ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସିହୋପଡା ଓ ଦୋବନ୍ଧା ରାସ୍ତା ୧୫ ବର୍ଷ ହେଲା ନିର୍ମାଣ ସରୁନି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୨।୯-ରାଜକନିକାର ବ୍ଲକ ସିହୋପଡା ଓ ଦୋବନ୍ଧା ପଞ୍ଚାୟତର ମାତ୍ର ଦେଢ଼ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ଏବେ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଗତ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୫ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ବୁଲି ବୁଲି ଯା’ଆସ କରୁଛନ୍ତି। ୨୦୦୩ ମସିହାରୁ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଅଣ୍ଟାଏ ଉଚ୍ଚର ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟାଜଳ ଲହଢ଼ି ମାରୁଛି। ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ। ଫଳରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦୁଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଡେଙ୍ଗୁ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସଚେତନତା ରାଲି

ଡେଙ୍ଗୁ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସଚେତନତା ରାଲି

ରାଜନଗର, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର  ବ୍ଲକ ରାଜନଗର ଗ୍ରାମ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଗାଁରେ ଡେଙ୍ଗୁ ବ୍ୟାପୁଛି। ଏଥିରେ ୫ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। 

କୁଷ୍ଠରୋଗ ଚିହ୍ନଟୀକରଣ ଅଭିଯାନ

କୁଷ୍ଠରୋଗ ଚିହ୍ନଟୀକରଣ ଅଭିଯାନ

ରାଜନଗର, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କୁଷ୍ଠରୋଗ ଚିହ୍ନଟୀକରଣ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଶନିବାର ରାଜନଗର ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପ୍ରାଚୀନ ‘ଅଙ୍କ’ପରମ୍ପରାକୁ ଭୁଲିଗଲେଣି ଯୁବପିଢ଼ି

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଶୁକ୍ରବାର ବାମନ ଜନ୍ମ ଦିବସକୁ କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ା ଉକତ୍ଳୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଓ ସାମାଜିକ ଚଳଣିରେ ଏହି ପର୍ବକୁ ସୁନିଆ ବା ଅଙ୍କ ପର୍ବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। 

ବୁଡିଯାଉଥିବା ଡଙ୍ଗା ଉଦ୍ଧାର :ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ

ବୁଡିଯାଉଥିବା ଡଙ୍ଗା ଉଦ୍ଧାର :ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ

ମହାକାଳପଡା, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମୁଦ୍ର ଓ ନଦୀଗୁଡିକ ଅଶାନ୍ତ ରହିଛି । 

 ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବାଉଁଶ ଚାର

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବାଉଁଶ ଚାର

ମହାକାଳପଡା, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକର କଂସାର ବଡ ଦାଣ୍ଡୁଆ ଓ ସୁନିତି ପଞ୍ଚାୟତ ସୀମା ସଂଲଗ୍ନ ମିଲନମୋଡ ନିକଟ ଗୋବରୀ ଶାଖା ନାଳରେ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ବାଉଁଶ ଚାର ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ତେବେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଏହି ବାଟଦେଇ ଯାତାୟାତ ବିପଦସଙ୍କୁଳ  ହୋଇପଡିଛି।

ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନଦୀରୁ ମାଟି ଉଠିଲା

ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନଦୀରୁ ମାଟି ଉଠିଲା

ରାଜନଗର,,୨୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) 
ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ପାର୍ବଣ ଋତୁ। ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଆଗମନ ପାଇଁ ରାଜନଗର ଏବେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି। 

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

ରାଜକନିକା,୨୨ା୯( ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ରାଜକନିକା ବ୍ଲକ ହାଟସାହି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପୀନାଥପୁର ଗାଁର ଜଣେ କ୍ୟାନସର ପୀଡିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ। ସେ ହେଲେ ସାଗରିକା ସାହାଣୀ (୨୫)। ଗରିବ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମନେଇଥିତ୍ବା ଏହି ଯୁବତୀ ଏବେ କଟକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର କ୍ୟାନ୍‌ସର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। 

ମଦ ବେପାରକୁ ନେଇ ବିବାଦ, ୫ ଅଟକ :ହାତଗୋଡ଼ ବନ୍ଧା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ ଉଦ୍ଧାର

ମଦ ବେପାରକୁ ନେଇ ବିବାଦ, ୫ ଅଟକ :ହାତଗୋଡ଼ ବନ୍ଧା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ ଉଦ୍ଧାର

କୋରେଇ,୨୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାଣିକୋଇଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଳଆନନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ା ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ହାତଗୋଡ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ପକାଇ ଦେଇଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ୨ଟି ମାମଲା(୧୪୩/୧୮ ଓ ୧୪୪/୧୮) ରୁଜୁ କରିବା ସହ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା କରୁଛି ା  

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ମାରପିଟ୍‌ ଘଟଣା

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ମାରପିଟ୍‌ ଘଟଣା

କୋରେଇ,୨୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ମାରପିଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ଶାଶୂ, ବୋହୂ ଶୁକ୍ରବାର ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗ ପରେ କୁଆଖିଆ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା(୧୫୫/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। 

ଖବରକାଗଜ ବିତରକ ସଂଘ ସଭାପତିଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଖବରକାଗଜ ବିତରକ ସଂଘ ସଭାପତିଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ସିଂହପୁର,୨୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ସିଂହପୁର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ସଙ୍ଗଠନ ତରଫରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସିଂହପୁରସ୍ଥିତ ଉକତ୍ଳମଣି ଖବରକାଗଜ ବିତରକ ସଂଘ ସଭାପତି ଧନେଶ୍ୱର ଦାସଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। 

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୨ା୯(ଡ.ଏନ.ଏ.)- ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ପାରାଦୀପ ୫ନଂ.(କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବାବେଳେ ରାଜପଥରେ ଟୋଲଗେଟ୍‌ ବସାଯାଇ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି।

ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କ ବନ୍ଧୁମିଳନ

ଶିକ୍ଷା ସହାୟକଙ୍କ ବନ୍ଧୁମିଳନ


ବରୀ,୨୨ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବରୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କିମ୍ଭୀରିିଆପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଉଦୟପୁର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ୨୦୧୫ ଶିକ୍ଷା ସହାୟକ ନିଯୁକ୍ତି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବନ୍ଧୁମିଳନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।