ସମ୍ବଲପୁର

ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଧଉରାଖମଣ ଗାଁ

ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଧଉରାଖମଣ ଗାଁ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦେଖୁ ଦେଖୁ ୬ ଦିନ ହେଇଗଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଶତ୍ରୁର ଗୁଳିରେ ସେ ଟଳି ପଡିଥିଲେ। ସୋମବାର ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହୋଇଛି। ସଞ୍ଜରୁ ରାତି ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିପଟ ମଫସଲ ଆଉ ଅଖ୍ୟାତ ତାଙ୍କ ଗାଁ ବିଖ୍ୟାତ ହୋଇଯାଇଛି। ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଗାଁକୁ ଛୁଟିଥିଲେ ତାଙ୍କ ଶବାଧାର ସହ। ଜୁଇ ଲିଭିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନଗହଳି ଲାଗିଥିଲା। ଏ ଗାଁ ସତେ ଯେମିତି ସହର ପାଲଟିଥିଲା। ହେଲେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ଗାଁରେ ନିରବର ରାଜୁତି। ସବୁ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌। ବିଶ୍ୱାସ କରି ହେଉନି ଯେ, ଆଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ। ଲାଗୁଛି ଏଇଠି କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି। 
ମା’ ବାପା ପୁଅକୁ ଝୁରୁଛନ୍ତି। ଏଥର ଦଶହରାରେ ପୁଅ ଆସିବ ବୋଲି କହିଥିଲା। ହେଲେ ସେ ଆଉ କେବେ ବି ଆସିବନି। ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିଗଲା। ଏ ସବୁ ଭାବିଲା ବେଳକୁ ମା’ ବାପାଙ୍କ ଖାଇବା ପିଇବାକୁ ମନ ହେଉନି। ସେମାନେ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ହେଲେ ତାଙ୍କ ଆଗରେ ପୁଅ ଚାଲିଗଲା। ଘର ପିଣ୍ଢାରେ ମା, ବାପା ପୁଅକୁ ଝୁରୁଛନ୍ତି। ସେପଟେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ  ଆଖିରୁ ବି ଲୁହ ଶୁଖୁନି। ସେ କ’ଣ କରିବେ, କେମିତି ବଞ୍ଚିବେ, ଛୋଟ ପୁଅକୁ କେମିତି ମଣିଷ କରିବେ ସେ ଚିନ୍ତା। ୮ ବର୍ଷର ପୁଅ ଏ କଅଁଳ ବୟସରେ ବାପାଙ୍କୁ ହରାଇଲା। ଗାଁ ବି ମନେ ପକାଉଛି ତାଙ୍କୁ। ଖାଲି ଘରେ ନୁହେଁ ଗାଁରେ ବି ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ କଦଳୀଗଡ ପଞ୍ଚାୟତ ଧଉରାଖମଣ ଗାଁର ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ମହାକୁଡଙ୍କ ମା, ବାପା, ସ୍ତ୍ରୀ ପିଲାଙ୍କ ଏ କଥା। ମଣିପୁର ରାଜ୍ୟର ମିଆଁମାର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ କାନ୍ଧେଲ ଜିଲା ଜୌପିରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି ସହିତ ଗୁଳି ବିନିମୟ ବେଳେ ସେ ଶହୀଦ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆଉ ବାପା ସୁରଞ୍ଚି ଶହୀଦ ପୁଅ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କ ଫଟୋକୁ ଅନେଇ ନିରବରେ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। ଅଜାଣତରେ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବହି ପଡୁଛି। ଲୁହ ପୋଛୁ ପୋଛୁ ପୁଣି ଧାର ଧାର ଲୁହ। ବୋଲ ମାନୁନି ଅମାନିଆ ଲୁହ। ଘର ଭିତରେ ବୋହୂ ବି ନିରବରେ ସ୍ବାମୀ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କ ସହ କାଟିଥିବା ଦିନ ଗୁଡାକୁ ମନେ ପକାଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆଖିରେ କେବଳ ଲୁହ ହିଁ ଲୁହ। ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ବି ନିଜ ମନକୁ ବୁଝାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଛୋଟ ପୁଅର ମୁଣ୍ଡରେ କେତେବେଳ ହାତ ବୁଲେଇ ଆଣୁଛନ୍ତି ତ କେତେବେଳେ ପୁଣି ତାଙ୍କୁ କୋଳକୁ ଭିଡି ନେଇ ଜାବୁଡି ଧରି କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସନ୍ତକ ଛୋଟ ପୁଅ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତି ବୋଲି ଧରି ନେଇଛନ୍ତି।
ଗାଁ ମଶାଣୀରୁ ଜୁଇ ଲିଭିଛି ସତ ହେଲେ ସେହିବାଟେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା ଗାଁ ଲୋକ ବି ଭାବିପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଏଇଠି ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଶୋଇଗଲେ। ଗାଁ ଲୋକେ ଘରକୁ ଆସି ବୃଦ୍ଧ ମା, ବାପା, ଆଉ ମଧୁସ୍ମିତାଙ୍କୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେଉଛନ୍ତି।
ଚାଷୀ ପରିବାରର ସୁରଞ୍ଚି ମହାକୁଡ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମହାକୁଡଙ୍କ ୪ ପୁଅରେ ୨ ଝିଅ। ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ଥିଲେ ସବୁଠୁ ସାନ ଆଉ ପରିବାରର ଏକମାତ୍ର ଚାକିରିଆ। ଆର୍ଥକ ଅନାଟନ ଭିତରେ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ପାଠ ପଢିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ୩ ଭାଇ ଚାଷବାସ କରି ଚଳୁଛନ୍ତି। ଗାଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢି କଦଳୀଗଡ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ପରେ ମାଧପୁର କଲେଜରୁ ଯୁକ୍ତ ୨ ପାଶ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ରେଢାଖୋଲ ଭୀମ ଭୋଇ କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୩ରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ହେଲେ ୨୦୦୧ରେ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସରେ ଚାକିରି ପାଇଥିଲେ। ୧୮ ବର୍ଷର ଚାକିରି କାଳ ଭିତରେ ଶେଷରେ ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ଲଢି ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ଗୁଳିରେ ଟଳି ପଡିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଗାଁ ତଥା ରେଢାଖୋଲ ମାଟି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ। ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସେ ମନେ ରହିଥିବେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୨ା୧: ବଲାଙ୍ଗୀର ଆର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ଶିକ୍ଷକ କଂଗ୍ରେସ ବଲାଙ୍ଗୀର ଶାଖା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଧର୍ମବ୍ରତ ରଥଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଧାୟକ ତଥା ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ । ସମ୍ମିଳନୀ ଆବାହକ ତଥା ସଂଯୋଜକ ବାମଦେବ ମିଶ୍ର ସଭାରେ  ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ। 

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ସୋନପୁର,୨୨।୨(ନି.ପ୍ର.)ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ତଥା ଚାଷୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। କମ୍‌ ଜମିରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି। 

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨ା୧ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନୂଆପଡା ଜିଲା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଡ୍ୟାମକୁ ସଦଳବଳ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅହିଂସା ନୀତି ନିକଟରେ ନଇଁଯାଇଛି । 

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

କଲମପୁର,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ବରଦୋଳି ଗଁାରେ ରଏବାର ଟୋକି ପରବ୍‌ ପାଲନ ହେଇଥିଲା। ସେନ୍‌ତା ଧୁମଧାମରେ ସୋମବାର ଦାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା ପାଲନ କରାଯାଇଛେ। 

ପିଲାକର ଲାଗି ଉସତ୍‌ ଆନନ୍ଦର ଦିନ୍‌ ପୁଷ୍‌ପୁନି

ପିଲାକର ଲାଗି ଉସତ୍‌ ଆନନ୍ଦର ଦିନ୍‌ ପୁଷ୍‌ପୁନି

ରିଷିଡା, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ପୁଷ୍‌ପୁନି ହେଉଛେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାବାସୀକର ଗୁଟେ ସିଘା ପରବ। ଇ ସମିଆରେ ଚାଷୀ ବଛରକୁତା ହାଡ଼ଭଂଗା ପରିଶ୍‌ରମ ଉତାରୁ ଟିକେ ଫୁରସତ୍‌ ପାଏସି। ଅମଲ ହେଇଥିବାର ଫସଲକେ ଘରେ ବେଉଁତେ ରଖାଥୁଆ କରି ବଛ୍‌ରେର କାମ ପଟାସି।

ଝରାଡେରାବାସୀକୁ ସାତ୍‌ ସପନ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ  :ଜୀବ୍‌କା ବୁଡ଼ାବାର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ପରଶାସନ

ଝରାଡେରାବାସୀକୁ ସାତ୍‌ ସପନ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ :ଜୀବ୍‌କା ବୁଡ଼ାବାର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ପରଶାସନ

ଅତାବିରା, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଦେଶଭଟିଲି ପଁଚେତ୍‌ ମହାନଦୀ ଖଁଡ଼ିରେ ଗଲା ୧୫୦ ବଛରରୁ ଅଧ୍‌କା ହେବା ଝରା ସମାଜର ୮ ପରିବାର ରହି ଆସୁଛନ୍‌। ଇମାନକର ଜୀବନ୍‌ ଜୀବ୍‌କା ମହାନଦୀର ସଂଗେ ଜୁଡ଼ି ହେଇ ରହିଛେ। 

କଂସବଧ ସହ ସରିଲା ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

କଂସବଧ ସହ ସରିଲା ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୨।୧ କଂସବଧ ଓ ଉଗ୍ରସେନଙ୍କ ରାଜାଭିଷେକ ଦୃଶ୍ୟାଭିନୟ ପରେ ସୋମବାର ୭୦ତମ ବୃହତ୍‌ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ର୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଗତ ୧୧ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ କଂସ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ କଳାକାରଙ୍କ ଅଭିନୟ ଯେଭଳି ଚମତ୍କାର ଥିଲା, ଆଲୋକ ଓ ତୋରଣ ସାଜସଜ୍ଜା ସେଭଳି ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ଅନୁକୁଳ ପାଗ ଓ କଳାକାରଙ୍କ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମେତ ଲକ୍ଷାଧିକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମଥୁରାନଗରୀ ଓ ଗୋପପୁରକୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲା । 

କୁଟୁମବସିଆ ଯାଇଛନ୍‌ ଦାଦନ ଖଟି  :ଘର ଜୁଗିଛନ୍‌ ୯୦ ବଛ୍‌ରିଆ ବୁଢ଼ୀ ମା’

କୁଟୁମବସିଆ ଯାଇଛନ୍‌ ଦାଦନ ଖଟି :ଘର ଜୁଗିଛନ୍‌ ୯୦ ବଛ୍‌ରିଆ ବୁଢ଼ୀ ମା’

ଖପ୍ର୍ରାଖୋଲ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ର ଆର ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନା ଉପରେ ଯୋଜ୍‌ନା କରି ଲୁକ୍‌କୁ ଜିଁବାର ଖାଏବାର ରଂଗୀନ ସପନ ଦେଖଉଛନ୍‌। ହେଲେ ଆଏଜ୍‌ ବି ଅନେକ ଗଁାଗଁଲିରେ ଭୁଖ୍‌ମରିର ଫଟିକ୍‌ ଚିତ୍‌ର ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନାମାନ ତିଆର ହେଉଛେ ସତ୍‌ ହେଲେ ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀକଁର ପାସେ ପୁହୁଁଚି ନାଇଁପାରବାର। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଦୁଇଟି ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ଏହି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରଥ ୬୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲାର ୬ଟି ବ୍ଲକ ଓ ସହରର ସମସ୍ତ ୱାର୍ଡ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ମିଶନ ଶକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଓ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଯିବ। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋଟ ଭୋଟର ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋଟ ଭୋଟର ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫

 ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.):ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଚୂଡାନ୍ତ ଭୋଟର ତାଲିକା। ଏହିକ୍ରମରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ୬୫-ସୋନପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୧୧ ଭୋଟର ଓ ୬୪-ବୀରମହାରାଜପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୭୮୪ ଜଣ ଭୋଟର ରହିଛନ୍ତି। 

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ତରଭା, ୨୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ତରଭା ସରକାରୀ ବାଳକ ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡିଆରେ ତରଭା ବ୍ଲକ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ତରଫରୁ ତୃତୀୟ ଶିକ୍ଷକ ମହୋସତ୍ବ-୧୯ ଓ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବସନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ହଳଧର ନାଗ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୧।୧: ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ଗତ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥି ରହିଥିବା ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ସୋମବାର ଦଳ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ କେଉଁ ଦଳରେ ସେ ଯୋଗଦେବେ ସେ ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାନ୍ତି ।