ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ଅଧ୍ୟାପକ ଶିକ୍ଷକ,କର୍ମଚାରୀ

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ଅଧ୍ୟାପକ ଶିକ୍ଷକ,କର୍ମଚାରୀ
ସୁକିନ୍ଦା, ୧୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଓଡିଶା ବିଦ୍ୟାଳୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଡାକରାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୩ ଦଫା ଦାବିରେ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଅଧ୍ୟାପକ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଥିବା ୨ଟି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ୧୧ଟି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ୨ଟି ମଧ୍ୟ ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଖାପାଖି ଦେଢ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଧାରଣାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ କରି ଚାକିରି ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦରମା, ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୂଣ୍ଣର୍ର୍ ଦରମା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ୭ମ ବେତନ କମିଶନ ଦାବିରେ ୧୧ରୁ ୧୨ ଦୁଇ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଧାରଣା ନେଇ ସଂଘ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଯାଜପୁର ଜିଲା ସଭାପତି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। ସୁକିନ୍ଦା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ  ମନୋରଞ୍ଜନ ସିଂସାମନ୍ତ ୨ ମାସ ଚାକିରି ବାକି ଥିବା ବେଳେଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦରମାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଓଷ୍ଟାର ବ୍ଲକ ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀପତି ବାରିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି। ତଥାପି ସରକାର କର୍ଣ୍ଣପାତ କାହିଁକି କରୁ ନାହଁନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏକ କମିଟି ଦଳ ବିଡିଓ ମଣିପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଭେଟି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଜଲା ସଂଘ ସଭାପତି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦାଶଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୨ଟି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟାପକ ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା, ଭଗବାନ ପ୍ରଧାନ, ଜଭେଦ ଇକ୍ୱାଲ, ହାଡିବନ୍ଧୁ ଦାସ, ପାଣ୍ଡବ ଚରଣ ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସେହିପରି ୧୧ଟି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ଓଷ୍ଟାର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଅଜୟ କୁମାର ଖଣ୍ଟିିଆ, ନକୁଳ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା, ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ବରାଳ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଧୀରସାମନ୍ତ, ମନୋରଞ୍ଜନ ସିଂ ସାମନ୍ତ, ଶୁଭାଶିଷ ମହାପାତ୍ର ଓ ବିପିନ ମହାରଣା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ା
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସ୍କୁଲ ଛାତରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଖସି  ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ଘଟଣା: ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ନଯିବାରୁ ବାପାଙ୍କ ଧାରଣା

ସ୍କୁଲ ଛାତରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟର ଖସି ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ଘଟଣା: ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ନଯିବାରୁ ବାପାଙ୍କ ଧାରଣା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯।୧୧- ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ପାଟଳିପଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତରୁ ଗତ ୨ ତାରିଖରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟର  ଖସି ପଡିଥିଲା। ଏଥିରେ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ସ୍ମୃତିରେଖା ବିଶ୍ୱାଳ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସେତେବେଳ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ସ୍ମୃତିରେଖାଙ୍କ ଡାହାଣ ହାତ ଫୁଲିବା ସହ ଅଦ୍ୟାବଧି ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ରହିଛନ୍ତି ା ଏନେଇ ତାଙ୍କ ବାପା ବୀରକିଶୋର ବାରମ୍ବାର ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ  କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିଳା ନାହିଁ ା ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରି ବୀରକିଶୋର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି ା 

୧୪୦ ଜଣ ଦେଲେ ଗଣିତ ମେଧାବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା

୧୪୦ ଜଣ ଦେଲେ ଗଣିତ ମେଧାବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପଠାଣି ସାମନ୍ତ ଗଣିତ ମେଧାବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା-୨୦୧୮ ସୋମବାର ମାର୍ଶାଘାଇ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ୧୪୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।

ଲୁଣା ନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ

ଲୁଣା ନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ତେରଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଲୁଣା ନଦୀରେ ସୋମବାର ଜଣେ ଯୁବକ ଭାସିଯାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ତେରଗାଁ ଗ୍ରାମର ବାବୁଲି ପରିଡ଼ା। 

 ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ସୁକିନ୍ଦା, ୧୯ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁଧୂଯୋରୀ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ରବିବାର ବିଜେଡିର ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଧାୟକ ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ଘଡାଇ ପଞ୍ଚାୟତର ବଉଳପାଳ, ମଙ୍ଗଳପୁର, ପୁବଳ, ଦାମୋଦରପୁର ଏବଂ ବୋତଲଣ୍ଡା ଆଦି ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନ କରିଥିଲେ। 

ପଦଯାତ୍ରା ସମାବେଶରେ ଦାମଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଦେବାଶିଷ

ପଦଯାତ୍ରା ସମାବେଶରେ ଦାମଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଦେବାଶିଷ

କୁଜଙ୍ଗ,୧୯ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର): କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ୪ ନମ୍ବର ଜୋନର ବିଶ୍ୱାଳି ଡ୍ରାମା ପଡିଆଠାରେ  ରବିବାର ବିଜେଡିର ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ କଟକ-ବାରବାଟୀ ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟ ଯୋଗଦେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଡା. ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। 

କଳିଙ୍ଗ ବାଲିଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଆଉ ୩ ଦିନ : ଦାମଙ୍କ ସହ ମଞ୍ଚରେ ବସିବ କିଏ

କଳିଙ୍ଗ ବାଲିଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଆଉ ୩ ଦିନ : ଦାମଙ୍କ ସହ ମଞ୍ଚରେ ବସିବ କିଏ

ପାରାଦୀପ,୧୯ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପର ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଳିଙ୍ଗ ବାଲିଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବକୁ ନେଇ ଏବେଠାରୁ ଉତ୍କଣ୍ଠା ପ୍ରକାଶ ପାଇଲାଣି। ଅନ୍ୟବର୍ଷଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଏଥିରେ ଅଧିକ ରାଜନୈତିକ ଛୁଙ୍କ ଅନୁଭୁତ ହେଉଛି।

ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତାରେ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳକୁ ବିରୋଧ,  ଗାଡି ଅଟକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତାରେ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳକୁ ବିରୋଧ, ଗାଡି ଅଟକାଇଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଡୁବୁରୀ, ୧୯ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଡୁବୁରୀ -ନରଣ ପୁର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ଜଟାଧାରୀ ଛକ ନିକଟରୁ ବାଲିଆପାଳ ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତାଦେଇ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ରାସ୍ତାଟି ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିବା ସହ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଇମ୍ଫା ଖଣିରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର:  ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଶ୍ରମିକ ସଂଘର ଚେତାବନୀ

ଇମ୍ଫା ଖଣିରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର: ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଶ୍ରମିକ ସଂଘର ଚେତାବନୀ

କାଳିଆପାଣି, ୧୯ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଇମ୍ଫା ଖଣିରେ ରବିବାର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଶ୍ରମିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୫ ଘର

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଜଳିଗଲା ୫ ଘର

ସୁକିନ୍ଦା, ୯ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁବଳ ଗ୍ରାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଟିକନ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ୫ ବଖରା ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭସ୍ମୀଭୂତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ନଗଦ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ସମେତ ଚାଉଳ ଏବଂ ଆସବାବ ପତ୍ର  ପୋଡି ନଷ୍ଠ ହୋଇଯାଇଥିବା ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

୩ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

୩ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଧର୍ମଶାଳା, ୧୯ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ରବିବାର ବିଜେଡିର ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  ଚୋରମୁହାଁ ଗ୍ରାମର ବଜାରଗଡାରୁ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଧର୍ମଶାଳା ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବ କୁମାର ବଳବନ୍ତାରାୟ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ପଛରୁ ପିଟିଲା ଟିପ୍ପର:   ବାପ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର

ପଛରୁ ପିଟିଲା ଟିପ୍ପର: ବାପ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର

ଚଢେଇଧରା/ ଧର୍ମଶାଳା, ୧୯ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରୀ ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମାଣ୍ଡିଆ ଛକଠାରେ ରବିବାର ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାଇକ୍‌କୁ ପଛରୁ ଏକ ଟିପ୍ପର ଧକ୍କା ଦେବା ଫଳରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଗାଡି ଡ୍ରାଇଭର ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତିି ।

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପାର୍କ ନିମନ୍ତେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ:  ବୋଟିଂ ସହିତ ରହିବ ରୋପ୍‌ୱେ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପାର୍କ ନିମନ୍ତେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ: ବୋଟିଂ ସହିତ ରହିବ ରୋପ୍‌ୱେ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯ା୧୧- ନୟାଗଡ଼ ସହରରେ ତିଆରି ହେବ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପାର୍କ। ଏଥିରେ ରୋପ୍‌ୱେ ସହିତ ୱାଚ ଟାୱାର, ବୋଟିଂ, ଶିଶୁ ପାର୍କ, ମ୍ୟୁଜିକାଲ୍‌ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ୍‌, ରକ୍‌ କ୍ଲାଇମିଙ୍ଗ ଭଳି ସୁବିଧା ରହିବ। ଫଳରେ ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ବହୁ ବର୍ଷର ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହେବ।