ସମ୍ବଲପୁର

ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଧଉରାଖମଣ ଗାଁ

ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ଧଉରାଖମଣ ଗାଁ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦେଖୁ ଦେଖୁ ୬ ଦିନ ହେଇଗଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଶତ୍ରୁର ଗୁଳିରେ ସେ ଟଳି ପଡିଥିଲେ। ସୋମବାର ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର ପଞ୍ଚଭୂତରେ ଲୀନ ହୋଇଛି। ସଞ୍ଜରୁ ରାତି ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିପଟ ମଫସଲ ଆଉ ଅଖ୍ୟାତ ତାଙ୍କ ଗାଁ ବିଖ୍ୟାତ ହୋଇଯାଇଛି। ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଗାଁକୁ ଛୁଟିଥିଲେ ତାଙ୍କ ଶବାଧାର ସହ। ଜୁଇ ଲିଭିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନଗହଳି ଲାଗିଥିଲା। ଏ ଗାଁ ସତେ ଯେମିତି ସହର ପାଲଟିଥିଲା। ହେଲେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ଗାଁରେ ନିରବର ରାଜୁତି। ସବୁ ଚୁପ୍‌ଚାପ୍‌। ବିଶ୍ୱାସ କରି ହେଉନି ଯେ, ଆଉ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ। ଲାଗୁଛି ଏଇଠି କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି। 
ମା’ ବାପା ପୁଅକୁ ଝୁରୁଛନ୍ତି। ଏଥର ଦଶହରାରେ ପୁଅ ଆସିବ ବୋଲି କହିଥିଲା। ହେଲେ ସେ ଆଉ କେବେ ବି ଆସିବନି। ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିଗଲା। ଏ ସବୁ ଭାବିଲା ବେଳକୁ ମା’ ବାପାଙ୍କ ଖାଇବା ପିଇବାକୁ ମନ ହେଉନି। ସେମାନେ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ହେଲେ ତାଙ୍କ ଆଗରେ ପୁଅ ଚାଲିଗଲା। ଘର ପିଣ୍ଢାରେ ମା, ବାପା ପୁଅକୁ ଝୁରୁଛନ୍ତି। ସେପଟେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ  ଆଖିରୁ ବି ଲୁହ ଶୁଖୁନି। ସେ କ’ଣ କରିବେ, କେମିତି ବଞ୍ଚିବେ, ଛୋଟ ପୁଅକୁ କେମିତି ମଣିଷ କରିବେ ସେ ଚିନ୍ତା। ୮ ବର୍ଷର ପୁଅ ଏ କଅଁଳ ବୟସରେ ବାପାଙ୍କୁ ହରାଇଲା। ଗାଁ ବି ମନେ ପକାଉଛି ତାଙ୍କୁ। ଖାଲି ଘରେ ନୁହେଁ ଗାଁରେ ବି ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ କଦଳୀଗଡ ପଞ୍ଚାୟତ ଧଉରାଖମଣ ଗାଁର ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ମହାକୁଡଙ୍କ ମା, ବାପା, ସ୍ତ୍ରୀ ପିଲାଙ୍କ ଏ କଥା। ମଣିପୁର ରାଜ୍ୟର ମିଆଁମାର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ କାନ୍ଧେଲ ଜିଲା ଜୌପିରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ ଆର୍ମି ସହିତ ଗୁଳି ବିନିମୟ ବେଳେ ସେ ଶହୀଦ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆଉ ବାପା ସୁରଞ୍ଚି ଶହୀଦ ପୁଅ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କ ଫଟୋକୁ ଅନେଇ ନିରବରେ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। ଅଜାଣତରେ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବହି ପଡୁଛି। ଲୁହ ପୋଛୁ ପୋଛୁ ପୁଣି ଧାର ଧାର ଲୁହ। ବୋଲ ମାନୁନି ଅମାନିଆ ଲୁହ। ଘର ଭିତରେ ବୋହୂ ବି ନିରବରେ ସ୍ବାମୀ ଚମ୍ପେଶ୍ୱରଙ୍କ ସହ କାଟିଥିବା ଦିନ ଗୁଡାକୁ ମନେ ପକାଉଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଆଖିରେ କେବଳ ଲୁହ ହିଁ ଲୁହ। ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ବି ନିଜ ମନକୁ ବୁଝାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଛୋଟ ପୁଅର ମୁଣ୍ଡରେ କେତେବେଳ ହାତ ବୁଲେଇ ଆଣୁଛନ୍ତି ତ କେତେବେଳେ ପୁଣି ତାଙ୍କୁ କୋଳକୁ ଭିଡି ନେଇ ଜାବୁଡି ଧରି କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି। ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସନ୍ତକ ଛୋଟ ପୁଅ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତି ବୋଲି ଧରି ନେଇଛନ୍ତି।
ଗାଁ ମଶାଣୀରୁ ଜୁଇ ଲିଭିଛି ସତ ହେଲେ ସେହିବାଟେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା ଗାଁ ଲୋକ ବି ଭାବିପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଏଇଠି ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଶୋଇଗଲେ। ଗାଁ ଲୋକେ ଘରକୁ ଆସି ବୃଦ୍ଧ ମା, ବାପା, ଆଉ ମଧୁସ୍ମିତାଙ୍କୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦେଉଛନ୍ତି।
ଚାଷୀ ପରିବାରର ସୁରଞ୍ଚି ମହାକୁଡ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମହାକୁଡଙ୍କ ୪ ପୁଅରେ ୨ ଝିଅ। ଶହୀଦ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ଥିଲେ ସବୁଠୁ ସାନ ଆଉ ପରିବାରର ଏକମାତ୍ର ଚାକିରିଆ। ଆର୍ଥକ ଅନାଟନ ଭିତରେ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ପାଠ ପଢିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ ୩ ଭାଇ ଚାଷବାସ କରି ଚଳୁଛନ୍ତି। ଗାଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ଚମ୍ପେଶ୍ୱର ୫ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢି କଦଳୀଗଡ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ପରେ ମାଧପୁର କଲେଜରୁ ଯୁକ୍ତ ୨ ପାଶ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ରେଢାଖୋଲ ଭୀମ ଭୋଇ କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୩ରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ହେଲେ ୨୦୦୧ରେ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସରେ ଚାକିରି ପାଇଥିଲେ। ୧୮ ବର୍ଷର ଚାକିରି କାଳ ଭିତରେ ଶେଷରେ ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ଲଢି ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ଗୁଳିରେ ଟଳି ପଡିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଗାଁ ତଥା ରେଢାଖୋଲ ମାଟି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ। ସବୁଦିନ ପାଇଁ ସେ ମନେ ରହିଥିବେ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

କୈବର୍ତ୍ତ ସମାଜର ମାଣିକେଶ୍ୱରୀ ଯାତ୍ରା

କୈବର୍ତ୍ତ ସମାଜର ମାଣିକେଶ୍ୱରୀ ଯାତ୍ରା

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି, ୨୦ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି କୈବର୍ତ୍ତ ସମାଜର ମାଣିକେଶ୍ୱରୀ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା  କୈବର୍ତ୍ତ ସମାଜ ସଭାପତି ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ଘରୁ  ଛତର ବାହାରି କୁଦେଇପଡାର ଦୟାନିଧି ବୁଡେକଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ଘଣ୍ଟେଶ୍ୱରୀ ପୀଠରେ ଚଇତି ପର୍ବ

ଘଣ୍ଟେଶ୍ୱରୀ ପୀଠରେ ଚଇତି ପର୍ବ

ଚିପିଲିମା,୨୦।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଚିପିଲିମା (ବଗବିରା) ଘଣ୍ଟେଶ୍ୱରୀ ପୀଠରେ ଶୁକ୍ରବାର ମାଁଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଚଇତି ପର୍ବ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି । ମାଁଙ୍କ ଛତର ବଗବିରା ବଢ଼ିଆଲ ବୁରେଇ ମୁଖ୍ୟ ଶକ୍ତିପୀଠରୁ ବିଧି ମୁତାବକ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ପରିକ୍ରମାରେ ବାହାରିଥିଲା। 

ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୦ା୪ : ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

୪୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ରାସ୍ତାରୁ ହଟିଲାନି ଗଛ

୪୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ରାସ୍ତାରୁ ହଟିଲାନି ଗଛ

ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା,୨୦ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ଫାଶୀ ଗଛ ରହିଥିଲା। ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ କାଳବୈଶାଖୀ ହେବାରୁ ଗୋଟିଏ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି  ଅଭିମନ୍ୟୁ ମଲିକଙ୍କ ଘର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିଲା।

‘ବୁଥ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ ନାହିଁ’ : ରସାଲି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଭୋଟ ବର୍ଜନ

‘ବୁଥ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ ନାହିଁ’ : ରସାଲି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଭୋଟ ବର୍ଜନ

ଭଟଲି,୨୦ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୁଥ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ ନାହିଁ । ଭୋଟ ଦେବା ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ‘ଗାଁରେ ବୁଥ ନ ହେଲେ ଆମେ ଭୋଟ ଦେବୁ ନାହିଁ’ ବୋଲି ଅଡ଼ି ବସିଛନ୍ତି ଭଟଲି ବ୍ଲକ୍‌ ଖରମୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରସାଳି ଗ୍ରାମବାସୀ ।

ପାଣିଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ପାଇପ୍‌

ପାଣିଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ପାଇପ୍‌

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁମ୍ଭାରି ଗାଁରେ ଥିବା ପାଣିଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଶନିବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଝଡପବନ ସହ ବର୍ଷା: ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲା, ଛାତ ଉଡ଼ିଲା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ୍‌,ଏ) -ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଝଡପବନ ସାଙ୍ଗକୁ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବହୁ ଗଛଡ଼ାଳ ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛି। ଘରର ଚାଳ ଛପର, ଆଜବେଷ୍ଟସ ଛାତ ଉଡିଯାଇଛି। ଗଛଡ଼ାଳ ପଡ଼ି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା, ଅସହ୍ୟ ଗୁଳୁୁଗୁଳି ପରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଆସ୍ବସ୍ତି ଲାଭ କରିଛନ୍ତି।

ବିବାହ ଭୋଜିଖାଇ ୨୦୦ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ବିବାହ ଭୋଜିଖାଇ ୨୦୦ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଟୁଣିଆ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଲାଠୁପଡା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିବାହ ଭୋଜିଖାଇ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଧୀରେ ଧୀରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଖବରପାଇ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ (ସିଡିଏମ୍‌ଓ) ଦିଲୀପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚି ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। 

ଦେବଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ରୋଡ୍‌ ଶୋ

ଦେବଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ରୋଡ୍‌ ଶୋ

ଦେବଗଡ଼, ୨୦।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) -ନିର୍ବାଚନ ମତଦାନ ପାଇଁ ଆଉ ୩ ଦିନ ବାକିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶରତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଉମାଶଙ୍କର ସାହୁ ନିଜର କର୍ମୀ ତଥା ନେତାଙ୍କୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦେବଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ୱାର୍ଡରେ ଚାଲିଚାଲି ରୋଡ ଶୋ, ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଏବଂ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା କରିଥିଲେ। 

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀପଡା ଗାଁ : ପାନୀୟ ଜଳ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀପଡା ଗାଁ : ପାନୀୟ ଜଳ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୯।୪ : ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୨ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ ବ୍ରାହ୍ମଣପଡା ଗଁା ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରୁନାହିଁ । 

ରାମ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ରାମ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ଲୋଇସିଂହା,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଆଗଲପୁର ବ୍ଲକ ରୁଗୁଡିଖାଲସ୍ଥିତ ରାମ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନରେ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି । 

ନିର୍ବାଚନରେ ନିୟୋଜିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତିନି ଦିନର ଡିଏ ଦାବିକଲା ରାଜ୍ୟ ଅଣଗେଜେଟେଡ୍‌ ଅଧିକାରୀ ସମନ୍ବୟ କମିଟି

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୯।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।


Model This Week

କ୍ରିଷ୍ଣା
Why Dharitri