ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପାଣି ଘେରରେ,ପାଠପଢ଼ା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପାଣି ଘେରରେ,ପାଠପଢ଼ା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୨।୯-ଗତ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି। ଗତ ୫ ଦିନ ଧରି ବର୍ଷା ଛାଡ଼ିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜିଲାର ବହୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବେ ବି ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛି। ଜମି ରହିଥିବା ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରୁ ନଥିବାରୁ ଜିଲାର ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠପଢ଼ା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ସିଂହଗଁାର ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଅମୀୟ ଜେନା କୁହନ୍ତି ଯେ, ବନ୍ୟା ପାଣି ତାଙ୍କ ଘରେ ପଶି  ବହି ସବୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଗଁାର ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ସୁକାନ୍ତୀ ସାମଲ କୁହନ୍ତି ଯେ, ସ୍କୁଲ ପରିସର କାଦୁଅ ହୋଇଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘର ବାରଣ୍ଡାରେ ପାଠପଢ଼ା ଚାଲିଛି। ଆଳି ବ୍ଲକ ପାରିଗୋବିନ୍ଦପୁର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ବିକାଶ ରାଉତ କୁହନ୍ତି ଯେ, ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଣି ପଶି ଯାଇଥିବାରୁ ପିଲାମାନେ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଉନାହାନ୍ତି। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜୈନିକ ଶିକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚଳିତ ବନ୍ୟା ଓ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ବହିପତ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ନଦୀକୂଳ ହେତୁ ସାମାନ୍ୟ ବନ୍ୟାରେ ଉପସ୍ଥାନ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମୁଛି। ଏହି ବ୍ଲକର ଡିମିରିପାଳ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀ ଗୀତା ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପାଣି ଜମିଥିବାରୁ ଆସନ୍ତ ୧୩ ତାରିଖରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ହେବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପରି ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ। ସହରର ସେଣ୍ଟ ଯୋଶେଫ ସ୍କୁଲ ପରିସର ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଖେଳପଡିଆରେ ପାଣି ଜମି ରହିଛି। ସେହିପରି ତରଣ୍ଡୋଠାରେ ନୂତନ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିବା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରାସ୍ତାରେ ୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ପାଣି ଜମି ରହିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରାସ୍ତା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଶୈକ୍ଷିକ ପରିବେଶ ଓ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ଫଳରେ ଜିଲାର ୧୭୧ ପଞ୍ଚାୟତର ୯୪୩ ଗ୍ରାମର ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ  ଅଧିବାସୀ ପାଣିଘେରରେ ଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏବେ ଏଥିରେ ସୁଧାର ଆସିଛି। ଆସନ୍ତା ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଠିକ କରିବା ସହିତ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ବହିପତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଶତପଥୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

 ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର, ଟଙ୍କା, ବାଇକ ଓ ମୋବାଇଲ ଲୁଟ

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର, ଟଙ୍କା, ବାଇକ ଓ ମୋବାଇଲ ଲୁଟ

ଧର୍ମଶାଳା, ୨୬ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ନେଉପୁର ନିକଟରୁ ଏକ ମାର୍କେଟ କଂମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ନିକଟରେ ୨ ଜଣ ଯୁବକ ଦୁବୃର୍ତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣକରି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୧୫ହଜାର ଟଙ୍କା, ବାଇକ ଓ ମୋବାଇଲ ଲୁଟିନେଇଥିବା ଧର୍ମଶାଳା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । 

ବଜ୍ରପାତରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବଜ୍ରପାତରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କଳିଙ୍ଗନଗର, ୨୬ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଯଖପୁରା ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନ୍‌ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ା ମୃତ ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ଯଖପୁରା ଗ୍ରାମର ରମେଶ ମହାରଣା (୨୯) । 

   ଧର୍ମଶାଳା ବିଜେଡିର ଛାତ୍ର ସମାବେଶ

ଧର୍ମଶାଳା ବିଜେଡିର ଛାତ୍ର ସମାବେଶ

ଧର୍ମଶାଳା/ଚଢେଇଧରା, ୨୬ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -  ଧର୍ମଶାଳା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ୧୨ନମ୍ବର ଜୋନ୍‌ ଗଡ଼ମଧୁପୁର ଇନ୍ଦ୍ରପଡିଆଠାରେ ଏକ ବିଶାଳ ଛାତ୍ର ସମାବେଶ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜ୍ୟ ବିଜେଡି ଛାତ୍ର ସଭାପତି ସୌମ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଖାଦ୍ୟ ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତ:ବିଭିନ୍ନ ଉନୟନମୂଳକକାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ

ଖାଦ୍ୟ ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତ:ବିଭିନ୍ନ ଉନୟନମୂଳକକାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ

କାଳିଆପାଣି, ୨୬ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନଗଡ଼ାକୁ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମରେ ପରିଣତ କରିବା ଦିଗରେ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରଙ୍ଗଲାଲ ଜାମୁଡା ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତ କରି ଫେରିଛନ୍ତି। ସେ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ନଗଡ଼ା ଯାଇ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ଗୁହିଆଶାଳ ଗ୍ରାମ ଓ ତୁମୁଣୀରେ ରହୁଥିବା ଜୁଆଙ୍ଗ ଜନଜାତିଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳିି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। 

ସିଓ୍ବେଜ କମ୍ପାନୀ ଆଗରେ ଡମ୍ଫର ମାଲିକ ସଂଘର ଧାରଣା

ସିଓ୍ବେଜ କମ୍ପାନୀ ଆଗରେ ଡମ୍ଫର ମାଲିକ ସଂଘର ଧାରଣା

ପାରାଦୀପ,୨୬ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ ଆନ୍ତଃପରିବହନ କରୁଥିବା ଡମ୍ଫର ମାଲିକ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ସିଓ୍ବେଜ କମ୍ପାନୀ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ଗାଡି ଭଡ଼ା ବାବଦ ଅର୍ଥ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବାକି ଥିବାରୁ ଡମ୍ଫର ମାଲିକମାନେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। 

ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ମହିଳା

ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ମହିଳା

 କୁଜଙ୍ଗ,୨୬ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣ୍ଡକିପୁର ତରପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ମଦ କାରବାର ବିରୋଧରେ ସ୍ବରତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଚୋରା ମଦ କାରବାର ଅବାଧରେ ଚାଲିଥିବାରୁ ଗ୍ରାମରେ ଆପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟୁଛି। ଏନେଇ ସେମାନେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଧାରଣା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ଏକାଧିକ ଯୁବକ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ମଦ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିଯୋଗୁ ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଚାଷୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଚାଷୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

କୁଜଙ୍ଗ,୨୬ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ମଙ୍ଗରାଜପୁର ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଓ ଫସଲ ହାନୀର କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ମାସରେ ଲଗାତର ଦୁଇଥର ଲଗାଣ ବର୍ଷା ହେବା ଫଳରେ କୁଜଙ୍ଗ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଙ୍ଗରାଜପୁର ଗ୍ରାମ ସହ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ଚାଷଜମି ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଥିଲା। 

ଅକାଳରେ ସ୍ବାମୀ ଚାଲିଗଲେ, ଏକମାତ୍ର ପୁଅକୁ କର୍କଟ: ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇବାକୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ

ଅକାଳରେ ସ୍ବାମୀ ଚାଲିଗଲେ, ଏକମାତ୍ର ପୁଅକୁ କର୍କଟ: ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇବାକୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୬ା୯: ଆର୍ଥିକ ଅନାଟନ ସତ୍ତ୍ୱେ ମନରେ ଅନେକ ସ୍ବପ୍ନ ଥିଲା। ଭାବିଥିଲେ ପିଲା ଦୁହିଁଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇ ମଣିଷ କରିବେ। ସେମାନଙ୍କ ଖୁସି ଦେଖି ଖୁସି ମନାଇବେ। ଆଉ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ସମୟରେ ପିଲାଙ୍କ ଆଶ୍ରାରେ ଜୀବନ କାଟିଦେବେ। କିନ୍ତୁ ସବୁ ସ୍ବପ୍ନ ସ୍ବପ୍ନରେ ରହିଗଲା। ଅକାଳରେ ଜୀବନର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସମ୍ବଳ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲା।

କ୍ୟାବିନ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ, ଜଣେ ଗିରଫ

କ୍ୟାବିନ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଓଡ଼ଗାଁ,୨୫ା୯( ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ କଲେଜ ରୋଡସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ନିିକଟରେ ଥିବା ଏକ କ୍ୟାବିନ୍‌ରୁ ଚୋରି ଉଦ୍ୟମବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ପାଇକସାହି ଅଞ୍ଚଳର ବଂଶୀଧର ବେହେରା (୨୦)।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନରେ ମହମ୍ମଦ ହସିମୁଦ୍ଦିନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନରେ ମହମ୍ମଦ ହସିମୁଦ୍ଦିନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସାମିଲ

ଆଳି,୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଆଳି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଦନପୁରଠାରେ ଥିବା ମହମ୍ମଦ ହସିମୁଦ୍ଦିନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୨ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୨ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୨୫।୯:  ଜଗତସିଂହପୁର ଦେଉଳିଗ୍ରାମେଶ୍ୱର ଗ୍ରାମରେ ଘର ପୋଡି ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମର ଶରତ ବାରିକଙ୍କ ଦୁଇ ବଖରା ଘର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳିଯାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। 

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୫।୯: କଟକରେ ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଓକିଲଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଛି। ଏ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି।