ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଉଜାଡି ଦେଇଛି ଉତିକଣ ଭେଡାର ଭାତହାଣ୍ଡି

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଉଜାଡି ଦେଇଛି ଉତିକଣ ଭେଡାର ଭାତହାଣ୍ଡି
ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୧୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କ ମୁହଁରୁ ବର୍ଷକର ଦାନା ଛଡାଇ ନେଇଛି ା ବର୍ଷାରେ ଜିଲାର ଭାତହାଣ୍ଡି ଭାବେ ପରିଚିତ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ  ବ୍ଲକ ଉତିକଣ ଅଞ୍ଚଳର ୯୦ମୌଜାର ୧୫ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷ ଜମିର ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ା  ଏବେ ବି ଚାଷ ଜମିରେ ୨ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ପାଣି ଜମି ରହିଛି ା ଏ ନେଇ ଚାଷୀ ଆଖିରୁ ନିଦ ହଜି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ କୃଷି ବିଭାଗ ଆଦୌ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଅନୁଧ୍ୟାନ  ନ କରି ଅଫିସରେ ବସି  ମନୋମୁଖୀ ଭାବେ ୧୫ ହଜାର ହେକ୍ଟର ବଦଳରେ ମାତ୍ର ୮ ହଜାର ୧୪୮ ହେକ୍ଟର ଜମିର ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା  ରିପୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ା  ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଦେଇ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଏଥିନେଇ ସମଗ୍ର ଉତିକଣ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ା  ଏବେ ମଧ୍ୟ ଉତିକଣ ଭେଡାରେ ପାଣି ଜମି ରହିଛି ା ପାଟନାଳୀ ଥିଲେ ହେଁ ଗୋବରୀରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ଥିବାରୁ ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ ା  ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ କୃଷି ବିଭାଗ ପୁନର୍ବାର କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।  ପାଣିରେ ପଚି ଧାନ ଫସଲ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ା ଯେଉଁ ଚାଷୀମାନେ ଋଣ କରି ଚାଷ କରିଥିଲେ ସେମାନେ ହତାଶ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି ା  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ବାସ୍ତବ ସମସ୍ୟା ନ ବୁଝି ତରବରିଆ ରିପୋର୍ଟ ଦେବା  ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ହୋଇଛି ା ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ଉତିକଣ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସମାବେଶ କରାଯାଇ ପ୍ରଶାସନକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଚଳ କରି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଉତିକଣ ସଂଗ୍ରାମ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ା
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଗଛପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ଯୋଗୁ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିପଡିବା ସହ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡି ସରବରାହ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି।

ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୯-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ଶୈକ୍ଷିକ ଗରିମା ବଖାଣୁଥିବା ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାର ବିଶିଷ୍ଟ ୫ ଜଣ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଭାପୁର,୨୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଡ.ଏନ୍‌.ତିରୁମାଲା ନାୟକ ଭାପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। 

 ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌: ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌: ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଫଳରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଓ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁ କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରାମନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଛି। 

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ରାଜନଗର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ସାତଭାୟା ପଞ୍ଚବରାଇ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ବଗପାଟିଆର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଛନ୍ତି ଜିଲାପାଳ ବାସରଥୀ ଶତପଥୀ। 

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଲା ୨ ବୋଟ: ମତ୍ସଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର

ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଲା ୨ ବୋଟ: ମତ୍ସଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ  ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସମୁଦ୍ର ଅଶାନ୍ତ ହେବା ସହ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର କୂଳ ଲଙ୍ଘୁଛି।

ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍‌,୩ ଆହତ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୧।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବାଣିଗୋଚ୍ଛା କଲେଜ ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଏକ କାର୍‌ ଖସି ୩ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟା ସମୟରେ ଫୁଲବାଣିରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା (ନଂ.ଓଡି ୦୨ ଏଏ ୬୮୭୮) କାର୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିପଡିଥିଲା। ଫଳରେ କାରରେ ଥିବା ଫୁଲବାଣୀ ଅଞ୍ଚଳର ଏସ୍‌ ପାତ୍ର, ତାଙ୍କ ପତ୍ନି ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ପାତ୍ର ଏବଂ ପୁଅ ସୁଜଲ ପାତ୍ର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ।  ସେମାନଙ୍କୁ ଦଶପଲ୍ଲା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିରୋଧ

ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିରୋଧ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୧।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋଲାରେ ଆଉ କେହି ମଳତ୍ୟାଗ କରିବେ ନାହିଁ। ପ୍ରତି ଘରେ ଘରେ ହେବ ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣ। ପରିବେଶକୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆଣିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଗୁରୁବାର ଦଶପଲ୍ଲା ଏନ୍‌ଏସି ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୬ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡକୁ ଖୋଲା ଶୌଚ ମୁକ୍ତ ୱାର୍ଡ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ସହ ଶପଥ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା। 

ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ମହିଳା ଶାଖାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚିତ

ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ମହିଳା ଶାଖାର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚିତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୯-ନୟାଗଡ଼ ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ମହିଳା ଶାଖାର  ଇନର ହୁଇଲ୍‌ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ସଭାପତି ଭାବେ  ରୋଜାଲିନ୍‌ ପାତ୍ର ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉପ ସଭାପତି ଭାବେ ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନାମୟୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି  ସମ୍ପାଦିକା ଭାବେ  ସୌଦାମିନୀ ସ୍ବାଇଁ, ଯୁଗ୍ମ ସମ୍ପାଦିକା ଭାବେ ସ୍ମିତା ସ୍ବାଇଁ ଏବଂ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ମୋନିକା ମହାପାତ୍ର ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ୍‌ର ନିରୁପମା ପଟ୍ଟନାୟକ, ବସିରିନ୍‌୍‌ ବିବି, ଡ. ସଞ୍ଜୁକ୍ତା ମିଶ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଏହି ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିଥିଲେ। 

ପଲିଥିନ୍‌ ମୁକ୍ତ ପାଇଁ ସଚେତନତା

ପଲିଥିନ୍‌ ମୁକ୍ତ ପାଇଁ ସଚେତନତା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୯-ପୁରୀ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିବା ନୟାଗଡ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ପରିବାର  ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଓ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ  ପଲିଥିନ୍‌ମୁକ୍ତ ପାଇଁ ସଚେତନତା  କରିଥିଲେ।  ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଳକ  ଦୁର୍ଦ୍ଦ୍‌ୁରା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଓ ପାଠାଗାର ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା  ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ପ୍ରୟାସରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ନିଜ ପରିବାର ସହ ସଞ୍ଜୟ  ପୁରୀ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସମୁଦ୍ରକୂଳ, ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଲିଥିନ୍‌ମୁକ୍ତ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଓ ପାଠାଗାର ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ  ଏହି ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଜିତ୍‌ କୁମାର ସାହୁ,  ରାଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାହୁ, ଅଙ୍କିତ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

ଭାରତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅଭିଯାନ ବସ୍‌କୁ ସ୍ବାଗତ

ଭାରତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅଭିଯାନ ବସ୍‌କୁ ସ୍ବାଗତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୯-ପ୍ରଜାପିତା ବହ୍ମାକୁମାରୀ ଈଶ୍ୱରୀୟ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ମାଉଣ୍ଟ ଆବୁ ରାଜସ୍ଥାନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏକ ତ୍ରିବର୍ଷୀୟ  ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ  ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବସ୍‌ ଅଭିଯାନ  ବାହାରି ୬ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।  ବୁଧବାର ଏହା  ନୟାଗଡ଼ରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ଏହି ଅଭିଯାନର ଗାଡ଼ିକୁ ଜିଲାର ଇଟାମାଟି ପଞ୍ଚାୟତ ପଡ଼ିଆଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଜାପିତା ବ୍ରହ୍ମାକୁମାରୀ ଈଶ୍ୱରୀୟ  ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଡ. ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ଯୋଗ ଦେଇ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।  ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବେ  ବହ୍ମାକୁମାରୀ  ଲୀନା ଭଉଣୀ, ଯୁବ ଜାଗୃତି ଏବଂ ରାଜଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। 

ବିରୁଡ଼ାରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଡେଙ୍ଗୁ :୫  ଦିନରେ ୬ ଜଣ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ବିରୁଡ଼ାରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଡେଙ୍ଗୁ :୫ ଦିନରେ ୬ ଜଣ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୯-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଳକ  ବରୁଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ବିରୁଡାଗ୍ରାମ ଉପର ସାହିରେ ଡେଙ୍ଗୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ୫ ଦିନରେ ୬ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନାରେ ଡ଼େଙ୍ଗୁ ପଜେଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି। କେତେକ ରୋଗୀ କଟକରୁ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ ରୋଗୀ ବର୍ତ୍ତମାନ କଟକରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗ୍ରାମର  କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମୁଦୁଲି, ରମ୍ଭା ପଲେଇ, ସୁବାସିନୀ ମଣ୍ଡଳ, ଧରିତ୍ରୀ ମୁଦୁଲି, ଛାଟିଆ ବେହେରା  ଓ ଚମ୍ପା ପ୍ରଧାନ।