ରାୟଗଡା

ବୁଥ୍‌ ମଜଭୁତ ପାଇଁ ଏକାଠି ହେଲେ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ବୁଥ୍‌ ମଜଭୁତ ପାଇଁ ଏକାଠି ହେଲେ ଭାଜପା କର୍ମୀ
ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ସ୍ଥିତ ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ଚିକୁଡୁ ହରିଙ୍କ ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାପତି ଓ କର୍ମୀ। ଏଥିରେ ଜିଲା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭଗବାନ ପେଣ୍ଡିଆ, କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଜିଲା ସଭାପତି ଭଗବାନ ମୁଦୁଲି, ଆଦିବାସୀ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଜୟରାମ ଭୋଇ, ବିଶ୍ୱନାଥ ଶିଶା, ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଜାନି ଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପାଙ୍ଗି ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବୁଥ ସ୍ତରକୁ ମଜଭୁତ କରି ଦଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ୧୨୦ ମିଶନକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ସଙ୍ଗଠନ ମଜୁବୁତ କରିବା ସହ କୃଷକ, ଆଦିବାସୀ ଓ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ଜନସାଧାରଣ କିଭଳି କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାରେ ଉପକୃତ ହେବେ, ସେନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଓ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରତି ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ସଚେତନ କରିବା ପଡ଼ିବ ବୋଲି ବୈଠକରେ ଦୃଢ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ମଣ୍ଡଳ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବଳରାମ ବାରିକ, ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ରଞ୍ଜିତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଲ୍ୟାମ୍ପ ସଭାପତି ବେଣୁ ଖିଲ, ଆଦିବାସୀ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ବଳରାମ ଚପାଡି, କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ମହେଶ୍ବର ମଣ୍ଡଳ, ଉପସଭାପତି ଟି.ପି. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଜୁ, ରାଲେଗଡ଼ା ସରପଞ୍ଚ ରାମ କଟା, ସୁଙ୍କି ସଭାପତି ତ୍ରିନାଥ ବେହେରା, କୁଲାରସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସଭାପତି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର କୁତାଡି, ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାପତି ଭଗବାନ ସିଙ୍ଗରାପୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ଅଲଣାଗୁଡ଼ା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ବଦଳି

ଅଲଣାଗୁଡ଼ା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ବଦଳି

ଦଶମନ୍ତପୁର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଇକ ଫୁଲବେଡା ଜି.ପି.ର ଅଲଣାଗୁଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନିଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଦଳି କରାଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀମାନେ ନିୟମିତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହୁ ନଥିବା ନେଇ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଭିଭାବକ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ।

ବ୍ଲକ୍‌ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ ନିମନ୍ତେ ଏମ୍‌ପିଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ବ୍ଲକ୍‌ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ ନିମନ୍ତେ ଏମ୍‌ପିଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୧। ୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ବ୍ଲକ୍‌ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିିରେ ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ବ୍ଲକ୍‌ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଅଧ୍ୟାପିକା , ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ସଂଘ ତରଫରୁ ବ୍ଲକ୍‌ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ ସମ୍ପର୍କରେ ଏମ୍‌ପି ଝିନ୍ନ ହିକ୍‌କାଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲଖମା , ମରାମତି ଦାବି

ରାସ୍ତାରେ ଖାଲଖମା , ମରାମତି ଦାବି

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୧। ୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ସୁନାବେଡ଼ା ପୌରପରିଷଦ ଅଧୀନ କାକିଗଁାକୁ ପଡ଼ିଥିବା ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଏହି ରାସ୍ତାର ମରାମତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ମଝିରେ ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ଏନ୍‌ସିସିର ବାର୍ଷିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଏନ୍‌ସିସିର ବାର୍ଷିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଡାବୁଗାଁ, ୨୧।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମା ସ୍ଥିତ ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏନ୍‌ସିସି ୧୩ (ଓଡିଶା) ବାଟାଲିୟନ ତରଫରୁ ଜାତୀୟ ସମର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ବାହିନୀର ୧୦ ଦିନିଆ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଡାଏ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା: କୋଲାବ ଡ୍ୟାମ୍‌ର ୨ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିଲା

ଡାଏ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା: କୋଲାବ ଡ୍ୟାମ୍‌ର ୨ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିଲା

କୋରାପୁଟ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଡାଏ ଝଡ଼ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି ା ଜିଲା ଜରୁରି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସେମିଳିଗୁଡା ବ୍ଲକରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦୭ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଛି ା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ କୋଲାବ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧିପାଇବା ଯୋଗୁଁ  ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୬.୩୦ ମିନିଟରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୋଲାବ ଡ୍ୟାମର ଗେଟ୍‌ ନଂ ୫ ଓ ୬ ଖୋଲାଯାଇଛି ।

ବ୍ଲକ କୃଷକ ପରାମର୍ଶ କମିଟି ବୈଠକ

ବ୍ଲକ କୃଷକ ପରାମର୍ଶ କମିଟି ବୈଠକ

ଡାବୁଗାଁ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମା କୃଷି ସୂଚନା ଓ ପରାମର୍ଶ କେନ୍ଦ୍ର ଠାରେ ବ୍ଲକ କୃଷକ ପରାମର୍ଶ କମିଟିର ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  ଆତ୍ମା ସଭାପତି ରତ୍ନାକର ମାଝୀ  ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।  ଏଥିରେ କୃଷି, ପ୍ରାଣୀପାଳନ, ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷ, ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।  ଉନ୍ନତ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଅଦିନିଆ ଚାଷ, ଗାଈଗୋରୁ ମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ହେଉଥିବାରୁ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଇବା, ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ପ୍ରଭାବରେ ବନ ବିଭାଗର କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ  ସାମଗ୍ରୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ପ୍ରଭାବରେ ବନ ବିଭାଗର କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାମଗ୍ରୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ମାଲକାନଗିରି- ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ଡାଏ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ପ୍ରଭାବରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାର ବନ ବିଭାଗରେ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ସହ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥିବା ବିଭାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛିା 

ଆମ ବୁଥ, ଆମ ଗୌରବ ଓ ଶକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୯, (ଡି.ଏନ.ଏ.):  ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବାସିନୀ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମ୍ମା ଠାରେ ଆମ ବୁଥ ଆମ ଗୌରବ ଓ ଶକ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି । ସଭାପତି ମୁନା ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୬ଟି ଜେନାନ ୩୮ଟି ବୁଥର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପୋଲ

୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପୋଲ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଚିପାକୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସହ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଦଳପୁର-ଚିପାକୁର ରାସ୍ତାର ଏ ହେଉଛି ଏକ ଚିତ୍ର। ୨୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଫୁଲଡାବା ନିକଟସ୍ଥ ଏହି ନାଳ ଉପରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। 

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ରାଜସ୍ବ ବୈଠକ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ରାଜସ୍ବ ବୈଠକ

କୋରାପୁଟ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟଠାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ରାଜସ୍ବ ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପଟ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହିତ ତୁରନ୍ତ ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ତହସିଲଦାରମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ନୋଡାଲ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କୋରାପୁଟ ସ୍ଥିତ ନେହେରୁ ଯୁବକେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ସଭାପତିତ୍ବ କରିଥିଲେ ଯୁବକେନ୍ଦ୍ରର ସେଚ୍ଛାସେବୀ ପି. ସତୀଶ କୁମାର ।

ମାଛଚାଷ ତାଲିମ ଶିବିର

ମାଛଚାଷ ତାଲିମ ଶିବିର

ଜୟପୁର,୨୧।୯(ନି.ପ୍ର.): ଏମ୍‌.ଏସ୍‌. ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ସମନ୍ବିତ କୃଷି ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଏକ ଦୁଇଦିନିଆ ଶିବିର ଆଦିବାସୀ କୃଷି ଜୈବ-ବିବିଧତା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।