ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୧୫ ଦିନରେ ମାଛ ମାର୍କେଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୨ା୯:ଅନୁଗୋଳ ହେମସୁରପଡ଼ାଠାରେ ଥିବା ମାଛ ମାର୍କେଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଅନୁଗୋଳ ଚାଇଲ୍ଡ ୱେଲଫେୟାର କମିଟି ପୌର ପରିଷଦକୁ ଚିଠି କରିଛି। ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସହ ବାତାବରଣ ପ୍ରଦୂଷିତ କରୁଥିବା ଉକ୍ତ ମାର୍କେଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚିଠି (ନଂ. ୫୯୨/୧୮)ରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ଚିଠିର ନକଲ ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ, ସିଡିପିଓ, ସିଡିଏମ୍‌ଓ, ଏସ୍‌ପି, ଜିଲାପାଳ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଓଏସ୍‌ସିପିଏସ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି। 
ଚାଇଲ୍ଡ ୱେଲଫେୟାର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପୌରପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଅନୁଗୋଳ ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହ ସହିତ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଶିଶୁ ବିଭାଗ ନିକଟରେ ମାଛ ମାର୍କେଟ ରହିଛି। ଫଳରେ ସେଠାରୁ ଆସୁଥିବା ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଯୋଗୁ ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହର ଅନ୍ତେବାସୀ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ହୋଇପଡ଼ୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଶିଶୁ ବିଭାଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଏଥିସହ ମାଛ ବଜାରର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହ ନିକଟ ପୋଖରୀରେ ଆବର୍ଜନା ପକାଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ପରିବେଶ ଦୂଷିତ ହେଉଛି। ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ମାଛ ମାର୍କେଟ ଖୋଲା ଜାଗାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଯଦି ଏହା ଉଠା ନ ଯାଏ ତା’ହେଲେ ଜୁଭେନାଇଲ ଆକ୍ଟ ୨୦୧୫ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଉକ୍ତ ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ପୌରପାଳିକା ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ଚିଠି ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ପୌରପରିଷଦ କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ଏହା ପାସ୍‌ ହେବା ପରେ ଯାହା କିଛି କରାଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭା ଚାଲିଥିବାରୁ କାଉନସିଲ ବୈଠକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ସେହିପରି ନଗରପାଳ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସାମନ୍ତ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ମାଛ ବେପାର ହେଉଥିଲା। ପରେ ତାହା ହେମସୁରପଡ଼ାକୁ ଚାଲିଗଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି, ତା’ହେଲେ ସରକାର ଜାଗା ଦେଲେ ଆମେ ଅନ୍ୟତ୍ର ମାର୍କେଟ କରିବୁ ବୋଲି ନଗରପାଳ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ  ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ତାଳଚେର,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଟ୍ରକରେ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ତାଳଚେର ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଛେଣ୍ଡିପଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ କୋଇଲା ଖଣି ଖନନ: ୩ ଜେସିବି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଛେଣ୍ଡିପଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ କୋଇଲା ଖଣି ଖନନ: ୩ ଜେସିବି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ବ୍ରାହ୍ମଣବିଲ ଗ୍ରାମ ଅଞ୍ଚଳରେ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ବେଆଇନ ଭାବେ କୋଇଲା ଖଣି ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ

ଶୁଣ୍ଢରେ ଟେକି କଚାଡ଼ିଲା ଦନ୍ତା, ଚାଷୀ ମୃତ

ଶୁଣ୍ଢରେ ଟେକି କଚାଡ଼ିଲା ଦନ୍ତା, ଚାଷୀ ମୃତ

ପରଜଙ୍ଗ,୧୬।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଲୋଧଣୀ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଳସାହି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ଦନ୍ତା ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବାଉରୀ ସାହୁ। 

ସମ୍ରାଟ ବିହୀନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସାତକୋଶିଆ

ସମ୍ରାଟ ବିହୀନ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସାତକୋଶିଆ

ନୂଆ ଇତିହାସ ରଚିବ ସାତକୋଶିଆ। ରାଜସ୍ଥାନର ରଣ୍‌ଠମ୍ବର ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପାନ୍ନା ଭଳି ଏହା ବି ହେବ ବ୍ୟାଘ୍ରଙ୍କ ନୂଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ମୃତଦେହ ଉଠାଇଲେନି ପଡୋଶୀ: ସତ୍କାର କରାଇଲେ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଦସ୍ୟ

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ମୃତଦେହ ଉଠାଇଲେନି ପଡୋଶୀ: ସତ୍କାର କରାଇଲେ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଦସ୍ୟ

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୬ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ମୃତଦେହକୁ କାନ୍ଧେଇ ନେବାକୁ ଆସିଲେନି ପଡୋଶୀ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ। ଫଳରେ ଅସହାୟ ହୋଇ ସ୍ତ୍ରୀ ମରଶରୀର ଧରି ଝିଅଙ୍କ ସହ ବାପ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠି ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ମିଳିପାରି ନ ଥିଲା। 

ଜାଗା ମିଶନ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ: ସହରାଞ୍ଚଳ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ଜାଗା ମିଶନ ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ: ସହରାଞ୍ଚଳ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୬ା୧୧: ଢେଙ୍କାନାଳ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାଗା ମିଶନର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ପରେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହରେ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଭୂମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ସହାୟତା କଲେନି ପଡୋଶୀ: ସତ୍କାର କରାଇଲେ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଦସ୍ୟ

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ସହାୟତା କଲେନି ପଡୋଶୀ: ସତ୍କାର କରାଇଲେ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଦସ୍ୟ

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୫ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ମୃତଦେହକୁ କାନ୍ଧେଇ ନେବାକୁ ଆସିଲେନି ପଡୋଶୀ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ। ଫଳରେ ଅସହାୟ ହୋଇ ସ୍ତ୍ରୀ ମରଶରୀର ଧରି ଝିଅଙ୍କ ସହ ବାପ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠି ମଧ୍ୟ ସହାୟତା ମିଳିପାରି ନ ଥିଲା।

୬ ଶହ ଲିଟର ଡିଜେଲ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

୬ ଶହ ଲିଟର ଡିଜେଲ ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

ତାଳଚେର,୧୫ା୧୧(ନି.ପ୍ର.)- ଏମ୍‌ସିଏଲ ଅନନ୍ତ କୋଇଲା ଖଣିର ସିକ୍ୟୁରିଟି କର୍ମଚାରୀମାନେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏକ ପିକ୍‌ଅପ ଭ୍ୟାନ ସହିତ ୬ ଶହ ଲିଟର ଡିଜେଲ ଜବତ କରିଛନ୍ତି। 

ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା  ସଫଳ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ହେବେ

ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ସଫଳ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ହେବେ

ବଇଣ୍ଡା,୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କର।  ସମସ୍ତଙ୍କର  ଆସ୍ଥା ଭାଜନ ହୁଅ। ସରକାରୀସ୍ତରରେ ନିଯୁକ୍ତି ନ ପାଇ ନିରାଶ ନହେବା ପାଇଁ  ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। 

ଦନ୍ତାହାତୀ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଗିରଫ

ଦନ୍ତାହାତୀ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ  ହଣ୍ଡପା ରେଞ୍ଜର  ହେମାମୁରା  ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଦନ୍ତାହାତୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗୁରୁବାର ୨ ଶିକାରୀଙ୍କୁ ହଣ୍ଡପା ବନ ବିଭାଗ ଗିରଫ କରିଛି।

ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଧକ୍କା : ଯୁବ ମହାବଳ   ‘ମହାବୀର’ର ମୃତ୍ୟୁ

ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଧକ୍କା : ଯୁବ ମହାବଳ ‘ମହାବୀର’ର ମୃତ୍ୟୁ

ବନ୍ତଳା/ଅନୁଗୋଳ/ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଲାଗିଛି ଗଭୀର ଧକ୍କା। ଉତ୍ପାତିଆ ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର କାହ୍ନା ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ସାତକୋଶିଆ ଅଣାଯାଇଥିବା ଯୁବ ମହାବଳ ‘ମହାବୀର’ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସାତକୋଶିଆ କୋର୍‌ ଏରିଆ ରାଇଗୋଡ଼ାରୁ ନୂଆଗଡ଼ା ରାସ୍ତାର ୫ ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ମହାବଳର ମୃତଦେହ ଠାବ କରାଯାଇଛି

ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

 ପରଜଙ୍ଗ, ୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଗୁରୁବାର ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।