୮ ପ୍ରତିଶତ ବୁଥ୍‌ ଗଛ ଛାଇଁ ତଳେ ହୋଇଥିଲା। ଲୋକମାନେ ଧାଡି ବାନ୍ଧି ନିର୍ଭୟରେ ଭୋଟ ଦେବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରତି ବୁଥ୍‌ ଚାରିପଟେ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଭୟ ଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକରେ ବୁଥ୍‌  କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ମୋଟ ୪ହଜାର ୩୩୬ଟି ପୋଲିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ମିଳୁନି ପଟ୍ଟା, ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା,୧୨।୧୧-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା  ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ୧୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ନେଇ ଗଠିତ।  ଏହି ପଞ୍ଚାୟତ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାର ରାଜଲକୋଣ୍ଡା ଓ ଆରଏସସି-୧୬ ଗ୍ରାମକୁ ୩ ଏକରରୁ ୫ ଏକର ଚାଷ ତଥା ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟା ଦେଇ ସେହି ପଟ୍ଟାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଉଥିବା ବେଳେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ୩୦/୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ବସବାସ କରୁଥିବା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସହର, ପଡା, ସାହି ଓ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦା ଏସବୁ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଦୁଇ ବାଇକ ଧକ୍କା: ୪ ଗୁରୁତର

ଦୁଇ ବାଇକ ଧକ୍କା: ୪ ଗୁରୁତର

ଝରିଗାଁ,୧୨।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଚିତାବେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ମୁନିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ ମୁହାଁମୁହଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି।

ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ

ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ବାଧକ

ମାଥିଲି, ୧୨।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ) - ସାଥୀ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ବିଦ୍ୟାଳୟ ମୁହାଁ ହେବା ବୟସରେ ଏବେ ସମାଜ ପାଇଁ ପାଲଟିଯାଇଛନ୍ତି ଅଲୋଡା । ଜନ୍ମରୁ ୧୩ ବର୍ଷ ହେଲାଣି । ତଥାପି ମାନସିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଶିଶୁ କନ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ସ୍ବାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଫେରନି । 

ସରୁନି ତିତ୍‌ଲି ଦୁଃଖ

ସରୁନି ତିତ୍‌ଲି ଦୁଃଖ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୨।୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲାରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ରୂପ ନେଇଥିଲା।  ଏହାକୁ   ଏକମାସ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନର  ସ୍ଥିତି ଏଯାବତ୍‌ ସୁଧୁରି ନାହିଁ। 

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ: ସମ୍ବଲପୁରୀ ଗୀତ-ନୃତ୍ୟ ଜିଣିଲା ହୃଦୟ

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ: ସମ୍ବଲପୁରୀ ଗୀତ-ନୃତ୍ୟ ଜିଣିଲା ହୃଦୟ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୧୧।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ୨ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ ଶନିବାର ରାତିରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସରୋଜିନୀ କାଣ୍ଡିକିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ କୋଟପାଡ଼ ବିଧାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝି ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ଲକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତ୍ରିଲୋଚନ ଜେନା, ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ଼ ସଦସ୍ୟ ଈଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ବିଡିଓ ସୁବାସ ସିଂ, ଜିଲା ପରିଷଦ-୧ ସଭ୍ୟା ହିରାମଣି ପୂଜାରୀ, ଜିଲା ପରିଷଦ-୨ ସଭ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଗୁପ୍ତା, ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ଆର୍‌. ଶ୍ରୀନିବାସ ରାଓ ଏବଂ ସାଥିରାମ ନାୟକ, ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ଭାଗିରଥୀ ମୁର୍ଜିଆ, ସିଡିପିଓ ସୁରମା ମହାପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ଲଳିତ ମୋହନ: ଅରବିନ୍ଦ ଦର୍ଶନର ପ୍ରବକ୍ତା ଭାବେ ପରିଚିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୧୧ା୧୧(ବି.ପ୍ର.)- ଉମରକୋଟ ଅରବିନ୍ଦ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରର ବସ ଓଲଟି ପ୍ରାକ୍ତନ ଶିକ୍ଷକ ଲଳିତ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଶିକ୍ଷକ ନିରଂଜନ ନାୟକ ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ରିନା ନାୟକଙ୍କ ବିୟୋଗ ଘଟିଛି। ଏହି ଘଟଣାନେଇ ସାହିତ୍ୟକ, ଲେଖକ, ଶ୍ରୀମା ଓ ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ସମର୍ପଣ ମଣ୍ଡଳରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳି ଯାଇଛି। ଦିବଂଗତ ଆତ୍ମାର ସଦଗତି ସେମାନେ କାମନା କରିଛନ୍ତି।

ଜୟପୁରରେ ପଥୋତ୍ସବ :  ରାସ୍ତା ଉପରେ କଳା, କୌଶଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଜୟପୁରରେ ପଥୋତ୍ସବ : ରାସ୍ତା ଉପରେ କଳା, କୌଶଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଜୟପୁର ୧୧।୧୧(ନି ପ୍ର)-ପରବ ୨୦୧୮ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଜୟପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି  ସହୀଦ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ପଥୋଉତ୍ସବ ।  ପିଲାଙ୍କ ଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ଯାଏଁ ସମସ୍ତେ ସକାଳୁ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ।  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ନାଚ-ଗୀତ ସାଙ୍ଗକୁ କଳା କୌଶଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ। ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଭରପୁର ମନୋରଞ୍ଜନ ଦେଇଥିଲା ।  ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲା ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ ।  ରବିବାର ସକାଳ   ସାଢେ ୬ଟା  ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସାଢେ ୧୦ ପଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି  ପଥୋଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇ ମୁଖ୍ୟ  ରାସ୍ତା ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇଥିଲା  । 

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ୧୦ ଆହତ

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇ ୧୦ ଆହତ


ମୁନିଗୁଡା,୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧୋବାଗୁଡିଠାରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ଗଛରେ ପିଟି ହେବାରୁ  ୧୦ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି।

ମଣିକଣ୍ଠ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମାଳାଧାରଣ ଉତ୍ସବ

ମଣିକଣ୍ଠ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମାଳାଧାରଣ ଉତ୍ସବ

ଡାବୁଗାଁ,୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଶିବ ମନ୍ଦିରଠାରେ ଡାବୁଗାଁ ଅୟାପ୍ପା ସ୍ବାମୀ ସାନିଧାନମର ମଣିକଣ୍ଠ ସ୍ବାମୀମାନଙ୍କ ମାଳାଧାରଣ  ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଡାବୁଗାଁ  ଅୟାପ୍ପା ସ୍ବାମୀ ସାନିଧାନମର ମାଳାଧାରଣକାରୀ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ୧ ମାସ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ  ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମାଳାଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା।