ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଅଥୟ ଜିଲୁ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି:ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା

ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଅଥୟ ଜିଲୁ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି:ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
ତାଳଚେର,୧୨ା୯ (ନି.ପ୍ର.):ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷ ତଳେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ହାତ ଓ ଅଣ୍ଟା ତଳକୁ ହୋଇଥିବା ଗର୍ତ୍ତ ଯୋଗୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଅଥୟ ହୋଇପଡ଼ୁଥିବା ସମଲ ବିଲିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ସ୍ବର୍ଗତ ବାବୁଲା ଗୋଛାୟତଙ୍କ ୧୧ ବର୍ଷୀୟ ପୁଅ ଜିଲୁର ଚିକିତ୍ସା ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କଣିହଁା ବିଡିଓ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା ନିଜେ କଣିହଁା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଜିଲୁର ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ସୁମନ୍ତ କୁମାର ପଟେଲ ସମସ୍ତ ଚେକ୍‌ଅପ୍‌ କରିବା ପରେ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ରେଫର କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ବିଡିଓ ଜେନା ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଜିଲୁ ଓ ତାଙ୍କ ମାଉସୀ ସରୋଜିନୀ କିପରି ତୁରନ୍ତ ଅନୁଗୋଳ ଯାଇପାରିବେ ସେ ନେଇ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ଜାତୀୟ ପରିବାର ମଙ୍ଗଳ ଯୋଜନାରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ଜିଲୁର ମାଉସୀ ସରୋଜିନୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଜମା କରାଇବା ସହ ହାତ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ବିଡିଓ ଜେନା ନିଜ ପକେଟରୁ ସରୋଜିନୀଙ୍କୁ ୧୫ଶହ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ। ବିଡିଓଙ୍କ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସାଧାରଣରେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି। 
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମାତା ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମାଉସୀ ସରୋଜିନୀଙ୍କ ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ଜିଲୁର ଚିକିତ୍ସା ଅର୍ଥାଭାବରୁ କରାଯାଇ ପାରି ନ ଥିଲା। ହାତ ଭାଙ୍ଗିବାର ବର୍ଷକ ପରେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ସରୋଜିନୀ ପୁତୁରାକୁ ଧରି ତାଳଚେର ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲେ। ହାତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବାରୁ ତାହାକୁ କଟାଯିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିବା ପରେ ଅଭାବୀ ସରୋଜିନୀ ଫେରିଆସିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଭଙ୍ଗାହାତର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିବା ଜିଲୁ ପରେ ଆଉ ଏକ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା। ଅଣ୍ଟା ତଳକୁ ହୋଇଥିବା ଏକ ଗର୍ତ୍ତ ଏତେ କଷ୍ଟ ଦେଉଥିଲା ଯେ ସେ ଶୋଇପାରୁ ନ ଥିଲା କି ବସିପାରୁ ନ ଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗତ ୫ ତାରିଖ ‘ଧରିତ୍ରୀ’ରେ ‘ବଢ଼ୁଛି ରୋଗ ଯନ୍ତ୍ରଣା: ବସିପାରୁନି, ଶୋଇପାରୁନି ଜିଲୁ’ ଶୀର୍ଷକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ କଣିହଁା ବିଡିଓ ୬ ତାରିଖରେ ବିଲିଣ୍ଡା ଯାଇ ଜିଲୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲୁର ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ ଓ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ଜିଲୁର ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ ବୋଲି ବିଡିଓ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ତଦନୁଯାୟୀ ଜିଲୁକୁ ଧରି ବିଡିଓ କଣିହଁା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଜିଲୁକୁ ଅନୁଗୋଳ ପଠାଇଥିଲେ। ଅନୁଗୋଳ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଡାକ୍ତର ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ। ଡିଜିଟାଲ ଏକ୍ସ-ରେ ଓ ସାଇନାଲକର୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ପରେ ତାଙ୍କୁ କଟକ ପଠାଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନାଲ୍‌କୋରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ନାଲ୍‌କୋରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ

ବଅଁରପାଳ,୨୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ନଗରୀରେ ବିଶ୍ୱକର୍ମାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୬ଟି ମେଢ଼ ଯୋଗ ଦେବାକୁଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବାଦ୍ୟ ନୃତ୍ୟ ସହ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। 

ବିକାଶର ଗାଥା ଲେଖିବ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ

ବିକାଶର ଗାଥା ଲେଖିବ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ

ତାଳଚେର,୨୩ା୯(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ୩୬ ମାସ ପରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ ସିଧାସଳଖ ୪୫୦୦ ଜଣ କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ପାଇବେ। ଅନ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶର ମଧ୍ୟ ଏହା ବାଟ ଫିଟାଇବ। ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନୂଆ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଗାଥା ଲେଖିବା ସହ ଦେଶ ନିର୍ମାଣରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହା କହିଛନ୍ତି। 

ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ତାଳଚେର,୨୩।୯(ନି.ପ୍ର.)- ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା (ନୂତନ ନାମ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌) ପୁନରୁଦ୍ଧାରର ଭିତ୍ତି ପକାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି। ଶନିବାର ଏଫ୍‌ସିଆଇ ପରିସରରେ ଏହାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବା ସହ ଏହି କାରଖାନା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶକୁ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଖାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ କାରଖାନା ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶି ଲାଲ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, କେନ୍ଦ୍ର ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ ଓ ତାଳଚେର ବିଧାୟକ ବ୍ରଜକିଶୋର ପ୍ରଧାନ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

ବିଷ ପିଇଦେଲେ ନବବଧୂ

ବିଷ ପିଇଦେଲେ ନବବଧୂ


ବନ୍ତଳା, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ବ୍ରହ୍ମପୁର ଗ୍ରାମର ସ୍ମିତା ଜେନା (୨୨) ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ବେଙ୍ଗା ନାଳ ସାଜିଲା ବାଧକ, ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇପାରିଲେନି: କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ବେଙ୍ଗା ନାଳ ସାଜିଲା ବାଧକ, ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇପାରିଲେନି: କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ଭାପୁର, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କୂଅରୁ ମୂମୂର୍ଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ବୃଦ୍ଧା ଆଉ ଡାକ୍ତରଖାନା ଭିତରେ ପାଚେରି ହୋଇ ଛିଡ଼ାହେଲା ବେଙ୍ଗା ନାଳ। 

ଏସିଡ୍‌ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଏସିଡ୍‌ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ହିନ୍ଦୋଳ,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଜୁରିଆକଟାସ୍ଥିତ ହିନ୍ଦୋଳ କଲେଜରେ ଶନିବାର ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ସବ୍‌ଜଜ୍‌  ସି.ଏଚ୍‌. ବାସୁଦେବ ପାତ୍ର ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ସରାଙ୍ଗ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ୧୪୯ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ୍‌ ନିକଟରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବାଇକ୍‌ରୁ ଖସିପଡ଼ି କୁଆଳୋ ଗ୍ରାମର ଗୋବିନ୍ଦ ରଣା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ୯ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ୯ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ଆଠମଲ୍ଲିକ,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଜାମୁଡୋଲ ପଞ୍ଚାୟତ ଲାଇନ୍‌ପଡା ଗ୍ରାମର ୭ ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ଼ର କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସୁରେଶନ ବିଶ୍ୱାଳ, ପ୍ରଦୀପ ସେଠୀ, ପଞ୍ଚାନନ ପ୍ରଧାନ, କନ୍ଦର୍ପ ବିଶ୍ୱାଳ, ସଦାଶିବ ରଣା, ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଅନାଦି ପ୍ରଧାନ, ନିରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ, ଉଗ୍ରେସନ ବିଶ୍ୱାଳ ଶୁକ୍ରବାର ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ କୁକୁରପେଟା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସଠାରେ ଶନିବାର ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଯୁବ ବାହିନୀ ସଭାପତି ବୁଲୁ ସାହୁଙ୍କ ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଙ୍ଗଠନ ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟଙ୍କ ଭୂମିକା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। 

 ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି  ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ  ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ବିଶେଷ କରି ପାଇକ ସାହି ପଞ୍ଚାୟତରେ  ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପାଇକ ସାହି ଗ୍ରାମର ଦଣ୍ଡଧର ସାହୁ, ପବନ ନାୟକଙ୍କ ଚାଳ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। 

ବଢୁଛି ଚୋରା ମଦ କାରବାର: ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ବଢୁଛି ଚୋରା ମଦ କାରବାର: ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ


ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଠାକୁରଗଡ଼ ଥାନା ଇଲାକାରେ ଚୋରା ମଦ କାରବାର ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷ କରି ପେଡ଼ିପଥର, ସାନହୁଲା, କୁର୍ତ୍ତିବାସପୁର, ଠାକୁରଗଡ଼, ଟାପଢୋଲ, ସାପଘରା, ମଇମୁରା ପାଇକ ସାହି ଆଦି ଗ୍ରାମ ଗୁଡ଼ିକରେ ମଦ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

କତଡା-ବଡମୂଳ ରାସ୍ତା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

କତଡା-ବଡମୂଳ ରାସ୍ତା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ କତଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କତଡା ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ଛକଠାରୁ ବଡମୂଳ ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଗ୍ରାମ୍ୟ ରାସ୍ତା ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି।