ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଘର ଅଗଣାରେ କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୯୬ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ବଣ୍ଟନ

ଘର ଅଗଣାରେ କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୯୬ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ବଣ୍ଟନ
ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସଠାରେ ବୁଧବାର ଘର ଅଗଣାରେ କୁକୁଡା ପାଳନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକର ଜରପଡା, ତୁକୁଡା, ଓଗୀ, ପରା, ଜେରେଙ୍ଗ ଦେହୁରୀ ସାହି, କତଡା, ଦୁର୍ଗାପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ୨୪ ଟି ଗ୍ରାମର ମରୁଡି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ୯୬ ଜଣ ଚାଷିଙ୍କୁ ୨୫ଟି ବନରାଜ କୁକୁଡା ଚିଆଁ ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ଚିକତ୍ସା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୈାଜନ୍ୟରେ ମରୁଡ଼ି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ମାଗଣାରେ କୁକୁଡା ଚିଆଁ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜରପଡ଼ା ସରପଞ୍ଚ ଭାନୁପ୍ରିୟା ପ୍ରଧାନ, ଉଗୀ ସରପଞ୍ଚ ଗୈାରୀ ମୁଣ୍ଡା, ଜେରେଙ୍ଗ ଦେହୁରି ସାହି ସରପଞ୍ଚ ବିଭୁତି ଭୁଷଣ ଗଡନାୟକ, ଦୁର୍ଗାପୁର ସରପଞ୍ଚ ସସ୍ମିତ ବେହେରାଙ୍କ ସମେତ ଜରପଡ଼ା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡା ରାଜେଶ କୁମାର କବି , ଛେଣ୍ଡିପଦା ପ୍ରାଣି ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡା ବିକାଶ ରଞ୍ଜନ ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମର ୪ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାଗଣା କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବରରେ ସେହି ଚାଷି ମାନଙ୍କୁ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆଉ ୨୫ଟି ଲେଖାଏଁ କୁକୁଡା ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସପ୍ତାହେ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ୫୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ସପ୍ତାହେ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ୫୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୦।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବନାଞ୍ଚଳ ଦୁର୍ଗାପୁର ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ପାଶର୍‌ବବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମରେ ସପ୍ତାହେ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗିରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଝାରବଇଣ୍ଡା ବିଜୟୀ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଝାରବଇଣ୍ଡା ବିଜୟୀ

ବଇଣ୍ଡା,୨୦।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ପେଡ଼ିପଥର ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୪ଟି ଦଳ ଅଶଂଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପେଡ଼ିପଥର ସହିତ ଝାରବଇଣ୍ଡା ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ ଝାରବଇଣ୍ଡା ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୧୦୯ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା।

୩୦ ଲିଟର ମଦ ଜବତ

୩୦ ଲିଟର ମଦ ଜବତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୦ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନିଶା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଜାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତାରେ ସେହି ଗ୍ରାମର ବିନୟ ବେହେରାଙ୍କଠାରୁ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ୩୦ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ଜବତ କରିଛି। ଏଥିସହ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ଏ ନେଇ ନଂ. ୨୦୮/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।


ଶାସକ ଦଳ ଦୁର୍ନୀତିରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ: ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଶାସକ ଦଳ ଦୁର୍ନୀତିରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ: ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଛେଣ୍ଡିପଦା/ପାଲଲହଡ଼ା,୨୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶାସକ ଦଳ ଦୁର୍ନୀତିରେ ବୁଡି ରହିଥିବା, ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଞ୍ଚ କାରବାର ହେଉଥିବା ଆଦି ଅଭିଯୋଗ କରି ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକ ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି। 

ରେଳଧାରଣାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ବେକ କଟିଲା

ରେଳଧାରଣାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ବେକ କଟିଲା

ବଅଁରପାଳ, ୨୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ବେଣାଗାଡିଆ ନିକଟସ୍ଥ ରେଳଧାରଣାରେ କଟି ମଙ୍ଗଳବାର ପାଣୁ ସେଠୀ(୬୦) ନାମକ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ମଦ କାରଖାନାକୁ ବିରୋଧ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ବଳରାମପୁରରେ ଆର୍‌ଡିସିଙ୍କ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ

ମଦ କାରଖାନାକୁ ବିରୋଧ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ବଳରାମପୁରରେ ଆର୍‌ଡିସିଙ୍କ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା,୨୦।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଳରାମପୁର ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମଦ କାରଖାନାକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଏହା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ। ତେବେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଡିଭି ସ୍ବାମୀ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ମହିଳା କବି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ମହିଳା କବି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବଇଣ୍ଡା ତ୍ରିଧାରା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦର ମହିଳା କବି ପ୍ରତିଭା ସାହୁଙ୍କୁ  ରବିବାର କଟକ ଜିଲା ଟାଉନ୍‌ ରୋଡ଼ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଭବନଠାରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି।

କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ପୂଜା ପାଇଁ ବଇଣ୍ଡା ଚଳଚଞ୍ଚଳ

କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ପୂଜା ପାଇଁ ବଇଣ୍ଡା ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନୁନୁକାପଶି ପଞ୍ଚାୟତ ବଇଣ୍ଡା ଶିବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ସୋମବାରଠାରୁ କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ବଇଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି। 

ନାକିଚିରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୮୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୫ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ନାକିଚିରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୮୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୫ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନାକିଚି ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ ଡଙ୍ଗିଆଣି ଗ୍ରାମ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ  ସୋମବାର ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଦୌଡ଼କୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଭାଗନେଲେ ୧୦୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଦୌଡ଼କୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଭାଗନେଲେ ୧୦୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ


ଭୁବନ, ୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଦୁଇଦିନିଆ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଦୌଡ଼କୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ଏଥିରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକର ୧୦୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସହ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ୧୬ଜଣ ସ୍କୁଲ ମ୍ୟାନେଜର ଏବଂ ୨୦ ଜଣ ଅଫିସିଆଲ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୦୦, ୨୦୦, ୪୦୦, ୮୦୦, ୧୫୦୦, ୩୦୦୦ ମିଟର ଦୌଡ଼, ଲମ୍ବଡିଆଁ, ଉଚ୍ଚଡିଆଁ, ଜାଭେଲିନ ଥ୍ରୋ, ଡିସ୍‌କସ୍‌ ଥ୍ରୋ, ସଟ୍‌ପୁଟ ବିଭାଗରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଳରାମପୁରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଆର୍‌ଡିସି ସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ପରେ ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତିକରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୋମବାର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

 ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ନେଇ  ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରିଡ଼ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରିଡ଼ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ଭାପୁର,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ଗୁହାଳଡିହି ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସୋମବାର ଗ୍ରିଡ଼ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବାସହ ଭାପୁର-ଢେଙ୍କାନାଳ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।