ସମ୍ବଲପୁର

ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରେ ଖଟିଆ ମିଳୁନି, ତଳେ ଗଡୁଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରେ ଖଟିଆ ମିଳୁନି, ତଳେ ଗଡୁଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨।୯ (ବ୍ୟୁରୋ)-ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ କଲେଜ (ଭିମ୍‌ସାର)ରେ ରୋଗୀ ତଳେ ପଡି କଲବଲ ହେଉଛନ୍ତି। ଶଯ୍ୟା ଅଭାବରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି। ତଳେ ପଡି ରହୁଥିବାରୁ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବା ଇନଫେକସନ ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି। ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍‌ରେ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ସମସ୍ୟାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ମେଡିକାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିନ୍ତୁ ଆଦୌ ଚିନ୍ତିତ ନୁହନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ୟା ମୁଖ୍ୟତଃ ମେଡିସିନ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଶହ ଶହ ରୋଗୀ ବେଡ୍‌ ନ ପାଇ ତଳେ ପଡିଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି ଅନେକ ସିନିୟର ରେସିଡେନ୍ସ ଡାକ୍ତର, ହାଉସ ସର୍ଜନ ଓ ପିଜି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ର। ରୋଗୀମାନେ ତଳେ ଶୋଉଥିବାରୁ ଏହି ଡାକ୍ତରମାନେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କରିବାକୁ ଗଲାବେଳେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ତଳେ ବସି ବା ଆଣ୍ଠେଇ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡୁଛି। ଏଣୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ଦୋଳନାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ୭ ଦିନ ଭିତରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇ ନୂଆ କୋଠାକୁ ମେଡିସିନ ବିଭାଗ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଲାଗି ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟଥା ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ ବୋଲି ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମେଡିକାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମେଡିସିନ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ମାତ୍ର ୨୪୬ ଶଯ୍ୟା ରହିଛି। ହେଲେ ଖଟିଆ ନ ପାଇ ଶତାଧିକ ରୋଗୀ ତଳେ ଶୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ତାଇକୋଣ୍ଡୋରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ସଫଳତା

ତାଇକୋଣ୍ଡୋରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ସଫଳତା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ମାଟିର ୨ ପ୍ରତିଭାବନା କ୍ରୀଡାବିତ୍‌ ଏବେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଭା ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ତାଇକୋଣ୍ଡୋରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ, ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତଜାର୍ତିକ ସ୍ତରରେ କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କରିଥିବା ଏହେସାସ ହୋତା ପୁଣିଥିରେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଭାଗନେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜବଲପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ୩୭ ଜାତୀୟ ସିନିୟର ଏବଂ ୧୦ମ ଜାତୀୟ ପୁମସେ ତାଇକୋଣ୍ଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗନେବା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ୨୪ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହେସାସ ୬ମାସ ପାଇଁ ତାଇକୋଣ୍ଡୋ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ଦିଲ୍ଲୀରେ ତାଲିମ ନେଉଥିବା ବେଳେ ସେ ସେଇଠୁ ଜବଲପୁର ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । 

ଲୋକଙ୍କୁ ଠକୁଛି ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ

ଲୋକଙ୍କୁ ଠକୁଛି ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ

ଅତାବିରା, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲାରେ ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଡାଳିମ୍ବ, ଅମୃତଭଣ୍ଡା, ଆମ୍ବ ଆଦି ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରଛନ୍ତି।

କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ୩ ବର୍ଷର ପୁଅ

କେନାଲରେ ଭାସିଗଲେ ୩ ବର୍ଷର ପୁଅ

ଅତାବିରା, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ଥାନା ତଥା ଗୋଡଭଗା ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ଲହଣ୍ଡା ବଲିପଡା ଗ୍ରାମର ସନୁ ମିର୍ଦ୍ଧାଙ୍କ ୩ବର୍ଷର ପୁଅ ଜିତୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଘର ନିକଟରେ ଥିବା ଲହଣ୍ଡା ମାଇନର୍‌ କେନାଲରେ ଭାସିଯାଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଶିଶୁଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ନେଇଥିଲେ । ଡାକ୍ତର କିନ୍ତୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତେବେ କେନାଲ ହିଡରେ ଘର କରିବା ସନୁଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ହୋଇଛି।

ଆରଏମ୍‌ସିରେ ୮ଶହ ପଦ ଖାଲି

ଆରଏମ୍‌ସିରେ ୮ଶହ ପଦ ଖାଲି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୯
ମହାନଗର ନିଗମ ରାଉରକେଲା(ଆରଏମସି)ରେ ୮୦୦ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ପାହ୍ୟାର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଏଣୁ ସହରର ବିକାଶ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବିଧାନସଭାରେ ବିଧାୟକ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟ ଉଠାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ଏଭଳି ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆରଏମସି ଓ ରାଉରକେଲା ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ପାଇଁ କେଉଁ ପାହ୍ୟାରେ କେତେ ମଞ୍ଜୁରିପ୍ରାପ୍ତ ପଦ ରହିଛି। ସେଥିରୁ କେତେ ଖାଲି ପଡିଛି ଓ ଆଉ କେତେ ପଦର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଧାୟକ ରାୟ ଜାଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

କୁନି ହାତ ଗଢ଼ୁଛି ମୂର୍ତ୍ତି

କୁନି ହାତ ଗଢ଼ୁଛି ମୂର୍ତ୍ତି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୯
କୁନି ହାତ ଗଢ଼ୁଛି ମୂର୍ତ୍ତି। ମାଟିରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବାଦେବୀ ପ୍ରତିମାକୁ ଗଢ଼ିବା ପରେ ରଙ୍ଗ ତୁଳିର ସ୍ପର୍ଶ ଦେଉଛି। ଏହି କୁନି ମୂର୍ତ୍ତିଶିଳ୍ପୀଜଣକ ହେଲେ ରାଉରକେଲା ମଧୁସୂଦନପାଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳର ଅଶୋକ ବେରାଙ୍କ ୧୧ ବର୍ଷର ପୁଅ ଆୟୁଷ। ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର। ଚମତ୍କାର ହେଉଛି, ସେ ଏହି ବିଦ୍ୟା କାହାଠାରୁ ଶିଖିନାହନ୍ତି କି କେହି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେରିତ କରିନାହାନ୍ତି। 

ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମଦମୁକ୍ତ ଦାବି

ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମଦମୁକ୍ତ ଦାବି

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମଦମୁକ୍ତ କରିବା ଦାବିରେ ମିଳିତ ଓଡିଶା ନିଶାନିବାରଣ ଅଭିଯାନ ଓ ରେଢ଼ାଖୋଲ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଏହି ମର୍ମରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉପଜିଲାପାଳ ବିଶିକେସନ ଦେହୁରିଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି: ପଦଯାତ୍ରାରେ ଗାଁ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଲେ

ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି: ପଦଯାତ୍ରାରେ ଗାଁ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଲେ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ ସହ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଦାନ ଓ ଚାକିରି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଲାଗୁ ଭଳି ୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ସ୍କଲ-କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। ଫଳରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକର ୭ଟି ହାଇସ୍କୁଲ ଏବଂ ଏକମାତ୍ର ଭୁତିଆପାଲି୍‌ସ୍ଥିତ ପରମେଶ୍ୱରୀ କଲେଜରେ ଏବେ ତାଲା ଝୁଲୁଛି । ଫଳରେ ୧୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କର ପାଠପଢ଼ା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । 

ହାତୀ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା, ଲିଙ୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ହାତୀ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା, ଲିଙ୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ଦେଓଗାଁ, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଳକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉପରଝର ଗାଁ ନିକଟ ଏକ କ୍ଷେତରେ ଗୋଟିଏ ହାତୀର ମୃତଦେହକୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଠାବ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ହାତୀଟିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନି। ହାତୀ ମୃତଦେହ ନିକଟରେ ୧୧ କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଯାଇଥିବା ଏକ ଖୁଣ୍ଟ ଢ଼ଳି ପଡିଛି। ଏହାର ଆର୍ଥିଂୱେର ଛିଣ୍ଡି ପଡିଛି। ଏଣୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀଟିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ହାତୀଟି ନିଜେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛି ନ କେହି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଫାଶ ଲଗାଇଥିଲା ତାହା ଜଣାପଡିନାହିଁ। 

ଛେଳିପଲ ଫେରିଲେ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରହ୍ମା ଫେରିଲେନି

ଛେଳିପଲ ଫେରିଲେ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରହ୍ମା ଫେରିଲେନି

ରେଢାଖୋଲ, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମଙ୍ଗଳବାର ଘରୁ ଛେଳି ପଲକୁ ଧରି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଚରାଇବା ଲାଗି ଯାଇଥିଲେ। ସଞ୍ଜ ନଇଁବାରୁ ଛେଳିପଲ ଘରକୁ ଫେରିଲେ। ଏ ଘଡି ସେ ଘଡି ଅନେଇ ଅନେଇ ଘର ଲୋକେ ରହିଲେ। ହେଲେ ରାତି ୯ଟା ସୁଦ୍ଧା ସେ କିନ୍ତୁ ଘରକୁ ଫେରିଲେନି। ଖୋଜାଖୋଜି କଲେ କିନ୍ତୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଲା। ଆଶା ଆଶଙ୍କାରେ ରହିଲେ। ରାତିରେ କାହାକୁ ନିଦ ହେଲାନି। ବୁଧବାର ମୁହଁ ଫର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ଘର ଲୋକେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଖୋଜିବାକୁ। ହେଲେ ଯାହା ଦେଖିଲେ ଆଖିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇ ପଡିଥିଲା। ଗୋଟିଏ ମହୁଲ ଗଛକୁ ଲାଗି ସେ ଆଉଜି ହୋଇ ବସିଥିଲେ। ଦେହ କଳା ପଡି ଯାଇଥିଲା। ଗଛ ବି ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଆଉ କିଛି ଅବୁଝା ରହିଲାନି। ଘର ଲୋକେ ଜାଣିଗଲେ ଯେ, ବଜ୍ରପାତରେ ସେ ଗଛ ତଳେ ଟଳି ପଡିଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ସହର ୮ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ ଅଧୀନ ଲୁକାପାଲିରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁ ଲୁକାପାଲିର ବ୍ରହ୍ମା ପ୍ରଧାନ (୬୨)ନାମକ ଜଣେ ବକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି।

ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସୋନପୁର,୧୯।୯(ନି.ପ୍ର.):ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ସଞ୍ଚୟର ଅଭ୍ୟାସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନରତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ କିପରି ନିୟମିତ ପାଠପଢା ସହିତ କିଛି ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ, ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମାଖାତା କରି ପରିଚାଳନା କରିବା ସହ ନିଜର ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନା ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ, ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉପରେ ଜିଲାପାଳ ମିଶ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ଜିଲାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳ ଭାବେ ରୂପାୟିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ସହଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଧାନଗଛରେ ରୋଗପୋକଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ

ଧାନଗଛରେ ରୋଗପୋକଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ

ଅମରପାଲି/ସୋନପୁର,୧୯।୯(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.)
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର କୋଟସମଲାଇ ଗାଁରେ ଧାନ ଗଛରେ ରୋଗପୋକଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଧାନ ଗଛରେ କାଣ୍ଡବିନ୍ଧା ପୋକ ଲାଗିବା ଯୋଗୁଁ ଗଛ ତଳୁ ପଚି ମରିଯାଉଛି। ସେହିପରି ପତ୍ରରେ ନଳିପୋକ ଲାଗୁଛନ୍ତି। ଏହି ପୋକ ପତ୍ରଗୁଡିକୁ କାଟି ଖାଇବା ଫଳରେ ଗଛର ପତ୍ର ଧଳା ପଡି ଯାଉଛି। ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଚାଷୀ ଦୋକାନୀଙ୍କ କଥାରେ କୀଟନାଶକ କିଣି ଜମିରେ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ପୋକ ମରୁନାହାନ୍ତି। କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉନି। କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦେଖା ମିଳୁ ନଥିବା ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।