ବାଣିଜ୍ୟ |

ସୁନ୍ଦରମ ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଓ ସବ୍‌ସ୍କ୍ରିପଶନର ଶେଷ ଦିନ ଆଜି

ସୁନ୍ଦରମ ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଓ ସବ୍‌ସ୍କ୍ରିପଶନର ଶେଷ ଦିନ ଆଜି
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୯: ସେବା କ୍ଷେତ୍ରର ବର୍ଦ୍ଧିତ ଚାହିଦାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପ୍ରମୁଖ ଫଣ୍ଡ୍‌ ହାଉସ ସୁନ୍ଦରମ୍‌ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍‌ ପଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ଫଣ୍ଡ୍‌ ଅଫର(ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଓ) ‘ସୁନ୍ଦରମ ସର୍ଭିସ ଫଣ୍ଡ୍‌’ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଏକ ଓପନ୍‌ ଏଣ୍ଡେଡ୍‌ ଇକ୍ୱିଟି ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡ୍‌ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିଲାଗି ସବ୍‌ସ୍କ୍ରିପଶନର ଶେଷ ତାରିଖ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୨ ରହିଛି। ଦେଶର ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ସର୍ବାଧିକ ବିଦେଶୀ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ(ଏଫ୍‌ଡିଆଇ) ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି। ସେବା କ୍ଷେତ୍ରର ଅବଦାନ ଦେଶର ଜିଡିପିକୁ ୫୩% ରହିଛି। ମାତ୍ର ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ମୋଟ୍‌ ବଜାର କ୍ୟାପିଟାଲାଇଜେଶନର ମାତ୍ର ୩୫%। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୂଚୀକୃତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଲାଗି ଭାଲ୍ୟୁଏଶନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସୁନ୍ଦରମ ପକ୍ଷରୁ ଏନ୍‌ଏଫ୍‌ଓ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ନିବେଶ ରାଶି ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି। ନିବେଶର ଲାଭ ତଥା ନିବେଶକଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ମିଆଦୀ ଭିତ୍ତିରେ  ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏଭଳି ଫଣ୍ଡ୍‌ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ସୁନ୍ଦରମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ରହିଛି। 
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଶିଳ୍ପୋଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ମୁହଁରୁ.....

ଶିଳ୍ପୋଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ମୁହଁରୁ.....

ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ସହଭାଗୀ

ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା ୨୦୧୮ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏକ ଅଂଶ ହୋଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି । ଗତ ଏକର ଦେଶ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଓଡିଶା ଅନେକ କିଛି ହାସଲ କରିବାକୁ ସମକ୍ଷ ହୋଇଛି।

ଓଡିଶା ଆସିବେ ଅଧିକ ଜାପାନ କମ୍ପାନୀ

ଓଡିଶା ଆସିବେ ଅଧିକ ଜାପାନ କମ୍ପାନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୧ : ଓଡିଶାରେ ଜାପାନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଅଧିକ ନିବେଶ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ଲାଗି ସରକାର ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ୱର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାନରେ ସରକାର ୬୬୫ ଏକର ଏକ ସ୍ଥାନ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। 

ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ କରିବେ ୨ କମ୍ପାନୀ

ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ କରିବେ ୨ କମ୍ପାନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୧: ଓଡିଶାରେ ଉନ୍ନତ ଏଗ୍ରି କ୍ଲାଇମେଟିକ ଜୋନ ରହିଥିବା ବେଳେ, ବିସ୍ତୃତ ବେଳାଭୂମୀ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁବିଧା ରହିଛି। ଏଠାରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ଉନ୍ନତ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। 

ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଶିଳ୍ପ କ୍ୟାପଟେନ୍‌

ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଶିଳ୍ପ କ୍ୟାପଟେନ୍‌

ସୋମବାର ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପ୍ଲାନେରୀ ଅଧିବେଶନରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ କର୍ପୋରେଟ ହାଉସଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସମାଗମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। 

ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୧ : ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶଧାରାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ଲାଗି ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇରେ ନିବେଶ ହେବ ୧୧୭୭ କୋଟି

ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇରେ ନିବେଶ ହେବ ୧୧୭୭ କୋଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧:ରାଜ୍ୟରେ ଅଣୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ (ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ)ରେ ୧୧୭୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ହେବ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫୋକସ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ସୁଟିଂ ଲାଗି ସ୍ଥାପନ ହେବ ହାଇପରଫରମାନ୍ସ ସେଣ୍ଟର

ସୁଟିଂ ଲାଗି ସ୍ଥାପନ ହେବ ହାଇପରଫରମାନ୍ସ ସେଣ୍ଟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧: ଓଡିଶାରେ ସୁଟିଂ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ଏକ ହାଇପରଫରମାନ୍ସ ସେଣ୍ଟର ସ୍ଥାପନ ହେବ। ଏହି ଧାରାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଲାଗି ଓଡିଶା ସରକାର, ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ ସହ ଚୁକ୍ତିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସୁଟର ଗଗନ ନାରଙ୍ଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

୨,୫୦୦ କୋଟି ନିବେଶ କରିବ ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ

୨,୫୦୦ କୋଟି ନିବେଶ କରିବ ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧: ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ ଭାରତ ଲିମିଟେଡ ଓଡିଶାରେ ଥିବା ଏହାର ୟୁନିଟଗୁଡିକର କ୍ଷମତା ବଢାଇବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ କମ୍ପାନିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ୫ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ ରହିଛି। ଏହାକୁ ବାର୍ଷିକ ୧୦ ନିୟୁତ ଟନ୍‌କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କମ୍ପାନି ଯୋଜନା ରଖିଛି। 

ଓଡ଼ିଆ ବୁଣାକାରଙ୍କ କାରିଗରୀକୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପହଞ୍ଚାଇବି: ବିଭୁ

ଓଡ଼ିଆ ବୁଣାକାରଙ୍କ କାରିଗରୀକୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପହଞ୍ଚାଇବି: ବିଭୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧ : ରାଜ୍ୟର ବୁଣାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ପ୍ରଡକ୍ଟର ଠିକ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ତଥା ଆଦିବାସୀ ପ୍ୟାଟର୍ନକୁ ନେଇ ଗତ ୭ ବର୍ଷ ତଳେ ପ୍ରାୟ ୩୭ ଡିଜାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲୁ। 

ଏଗ୍ରି ମାର୍କେଟିଂ: ୧୪୧୨ କୋଟିର ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଏଗ୍ରି ମାର୍କେଟିଂ: ୧୪୧୨ କୋଟିର ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧: ରାଜ୍ୟରେ ଏଗ୍ରି ମାର୍କେଟିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୪୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ, ଆଇଟିସି, ଡାବର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ରହିଛନ୍ତି। 

ଆଇଟିରେ ୩୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଆଇଟିରେ ୩୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧: ରାଜ୍ୟରେ ଆଇଟି,ଆଇଟିଇଏସ୍‌ ଏବଂ ଇଏସ୍‌ଡିଏମ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୬ଟି କମ୍ପାନୀ ୩୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନିବେଶ କରିବେ। ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥୀ ବେହେରା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଓଡିଶାରେ ଜେଫାର୍ମ ସର୍ଭିସ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଓଡିଶାରେ ଜେଫାର୍ମ ସର୍ଭିସ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧:ଟାଫେ ପକ୍ଷରୁ ଓଡିଶାରେ ଜେଫାର୍ମ ସିର୍ଭିସ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ କୃଷି ବିଭାଗର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏହି ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ଏହାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା।