ସମ୍ବଲପୁର

ଦୁବାଇ ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବେ ଓଡିଆ ନାଟ୍ୟ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଦୀପ ଭୋଳ

ଦୁବାଇ ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବେ ଓଡିଆ ନାଟ୍ୟ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଦୀପ ଭୋଳ


ସୁୁନ୍ଦରଗଡ, ୧୨।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ପ୍ରଖ୍ୟାତ ନାଟ୍ୟ ଓ ଓଡିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଦୀପ ଭୋଳ ଦୁବାଇରେ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବେ । ୟୁନାଇଟେଡ ଆରବ ଏମିରେଟସ୍‌ (ୟୁଏଇ) ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ପରିବାର ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦୁବାଇର କନସୁଲେଟ ଅଡିଟୋରିୟମରେ ଏହି ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି । ୟୁଏଇ ଓଡିଆ ସମାଜ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପଞ୍ଚମ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଳନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏହି ଭେଟଘାଟ ଉତ୍ସବକୁ ଭାରତୀୟ କନସଲ ଜେନେରାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ। ଏହି ଅବସରରେ ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟଗୀତ ସହ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର କଳାସଂସ୍କୃତି ମଞ୍ଚସ୍ଥ କରାଯିବ। 
ତେବେ ଏହି ସାଂସ୍କୃତିକ ଉତ୍ସବରେ ସୁନ୍ଦରଗଡର ତଥା ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଜଣାଶୁଣା ପ୍ରଖ୍ୟାତ ନାଟ୍ୟ ଓ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଦୀପ ଭୋଳଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଦିତ କରାଯିବ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭୋଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଓ ଓଡିଆ ଭାଷାରେ ନିର୍ମିତ ଚଳଚିତ୍ର ‘ଚିନି’ରେ ପ୍ରଥମ କରି ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ ଗୀତ ବେଶ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଲାଭ କରିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଓଡିଆ ଚଳଚିତ୍ର ‘ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ’, ‘ସୁନା ଶଙ୍ଖାଳି’ ସମେତ ୨୦୦ରୁ  ଅଧିକ ଓଡିଆ ଓ ସମ୍ବଲପୁରୀ ମଞ୍ଚ ନାଟକର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ସମ୍ବଲପୁରୀ କଳା ସଂସ୍କୃତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ସଂଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରଭୁଦତ୍ତ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆବର୍ତ୍ତମାନରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ । ପ୍ରଭୂଦତ୍ତଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅସୀମ ପ୍ରଧାନ ଏହି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଗ୍ରହଣ କରିବେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

 କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୨୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସାନ ଅଙ୍କରିଆଠାରେ ଗତ ତିନିଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ମା’ କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ କୋଟସମଲାଇକୁ ହରାଇ ସୋନପୁର ଜୟ ଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ମା’ କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ସୋନପୁର ଖେମାଲୋଏକୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପାତ୍ରପାଲିକୁ  ହରାଇ କୋଟସମଲାଇ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା।

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ସଫଳତା ସୁନିଶ୍ଚିତ

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ସଫଳତା ସୁନିଶ୍ଚିତ

 ସୋନପୁର,୨୦।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ସୋନପୁର ବ୍ଲକ ଖମ୍ବେଶ୍ୱରୀପାଲିସ୍ଥିତ ମା’ ମାହେଶ୍ୱରୀ ଜୁନିୟର କଲେଜର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବଲାଙ୍ଗୀର ଏମ୍‌ପି କଲିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂହଦେଓ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ଦୁନିଆରେ ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହେବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ, କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ, କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ

  ସୋନପୁର,୨୦।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋର ଧରିଛି। ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକିଲ ସଂଘ ସମୂହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି(ସିଏସି) ପକ୍ଷରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଓକିଲମାନେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ମିଳିତ ଚଢାଉ: ୧ ଏକର ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରୁ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ

ମିଳିତ ଚଢାଉ: ୧ ଏକର ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରୁ ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ

ଦେବଗଡ଼,୨୦।୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଦେବଗଡ଼ ପୋଲିସ, ବନ ବିଭାଗ, ରାଜସ୍ବ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଢାଉ ବେଳେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ରିଆମାଳ ଥାନା ଅଧୀନ କଂସର ଫାଣ୍ଡି ଦେବଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁରାଙ୍ଗ ଜଙ୍ଗଲରେ ୧ ଏକର ଜମିରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଷ ହୋଇଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ କାଟି ପୋଡି ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ନୂଆପଡ଼ାରେ ଧାନ କିଣାର ଶୁଭ ଦେଲେ ଜିଲାପାଳ

ନୂଆପଡ଼ାରେ ଧାନ କିଣାର ଶୁଭ ଦେଲେ ଜିଲାପାଳ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୨୦। ୧୧- ଚଳିତ ଖରିଫ ରୁତୁ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଧାନକିଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଖରିଆରରୋଡ ମଣ୍ଡିରେ ଜିଲାପାଳ ଡା. ପୋମା ଟୁଡୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୦ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି।

ନୂଆପଡ଼ାରେ ୪ଘଣ୍ଟା ରେଳରୋକ

ନୂଆପଡ଼ାରେ ୪ଘଣ୍ଟା ରେଳରୋକ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୨୦।୧୧- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ନୂଆପଡ଼ା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ରହଣୀ ଏବଂ ଷ୍ଟେସନର ଉନ୍ନତୀକରଣ ଦାବିରେ ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ୪ଘଣ୍ଟା ରେଳରୋକ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଗାମୀ ୧ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦାବି ପୂରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଥିଲା। ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଓକିଲ ସଂଘ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବାବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାଯାଏ ଚାଲିଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୫ଟି ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ ଅଟକି ରହିଥିଲା। ଫଳରେ ଯାତ୍ରୀ ସେବା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଆଗରେ ଗର୍ଜିଲେ ଚାଷୀ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଆଗରେ ଗର୍ଜିଲେ ଚାଷୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୦।୧୧- ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ପୁଣି ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷ ତେଜି ଉଠୁଛି। ଚାଷୀ ସମସ୍ୟାକୁ ସରକାର ଅଣଦେଖା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର  ୫ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଚାଷୀ ସଂଗଠନ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ନେତୃତ୍ୱରେ ଜିଲାର ଚାଷୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି।  

ଉଜୁଡିଲା ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ

ଉଜୁଡିଲା ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ

ଅତାବିରା, ୨୦।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଲହଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ଅନେକ ଧାନଚାଷୀଙ୍କ ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ ପାଣି ଅଭାବରୁ ଉଜୁଡିଯାଇଛି।

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ନେଇ ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର ଆନ୍ଦୋଳନ

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ନେଇ ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର ଆନ୍ଦୋଳନ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୦।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିନେଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାରରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ମରାମତି, ରାସ୍ତାରେ ପାଣି ପକାଇବା ଦାବିରେ ମହିଳାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ: ରାସ୍ତା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ମରାମତି, ରାସ୍ତାରେ ପାଣି ପକାଇବା ଦାବିରେ ମହିଳାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ: ରାସ୍ତା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଲହୁଣୀପଡା, ୨୦।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜାମୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁତିଆଳି ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ରାସ୍ତା ମରାମତି ଓ ରାସ୍ତାରେ ପାଣି ପକାଇବା ଦାବିରେ ସୋମବାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ।

କାର-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

କାର-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ବାଉଁଶୁଣୀ,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ବାଉଁଶୁଣୀ ଥାନା ଅଧୀନ ଅଁଳାପାଲି ଛକ ନିକଟରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ୪୦ମିନିଟ୍‌ ସମୟରେ କାର ଓ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବାରୁ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତକ ହେଲେ ସୁଜିତ ରଣା(୪୫)। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଉଭୟ ଗାଡିକୁ ଜବତ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। କାର୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର ଅଛନ୍ତି । 

ମେନକାଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ବିଧାୟକ

ମେନକାଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ବିଧାୟକ

ନାକଟିଦେଉଳ,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)

ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଗୁଆ ଗ୍ରାମର ତଥା ନାକଟିଦେଉଳ ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ ମେନକା ବାଘଙ୍କୁ ଶେଷରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଓ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି ।