ରାୟଗଡା

ଟିକିରିରେ ଧର୍ମ ଜାଗରଣ ସନ୍ଥ ପଦଯାତ୍ରା

ଟିକିରିରେ ଧର୍ମ ଜାଗରଣ ସନ୍ଥ ପଦଯାତ୍ରା
ଟିକିରି,୧୨।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ଟିକିରିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଧର୍ମଜାଗରଣ ସନ୍ଥ ପଦଯାତ୍ରା  ପହଞ୍ଚତ୍ଛି । ସନ୍ଥ ଜୀବନ ମୁକ୍ତାନନ୍ଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆସିଥିବା ଏହି ପଦଯାତ୍ରାକୁ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ସହ ଦେବଗିରି ସନ୍ଥ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ଜାଗରଣ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗତ ଜୁନ ୧ ତାରିଖରୁ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଜଲେଶପଟ୍ଟାରୁ ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପଦଯାତ୍ରା ଟିକିରିରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦାପନା କରି ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ସହ ନଗର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ପ୍ରବଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସଞ୍ଜୟ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ଉପେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର, କାମେଶ୍ୱର ସାହୁ, ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ସୁରେଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ପ୍ରମୋଦ ତ୍ରିପାଠୀ,ପ୍ରଧାନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିମନ୍ୟୁ ସାହୁ, ଗୋପାଳ ବେହେରା, ମାଧବ କୁମ୍ଭାର, କିଶୋର ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହା ଆସନ୍ତା ଜୁନ ୧ ତାରିଖରେ ରାଉରକେଲା ବେଦବ୍ୟାସଠାରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେବ ବୋଲି ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। 
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ବୁଲା ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ସେବାରେ ଅଛନ୍ତି ‘ମହାପ୍ରଭୁ’

ବୁଲା ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ସେବାରେ ଅଛନ୍ତି ‘ମହାପ୍ରଭୁ’

ସୁନାବେଡ଼ା,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାମ ମୋହନ ନାୟକ। କିନ୍ତୁ ସେ ମହାପ୍ରଭୁ ନଁାରେ ବେଶ୍‌ ପରିଚିତ। ଘର କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ାର ଓସିସି ନଗରରେ। ଏକ ଘରୋଇ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଜଗାରଖା କରନ୍ତି ମୋହନ। ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସେବା କରିଆସୁଛନ୍ତି। ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କୁ ସେ ସବୁବେଳେ ସେବା କରିଥାନ୍ତି। କୌଣସି  ଷଣ୍ଢ, ଗାଈ, ବଳଦ, କୁକୁର ପ୍ରଭୃତି ବୁଲା ପଶୁଙ୍କୁ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ କିମ୍ବା ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ଯତ୍ନ ନେଇଥାନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁ। ରୋଗ କିମ୍ବା କ୍ଷତର ଉପଶମ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରେ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତି।

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ତେଜିଲା ଦୋରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ତେଜିଲା ଦୋରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଥିବା ଦୋରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ କାଟ୍ରାଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ମତଦାନ ଦିନ ଭୋଟ୍‌ ବର୍ଜନ କରିବା ସହ ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ। ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ଏଭଳି ଆହ୍ବାନ ସହ ସଜବାଜ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ। ୧୯୭୮ରୁ ବ୍ଲକର ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ପୁକାଲିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳନ କରିଆସୁଥିବା ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏକ ସଂଘ ଗଠନ କରି ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଆଦିବାସୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଆଜି କୋରାପୁଟ ଆସୁଛନ୍ତି ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ ଟିମ୍‌

ଆଜି କୋରାପୁଟ ଆସୁଛନ୍ତି ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ ଟିମ୍‌

କୋରାପୁଟ, ୧୯ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବୁଧବାର କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସପିଟାଲକୁ ମେଡିକାଲ କାଉନସିଲ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ୩ ଜଣିଆ ଦଳ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ ଚାମ୍ବରରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଅଧୀକ୍ଷକ ଡାକ୍ତର କ୍ଷେତ୍ରବାସୀ ସୁବୁଦ୍ଧିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ସର୍ଜରି ପ୍ରଫେସର ଜଗଦାନନ୍ଦ ମିଶ୍ର, ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଆଇ. ଗୋପାଳ, କଲେଜର ନିଶ୍ଚେତକ ବିଭାଗ ଡାକ୍ତର ଦଳେଇ, ଡାକ୍ତର ବିଧୁଭୂଷଣ ମହାନ୍ତି, ଅସ୍ଥିଶଲ୍ୟ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ନାୟକ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଏମସିଆଇ ଦଳ କେଉଁ କେଉଁ ବିଷୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ, ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ା

୨୨, ୫୯୯ ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ନିଲାମ

୨୨, ୫୯୯ ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ନିଲାମ

କାଶୀନଗର, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ସହରସ୍ଥ ବ୍ଲକ କଲୋନୀ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଗଣେଶ ମେଢ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ବାଜା, ନାଚଗୀତ ତାଳେ ତାଳେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମେଢ ନିଆଯାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବଂଶଧାରା ନଦୀରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଭୁ ଗଣେଶଙ୍କ ପାଖରେ ୫କେଜି ଓଜନର ଏକ ବିରାଟ ଲଡୁ ଭୋଗ ଲଗାଯାଇ ନିଲାମ ଡକାଯାଇଥିଲା। ବ୍ଲକ କଲୋନୀ ନିବାସୀ ଦୀପକ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଦୀନେଶ କୁମାର ନାୟକ ମିଳିତ ଭାବେ ୨୨ହଜାର ୫ଶହ ୯୯ଟଙ୍କାରେ ଏହି ଲଡୁକୁ ନିଲାମରେ ନେଇଥିଲେ। ଗତବର୍ଷଠାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକ ଦାମ୍‌ରେ ଲଡୁ ନିଲାମ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି। 

ଆବାସ ଯୋଜନା: ବଳକା ଅନୁଦାନ ଅପେକ୍ଷାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଗୋରୀ

ଆବାସ ଯୋଜନା: ବଳକା ଅନୁଦାନ ଅପେକ୍ଷାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଗୋରୀ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ବଦଳି କୁଡୁମା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବକେୟା ଅର୍ଥରାଶି ମିଳି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଗୋରୀ ପୂଜାରୀ (୮୫) ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ  ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଗୃହ ପାଇବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ୨୦୧୬-୧୭ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ତାଙ୍କୁ ଘର କରିବା ପଇଁ  ମଞ୍ଜୁରୀ ମଳିଥିଲା। ଏବେକୁ ଘର କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାର ୧୩ ମାସ ବିତିଗଲାଣି। ମୋଟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସହାୟତା ରାଶିରୁ ସେ ମାତ୍ର ୭୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି। 

କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ପାଇଁ ସରିଲା ଚୟନ ପ୍ରକିୟା


ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୮ା୯- ରାୟଗଡା ଜିଲାରେ କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ପାଇଁ   ଚାଲିଥିବା  ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ମୋଟ ୫୩ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏସ୍‌ପି ପିଆର୍‌. ରାହୁଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।   ମୋଟ ୫୫ଟି କନଷ୍ଟେବଳ ପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ  ୧୨୨୨ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ୨୭୨ଟି ଦରଖାସ୍ତ ନାକଚ ହେବାପରେ ୯୫୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ପ୍ରତିବାଦ: ସମୂହ ଛୁଟିରେ  ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର

୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ପ୍ରତିବାଦ: ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୮।୯- 
ରାୟଗଡା ଜିଲା ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର ସଂଘର ସଭାପତି ପଦ୍ମଚରଣ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାଠାରେ ଏକ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସଂଘ  ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ଏ.ସନମୁଖ ପାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ  ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସଦସ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚରମ ଅବହେଳାକୁ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ରାଜ୍ୟ ସଂଘ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଘ ଚୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛି। ୫ ଦଫା ଦାବିରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଯାଇଛନ୍ତି। 

ବେଆଇନ ଗୁଟ୍‌ଖା କାରଖାନା ଉପରେ ଚଢାଇ: କଞ୍ଚାମାଲ ଜବତ,୨ ଗିରଫ

ମୁନିଗୁଡା, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-
ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ଥାନା ଅଧୀନ ଆଙ୍କୁଲପଦର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବେଆଇନ ଗୁଟ୍‌ଖା କାରଖାନା ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ କଞ୍ଚା ମାଲ ଜବତ କରିବା ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଆଙ୍କୁଲପଦର ଗ୍ରାମର ମହୋନ ଗୁଡୁମ୍ବାକା(୩୨) ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ବଳରାମ ଗୌଡ (୨୬)। 

ଡାବୁଗାଁ ଉଚ୍ଚମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୮।୯,(ବି.ପ୍ର.)-ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି  ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଡାବୁଗାଁ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟାମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ଖୋଲା ଯାଇଛ। ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଜାତି, ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉର୍ତ୍ତିର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ରୀ ଛାତ୍ର ମାନେ ସାଧାରଣ ଦରଖାସ୍ତ ଫର୍ମ(ସିଏଏଫ) ପୂରଣ କରି ନାମ ଲେଖାଇ ପାରିବେ । ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରୁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଫର୍ମ ସଂଗ୍ରହ କରି ଦାଖଲ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ  ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ଜଣାଇଛନ୍ତି। 

ବିଷ ଖାଇ ଜଣେ ମୃତ

ବିଷ ଖାଇ ଜଣେ ମୃତ

ଡାବୁଗାଁ, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଇଶ୍ୱ୍‌ର ସାନ୍ତା (୪୫) ବିଷ ଖାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା   ଡାବୁଗାଁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଇଶ୍ୱର ଗତ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ବିଷ ଖାଇ ଦେଇଥିଲେ।  ତାଙ୍କୁ ପରିବାର ଲୋକେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ   ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଡାବୁଗାଁ, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- 
ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଡାବୁଗାଁ ଗ୍ରାମର ସରସ୍ବତୀ ପାଇକ (୫୦) ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଡାବୁଗାଁ ଥାନାରେ   ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।  ସରସ୍ବତୀ ପାଇକ ନିଜ ଶୋଇବା ଘର ଦୁଲମରେ  ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମାହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ରାତ୍ରିରେ କିଛି ଚିତ୍କାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯିବାରୁ ପୁଅ ରାମକୃଷ୍ଣ ପାଇକ ବାହାରେ ଯାଇ ଦେଖିଥିଲେ।  ପରେ ମା’ ଶୋଇଥିବା ଘରକୁ ଯାଇ ଦେଖିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ମା’ ବେକରେ ଗାମୁଛା ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । 

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ  ତାଲିମ ଶିବିର

ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତାଲିମ ଶିବିର

କୋରାପୁଟ,୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର): ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲରେ କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଉପରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଓଡିଶା ଲୋକସେବା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। କୋରାପୁଟ ତହସିଲଦାର ନେହେରୁ ମାଝି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ  ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଛନ୍ତି।  ଦୁଇଦିନଧରି ଚାଲିବାକୁଥିବା ଏହି ଶିବିରରେ  ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଲୋକ ସେବା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯାଞ୍ଚ ଅଧିନିୟମ,  ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ, ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ।