ରାୟଗଡା

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’
କୁନ୍ଦୁରା,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। କୁନ୍ଦୁରା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପରଜା, ବିଜେଡି ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ ସାହୁ, ପଦ୍ମିନୀ ଦିଆନ, କୁନ୍ଦୁରା ଥାନାଧିକାରୀ ଭବାନୀ ମୁଦୁଲି, ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ବୃନ୍ଦାବନ ମଲ୍ଲିକ, ବିଜେଡି ଯୁବ ସଭାପତି ରମାକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଓ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ପଦ୍ମା ହରିଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସକ୍ରିୟ ନାଗରିକତା ଭିତ୍ତିକ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ନାଟକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବା ସହ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଇଥିଲା। ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସ୍ବାତୀ ମିଶ୍ର, ବର୍ଷାରାଣୀ ପାଇକ,  ନିରୁପମା ମହାନ୍ତି ଯଥାକ୍ରମେ ପ୍ରଥମ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ହୋଇଥିଲେ। ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବାସନ୍ତି ହରିଜନ ପ୍ରଥମ, ଧରିତ୍ରୀ ସାହୁ ଏବଂ ଅନୀଲ କୁମାର ବିଶୋୟୀ ଯୁଗ୍ମ ଦ୍ୱିତୀୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତେଜସ୍ବିନୀ ଏବଂ ଗ୍ରୁପ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ରିତାରାଣୀ କରଣ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ ଓ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ଶିବାଶିତ ପାତ୍ର, ସାମୁଏଲ୍‌ ଡଙ୍ଗ୍ରି, ରାଜା ସାହୁ, ଭିକି ବେହେରା, ରାଜେଶ ନାୟକ ଓ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶୋୟୀ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଯୁକ୍ତ ୩ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୃଦୟ ରଞ୍ଜନ ପଣ୍ଡା ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ଠକି ଦେଉଛି ସମବାୟ ସମିତି:ଏମ୍‌ଡି ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ ଦୋଷ ଲଦାଲଦି

ମାଥିଲି , ୧୭।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦର ସମବାୟ ସମିତିରେ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଏମଡି) ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଯାଏ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇପାରିନାହିଁ ।

ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗ  ମେଳା  :   ୮୦% ଆସିଲେନି, ୧୦ ଲକ୍ଷ ପାଣିରେ

ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗ ମେଳା : ୮୦% ଆସିଲେନି, ୧୦ ଲକ୍ଷ ପାଣିରେ

କୋଟପାଡ, ୧୭ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବହୁ ଆଡମ୍ବରରେ ସାଜସଜା ହୋଇ ୬୫ଟି ଷ୍ଟଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହେଲା। ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରରୁ ବହୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଆସିବେ ବୋଲି  ମେଳା ପଡ଼ିଆରେ ସୂଚନା ଥିଲା। ସରକାରୀ କୋଷରୁ ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ  ବି ହେଲା। ମେଳା ପଡ଼ିଆରେ ଆଖି ଝଲସିବା ପରି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଆଲୋକମାଳା ଏବଂ ସାଉଣ୍ଡମାଇକ୍‌ ଲଗାହୋଇ ସଜାହେଲା। କିନ୍ତୁ ବହୁ ଆଡମ୍ବରରେ ଲଘୁକ୍ରିୟା ପରି ଫଳାଫଳ ହେଲା। 

ମନ ଛୁଇଁଲା ଓଡ଼ିଶା, ଜାପାନ କଳାକାରଙ୍କ ନୃତ୍ୟ

ମନ ଛୁଇଁଲା ଓଡ଼ିଶା, ଜାପାନ କଳାକାରଙ୍କ ନୃତ୍ୟ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୬।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରସ୍ଥ ଅର୍ବାନ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଡ଼ିଆରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ସଂଗୀତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ତ୍ରିଧାରା କଳାକେନ୍ଦ୍ରର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହଯୋଗରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ନୃତ୍ୟ ସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ ତଥା ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। 

ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଗୁରୁତର

ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ଦୁଇ ଗୁରୁତର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ବ୍ଲକ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗାଁର ଦୁଇଜଣ ଶନିବାର ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

୧୮ରୁ ନୂତନ କୋଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

୧୮ରୁ ନୂତନ କୋଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି, ୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ହଳଦୀଠାରେ ୯ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ମଡେଲ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଡ.ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରଧାନ ଶନିବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ଜୟପୁର, ୧୬ା୨(ନି.ପ୍ର)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ବୋରିଗୁମ୍ମା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାନାଭାଟି ଛକରେ ଏକ ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।  ମୃତକ ହେଲେ ଛର୍ତଲା ଗ୍ରାମର କପିଳାଶ ଜାନୀ (୩୦)।  ସେ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ କପିଳାଶ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ।  ତାଙ୍କୁ ଜୟପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଚିକିତ୍ସିତ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଇଯାଇଛି।

ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

କୋରାପୁଟ,୧୬ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର):କୋରାପୁଟ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ଗୋପନଗରଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୨ଯୁବକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୁହିଁଙ୍କୁ କୋରାପୁଟ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ବିବାହ ଭୋଜିକୁ ଯିବାବେଳେ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ୬ ଗୁରୁତର

ବିବାହ ଭୋଜିକୁ ଯିବାବେଳେ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ୬ ଗୁରୁତର

କୋରାପୁଟ,୧୬ଗ।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର):କୋରାପୁଟ ଜିଲା ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ବାଡେଲ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କିତବା ଗ୍ରାମର ଏକ ପରିବାର ଶନିବାର ବିବାହ ଭୋଜି ଖାଇବାକୁ ଅଟୋ ଯୋଗେ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଫଳରେ ସମସ୍ତ ୬ ସଦସ୍ୟ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।ସେମାନେ ହେଲେପଦଲାମ(୩୯), ଲଳିତା ଡାଲିଆ(୩୦), ଅନନ୍ତ ଖରା(୩୫) ଫୁଲମତି ଖରା(୩୨), ବଲୁ ଖରା(୩୭), ସୁଭଦ୍ରା ଖରା(୩୨)।

କାଶୀନଗରରେ ଖୋଲିଲା ଗ୍ରାମ ନ୍ୟାୟାଳୟ

କାଶୀନଗରରେ ଖୋଲିଲା ଗ୍ରାମ ନ୍ୟାୟାଳୟ

କାଶୀନଗର, ୧୬ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗରଠାରେ ଶନିବାର ଗ୍ରାମ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଏନ୍‌ଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଏକ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଏହି କୋର୍ଟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ଜିଲା ଜଜ୍‌ ବିଶ୍ୱଜିତ ଦାସ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମରେ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପହଞ୍ଚାଇବା ଓ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆଇନ ବିଭାଗର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ଜିଲା ଜଜ୍‌ କହିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲାପାଳ ଅନୁପମ ଶାହା ଯୋଗଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ନ୍ୟାୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦ୍ୱାରା କାଶୀନଗରବାସୀଙ୍କ ବହୁଦିନର ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ନ୍ୟାୟାଳୟ ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ଜମି ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

ବାଘବେଡାରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ୨୦ ଶ୍ରମିକ ଆହତ

ବାଘବେଡାରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ୨୦ ଶ୍ରମିକ ଆହତ

ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟିି, ୧୬ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.):କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ଥୁଆମୁଳ ରାମପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଘବେଡାଠାରେ ଶନିବାର ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଏକ ଖାଇରେ ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ୨୦ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି। ଦୁହିଁଙ୍କୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ତେନ୍ତୁଳିଖୁଣ୍ଟି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

୨ମାସ ହେଲା ସରୁନି ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରକୁ ପଶିପାରୁନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

୨ମାସ ହେଲା ସରୁନି ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରକୁ ପଶିପାରୁନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଗୁମ୍ମା, ୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକ ସଦରସ୍ଥ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଭଗ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲା। ଦୁଇମାସ ତଳେ ଏହାର କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଯାବତ୍‌ ସରିବାର ନାଁ ନେଉନି। ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଆଗରେ କାଠ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବାରୁ ଗେଟ୍‌ଟି ବନ୍ଦ ହୋଇରହୁଛି। ଫଳରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯାଇପାରୁନାହିଁ। 

ଯାତ୍ରୀ ବିଶ୍ରାମାଗାର ପାଲଟିଛି ଦୋକାନ

ଯାତ୍ରୀ ବିଶ୍ରାମାଗାର ପାଲଟିଛି ଦୋକାନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୬।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଢାମୁଣୀଗାଁ ଛକ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ଏକ ବିଶ୍ରାମାଗାର ଏବେ ଦୋକାନ ଗୃହ ପାଲଟିଛି। ବିଶ୍ରାମାଗାରରେ ଜନୈକ ବ୍ୟବସାୟୀ ଦୋକାନ ଖୋଲି ବିଭିନ୍ନ ଆସବାବପତ୍ର ଯଥା ଫ୍ରିଜ୍‌, ପାଣି ପାଉଚ, ବିସ୍କୁଟ ପ୍ୟାକେଟ ଇତ୍ୟାଦି ରଖିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିଶ୍ରାମାଗାର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଠିଆ ହୋଇ ବସ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ଗାଡ଼ିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଖରା ଓ ବର୍ଷାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡୁଛି।