ରାୟଗଡା

ସୁଧୁରିନି ବଡଡୁରାଲ ଓ ମାଡକାପଦର ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଃଖ

ସୁଧୁରିନି ବଡଡୁରାଲ ଓ ମାଡକାପଦର ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଃଖ
ଗୋବିନ୍ଦପାଲ୍ଲୀ, ୧୨।୯: ସ୍ବାଧୀନ ହେବାର ୭୧ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି। ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ରାସ୍ତଘାଟ,ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ସହାୟତା ସବୁ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲାଣି । ମାତ୍ର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକରେ ଏପରି ୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ବିକାଶର ବିଶେଷ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେନାହିଁ। ପଞ୍ଚାୟତ ସମେତ ଏହାର ଗ୍ରାମଗୁଡିକୁ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ଭଲ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ। ଏଯାଏ ସରକାରୀ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ବସ୍‌ ଗ୍ରାମକୁ ଯାତାୟାତ କରିନାହିଁ । ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ  ଭରସା କେବଳ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ କମାଣ୍ଡର । ଏହି ଦୁଇ ପଞ୍ଚାୟତ ହେଲା ବଡଡୁରାଲ ଓ ମାଡକାପଦର । ଦୁଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନରେ ରହିଛି ପ୍ରାୟ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମ। ରାସ୍ତା ଖାଲଖମାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ। ପ୍ରାୟ ୧୫ କିମି ରାସ୍ତା କାଦୁଅରେ ଭର୍ତ୍ତି । କୌଣସି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବାକୁ ହେଲେ ଚାଲିଚାଲି  ୧୮ କିମି ଯିବାକୁ ପଡେ  ଗୋବିନ୍ଦପାଲି । ସେଠାରୁ  ବସ୍‌ରେ ନଚେତ୍‌ ଟ୍ରାକ୍ଟର କିମ୍ବା କମାଣ୍ଡାରରେ କଷ୍ଟରେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଥିବା ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଆସନ୍ତି । ମାଡକାପଦର, ବଡଡୁରାଲ, ଗୁମାଝରଣ, କମଲକଣ୍ଡାଗୁମ୍ମା, ପଡିପଡା, ବାରେଙ୍ଗାବାଡି, ଅନଗେଲ ସମେତ  ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମର ଗ୍ରାମବାସୀ ଟ୍ରାକ୍ଟର, କମାଣ୍ଡାରରେ ଏହି ରାସ୍ତା ଦେଇ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ଗୋବିନ୍ଦପାଲ୍ଲୀକୁ ଯାତାୟାତ କରନ୍ତି। ଏହା ଏକ ମାଓବାଦୀ ଉପଦ୍ରବ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାର ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କୌଣସି ଠିକାସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କାମ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା  ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇ ପଞ୍ଚାୟତର ପିଲାମାନେ ଗୋବିନ୍ଦପାଲିକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ରାସ୍ତାର ଦୁରାବସ୍ଥାର ସୁଯୋଗ ନେଇ କାଠ ବେପାରୀମାନେ ଜଙ୍ଗଲ ସଫା କରି  ଚାଲିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତା ଓ ବିକାଶର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ନୀରବ ରହୁଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ନିର୍ବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗୋବିନ୍ଦପାଲିଠାରୁ ବଡଡୁରାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦କିମି ରାସ୍ତା ତିଆରି ହେବ । ଏ ଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହେଉଛି। 
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: ୧୮ରେ କୋଟପାଡ଼ ବନ୍ଦ

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: ୧୮ରେ କୋଟପାଡ଼ ବନ୍ଦ

ଚାନ୍ଦିଲି(କୋଟପାଡ଼),୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୋଟପାଡ଼ ଓକିଲ ସଂଘ ତରଫରୁ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଆଇନଜୀବୀ ସଂଘର ମିଳିତ କ୍ରୀୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି  ଆହ୍ବାନରେ କୋଟପାଡ଼ ଓକିଲ ସଂଘ ଆସନ୍ତା ୧୮ରେ କୋଟପାଡ଼ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। 

ଏଠି ବିଦ୍ୟୁତ ଚାଲିଗଲେ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ଠପ୍‌

ଏଠି ବିଦ୍ୟୁତ ଚାଲିଗଲେ ଏଟିଏମ୍‌ ସେବା ଠପ୍‌

ଝରିଗା,ଁ ୧୫ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ୍‌ ବାରମ୍ବାର ଅଚଳ ହୋଇପଡୁଛି। ସେହିପରି ପ୍ରାୟ ଏକମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ ଚାଲିଗଲେ ସେବା ବନ୍ଦ ରହୁଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଗ୍ରାହକ ଉଚିତ ସେବା ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଉମରକୋଟ ଗ୍ରୀଡ୍‌କୋରେ ସାଉଥ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ସକାଳ ୭ରୁ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌କାଟ ସମୟ ରହିଥିବାବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ରୁ ୮ଟା ଯାଏଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିବା ନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ରହିଛି। 

ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁତ୍ର ବଧୂ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା:   ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ସସ୍ମିତା

ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁତ୍ର ବଧୂ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା: ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ ସସ୍ମିତା

ଗୁଣପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକଙ୍କ ପୁତ୍ରବଧୂଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା ନେଇ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ତାରିଖରେ  ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ବିରାଜିନୀ: ଆମ୍ବାବାଡିରୁ ରେଡିଓ ଷ୍ଟେଶନ

ଯୁବ ପ୍ରତିଭା ବିରାଜିନୀ: ଆମ୍ବାବାଡିରୁ ରେଡିଓ ଷ୍ଟେଶନ

ଗୁଣପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବିରାଜିନୀ ଶବର । ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ ଘନାନ୍ତ୍ରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ଆମ୍ବାବାଡି ଗ୍ରାମରେ ଘର । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଗୁଣପୁର କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର କଳା ଛାତ୍ରୀ । ବିରାଜିନୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ପାଇଁ ସେ ଆଜି ଜଣେ ଉଦୀୟମାନ ଯୁବ  ପ୍ରତିଭା ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି।  ଆମ୍ବାବାଡିରୁ ଜୟପୁର ରେଡିଓ ଷ୍ଟେଶନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଲମ୍ବା ରାସ୍ତା ପାର କରି ଗୀତ ଗାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ବିରାଜିନୀ ।

ଜିଆଇଇଟି ଛାତ୍ର୍ରଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜାତୀୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ଜିଆଇଇଟି ଛାତ୍ର୍ରଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜାତୀୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ଗୁଣପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ଅଟୋନୋମସ କଲେଜ ଜିଆଇଇଟି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଛାତ୍ର ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୁରସ୍କାର-୨୦୧୮କୁ ମନୋନିତ ହୋଇଛି । 

ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ରବୀନ୍ଦ୍ର

ବିଷମକଟକ, ୧୫।୧୨(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ  ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳୁନି ସରକାରୀ ସହାୟତା । ଏମିତି ଜଣେ  ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି ରାୟଗଡା ଜିଲା ବିଷମକଟକ ବ୍ଲକ ସାନସାର୍ତ୍ତେଲି ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାକାସିକା । ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏଯାଏଁ ରବୀନ୍ଦ୍ରକୁ ଆବାସ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ କିମ୍ବା ଚାଉଳ ମିଳୁନି । ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ମିଳୁନି ସରକାରୀ ସହାୟତା। 

ମାଓବାଦୀ ନେତ୍ରୀ ମୀନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ନେଇ ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌କୁ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ମାଓବାଦୀ ନେତ୍ରୀ ମୀନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ନେଇ ତଦନ୍ତକାରୀ ଟିମ୍‌କୁ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ମାଲକାନଗିରି, ୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ରେ ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସର ମିଳିତ କୋମ୍ବିଂ ଅପରେଶନ ବେଳେ ପୋଲିସ ଗୁଳିରେ ମାଓବାଦୀ ନେତ୍ରୀ ମୀନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମୀନାଙ୍କ ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଛେଦ ପରେ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଆସିଥିବା ତାଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ମୃତଦେହ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। 

ବାସି ମାଂସ ଖାଇ ୯ ଅସୁସ୍ଥ, ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ବାସି ମାଂସ ଖାଇ ୯ ଅସୁସ୍ଥ, ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଡଙ୍ଗରିଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ବାସି ମାଂସ ଖାଇ ୯ ଜଣ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୫ଜଣ ଛୁଆ, ଜଣେ ମହିଳା ଓ ୩ଜଣ ଲୋକ ରହିଛନ୍ତି। ଆକ୍ରାନ୍ତମାନଙ୍କୁ ପାପଡ଼ାହାଣ୍ଡି ମେଡ଼ିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି।  

ମାର୍ଗଶିର ମାସ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ  ମୁନିଗୁଡ଼ା ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ମାର୍ଗଶିର ମାସ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ମୁନିଗୁଡ଼ା ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ପାଇକସାହିଠାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ମହା ଆଡ଼ମ୍ବରରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପୂର୍ବତନ ଏସ୍‌ପି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ପିଛା ଛାଡୁନି ବିବାଦ: ସରକାରୀ, ଘରୋଇ ଜମି ମାଡ଼ିବସି ଚଳାଇଥିଲେ ରାଜ୍‌

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୧୨(ବି.ପ୍ର.)ନବରଙ୍ଗପୁରର ପୂର୍ବତନ ଏସ୍‌ପି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ପିଛାଛାଡୁ ନାହିଁ ବିବାଦ। ଶର୍ମାଙ୍କ ବଦଳି ପରେ ଏବେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଗୁମର ଖୋଲିବାରେ ଲାଗିଛି। 

ହଜିଯାଉଥିବା ଶସ୍ୟର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଚିନ୍ତା

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା, ୧୪ା୧୨-

ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା, ଦୋରାଗୁଡା, ବଡପଦର, ନୂଆଗୁଡା, ଗୁଣ୍ଠାବାଡା ଓ  ଟନେଲ କ୍ୟାମ୍ପ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ମିଲ୍‌ଟେ ମିଶନ ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ହଜି ଯାଉଥିବା ଶସ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଜାତି ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ: ଡ଼ଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ମନମୋହିଲା

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଜାତି ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ: ଡ଼ଙ୍ଗରିଆଙ୍କ ନୃତ୍ୟ ମନମୋହିଲା

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୪।୧୨(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ା ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଜାତି ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଗନ୍ନାଥ ନୁଣ୍ଡ୍ରୁକାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ବିଧାୟକ ଲାଲବିହାରୀ ହିମିରିକା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ବିଧାୟକ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକା,ରାଜ୍ୟ ଖଦି ବୋର୍ଡ଼ ସଦସ୍ୟ ପୃଥୀରାଜ ସାହୁ, ଆଟିଡ଼ିଏ ନୋଡ଼ାଲ ଅଫିସର ଟୁକୁ ବାରିକ, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା,ପୂର୍ବତନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ସକୁନ୍ତଳା ନୁଣ୍ଡ୍ରୁକା,ସରପଞ୍ଚ ସଂଘ ସଭାପତି ତ୍ରପତି ମିର୍ଦ୍ଦା,କରୁଣାକର ଶବର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତିଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ଓ ବିକାଶ ନେଇ କହିଥିଲେ ।