ସମ୍ବଲପୁର

ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଧଉରାଖମଣ ଗାଁ

ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଧଉରାଖମଣ ଗାଁ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦେଖୁ ଦେଖୁ ୬ ଦିନ ହେଇଗଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଶତ୍ରୁର ଗୁଳିରେ ସେ ଟଳି ପଡିଥିଲେ। ସୋମବାର ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହୋଇଛି। ସଞ୍ଜରୁ ରାତି ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିପଟ ମଫସଲ ଆଉ ଅଖ୍ୟାତ ତାଙ୍କ ଗାଁ ବିଖ୍ୟାତ ହୋଇଯାଇଛି। ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଗାଁକୁ ଛୁଟିଥିଲେ ତାଙ୍କ ଶବାଧାର ସହ। ଜୁଇ ଲିଭିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନଗହଳି ଲାଗିଥିଲା। ଏ ଗାଁ ସତେ ଯେମିତି ସହର ପାଲଟିଥିଲା। ହେଲେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ଗାଁରେ ନିରବର ରାଜୁତି। ସବୁ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌। ବିଶ୍ୱାସ କରି ହେଉନି ଯେ, ଆଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ। ଲାଗୁଛି ଏଇଠି କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି। 
ମା’ ବାପା ପୁଅକୁ ଝୁରୁଛନ୍ତି। ଏଥର ଦଶହରାରେ ପୁଅ ଆସିବ ବୋଲି କହିଥିଲା। ହେଲେ ସେ ଆଉ କେବେ ବି ଆସିବନି। ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିଗଲା। ଏ ସବୁ ଭାବିଲା ବେଳକୁ ମା’ ବାପାଙ୍କ ଖାଇବା ପିଇବାକୁ ମନ ହେଉନି। ସେମାନେ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ହେଲେ ତାଙ୍କ ଆଗରେ ପୁଅ ଚାଲିଗଲା। ଘର ପିଣ୍ଢାରେ ମା, ବାପା ପୁଅକୁ ଝୁରୁଛନ୍ତି। ସେପଟେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ  ଆଖିରୁ ବି ଲୁହ ଶୁଖୁନି। ସେ କ’ଣ କରିବେ, କେମିତି ବଞ୍ଚିବେ, ଛୋଟ ପୁଅକୁ କେମିତି ମଣିଷ କରିବେ ସେ ଚିନ୍ତା। ୮ ବର୍ଷର ପୁଅ ଏ କଅଁଳ ବୟସରେ ବାପାଙ୍କୁ ହରାଇଲା। ଗାଁ ବି ମନେ ପକାଉଛି ତାଙ୍କୁ। ଖାଲି ଘରେ ନୁହେଁ ଗାଁରେ ବି ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ କଦଳୀଗଡ ପଞ୍ଚାୟତ ଧଉରାଖମଣ ଗାଁର ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ମହାକୁଡଙ୍କ ମା, ବାପା, ସ୍ତ୍ରୀ ପିଲାଙ୍କ ଏ କଥା। ମଣିପୁର ରାଜ୍ୟର ମିଆଁମାର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ କାନ୍ଧେଲ ଜିଲା ଜୌପିରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି ସହିତ ଗୁଳି ବିନିମୟ ବେଳେ ସେ ଶହୀଦ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆଉ ବାପା ସୁରଞ୍ଚି ଶହୀଦ ପୁଅ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କ ଫଟୋକୁ ଅନେଇ ନିରବରେ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। ଅଜାଣତରେ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବହି ପଡୁଛି। ଲୁହ ପୋଛୁ ପୋଛୁ ପୁଣି ଧାର ଧାର ଲୁହ। ବୋଲ ମାନୁନି ଅମାନିଆ ଲୁହ। ଘର ଭିତରେ ବୋହୂ ବି ନିରବରେ ସ୍ବାମୀ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କ ସହ କାଟିଥିବା ଦିନ ଗୁଡାକୁ ମନେ ପକାଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆଖିରେ କେବଳ ଲୁହ ହିଁ ଲୁହ। ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ବି ନିଜ ମନକୁ ବୁଝାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଛୋଟ ପୁଅର ମୁଣ୍ଡରେ କେତେବେଳ ହାତ ବୁଲେଇ ଆଣୁଛନ୍ତି ତ କେତେବେଳେ ପୁଣି ତାଙ୍କୁ କୋଳକୁ ଭିଡି ନେଇ ଜାବୁଡି ଧରି କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସନ୍ତକ ଛୋଟ ପୁଅ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତି ବୋଲି ଧରି ନେଇଛନ୍ତି।
ଗାଁ ମଶାଣୀରୁ ଜୁଇ ଲିଭିଛି ସତ ହେଲେ ସେହିବାଟେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା ଗାଁ ଲୋକ ବି ଭାବିପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଏଇଠି ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଶୋଇଗଲେ। ଗାଁ ଲୋକେ ଘରକୁ ଆସି ବୃଦ୍ଧ ମା, ବାପା, ଆଉ ମଧୁସ୍ମିତାଙ୍କୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେଉଛନ୍ତି।
ଚାଷୀ ପରିବାରର ସୁରଞ୍ଚି ମହାକୁଡ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମହାକୁଡଙ୍କ ୪ ପୁଅରେ ୨ ଝିଅ। ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ଥିଲେ ସବୁଠୁ ସାନ ଆଉ ପରିବାରର ଏକମାତ୍ର ଚାକିରିଆ। ଆର୍ଥକ ଅନାଟନ ଭିତରେ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ପାଠ ପଢିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ୩ ଭାଇ ଚାଷବାସ କରି ଚଳୁଛନ୍ତି। ଗାଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢି କଦଳୀଗଡ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ପରେ ମାଧପୁର କଲେଜରୁ ଯୁକ୍ତ ୨ ପାଶ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ରେଢାଖୋଲ ଭୀମ ଭୋଇ କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୩ରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ହେଲେ ୨୦୦୧ରେ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସରେ ଚାକିରି ପାଇଥିଲେ। ୧୮ ବର୍ଷର ଚାକିରି କାଳ ଭିତରେ ଶେଷରେ ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ଲଢି ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ଗୁଳିରେ ଟଳି ପଡିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଗାଁ ତଥା ରେଢାଖୋଲ ମାଟି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ। ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସେ ମନେ ରହିଥିବେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭରୁ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ଖରିଫ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭରୁ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ପଦ୍ମପୁର,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଗତ ୫ ତାରିଖରୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବାର ୧୦ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ମଣ୍ଡିଗୁଡିକରେ ଧାନ କିଣାବିକା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ। ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୯ଟି ପ୍ୟାକ୍ସ, ୧୧ଟି ସ୍ଥାୟୀ ବଜାର ପ୍ରାଙ୍ଗଣ ଏବଂ ୨୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ବଜାର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଧାନ ବିକ୍ରି ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅବହେଲିତ ଆଦର୍ଶ ମେଘପାଲ ପଁଚେତ୍‌

ଅବହେଲିତ ଆଦର୍ଶ ମେଘପାଲ ପଁଚେତ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ସବୁ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅତି କମ୍‌ରେ ଗୁଟେ ପଁଚେତକେ ଆଦର୍ଶ ପଁଚେତ ହିସାବେ ଘୋଷନା କରବାକେ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ନିଷ୍‌ପତି ହେଇଛେ। ଏନ୍‌ତାଥି ସେ ପଁଚେତର ସବୁପରକାର ଉନ୍‌ନତିର ଲାଗି ଜିଲା ପର୍‌ଶାସନ, ଥାନୀୟ ଏମ୍‌ପି, ବିଧାୟକ ଖାସ୍‌ ଦୁରୁଷ୍‌ଟି ଦେବାକେ କୁହାଯାଇଛେ। ହେଲେ ଆଦର୍ଶ ଘୋଷିତ୍‌ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଯୁଯୁମୁରା ବ୍ଲକ୍‌ ମେଘପାଲ ପଁଚେତକେ ଅବହେଲା କରାଯାଇଛେ। ଏନ୍‌ତା କି ଇଠାନେ ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଲେଖେଁ ମଉଲିକ୍‌ ସୁବିଧା ନାଁଇଁନ। ଇଥିରଲାଗି ଅବହେଲିତ ତାଲିକା ହିସାବେ ଗନ୍‌ଲେ ଇ ପଁଚେତ ଆଦର୍ଶ ହେଇ ରହିଥିବାର ପଁଚେତବାସୀ ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଛନ୍‌। 

କଦଳି ଗବିଚା ଉଜାଡ଼ିଲେ ହାତୀପଲ

କଦଳି ଗବିଚା ଉଜାଡ଼ିଲେ ହାତୀପଲ

ପଡିଆବାହାଲ,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ପଡ଼ିଆବାହାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଥିବା ଏକ ହାତୀ ପଲ ଉପଦ୍ରବ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଲାଳମୁନି ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ପରମେଶ୍ୱର ପଧାନଙ୍କ ଦେଢ଼ ଏକର ପରିମିତ କଦଳି ବାଡ଼ିକୁ ହାତୀମାନେ ଦଳିଚକଟି ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଜଳସେଚନ ନିମନ୍ତେ ହୋଇଥିବା ଫୁଆରା ସେବା ପ୍ରଣାଳୀର ପାଇପ ସବୁକୁ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏପରି କି ବିଡା ବନ୍ଧା ଯାଇଥିବା ଧାନ ଖାଇ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଚାଷୀ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସେହିପରି କଦଳିମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ଉପେନ୍ଦ୍ର ମିର୍ଦ୍ଧାଙ୍କ ଧାନ କ୍ଷେତରେ ପଶି ଫସଲ ଉଜାଡ଼ିଛନ୍ତି। ବିଭାଗୀୟ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟିଦେଇ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସଚେତନ ନାଗରିକ ମହଲରେ ଦାବି ହେଉଛି। 

ଗୋସେବା ସହାୟତା ନେଇ ବ୍ୟଙ୍ଗକବି ସମ୍ମିଳନୀ: ସେବା ନାଁରେ ଚାନ୍ଦା ଅସୁଲି ଅଭିଯୋଗ

ଗୋସେବା ସହାୟତା ନେଇ ବ୍ୟଙ୍ଗକବି ସମ୍ମିଳନୀ: ସେବା ନାଁରେ ଚାନ୍ଦା ଅସୁଲି ଅଭିଯୋଗ

ନୂଆପଡ଼ା/ଖରିଆର ରୋଡ,୧୬।୧୧- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖରିଆରରୋଡ ସହରରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟଙ୍ଗ କବି ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  ଥିରେ ସହର ସମେତ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଏହାର ମଜା ନେଇଥିଲେ। ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାଠାରୁ ୨୫କି.ମି ଦୂର କୁଲିହାବନ୍ଧା ଗାଁରେ ଚାଲିଥିବା ମହାବୀର ଗୋଶାଳା ସୁରକ୍ଷା ସହାୟତା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଟିକେଟ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଖୋଦ ଗୋଶାଳା ପରିଚାଳନା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଏହା ଏକ ଚାନ୍ଦା ଅସୁଲି ଛଡା କିଛି ନୁହେଁ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଏକ ଜଙ୍ଗଲ ଇଲାକାରେ ରୋଗରେ ଗୋରୁ ପଡିରହିଥିବା ବେଳେ ସହର ମଧ୍ୟରେ କବିଙ୍କ ବ୍ୟଙ୍ଗ କବିତା ଗୋ ଜାତି ପ୍ରତି ଏକ ବିଦ୍ରୂପ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। 

ବୌଦ୍ଧରେ ଧାନକ୍ରୟ ବୈଠକ: ୨୬ରୁ ଖୋଲିବ ମଣ୍ଡି

ବୌଦ୍ଧରେ ଧାନକ୍ରୟ ବୈଠକ: ୨୬ରୁ ଖୋଲିବ ମଣ୍ଡି

ବୌଦ୍ଧ,୧୬।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାରେ ଖରିଫ ଧାନ କ୍ରୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ସିତାଂଶୁ କୁମାର ରାଉତ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ସେ ଜିଲାରେ ଖରିଫ ଧାନ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ମିଲର ଏବଂ ମଣ୍ଡିଗୁଡିକରେ ସମନ୍ବୟ, ଏଫଏକ୍ୟୁମାନ ଚିହ୍ନଟ କରି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ, ମଣ୍ଡିଗୁଡିକରେ ଧାନ କ୍ରୟ ସମୟରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। 

ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌: ଅଜନା ରୋଗ୍‌ରେ କଲ୍‌ବଲ ହେଉଛନ୍‌ ଲୋଚନେ

ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌: ଅଜନା ରୋଗ୍‌ରେ କଲ୍‌ବଲ ହେଉଛନ୍‌ ଲୋଚନେ

ଖଡିଆଳ,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକ୍‌ କିକିରିବେଡ଼ା ଗାଁର ଲଲିତ ମାଝି। ବଛରକେତେ ତଲେ କେହେନ୍‌ସି କାରନ୍‌ରୁ ତାକର ପହେଲା ମାଏକିନାର ମୁର୍‌ତୁ ହେଲା। ତା’ପରେ ଲଲିତ ବୁଢ଼ାକାଲେ ମାଏକିନାଥିଲେ ସାହାରା ହେବା ଭାବି ଦୁତିଅ ଥର ବିହା ହେଲେ। ହେଲେ ଦୁତିଅ ମାଏକିନା ଲୋଚନେ ଲଲିତକେ କାଣା ସାହାରା ଦେବେ ଏହେଦେ ନିଜେ ଗୁଟେ ଅଜନା ରୋଗ୍‌ରେ ପଡି ଚଲାବୁଲା କରି ନାଇଁପାରବାର। ଟଁକା ପଏସା ଅଭାବୁ ଚିକିତ୍ସା ନାଇଁ କରେଇପାରି କରି ବଡ଼ା ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେଉଛନ୍‌। 

ନେକ୍ସଜେନ୍‌  କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ : ଗୁରୁ ନାନକ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, କଲୁଙ୍ଗା ହାଇସ୍କୁଲ ବିଜୟୀ

ନେକ୍ସଜେନ୍‌ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ : ଗୁରୁ ନାନକ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, କଲୁଙ୍ଗା ହାଇସ୍କୁଲ ବିଜୟୀ

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୧୬।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌,ଏ) ଜିଲା କ୍ରୀଡା ସଂସଦ ଓ ନବଜୀବନ କ୍ଲବର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ନେକ୍ସଜେନ୍‌ କପ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଗୁରୁବାର ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ତିନି ଦିନିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର: ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦ୍ୱାରା ସମାଜର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ତିନି ଦିନିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର: ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦ୍ୱାରା ସମାଜର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ

ହେମଗିର, ୧୬।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ତିନି ଦିନ ଧରି ଏନଟିପିସିର ସାଇଡ ଅଫିସ କପୁରିକଛାରଠାରେ ହେମଗିର ବ୍ଲକର ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

କଂସର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ

କଂସର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ

ଦେବଗଡ,୧୬।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ତିଳେଇବଣି ବ୍ଲକ କଂସରସ୍ଥିତ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ୍‌’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନଅଗାଁରେ କିଡ଼୍‌ନୀ ଆତଁକ୍‌: ୪ ପୀଡ଼ିତ୍‌

ନଅଗାଁରେ କିଡ଼୍‌ନୀ ଆତଁକ୍‌: ୪ ପୀଡ଼ିତ୍‌

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୬ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ଲୁକ୍‌କୁ ନିରମଲ୍‌ ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେବାର ଲାଗି ରାଜକୋଷ୍‌ରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚ୍‌ କରୁଛନ୍‌।

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ: ଗୌଡକେଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ: ଗୌଡକେଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଉଫୁଲା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଅଜ୍ଞତା ଯୋଗୁଁ ବିଘ୍ନିତ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଅଧିକାର

ଅଜ୍ଞତା ଯୋଗୁଁ ବିଘ୍ନିତ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଅଧିକାର

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ତାଲୁକ ଆଇନସେବା ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।