ସମ୍ବଲପୁର

ବଡା ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ରୁକୁଣୀକଁର୍‌ ସଁସାର୍‌

ବଡା ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ରୁକୁଣୀକଁର୍‌ ସଁସାର୍‌
ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୨ା୯
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଳକ ସଦର ପଞ୍ଚାୟତର କୁର୍ଲୁମାଲ ଗଁାର ଏକ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାରର ଦୁଃଖ ଏବେ ସୀମା ଟପିଯାଇଛି ା ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ସୁଦୂର ବାଙ୍ଗାଲୋରଠାରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ଏବଂ ୧୨ବର୍ଷିୟା ଝିଅ ହୃଦ୍‌ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବୋଲି ଜଣାପଡିବା ପରେ ଅକଥନୀୟ ଦୁଃଖ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ପରିବାର ଲୋକେ ା ସରକାରୀ ସହାୟତା ପାଇଁ ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଳକ ପ୍ରଶାସନ ପାଖକୁ ଆସି ଗୁହାରି କଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି ା ଫଳରେ ଏହି ପରିବାର ଏବେ ଘୋର ଅସୁବିଧା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ା ଏହି ପୀଡିତ ପରିବାର ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ସହାୟତା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। 
କୁର୍ଲୁମାଲ ଗଁାର ରୁକୁଣୀ ବରିହା(୩୯)ଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବିଶ୍ୱମ୍ବର ବରିହାଙ୍କ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ତଳେ ବାଙ୍ଗାଲୋରଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିତ୍ବାବେଳେ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ା ଏହାପରେ ରୁକୁଣୀ ତାଙ୍କ ଦୁଇପୁଅ ଓ ଗୋଟିଏ ଝିଅକୁ ଧରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ା ସେହିଦିନଠାରୁ ତିନି ପୁଅଝିଅଙ୍କୁ ଧରି ପ୍ରତିକୂଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରୁକୁଣୀ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି ା ଦିନ ମଜୁରିଆ ଭାବେ କାମ କରି ଯାହା ରୋଜଗାର ହେଉଛି ସେଥିରେ ସେ ଘର ଚଳେଇ ନେଉଛନ୍ତି ା ତେବେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ମଞ୍ଜୁ (୧୨)ଙ୍କ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ସମସ୍ୟା ରହିଥିତ୍ବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ରୁକୁଣୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଛି ା ଝିଅ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି ା ବ୍ଳକ ପ୍ରଶାସନକୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ଦୌଡୁଥିଲେ ବି କେହି ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି ା ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ବାଙ୍ଗାଲୋରଠାରେ ସ୍ବାମୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିତ୍ବା କାଗଜପତ୍ର ବ୍ଳକ ଅଫିସରେ ଦାଖଲ କଲେ ମଧ୍ୟ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦକୁ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହାୟତା ରାଶି ପାଇନାହାନ୍ତି ା ବ୍ଳକ ଅଫିସରେ ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ନିରାଶ କରି ଫେରାଇ ଦେଇଥିବା ଜଣାଇଛନ୍ତି ା ଗୋଟିଏ ପଟେ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡି ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଝିଅର ଚିକିତ୍ସାଭାର ତାଙ୍କୁ ଅଥୟ କରିଦେଇଛି ା ମଞ୍ଜୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଏବେ ଠିକ୍‌ ନାହିଁ ା ସେ କଥା କହିପାରୁନାହାନ୍ତି କି ଭଲକରି ଚାଲି ପାରୁନାହାନ୍ତି ା ତାଙ୍କ ଆଖି ଏକ୍ଦମ୍‌ ଦଳଦିଆ ହୋଇଯାଇଛି ା ଗୋଡ, ଦେହ ଫୁଲି ଯାଇଛି ା ଘରେ ସବୁବେଳେ ପ୍ରାୟ ଶୋଇ ରହୁଛନ୍ତି ା ବଡ କଷ୍ଟରେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେଇଛନ୍ତି ା ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ମଞ୍ଜୁକୁ ଧରି ରୁକୁଣୀ ଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଅଫିସ ଏବଂ ଜିଲା ସଦର ହସପିଟାଲ ଚକ୍କର କାଟିଛନ୍ତି ା ଜିଲା ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅଧିକାରୀ ଶଙ୍କର୍ଷଣ ପଧାନଙ୍କୁ ଭେଟି ମଞ୍ଜୁର ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ା ଜିଲା ସମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କ୍ଷୀରୋଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଭେଟି ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକାଳୀନ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶୀ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଳକ୍‌ ଅଫିସକୁ ଯାଇ ଏନେଇ ତଦନ୍ତ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି ତ୍ରିପାଠୀ କହିଥିଲେ ା ଜିଲା ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପୁଣି ଥରେ ମଞ୍ଜୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ା ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି ା 
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପଦଯାତ୍ରା

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପଦଯାତ୍ରା

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଏକ ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସଦରସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେମିନାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ଲକରେ ଥିବା ୧୪ଟି ହାଇସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଟି ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ହାଇସ୍କୁଲ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ହାଇସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଯୋଗଦେଇ ଔଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ରାନ୍ତିରେ ଚତୁର୍ଥ ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

ପିଏମ୍‌ଏୱାଇ ବିଲ୍‌ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଜିଆର୍‌ଏସ ଗିରଫ

ପିଏମ୍‌ଏୱାଇ ବିଲ୍‌ ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଜିଆର୍‌ଏସ ଗିରଫ

ସୋନପୁର/ସିଂଘିଯୁବା,୧୮।୯(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ସିଂଘିଯୁବା ପଞ୍ଚାୟତର ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକ(ଜିଆରଏସ୍‌) ଅମିତ ଅଗ୍ରୱାଲା ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରା ପଡିଛନ୍ତି ।

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ଅଘଟଣ, ପାଣିରେ ବୁଡି ଛାତ୍ର ମୃତ

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ଅଘଟଣ, ପାଣିରେ ବୁଡି ଛାତ୍ର ମୃତ

ପାଟଣାଗଡ,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ କରିବାକୁ ଯାଇ ପାଣିରେ ବୁଡି ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ପାଟଣାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଆଲବନ୍ଧ ଗ୍ରାମର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ରୂପାନନ୍ଦ ସା (୧୩)। 

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: କୋର୍ଟ କଚେରି ଅଚଳ କଲେ ଆଇନଜୀବୀ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି: କୋର୍ଟ କଚେରି ଅଚଳ କଲେ ଆଇନଜୀବୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବୀ ନେଇ ଆଇନଜୀବିଙ୍କ ତରଫରୁ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ପୁଣିଥରେ ହେବାକୁ ଲାଗିଛି। 

କେବିକେ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ

କେବିକେ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,ତା୧୮। ୯(ଡିଏନଏ): କେବିକେ ପ୍ରଶାସକ ସୁଦର୍ଶନ ପାଲ ଠାକୁର କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସି ସୋମବାର ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଖମାରହଲଦୀ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚୟତକୁ ଆସି କୃଷି ବିଭାଗ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ହୋଇଥିବା ଚିନାବାଦାମ ଚାଷ ଦେଖିଥିଲେ । 

ଏସିଡ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଏସିଡ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସୋହେଲା,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ସୋହେଲା ଶ୍ରୀରାମ ଜୁନିୟର କଲେଜଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଇନ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏସିଡ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୨ ଛାତ୍ର ଗୁରୁତର

ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୨ ଛାତ୍ର ଗୁରୁତର

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ବ୍ୟବଧାନରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ  ପୁଣି ଆଉ ଏକ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଭାବ ଚେତନା ଓ ଏକତାର ପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ

ଭାବ ଚେତନା ଓ ଏକତାର ପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ

ବିଜେପୁର,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତିରେ ନୂଆଁଖାଇ ପର୍ବର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରହିଛି । ଭାବର ଆଦାନପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ମଇତ୍ରଗଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଢ଼ିଆ ଦିଆନିଆ ସହଯୋଗର ଆସର ଜମେ ।

କୁଲୁଣ୍ଡାରେ ପୂଜା ପାଇଲେ ଦେବଶିଳ୍ପୀ ବିଶ୍ୱକର୍ମା

କୁଲୁଣ୍ଡାରେ ପୂଜା ପାଇଲେ ଦେବଶିଳ୍ପୀ ବିଶ୍ୱକର୍ମା

ଜାମଟିକ୍ରା,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଲୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ପୂଜାରେ ଅଧିକାରୀ ସାହୁ କର୍ତ୍ତା ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଳାଇଥିବାବେଳେ ପଣ୍ଡିତ ନିରଞ୍ଜନ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ପୌରହିତ କାମ କରିଥିଲେ ।

କୃଷକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକ ଚାଷୀ

କୃଷକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକ ଚାଷୀ

ବେଦବ୍ୟାସ, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ସୁବ୍ରତ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଲାଠିକଟା ବ୍ଳକର ପ୍ରାୟ ୫୦ଜଣ କୃଷକ ସୋମବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଇମେଜଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କୃଷକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି । 

ଟ୍ରେନରେ ଗୋଡ଼ କଟି ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରେନରେ ଗୋଡ଼ କଟି ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଟିଟିଲାଗଡ଼,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ଼ ରେଳଷ୍ଟେଶନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୧୦ଟା ସମୟରେ ଯଶବନ୍ତପୁର ହାଟିଆ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନରୁ ପଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବଙ୍କ ଗୋଡ଼ କଟିଯାଇଛି।