ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର:୨୦୪ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୧୦୦ ଦିନର କାମ

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର:୨୦୪ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୧୦୦ ଦିନର କାମ
ଭୁବନ, ୧୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା  (ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆରଇଜିଏସ୍‌)ର   ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଡିଓ ବସନ୍ତ କୁମାର ମାଝି ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଧର୍ମାନନ୍ଦ ବରାଳ, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଭଦ୍ରା ପାତ୍ର, ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଜଗବନ୍ଧୁ ବେହେରା, ଜିଲା ସାମାଜିକ ସମୀକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ଗଡ଼ନାୟକ ଏବଂ ସହକାରୀ ପିଡି (ଅର୍ଥ) ଧୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ଜନପ୍ରତିନିଧି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
ଶିବିରରେ ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବରରୁ  ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ଯାଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୫ କୋଟି ୪୩ ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ୫ କୋଟି ୬୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ମୋଟ ୫୧,୧୫୮ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୨୦୪ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୧୦୦ ଦିନର କାମ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମଜୁରି ବାବଦକୁ ୯୦ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୮୭୩ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବ୍ଲକରେ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେଉଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏଥିରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆଣିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନୂଆ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଗାଥା ଲେଖିବ ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଗାଥା ଲେଖିବ ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ତାଳଚେର,୨୨ା୯(ନି.ପ୍ର.)- ରୁଗ୍‌ଣ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନାକୁ ନବଜୀବନ ମିଳିବ। ଏହା ନୂଆ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଗାଥା ଲେଖିବ। ବାର୍ଷିକ ୧.୨୭ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ୍‌ ଟନ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି କାରଖାନାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରି  ଏପରି ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। 

୧୦ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ହନ୍ତସନ୍ତ

୧୦ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ହନ୍ତସନ୍ତ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ କଣ୍ଟାବଣିଆ ଛକଠାରୁ ଭୂଷଣ କମ୍ପାନୀର ପଶ୍ଚିମ ପାର୍ଶ୍ୱ ପାଚେରି ପାଖ ଦେଇ ସରପା, ରଘୁନାଥପୁର ଏବଂ ପାରିମାଳ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତା ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦୁଇଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାର ପାଣି ଜମି ରହିଛି। ଫଳରେ ସରପା, ରଘୁନାଥପୁର, ତଳିବେରେଣା, ବ୍ରାହ୍ମଣ ପୁରୁଣାକୋଟ, ଆମନା ଓ ସଞ୍ଜପଡ଼ା ଆଦି ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମର ହଜାର ହଜାର ବାସିନ୍ଦା ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି।

ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଆସିଲା ୩୦୨୦ ଭିଭିପାଟ ମେଶିନ

ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଆସିଲା ୩୦୨୦ ଭିଭିପାଟ ମେଶିନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୨ା୯- ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ୩୦୨୦ ଭିଭିପାଟ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଗୋଳରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ୬ଟି କଣ୍ଟେନରରେ ଏହି ମେଶିନ ଆସିଥିବା ଜିଲା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସରୋଜ କୁମାର ପଣ୍ଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହି କଣ୍ଟେନରଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। 

ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ତାଳଚେର, ୨୨।୯(ନି.ପ୍ର.): ଦିନିକିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ତାଳଚେର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ସେ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌(ସାର କାରଖାନା)ର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। 

ସରସ ମେଳାରେ ଫ୍ୟାଶନ ଶୋ’

ସରସ ମେଳାରେ ଫ୍ୟାଶନ ଶୋ’

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୨ା୯ନାଲ୍‌କୋଠାରେ ଚାଲିଥିବା ସରସ ମେଳାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଗୋଳର ଯୁବତୀ ଯୁବକଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଫ୍ୟାଶନ ଶୋ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଭଳିକି ଭଳି ନୂତନ ଡିଜାଇନର ପୋଷାକ ପରିଧାନ କରି ଯୁବତୀ ଯୁବକମାନେ ର଼୍ୟାମ୍ପରେ ଚାଲିଥିଲେ। 

ପୋଲିସ କ୍ଷମତାର ଅପବ୍ୟବହାର ନ କରୁ

ପୋଲିସ କ୍ଷମତାର ଅପବ୍ୟବହାର ନ କରୁ

ବଅଁରପାଳ, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ଥିବା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିରେ ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସ ହେଲା ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ। 

ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ

ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨ା୯
ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ (ଟିଏଫ୍‌ଏଲ୍‌) କୋଇଲାରୁ ଗ୍ୟାସ ଆଧାରିତ ୟୁରିଆ ଉପତ୍ାଦନକାରୀ କାରଖାନା। ଏପରି କାରଖାନାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ପଡ଼ିବା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ। ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡିଥିବା ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନାକୁ ଏପରି ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। 

ମାସେ ପରେ ସ୍କୁଲ ଗଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ମାସେ ପରେ ସ୍କୁଲ ଗଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବଇଣ୍ଡା, ୨୨ା୯(ପରିକ୍ଷିତ ସାହୁ)
 ୨୦୧୩ରୁ ପୋଲଟିଏ ପାଇଁ ବ୍ଲକ, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କଠାରେ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ। ହେଲେ କେହି ଶୁଣି ନ ଥିଲେ ଅସୁବିଧା। ଫଳରେ ନାଳରେ ପଶି ଏପାଖରୁ ସେପାଖକୁ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଅଙ୍ଗପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ୬ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡର ରଣାସାହି ବାସି। 

ଯଦୁପୁରରେ ସୁନ୍ଦରୀ

ଯଦୁପୁରରେ ସୁନ୍ଦରୀ

ଆଠମଲ୍ଲିକ, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
 ସାତକୋଶିଆରେ ଛଡା ଯାଇଥିବା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବାଘୁଣୀ ‘ସୁନ୍ଦରୀ’ ୪ ଦିନ ହେଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବନଖଣ୍ଡ ରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମଠାରେ ରହିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ସହରଠାରୁ ୪ କିମି ଦୂର ଯଦୁପୁର ଗ୍ରାମଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଫଳରେ ଯଦୁପୁର, ନୂଆଗଡ଼, ଖମ୍ବେଶ୍ୱର ପାଲି, ସିଦ୍ଧପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି।

କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭୁବନ, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସି ୩ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ ଗୋପାଳ ସାହିରେ ନବନିର୍ମିତ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି।

ରାମିଆଳରେ ନିଖୋଜ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳୁନି

ରାମିଆଳରେ ନିଖୋଜ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳୁନି

କାମାକ୍ଷନଗର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହୁସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ରାମିଆଳ ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇ ନିଖୋଜ ହୋଇଥିବା ଦମ୍ପତି କୁଶ ପଧାନ (୨୪) ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରିଙ୍କି (୨୨)ଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳୁନି। 

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଲାଗି ଉଠିଲା ଶୁଭମାଟି

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଲାଗି ଉଠିଲା ଶୁଭମାଟି

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କାମାକ୍ଷାନଗର ମୁଣ୍ଡିଦେଉଳି ମଉଡ଼ମଣି ପୂଜା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭମାଟି ଅନୁକୂଳ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ପଟୁଆର ବାହାର ରାମିଆଳ ନଦୀକୂଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା।