ସମ୍ବଲପୁର

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀର ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେଲା ବଲାଙ୍ଗୀର ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲ

 ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ୍‌,୧୨।୯-ଧରିତ୍ରୀ ଓ ଓଡ଼ିଶାପୋଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ‘ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଫ୍ରି ଓଡ଼ିଶା’ ଅଭିଯାନରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ ବୁଧବାର ସାମିଲ ହୋଇଛି। ୧ ହଜାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ଶହେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ପରିବେଶ ଗଠନ ଲାଗି ଏହି ଅବସରରେ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ ଧକ୍କା: ୧ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ

ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ ଧକ୍କା: ୧ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ

ଅତାବିରା/ବୁର୍ଲା, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବରଗଡ- ସମ୍ବଲପୁର ୫୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଗୋଶାଳା ଫାଣ୍ଡି ଗୋଶାଳା ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।  ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଅତାବିରା ଥାନା ଗୋଡଭଗା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଦୋବାହାଲ ଗ୍ରାମର ରଘୁବୀର ସିଂ ଓରଫ ବୁଛି ଓ କର୍ଣ୍ଣା ମେହେର ଏକ ବାଇକରେ ଆସୁଥିବାବେଳେ ବିପରୀତ ଦିଗରୁ ଆସୁଥିବା ଟ୍ରକ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ରଘୁବୀରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ 

ଦଧିବାମନ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭୋଟର ପଞ୍ଜିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଧିବାମନ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭୋଟର ପଞ୍ଜିକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଟଲି, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲି ଦଧିବାମନ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭୋଟର ପଞ୍ଜିକରଣ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଭଟଲି ବିଡ଼ିଓ ଧୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସେଠୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଜିପିଇଓ ରଞ୍ଜିତ କୁମାର ଜେନା, ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜୟସେନ ଭୋଇ, ଅଧ୍ୟାପକ ରାଜୀବ ସାହୁ ଅତିଥି ଭାବେ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ। ୧୮ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଦେଶର ନାଗରିକ ହେବା ପାଇଁ ସଚେତନ କରାଯିବା ସହିତ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

 ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୫।୯-
ବରଗଡ଼ ବ୍ଲକ କଲୋନୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ କେ. ଶାରଦା ପାତ୍ର(୪୮)ଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ ରହୁଥିବା ସରକାରୀ କ୍ବାର୍ଟର ଛାତରେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ତେବେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ନା ଏହା ପଛରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣ ରହିଛି, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । ସ୍ବର୍ଗତା ପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଲଡ଼ୁ କିଶୋର ବେହେରା ସ୍ଥାନୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଛନ୍ତି। ଉଭୟେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଏବଂ ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦମ୍ପତି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ଏଠାରେ ରହି ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିଲେ। ଗତ ୨୦୧୩ ଜାନୁୟାରୀ 

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ପ୍ରସଙ୍ଗ: କୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ଓକିଲ

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ପ୍ରସଙ୍ଗ: କୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ଓକିଲ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୫।୯-
ପଶ୍ଚିମଓଡ଼ିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ ଦାବି  ଜୋର ଧରି ବସିଛି।  ଏହି କ୍ରମରେ ଗତ ୧୮ତାରିଖରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖି ଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାରରୁ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓକିଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଏବଂ ଏହି ଧାରଣା ଜାରି ରହିବ। ସେହିପରି ଗତ ୨୦ତାରିଖ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ସଭ୍ୟବୃନ୍ଦ ନୀରବ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯାଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।  ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର ସଭାପତି 

ସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ  ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଜହ୍ନାପଙ୍କରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଜହ୍ନାପଙ୍କରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବୌଦ୍ଧ, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ସଦରବ୍ଲକ ଜହ୍ନାପଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଓ ସୁଇପର ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ  ମଙ୍ଗଳବାର ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଜହ୍ନାପଙ୍କଠାରେ  ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ରାଜପଥର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶହଶହ ଗାଡ଼ି ଅଟକି ରହିଥିଲା। ଜିଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧୀକାରୀ (ସିଡ଼ିଏମଓ), ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧୀକାରୀ (ଏଡ଼ିଏମଓ) ପହଞ୍ଚି ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ତୁରନ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ

ବିବାହ ପାଇଁ ମନା କରିବାରୁ ପ୍ରେମିକଙ୍କ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ପ୍ରେମିକା

ବିବାହ ପାଇଁ ମନା କରିବାରୁ ପ୍ରେମିକଙ୍କ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ପ୍ରେମିକା

ଲୋଇସିଂହା, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କନ୍ଦାଜୁରୀ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବତୀ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ଡ଼ାକି ବ୍ଲେଡ଼ରେ ତାଙ୍କ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ  ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଲୋଇସିଂହା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। କନ୍ଦାଜୁରୀ ଗ୍ରାମର ପାଇକଲାଲ ଶିକ୍କାଙ୍କ ପୁଅ ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ବସ୍ତିର ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ଉଭୟଙ୍କ ପରିବାର ଏକଥା ଜାଣିଥିଲେ। ତେବେ ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନଙ୍କ ବିବାହ ଅନ୍ୟତ୍ର କରିବାକୁ ତାଙ୍କ 

ଜଲଦା ଶିଶୁ ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ: ପାନୀୟ ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି

ଜଲଦା ଶିଶୁ ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ: ପାନୀୟ ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୫। ୯-ଜଲଦା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଶିଶୁ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦସ୍ୟ(ସି ବ୍ଲକ) ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ଜଲଦା ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ୍‌ ନ ଥିବାରୁ ବର୍ଷାରେ ଆମେ ନାନା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛୁ। ଏଥିସହ ରାସ୍ତାଘାଟ, ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ବିଜୁଳି ସମସ୍ୟା ନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଲାଗି ରହିଛି। ଗଁା ପରିମଳ ଅବସ୍ଥା ଠିକ୍‌ ନାହିଁ। ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ ସରବରାହ ବ୍ୟାହତ ହେଉଥିବାରୁ ପିଲାମାନେ ଭଲ ଭାବେ 

ଆଶ୍ରା ପକ୍ଷରୁ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ: ସୁଖ,ଶାନ୍ତି,ଏକତାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରେ ନୂଆଁଖାଇ

ଆଶ୍ରା ପକ୍ଷରୁ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ: ସୁଖ,ଶାନ୍ତି,ଏକତାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରେ ନୂଆଁଖାଇ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୫। ୯-ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଆଶ୍ରା ପକ୍ଷରୁ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ଧୂମଧାମରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗତ ରବିବାର ରେଲୱେ କଲୋନୀରେ ଆୟୋଜିତ  ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମ୍ପାଦିକା ତଥା ସମାଜିକ କର୍ମୀ ମିନତୀ ଦେବତା କହିଥିଲେ, ଗଣ ପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ ଏକ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ। ଏଥିରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ପୁରପଲ୍ଲୀ ବାସିନ୍ଦା ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ଭେଟଘାଟ ଖୁବ ନିଆରା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଓ ଏକତାର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରିଥାଏ ବୋଲି ଦେବତା କହିଥିଲେ। ଏଥିରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଅନେକ ଭାଇ

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: ସରକାରୀ ଅଫିସ ବନ୍ଦ କଲେ ଆଇନଜୀବୀ, ୩୦ ଯାଏ ନ୍ୟାୟିକ, ରାଜସ୍ବ ଅଦାଲତ ବନ୍ଦ

ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: ସରକାରୀ ଅଫିସ ବନ୍ଦ କଲେ ଆଇନଜୀବୀ, ୩୦ ଯାଏ ନ୍ୟାୟିକ, ରାଜସ୍ବ ଅଦାଲତ ବନ୍ଦ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୫।୯- ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ସୋମବାର ଝାରସୁଗୁଡା ବାର ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ତରଫରୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ ରହିଥିଲା ।   ସୋମବାରଠାରୁ ପୁଣିଥରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି। ଆଇନଜୀବୀମାନେ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପିକେଟିଂ କରିବା ସହ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ବାର ସମୂହକୁ ନେଇ ଗଠିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କୋର କମିଟି ବୈଠକର ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି 

ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଧର୍ମଘଟ: ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ

ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଧର୍ମଘଟ: ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ

ଲଖନପୁର,୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ଫିଲ୍ଡ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌)ଲଖନପୁର ଜିଏମ୍‌ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ସୋମବାର ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି(ସିପିଆଇ)ସହଯୋଗରେ ବିସ୍ଥାପିତ ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରତୀକ ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଧର୍ମଘଟ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ୨ତାରିଖ ଗାନ୍ଧୀଜୟନ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ନେତା ବାସୁଦେବ ଭୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ପାର୍ଟିର ବହୁ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ କମ୍ପାନୀ 

ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୧ପ୍ରକଳ୍ପ ଶିଳାନ୍ୟାସ,ଉଦ୍‌ଘାଟନ

ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୧ପ୍ରକଳ୍ପ ଶିଳାନ୍ୟାସ,ଉଦ୍‌ଘାଟନ

ଲଖନପୁର,୨୫।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସୋମବାର ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ(ଡବ୍ଲୁଡିସି)ପାଣ୍ଠିରୁ ୬୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ସମୁଦାୟ ୧୧ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ ଓ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉସତ୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ରେମତା ପଞ୍ଚାୟତର ସେମିଲିଆ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର,୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ମୁରଲିପାଲି ଆଞ୍ଚଳିକ ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ ମିଟିଂ ହଲ୍‌, ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଚାଣ୍ଟି ପାଲି ଗ୍ରାମର କମ୍ୟୁନିଟ୍‌ ସେଣ୍ଟର,୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଧୁଲୁଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ କୋଠା,୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ 

ରାସ୍ତା ଖରାପ, ଗାଁକୁ ଆସି ପାରିଲାନି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ: ଦେଢ କି.ମି. ଭାରରେ ବୁହା ହେଲେ ମହିଳା

ରାସ୍ତା ଖରାପ, ଗାଁକୁ ଆସି ପାରିଲାନି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ: ଦେଢ କି.ମି. ଭାରରେ ବୁହା ହେଲେ ମହିଳା

ଜୁନାଗଡ,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ରାସ୍ତା ଖରାପ ଯୋଗୁ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ଗାଁରେ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ପାରିବାରୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭାରରେ ବୋହି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଉଥିବା ଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସୋମବାର କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ମୁଣ୍ଡରାଗୁଡା ପଞ୍ଚୟାତ କଣ୍ଡ୍ରିପଦର (କଲକପଦର) ଗ୍ରାମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 
ସୋମବାର ପ୍ରତ୍ୟୁଷରେ ଏହି ଗ୍ରାମର ମୋହନ ପଟେଲଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଞ୍ଜୁଳାଙ୍କୁ ପ୍ରସବ ବେଦନା ହେବାରୁ ୧୦୨ ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଫୋନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ୧୦୨ ଗାଡି ମୁଣ୍ଡରାଗୁଡା