ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପଣ୍ଡିତ ଉପେନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ୧୧୬ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ପଣ୍ଡିତ ଉପେନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ୧୧୬ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ
ଧର୍ମଶାଳା, ୧୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ  ଯାଜପୁର ଓ ଗୋକର୍ଣ୍ଣିକା ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର  ପଣ୍ଡିତ ଉପେନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ୧୧୬ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗୋକର୍ଣ୍ଣିକା ସାହିତ୍ୟ ସମାଜ ସଭାପତି ରମାକାନ୍ତ ଜେନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ସ୍ରଷ୍ଟା ବଟକୃଷ୍ଣ ଓଝା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ସଚିବ ଜୟନ୍ତୀ ରଥ ଯୋଗଦେଇ ପଣ୍ଡିତ ଉପେନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠୀ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟର ଏକ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ ଓ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ଜଗତର ଭୀଷ୍ମ ପିତାମହ ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।  ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା ପଣ୍ଡିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀର ପୁନଃପ୍ରକାଶନ ହେବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।   ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଶିଶୁ ସାହିତି୍ୟକ  ସୁନାମଣି ରାଉତ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ପଣ୍ଡିତ ତ୍ରିପାଠୀ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ ଗିରିଧାରୀ ସ୍ବାଇଁ, ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଦାଶ, ମଳୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ, ଭକ୍ତ ଚରଣ ସାହୁ, ସ୍ନେହଲତା ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ସହ ଉପଢୌକନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କୃତୀ ଶିକ୍ଷକଭାବେ ବିବେଚିତ ମହେଶ୍ୱର ଜେନା ସାମନ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଜ୍ଞାନ ପବ୍ଲିକେଶନ୍‌ସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣି ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ମନେପଡ଼େ, ଗିରିଧାରୀ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟର ମୁଖଶାଳା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା । ସଭା ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପଣ୍ଡିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ରଚିତ ହେ ମୋର ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ସଙ୍ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା।  ବ୍ରଜକିଶୋର ଦାଶ  ଶ୍ଲୋକାବୃତି, ଉପସଭାପତି ସୁନାକର ସାହୁ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ, ଅଧ୍ୟାପକ ତୁହିନାଂଶୁ ରଥ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ବିଜୟ କୁମାର ନାୟକ ବିବରଣୀ ପାଠ, ପଣ୍ଡିତ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ରଚିତ କବିତାଗୁଡିକୁ ମାଧୁରୀ ଶତପଥୀ, ମିନତି ସାହୁ, ସସ୍ମିତା ଦାଶ, ଗାୟତ୍ରୀ ନାୟକ, ଇନ୍ଦୁପ୍ରଭା ସାମଲ ଓ ମିଶ୍ର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପାଠ କରିଥିଲେ । ମନେପଡ଼େ କବିତା ପୁସ୍ତକ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂର୍ଯ୍ୟମଣି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ପ୍ରତାପରୁଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ା 

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ କୁରୁଜଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାମିଲ

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନରେ କୁରୁଜଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାମିଲ

ଡେରାବିଶ, ୨୬।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଧରିତ୍ରୀ ଓ ଓଡ଼ିଶାପୋଷ୍ଟ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ କୁରୁଜଙ୍ଗାସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚାୟତ ହାଇସ୍କୁଲ ଓ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମନପୁରମ୍‌ ଗୋଲ୍ଡ ଲୋନ୍‌ ଅଣବ୍ୟାକିଂ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥାରେ ନିଆଁ

ମନପୁରମ୍‌ ଗୋଲ୍ଡ ଲୋନ୍‌ ଅଣବ୍ୟାକିଂ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥାରେ ନିଆଁ

ଯାଜପୁର ରେଡ୍‌, ୨୬।୯ (ନି.ପ୍ର.)-ଯାଜପୁର ରୋଡ୍‌ର ଯୋରନ୍ଦାଠାରେ ଥିବା ମନପୁରମ୍‌ ଗୋଲ୍ଡ ଲୋନ୍‌ ଅଣବ୍ୟାକିଂ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥାରେ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସର୍ଟଶର୍କିଟ ଯୋଗୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା।

ଖୁସି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଖୁସି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଡେରାବିଶ, ୨୬।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ବୁଧବାର ଖୁସି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଯୁବକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ଯୁବକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ନିରାକାରପୁର, ୨୬।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବଡ଼ପୋଖରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ପଶ୍ଚିମସାହିର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଣେ ଯୁବକ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ କେଦାରନାଥ ଜେନା(୭୦)। 

କ୍ଷେତ୍ରବାସୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ: ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଧାରଣା

କ୍ଷେତ୍ରବାସୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ: ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଧାରଣା

ନିରାକାରପୁର, ୨୬।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନିରାକାରପୁରସ୍ଥିତ ଗ୍ରାମୀଣ ବିଜ୍ଞାନ ମହାବଦ୍ୟାଳୟ ଫାଟକରେ ତାଲା ପକାଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବୁଧବାର ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। 

ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି, ୨୬।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ହାଇକୋର୍ଟ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ଆଶାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଓ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ ସାଲେପୁର ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି।

କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ପାଇଁ ଭାଜପାର ଧାରଣା

କୃଷି ଋଣ ଛାଡ଼ ପାଇଁ ଭାଜପାର ଧାରଣା

ଆଳି, ୨୬।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆଳି ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଆଳି ବଡବଜାରସ୍ଥିତ କଟକ କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। 

ଉତ୍କଳ  ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ  ମହାସଂଘର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ଉତ୍କଳ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ମହାସଂଘର ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ୨୬।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ମଦନପୁର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଉତ୍କଳ  ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ  ମହାସଂଘର ଦଶମ  ବାର୍ଷିକ  ଉତ୍ସବ ବୁଧପବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବାରୋର କାଇଁଚ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ବାରୋର କାଇଁଚ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୬।୯-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାର ଧାନ କ୍ଷେତରେ ଅଯତ୍ନ ଭାବେ ବଢ଼ୁଥିବା କାଇଁଚ ଏବେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚୁଛି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବାରୋ ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀବଳଦେବଜୀଉ ସିଦ୍ଧ ମହାପୁରୁଷ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ତିଆରି କାଇଁଛ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଏବେ ଆମାଜନ ଓ ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ ସପିଂ ସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଏହାର ଆଦର ବି ବଢ଼ୁଛି।

ସିଦ୍ଧପୁରୁଷ ବାଲାବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ

ସିଦ୍ଧପୁରୁଷ ବାଲାବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୬।୯-ସହରର ଗଣାମାହାଲସ୍ଥିତ ବାଲାବାବା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ସିଦ୍ଧପୁରୁଷ ବାଲାବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ପବିତ୍ର ଇନ୍ଦୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାତଃକାଳରେ ବାଲାବାବାଙ୍କ ମହାସ୍ନାନ କରାଯାଇଥିଲା।

 ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାଦାଗିରି, ଆକ୍ରମଣରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାଦାଗିରି, ଆକ୍ରମଣରେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର

ମହାକାଳପଡା, ୨୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀ ରୋଗୀଙ୍କୁ  ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ସହଯୋଗ କରିବା ବଦଳରେ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଯାଇଥିବା ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଗଗୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ  ଅଧୀନ ବାବରସ୍ଥିତ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ। ଏନେଇ ମହିଳା ଜଣକ ମଙ୍ଗଳବାର ତନ୍ତିଆପାଳ ମେରାଇନ ଥାନାରେ ଲିକ୍ଷିତ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବିକରି ଥାନାରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। 

ଥାନାରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ବାହାଘର

ଥାନାରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ବାହାଘର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ୍‌, ୨୬ା୯-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସଦର ଥାନାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ବାହାଘର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।