ସମ୍ବଲପୁର

ମାନେଶ୍ୱରରରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୧୮ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୨ କୋଟି ୮୭ଲକ୍ଷ ଅନୁଦାନ

ମାନେଶ୍ୱରରରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୧୮ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୨ କୋଟି ୮୭ଲକ୍ଷ ଅନୁଦାନ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨।୯(ବ୍ୟୁରୋ)-ପଶ୍ଚିମଓଡିଶାର ପ୍ରିୟ ଭାଇଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ମୋର ପ୍ରଥମେ ନୂଆଁଖାଇ ଜୁହାର। ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରୁଛି । ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଅନୁସାରେ ଦିଆ ହୋଇଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ମଞ୍ଜୁର କରୁଛି । ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା। ଏହାକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଶୀଘ୍ର କାମ କରନ୍ତୁ। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଗୁଣ୍ଡେରପୁର ହାଇସ୍କୁଲ ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମାନେଶ୍ୱରବାସୀଙ୍କୁ ନୂଆଖାଇ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇ ଏହା ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି।
ରେଢାଖୋଲ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ୭ଟି ଓ ରେଙ୍ଗାଲି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ମୋଟ ୧୧୮ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ୨କୋଟି ୮୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ସାହାସପୁର ସମିତି ସଭ୍ୟା ବୀଣାପାଣି ବେହେରା ଦାବିଗୁଡିକ ଉପରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ସାହାସପୁର ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀମାନେ ସ୍ବାଗତ ସଙ୍ଗୀତ ଗାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସଭାରେ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା, ଏମ୍‌ପି ନଗେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ରେଢାଖୋଲ ବିଧାୟକ ଇଂ. ରୋହିତ ପୂଜାରୀ, ବିଜେଡି ଜିଲା ସଭାପତି ପ୍ରମୋଦ ରଥ, ରେଙ୍ଗାଲି ବିଧାୟକ ରମେଶ ପଟୁଆ, ପିଡି ସୁକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ, ଏପିଡି ରାଜେଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସମେତ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ  ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ବିଜେଡି ବ୍ଲକ ସଭାପତି ଗୋପୀ ରଞ୍ଜନ ବେହେରା, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ମେଣ୍ଡୁଳିଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ ବିଜେଡି କର୍ମୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ । ସମିତି ସଭ୍ୟସଭ୍ୟା ଓ ସରପଞ୍ଚମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
ଆସିଲେନି ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ହେଲେ ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକରେ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭଳି ଏହା ହେଉଥିଲା । ତେଣୁ ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁରେସିନୀ ଓରାମ ଭାଜପା ଦଳର ହୋଇଥିବାରୁ ଅନୁପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ସେହିଭଳି ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭାପତି ରାଧେଶ୍ୟାମ ବାରିକ, ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଛି।
ଖାଇବା ସ୍ଥାନରେ ହୋହାଲ୍ଲା 
ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଉପସ୍ଥିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଲିମସୋରିଏନ ମନ୍ଦିର ନିକଟସ୍ଥ ଏକ କାରଖାନା ଭିତରେ ଏହି ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା । ବିଜୁ ବାହିନୀ ଓ କର୍ମୀମାନେ  ଖାଇବା ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଥିବାରୁ ଖାଇବା ସ୍ଥାନରେ ହୋ ହାଲ୍ଲା ହୋଇଥିଲା । କେତେ ଲୋକ ଖଲିପତ୍ର ପାଇଁ ତ କେତେ ଲୋକ ଖାଇବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ। ଏତେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଦେଖି କିଛି ଲୋକ ଫେରିଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ନାକେଦମ 
ଧମା-ସୋନପୁର ରାସ୍ତା କଡରେ ଖାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଖାଇବାକୁ ଭିଡ ଜମାଇଥିଲେ । ରାସ୍ତାରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିଲେ। ଆଉ କେତେକ ଛିଡା ହୋଇ ରହିଥିଲେ । ତେଣୁ ଯାତାୟତରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଓ ବିଜୁ ବାହିନୀ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ନାକେଦମ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଧର୍ମଗଡଠାରେ ବିଜେଡିର ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଧର୍ମଗଡଠାରେ ବିଜେଡିର ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଧର୍ମଗଡ,୧୨।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଝେନପଦରଠାରୁ ବଡଫୁର୍ଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେଡିର ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ପଶ୍ଚିମଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଲଢେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ସିଏସି

ପଶ୍ଚିମଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଲଢେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ସିଏସି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୨।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ନେଇ ଏବେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଓକଲ ସଂଘ ସମୂହ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କିମିଟି(ସିଏସି) ସ୍ଥିର କରିଛି।

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା:୧୪ରୁ ଖୋଲିବ ଧାନ ମଣ୍ଡି

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା:୧୪ରୁ ଖୋଲିବ ଧାନ ମଣ୍ଡି

 ସୋନପୁର,୧୨।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ଓଡିଶାର ଅନ୍ୟତମ ସର୍ବାଧିକ ଧାନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଜିଲା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର। ନଭେମ୍ବର ୧୪ ତାରିଖରୁ ଏହି ଜିଲାରେ ଖରିଫ ଋତୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଅନଲାଇନ ଚାଷୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକର ପିଛା ଚାଷୀ ୧୯କୁଇଣ୍ଟାଲ ଏବଂ ଅଣଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ୧୩କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। 

ସାହିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଘେରାଉ

ସାହିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଘେରାଉ

ଦେବଗଡ଼,୧୨।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) 

ଦେବଗଡ଼ ସହର ୫ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ ତଅଲା ସାହିରେ ରହିଥିବା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ହେଲା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନ ଥିବା ବେଳେ ରୋଷେୟା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇବା ସହ ଖାଇବା କଥା ବୁଝୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ସାହିବାସିନ୍ଦା ସୋମବାର ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଘେରାଉ କରିବା ସହ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆ ନ ଗଲେ ତାଲା ପକାଇବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

‘ଆମେ ନାଟକ କାହିଁକି ଦେଖିବା’ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର : - ଧୀରେନ୍ଦ୍ର, କୈଳାଶଙ୍କୁ ଶ୍ରୀନାଟ୍ୟ, ସୁବାଷଙ୍କୁ ପହିଲି ପରସ ନାଟ୍ୟ ସମ୍ମାନ

‘ଆମେ ନାଟକ କାହିଁକି ଦେଖିବା’ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର : - ଧୀରେନ୍ଦ୍ର, କୈଳାଶଙ୍କୁ ଶ୍ରୀନାଟ୍ୟ, ସୁବାଷଙ୍କୁ ପହିଲି ପରସ ନାଟ୍ୟ ସମ୍ମାନ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଶ୍ରୀକଲଚରାଲ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଆୟୋଜିତ ଆମେ ନାଟକ କାହିଁକି ଦେଖିବା ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଝାଡୁଆପଡ଼ା ବଡ଼ଦୁଆରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଆଲୋଚନା ଚକ୍ରରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରୁ ନବୀନ ଓ ପ୍ରବୀଣ ନାଟ୍ୟକାର, ନାଟ୍ୟପ୍ରେମୀ, ନାଟ୍ୟ ସମୀକ୍ଷକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରୀକଲ୍‌ଚରାଲ ଆସୋସିଏଶନ ସଭାପତି ସତ୍ୟରଞ୍ଜନ ବହିଦାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଧିରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ମଲ୍ଲିକ, ରାଉରକେଲାର ଶରତ ଦାଶ ଓ କୈଳାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ, କୋରାପୁଟର ନରେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଆଲୋଚକ ଭାବେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଯୁବ ନାଟ୍ୟକାର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଠାକୁର, ରାଜକୁମାର ସାହୁ, ପ୍ରଦ୍ୟୁନ୍ନ ସାହୁ, ସୁଜିତ ପଣ୍ଡା, ମମତା ପଣ୍ଡା, ତୁଷାରକାନ୍ତ ସାହୁ, ଆକାଶ ମୁନି ଓ ସୁକାନ୍ତ ପାଢ଼ୀ ପ୍ରଶ୍ନତ୍ତୋର କର୍ତ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆଲୋଚକ ଓ ପ୍ରଶ୍ନତ୍ତୋର କର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ନାଟକ କାହିଁକି ଦେଖିବା ବିଷୟରେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। 

ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ବାଉଁଶ ଫାଳିଆରେ ପିଟି ହତ୍ୟା : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମୃତଦେହ ଜବତ

ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ବାଉଁଶ ଫାଳିଆରେ ପିଟି ହତ୍ୟା : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମୃତଦେହ ଜବତ

କୁଅଁ।ରମୁଣ୍ଡା,୧୨।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ୨ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥା କଟାକଟିରୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଅଁାରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଅମାନବିକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ରବିବାର ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲେ ହେଁ, ସୋମବାର ଉଭୟ ଥାନା ଓ ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ଖବର ପାଇ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ସମରା ବାଖ୍‌ଲା (୪୦)ଙ୍କ ରକ୍ତାକ୍ତ ମୃତଦେହ ଜବତ କରିଥିବାବେଳେ  ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାନ୍‌ସୁଦ ବାଗେ(୪୧)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଥାନାକୁ ଆଣିଥିଲା।

ଠିକାଦାରଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ଠିକାଦାରଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼/ବିଶ୍ରା, ୧୨।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବିଶ୍ରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାରୁବାହାଲ ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି। ୨ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ବାଇକ୍‌ରେ ଆସି ବ୍ଲକ ଠିକାଦାର ଭରତ ମାହୋତୋ  (୨୫)ଙ୍କ ଉପରକୁ ୪ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ରାଉରକେଲାସ୍ଥିତ ଆଇଜିଏଚ୍‌ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଠିକାଦାରଙ୍କ ଘର ବିଶ୍ରା ବ୍ଲକର ତେତିରକେଲା ଗ୍ରାମରେ।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ରାୟଗଡ ଚାମ୍ପିୟନ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ରାୟଗଡ ଚାମ୍ପିୟନ

ବିଜେପୁର,୧୨।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) 

ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଳକ ଜାରିଂ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ତୃତୀୟ ଦିବସୀୟ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ ଏସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମାନିନୀ ଭୋଇ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରଭାସିନୀ ବିଭାର, ସମିତି ସଭ୍ୟା ଆଦ୍ୟାଶା ସାହୁ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବରପାଲି ଏନୱାଇସି ବନାମ ସମ୍ବଲପୁର ଭାରତ କ୍ଲବ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲା। ୨-୧ ଗୋଲରେ ହରାଇ ସମ୍ବଲପୁର ଭାରତ କ୍ବାଟର ଫାଇନାଲକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ସହ ମୁକାବିଲାରେ କୁଚିଣ୍ଡା ବିଏଫ୍‌ସି ୧-୦ ଗୋଲରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। କୁଚିଣ୍ଡା ବିଏଫ୍‌ସି ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ଫାଇଟ୍‌ରେ ୨-୦ ଗୋଲରେ ଜିତ୍‌ ହାସଲ କରି ସମ୍ବଲପୁର ଭାରତ ଫାଇନାଲ୍‌କୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। 

ମୁର୍‌ତୁ ସଂଗେ ଯୁଝୁଛନ୍‌ ବୁରୁଧ୍‌ ରଘୁନାଥ

ମୁର୍‌ତୁ ସଂଗେ ଯୁଝୁଛନ୍‌ ବୁରୁଧ୍‌ ରଘୁନାଥ

ଲୋଇସିଂହା,୧୨।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): 

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ଯୋଗୀସର୍ଡା ଗଁ।ର ରଘୁନାଥ ମିଶ୍ର(୬୧)। ବନିହଁ। ବଛର କେତେ ହେଲା ତାକର ମାନ୍‌ସିକ୍‌ ଥିତି ଠିକ୍‌ ନଁାଇଁନ। ପାଖାପାଖି ଅଢ଼େମାସ୍‌ ହେବା ତାକର ଡେବ୍‌ରି ଗୁଡେ ଗୁଟେ ଘା’ ହେଇଛେ। ଏକ୍‌ଲା ରହୁଥିବାର ଲାଗି ରଘୁନାଥ ସେବାଯତନ୍‌ ଆର୍‌ ଚିକିସତ୍। ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ଅଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଏହେଦେ ତାକର ଘା’ ପଚି କିର୍‌ହା ହେଇଯାଇଥିବାର ପଡିଶା ଲୁକ୍‌କରନୁ ଜାନ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ। ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫୁ ବୁରୁଧ୍‌ ରଘୁନାଥକୁଁ ଉଧାର କରି ଚିକିସତ୍। ସୁବିଧା ଯୁଗେଇଦେଲେ ସେ  ଭଲ ହେଇଯାଏତେ ଆର୍‌ ତାକର ଜୀବନ୍‌ଟା ବି ବଁଚି ଯାଏତା ବଲି ଗଁ।ବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍‌।

ବିଚରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବିଚରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବୌଦ୍ଧ, ୧୨।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବୌଦ୍ଧ ସବ୍‌ ଜେଲରେ ଜଣେ ବିଚରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତ କଏଦୀ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ଗୋପାଳ ବିଶ୍ୱାସ(୪୦)। 

ମା’ର ବିଶାଲ ହୁରୁଦ୍‌ର ପରିଚଏ ଦେଇଛନ୍‌ ରାଧିକା

ମା’ର ବିଶାଲ ହୁରୁଦ୍‌ର ପରିଚଏ ଦେଇଛନ୍‌ ରାଧିକା

ବାମରା, ୧୨।୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଭଗବାନ୍‌କଁର ସୁରୁଷ୍‌ଟି ବଡ଼ା ବିଚିତ୍‌ର। ତାକରନେ ଧନୀ, ଗରିବ୍‌ ସଭେ ସମାନ୍‌। ସଁସାରକେ ପାଲବାର ଲାଗି ସେ ନାରୀ ଜାତିର ସୁରୁଷ୍‌ଟି କରିଛନ୍‌। ସେଥିରଲାଗି କଥାରେ ଅଛେ ମା’ର ହୁରୁଦ୍‌ ବିଶାଲ ଆଏ, ମା’ର ଠାନ୍‌ କେହି ନେଇ ନାଇଁପାରନ୍‌। 

 ଗଛ୍‌ତଲ, ପରହର ପିଁଢ଼ା ହେଇଛେ ସୁମିତ୍ରାକଁର ଠିକ୍‌ନା

ଗଛ୍‌ତଲ, ପରହର ପିଁଢ଼ା ହେଇଛେ ସୁମିତ୍ରାକଁର ଠିକ୍‌ନା

 ନାକଟିଦେଉଲ, ୧୨।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ୍‌ ସାହେବୀ ପଁନ୍‌ଚେତ ପୋଡାମାଳ ଗାଁର ନିସାହା ବିଧବା ବୁର୍‌ଧା ସୁମିତ୍ରା ସାହୁ(୭୦)। ଜଂଗ୍‌ଲି ହାତୀକର ଉତ୍‌ପାତରେ ଘର ଭାଂଗି ଗଲା ଉତାରୁ ଏହେଦେ ମୁଡ୍‌ ରଖ୍‌ବାକେ ଜାଗାଠାନ୍‌ ନାଁଇଁ।