ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୧୫ ଦିନରେ ମାଛ ମାର୍କେଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୨ା୯:ଅନୁଗୋଳ ହେମସୁରପଡ଼ାଠାରେ ଥିବା ମାଛ ମାର୍କେଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଅନୁଗୋଳ ଚାଇଲ୍ଡ ୱେଲଫେୟାର କମିଟି ପୌର ପରିଷଦକୁ ଚିଠି କରିଛି। ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସହ ବାତାବରଣ ପ୍ରଦୂଷିତ କରୁଥିବା ଉକ୍ତ ମାର୍କେଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚିଠି (ନଂ. ୫୯୨/୧୮)ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ଚିଠିର ନକଲ ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ, ସିଡିପିଓ, ସିଡିଏମ୍‌ଓ, ଏସ୍‌ପି, ଜିଲାପାଳ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଓଏସ୍‌ସିପିଏସ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି। 
ଚାଇଲ୍ଡ ୱେଲଫେୟାର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପୌରପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଅନୁଗୋଳ ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହ ସହିତ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଶିଶୁ ବିଭାଗ ନିକଟରେ ମାଛ ମାର୍କେଟ ରହିଛି। ଫଳରେ ସେଠାରୁ ଆସୁଥିବା ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଯୋଗୁ ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହର ଅନ୍ତେବାସୀ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ହୋଇପଡ଼ୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଶିଶୁ ବିଭାଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏଥିସହ ମାଛ ବଜାରର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହ ନିକଟ ପୋଖରୀରେ ଆବର୍ଜନା ପକାଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ପରିବେଶ ଦୂଷିତ ହେଉଛି। ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ମାଛ ମାର୍କେଟ ଖୋଲା ଜାଗାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଯଦି ଏହା ଉଠା ନ ଯାଏ ତା’ହେଲେ ଜୁଭେନାଇଲ ଆକ୍ଟ ୨୦୧୫ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଉକ୍ତ ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ପୌରପାଳିକା ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ଚିଠି ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ପୌରପରିଷଦ କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ଏହା ପାସ୍‌ ହେବା ପରେ ଯାହା କିଛି କରାଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭା ଚାଲିଥିବାରୁ କାଉନସିଲ ବୈଠକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ସେହିପରି ନଗରପାଳ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସାମନ୍ତ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ମାଛ ବେପାର ହେଉଥିଲା। ପରେ ତାହା ହେମସୁରପଡ଼ାକୁ ଚାଲିଗଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି, ତା’ହେଲେ ସରକାର ଜାଗା ଦେଲେ ଆମେ ଅନ୍ୟତ୍ର ମାର୍କେଟ କରିବୁ ବୋଲି ନଗରପାଳ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଆଜିଠାରୁ ପୁସ୍ତକ ମେଳା

ଆଜିଠାରୁ ପୁସ୍ତକ ମେଳା

ତାଳଚେର,୨୨ା୧(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ଷୋଡ଼ଶ ପୁସ୍ତକ ମେଳା ବୁଧବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ଜାନୁୟାରୀ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ପ୍ରତ୍ୟେହ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ଓଡ଼ିଆ ପାରମ୍ପରିକ ଖାଦ୍ୟ, ଆଲୋଚନାଚକ୍ର, କୁଇଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। 

ଘନ କୁହୁଡ଼ି ବଳୟରେ ତାଳଚେର

ଘନ କୁହୁଡ଼ି ବଳୟରେ ତାଳଚେର

ତାଳଚେର,୨୨ା୧(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ଓ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଘନ କୁହୁଡି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ଥିତି ଏପରି ଥିଲା ଯେ ୧୫ ରୁ ୨୦ ମିଟର ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ରାସ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖା ଯାଉ ନ ଥିଲା।

ଅଚୁତ୍ୟପୁର କପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ, ଅନ୍ତୁଳିଆ ବିଜୟୀ

ଅଚୁତ୍ୟପୁର କପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ, ଅନ୍ତୁଳିଆ ବିଜୟୀ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ପେଡ଼ିପଥର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଚୁତ୍ୟପୁର ଗ୍ରାମ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଜୀବନଜ୍ୟୋତି କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଚୁତ୍ୟପୁର କପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ପେଡ଼ିପଥର ସରପଞ୍ଚ  ଅର୍ଣ୍ଣପୂନ୍ନା ବେହେରା ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ଅବକାରୀ ଚଢାଉ, ୬ ଗିରଫ

ଅବକାରୀ ଚଢାଉ, ୬ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଠମଲ୍ଲିକ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ  ମଙ୍ଗଳବାର ଠାକୁରଗଡ଼, ହଣ୍ଡପା ଓ ଆଠମଲ୍ଲିକ ଥାନାର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ୫୩ ଲିଟର ଦେଶୀ ମହୁଲି ମଦସହ  ୬ ଜଣଙ୍କୁ  ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳିତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୨।୧-ଢେଙ୍କାନାଳ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ପୌର ପରିଷଦ ସମୁହ ବୈଠକ

ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ପୌର ପରିଷଦ ସମୁହ ବୈଠକ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨।୧- ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ପୌର ପରିଷଦ ସମୁହକୁ  ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

୩ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୁଟେରା ଗିରଫ

୩ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୁଟେରା ଗିରଫ

ପାଲଲହଡା,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ା ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଅନନ୍ତପୁର ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୩ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୩ ଗୁରୁତର

ବଅଁରପାଳ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର  ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍କୁଲ ସ୍ତବ୍ଧ, ଦିନଟିଏ ଛୁଟି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨।୧ : ଘଟଣା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ସୋମବାର ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିଲା ସମ୍ପୃକ୍ତା ଛାତ୍ରୀ ପଢ଼ୁଥିବା ସ୍ତୁଲ। ତାଙ୍କ ସହପାଠୀମାନେ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା କ୍ଷଣି ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖିରେ ଅଶ୍ରୁ ଭରିଯାଇଥିଲା। 

ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ

ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨।୧ : ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମହିଳା କଂଗ୍ରେସର ସଭାନେତ୍ରୀ ସବିତା ରାଣୀ ଧୀରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍‌ ନାବାଳିକାଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଏଥିସହ ସେଠାରୁ ଆସି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨।୧ : ଅନୁଗୋଳ ଖମାର ଛକରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଥିଲା। ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବା ସହ ମୃତ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁ  ଅନୁଗୋଳ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ରଜପଥରେ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଚକୋଲେଟ୍‌ ଖାଇ୧୫ ଅସୁସ୍ଥ

ଚକୋଲେଟ୍‌ ଖାଇ୧୫ ଅସୁସ୍ଥ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨।୧: ଅନୁଗୋଳ ଉପକଣ୍ଠରେ ଥିବା କୁମଣ୍ଡ ଚଣ୍ଡୀବଜାର ସ୍ଥିତ ଅଲେଖପାଟଣା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚକୋଲେଟ୍‌ ଖାଇ ୧୫ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅସୁସ୍ଥ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅନୁଗୋଳ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।