ବାଲେଶ୍ୱର

ଭଦ୍ରକରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଭଦ୍ରକରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୨।୯:  ଭଦ୍ରକରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଦାବିରେ ବୁଧବାର ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ଏକ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ  ଟାଉନହଲ  ଛକରୁ ବାହାରି  ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ  କରିଥିଲେ। ଆଗାମି ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ  ଭଦ୍ରକରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଘୋଷଣା କରା ନ ଗଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର କରାଯିବ ବୋଲି  କୁହାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

କୋହଲା ପବନ ସାଙ୍ଗକୁ ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା

କୋହଲା ପବନ ସାଙ୍ଗକୁ ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୧। ୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଜନଜୀବନ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତାଘାଟ ଓ ବିଲବାଡି ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଯାଇଛି।

କେନ୍ଦୁପଶିରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଭସାଣି

କେନ୍ଦୁପଶିରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଭସାଣି

ରାଇସୁଆଁ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ କେନ୍ଦୁପଶି ଗ୍ରାମରେ ଦେବଶିଳ୍ପୀ  ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ପୂଜା ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଗ୍ରାମବାସୀ ନୃତ୍ୟଗୀତରେ ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରି ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ପାଳି ଥିଲେ।

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର

ସୋର, ୨୧। ୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋର କଳେଜଛକସ୍ଥିତ ବିଦ୍ୟୁତ ଷ୍ଟ୍ରକଚରଠାରେ ଡ୍ରପଆଉଟ ବାନ୍ଧୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୋର ନେସ୍କୋ ଡିଭିଜନର ଜୁନିୟର ଟେକ୍ନିସିଆନ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଦାସ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢି ଡ୍ରପଆଉଟ ବାନ୍ଧୁଥିବା ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ତଳେ ଖସିପଡ଼ିଥିଲେ।

ଓଡିଶା ଲୋକସେବା ନିୟମାବଳୀ ସଚେତନତା ଶିବିର

ବାଲିଆପାଳ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପ୍ରଶାସନ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଇନ ସେବା ଏକ ସେତୁ ସଦୃଶ ା ସରକାରୀ ସେବା ସମସ୍ତ ଦ୍ୱାରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରିଲେ ଏହାକୁ ସଫଳ ନ୍ୟାୟ ସେବା ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ । 

ଲୁଗା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ଲୁଗା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ବଡ଼ସାହି,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ବଡ଼ସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ବଡ଼ସାହି-ବେତନଟୀ ରାସ୍ତା କୋଚିଲାଖୁଣ୍ଟାା ଛକରେ ଥିବା ଏକ ଲୁଗା ଦୋକାନରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି ହୋଇଛି । 

ସାପ କାମୁଡାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ସାପ କାମୁଡାରେ ଯୁବକ ମୃତ

 ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଥାନା  ଧୋବଣୀ ଗ୍ରାମର କାହ୍ନୁ ପୂର୍ତ୍ତି (୨୮) ନାମକ ଯୁବକଙ୍କର ସାପ କାମୁଡାରେ ଶୁକ୍ରବାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।  କାହ୍ନୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସାପ କାମୁଡି ଦେଇଥିଲା। 

ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ଜୋର୍‌ଦାର

ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ଜୋର୍‌ଦାର

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ବାରିକପୁର ବଜାରଠାରେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ଜୋର୍‌ଦାର ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି।

ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉପେକ୍ଷା ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ

ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉପେକ୍ଷା ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୯-ଧାମରା ବନ୍ଦରର ବିଭିନ୍ନ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ୧୦ ଚକିଆ ଟିପ୍ପର ମାଲିକ ସଂଘକୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯୋଡ଼ା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଯୋଡ଼ା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ

ଯୋଡ଼ା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି। ୧୦ କର୍ମଚାରୀ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବେଳେ ୮ ଜଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପୋଷ୍ଟ ମାଷ୍ଟର ସୁଜିତ କୁମାର ହରପାଲ ଅନେକ ସମୟରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହୁଥିବାରୁ ପୋଷ୍ଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲୋକେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି କେନ୍ଦୁଝର ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ନିରଞ୍ଜନ ବହିଦାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। କର୍ମଚାରୀ ଦୂର ସ୍ଥାନରୁ ଯିବାଆସିବା କରୁଛନ୍ତି। ଯୋଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଡାକ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। 

ଯୁବ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ

ଯୁବ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝରଗଡ଼ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରଠାରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ପକ୍ଷରୁ ଯୁବ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ-୨୦୧୮ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପଠାଣୀ ସାମନ୍ତ ପ୍ଲାନେଟୋରିୟମ୍‌ ସହାୟତାରେ ଷଷ୍ଠରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହାକାଶ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖୋଲା କୁଇଜ୍‌ ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

କୁଡୁମୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କରମା ପୂଜା

କୁଡୁମୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କରମା ପୂଜା

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ଚମ୍ପୁଆ ବ୍ଲକ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ କୁଡୁମୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କୃଷି ଭିତ୍ତିକ କରମା ପୂଜା ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି ଭରା ପାର୍ବଣ ପୂଜା ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀ ତିଥିରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କୃଷି ଓ କୃଷକର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କରମ ବୃକ୍ଷକୁ ନିଜ କର୍ମର ପ୍ରତିକ ଭାବେ ତଥା କୃଷି ଦେବତା ରୂପେ ବିବେଚନା କରାଯାଇ ନିଷ୍ଠାର ସହ ପାରମ୍ପାରିକ ପୂଜା ବିଧି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରାଯାଇଛି। 

କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟାରେ ବୁଡିଲା ଶେରଗଡ଼ ବଜାର

କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟାରେ ବୁଡିଲା ଶେରଗଡ଼ ବଜାର

ରେମୁଣା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ଶେରଗଡ଼ ବଜାରରେ  କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ରାସ୍ତା ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ଉପରେ ପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି।  ବଜାରରେ ଥିବା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛି। ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏହି ବଜାରରେ ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ବର୍ଷା ପାଣି ଆସି ୩୦ଟି ଦୋକାନ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଫଳରେ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ବଜାରରେ ଥିବା ଏକ ସିମେଣ୍ଟ ଗୋଦାମ ଭିତରକୁ ବର୍ଷା ପାଣି ପ୍ରବେଶ କରିବାରୁ ଭିତରେ ଥିବା ୨ଶହ ବସ୍ତା ସିମେଣ୍ଟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀ ଓ ଦୋକାନୀମାନେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଇ ଥିଲେ।