ରାୟଗଡା

ବିଶ୍ୱ ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍‌ ଦିବସରେ ମୋମୋ ଗେମ୍‌ ପାଇଁ ସଚେତନତା

ବିଶ୍ୱ ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍‌ ଦିବସରେ ମୋମୋ ଗେମ୍‌ ପାଇଁ ସଚେତନତା
ଦାମନଯୋଡ଼ି,୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ସରସ୍ବତୀ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍‌ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ. ଶୁଭ୍ରାଂଶୁଶେଖର ବାହିନୀପତି ଏଥିରେ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ନାଲ୍‌କୋ ମେଡିକାଲର ଡାକ୍ତର ଡି. ସତ୍ୟା ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପାଓ୍ବାର ପଏଣ୍ଟ ଓ ଡେମନଷ୍ଟ୍ରେସନ କରି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ହୃଦ୍‌ଘ।ତ, ଜଳାପୋଡ଼ା, ସାପ କାମୁଡ଼ା ଏବଂ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିଲେ କିପର ଆଶୁ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆଯିବ, ତାହାର ସରଳ ଉପାୟ ବୁଝାଇଥିଲେ। ଡଃ ସତ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ମୋମୋ ଗେମ୍‌ଠାରୁ କିପରି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ନିବୃତ୍ତ ରହିବେ, ତାହାର ଉପାୟ ପାଓ୍ବାର ପଏଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତୀୟ ରେଡକ୍ରସ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଶାଖାର ଅବୈତନିକ ସମ୍ପାଦକ ଡଃ ବିନାୟକ ପୃଷ୍ଟି ଯୋଗଦେଇ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ଯୁବ ରେଡକ୍ରସର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ ସମୟରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୟୁନିସେଫ୍‌ ରାଜ୍ୟଶାଖାର ପି.କେ. ମହାନ୍ତି, ଗୁରୁଦାସ ପ୍ରଧାନ, ସୁଷମା ମହାନ୍ତି, ଅନିତା ଭୋଇ ଏବହ ଡଃ ନିରୋଦ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ୍‌ ପରାମର୍ଶଦାତା ଡଃ ନରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅବଗତ କରିଥିଲେ। ଡଃ ଅଶୋକ ମହାନ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।  
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ବ୍ଲକ କୃଷକ ପରାମର୍ଶ କମିଟି ବୈଠକ

ବ୍ଲକ କୃଷକ ପରାମର୍ଶ କମିଟି ବୈଠକ

ଡାବୁଗାଁ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମା କୃଷି ସୂଚନା ଓ ପରାମର୍ଶ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ ବ୍ଲକ କୃଷକ ପରାମର୍ଶ କମିଟିର ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  ଆତ୍ମା ସଭାପତି ରତ୍ନାକର ମାଝୀ  ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।  ଏଥିରେ କୃଷି, ପ୍ରାଣୀପାଳନ, ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷ, ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।  ଉନ୍ନତ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଅଦିନିଆ ଚାଷ, ଗାଈଗୋରୁ ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ହେଉଥିବାରୁ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଇବା, ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ପ୍ରଭାବରେ ବନ ବିଭାଗର କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ  ସାମଗ୍ରୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ପ୍ରଭାବରେ ବନ ବିଭାଗର କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ମାଲକାନଗିରି- ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ଡାଏ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ପ୍ରଭାବରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ବନ ବିଭାଗରେ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ସହ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ବିଭାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛିା 

ଆମ ବୁଥ, ଆମ ଗୌରବ ଓ ଶକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୯, (ଡି.ଏନ.ଏ.):  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବାସିନୀ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମ୍ମା ଠାରେ ଆମ ବୁଥ ଆମ ଗୌରବ ଓ ଶକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି । ସଭାପତି ମୁନା ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୬ଟି ଜେନାନ ୩୮ଟି ବୁଥର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପୋଲ

୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପୋଲ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଚିପାକୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସହ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଦଳପୁର-ଚିପାକୁର ରାସ୍ତାର ଏ ହେଉଛି ଏକ ଚିତ୍ର। ୨୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଫୁଲଡାବା ନିକଟସ୍ଥ ଏହି ନାଳ ଉପରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। 

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ରାଜସ୍ବ ବୈଠକ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ରାଜସ୍ବ ବୈଠକ

କୋରାପୁଟ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟଠାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ରାଜସ୍ବ ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ତୁରନ୍ତ ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ତହସିଲଦାରମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ନୋଡାଲ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କୋରାପୁଟ ସ୍ଥିତ ନେହେରୁ ଯୁବକେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସଭାପତିତ୍ବ କରିଥିଲେ ଯୁବକେନ୍ଦ୍ରର ସେଚ୍ଛାସେବୀ ପି. ସତୀଶ କୁମାର ।

ମାଛଚାଷ ତାଲିମ ଶିବିର

ମାଛଚାଷ ତାଲିମ ଶିବିର

ଜୟପୁର,୨୧।୯(ନି.ପ୍ର.): ଏମ୍‌.ଏସ୍‌. ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ସମନ୍ବିତ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଏକ ଦୁଇଦିନିଆ ଶିବିର ଆଦିବାସୀ କୃଷି ଜୈବ-ବିବିଧତା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ସୌରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ସୌରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିକାଶ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ  ସିବିଏସ୍‌ଇ କ୍ଲଷ୍ଟର-୨ ଟେବୁଲ ଟେନିସ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମଦ ମୁକ୍ତ ଓଡିଶା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ମଦ ମୁକ୍ତ ଓଡିଶା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୯(ବି.ପ୍ର.): ମଦ ଓ ହିଂସା ମୁକ୍ତ ଓଡିଶା ଗଠନ ନେଇ   ମାଆ ଘର ଫାଉଣ୍ଡେସନ ନବରଙ୍ଗପୁର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜିଲାପାଳ ଡଃ. ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ନବରଙ୍ଗପୁର ମା’ ଘର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା କାଦମ୍ବିନୀ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଭବନରୁ ଏକ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ  ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଦଳବେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପଡା ଗ୍ରାମରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର କଛାରପଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ଗୋଷ୍ଠୀସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଆସି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିକାରୀ ଡ. ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ମାଲକାନଗିରିର ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା

ମାଲକାନଗିରିର ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା। ତେଣୁ ମାଲକାନଗିରିର ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଲାଗି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୭ ଦିନର ରିଲିଫ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପିତ

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପିତ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଆସନ୍ତା ମାସରେ ପାଳିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ାଠାରେ ଶୁଭଖୁଣ୍ଟି ସ୍ଥାପନ ହୋଇଯାଇଛି।