ରାଜ୍ୟ | ବାଲେଶ୍ୱର

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଭୂଜାଲିରେ ହାଣି ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଭୂଜାଲିରେ ହାଣି ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌
ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୨।୯: ବାଇକ୍‌ ଯୋଗେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଡାହାଣ ହାତକୁ ଭୁଜାଲିରେ ହାଣି ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ। ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଭଦ୍ରକ ବାଗୁରାଇ ଅଞ୍ଚଳର ଦୀନବନ୍ଧୁ ନାୟକ ନିଜ ମଦ ଦୋକାନ ଏବଂ ଶୋ’ ରୁମ ବନ୍ଦ କରି ଟଙ୍କା ନେଇ ଘରକୁ ଯାଉଥିଲେ। ଡିଆର୍‌ଡିଏ ଅଫିସ ନିକଟରେ ମୁହଁରେ କଳାକନା ଗୁଡ଼ାଇଥିବା ତିନିଜଣ ଲୁଟେରା କଳା ପଲ୍‌ସରରେ ଆସି ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଏହି ଟଙ୍କା ଲୁଟ କରିଥିଲେ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଟାଉନ ପୋଲିସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। 
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ବାଲେଶ୍ୱର

ଆସନ୍ତାକାଲି ଏମ୍‌ସ ପିଜି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା

ଆସନ୍ତାକାଲି ଏମ୍‌ସ ପିଜି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଏମ୍‌ସ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର(ପିଜି) ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ରବିବାର ସାରା ଦେଶରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଦେଶରେ ଥିବା ଏମ୍ସ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକରେ ମାଷ୍ଟର ଅଫ୍‌ ସର୍ଜରୀ(ଏମ୍‌ଏସ୍‌), ଡକ୍ଟର ଅଫ୍‌ ମେଡିସିନ(ଏମ୍‌ଡି) ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ଅଫ୍‌ ଡେଣ୍ଟାଲ ସର୍ଜରୀ(ଏମ୍‌ଡିଏସ୍‌) ବିଭାଗରେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। 

କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ଗଣଧାରଣା

କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ଗଣଧାରଣା

କୋଣାର୍କ,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାବିରେ କୋଣାର୍କ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ପରଲୋକରେ ମର୍ଦ୍ଦଳ ବାଦକ  ବନମାଳୀ ମହାରଣା

ପରଲୋକରେ ମର୍ଦ୍ଦଳ ବାଦକ ବନମାଳୀ ମହାରଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମର୍ଦ୍ଦଳ ବାଦକ  ତଥା ଗୁରୁ ବଳମାଳୀ ମହାରଣାଙ୍କର ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୨.୧୫ ମିନିଟ ସମୟରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା।

ଉପସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଉପସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବଅଁରପାଳ,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଡ଼ସନ୍ତ୍ରୀଠାରେ ଏକ ଉପସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ: ପୋଲିିସ-ଗ୍ରାମବାସୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ: ପୋଲିିସ-ଗ୍ରାମବାସୀ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଳରାମପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। 

ଅଁଳାନବମୀ ଅବସରରେ ରାଧା ପାଦ ଦର୍ଶନର ମହତ୍ତ୍ୱ

ଅଁଳାନବମୀ ଅବସରରେ ରାଧା ପାଦ ଦର୍ଶନର ମହତ୍ତ୍ୱ

ଉତ୍କଳୀୟ ବୈଷ୍ଣବ ପରମ୍ପରାରେ ଅଁଳା ନବମୀରେ ରାଧା ପାଦ ଦର୍ଶନର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ମନ୍ଦିରରେ ରାଧାରାଣୀ ଓଡ଼ିଆଣୀ ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ ହେଉଥିବାରୁ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରର୍ଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାବେଶ ହୋଇଥାଏ। ଏକ ସତ୍ୟ ଘଟଣାର ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦେବାକୁ ବୃନ୍ଦାବନ ଧାମରୁ କାଞ୍ଚି ରାଜ୍ୟକୁ ଚାଲିଚାଲି ଆସିଥିବା ଗୋପାଳ ଠାକୁର ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ନାମରେ ପରିଚିତ। କାଞ୍ଚି ବିଜୟର ସ୍ମାରକୀ ଭାବରେ ଗଜପତି ରାଜା ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଦେବ ଗୋପାଳଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅଗ୍ନି କୋଣରେ ରଖିଥିଲେ। 

ଅଁଳାନବମୀ: ରାଧାପାଦ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼

ଅଁଳାନବମୀ: ରାଧାପାଦ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ପୁରୀ ଜିଲା ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ମନ୍ଦିରରେ ଶନିବାର ଅଁଳାନବମୀ ତିଥିରେ ଶ୍ରୀରାଧା ପାଦ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ଲାଗିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତ୍ର ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରୁ ଦ୍ବାର ଫିଟାଯାଇ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତୀ, ମର୍ଦ୍ଦନ, ଅବକାଶ,  ଠାକୁରଙ୍କୁ ନଟବର ବେଶ ଓ ଶ୍ରୀରାଧାଙ୍କୁ ପାରମ୍ପରିକ ଓଡ଼ିଆଣୀ ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଥିଲା। 

ହାତୀ ପାଇଁ ହାତାହାତି: ନୀଳଗିରିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ୬ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ, ୧୨ଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ

ହାତୀ ପାଇଁ ହାତାହାତି: ନୀଳଗିରିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ୬ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ, ୧୨ଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ

ସଜନଗଡ଼,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରିରେ ତିନିକୋଶିଆ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଦିନ ଧରି ୫୮ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡି ହାତୀ ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି। ହାତୀମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଉକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଭଉଁରିଆବାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ତେରେଲ୍‌ଡ଼ିହି, ହାତୀମୁଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ପଶି ଚାଷଜମି ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ମୁହାଁ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ବନବିଭାଗ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ହାତୀ ଯିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବନ୍ଦ

ହାତୀ ଯିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବନ୍ଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବନାଞ୍ଚଳରେ ହାତୀମାନେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା  ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ଲାଇନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବ। ହାତୀମାନେ ଯେପରି ବିନା ବାଧାରେ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ନ ହୋଇ ବିଚରଣ କରିବେ, ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ନେଇ ନିରଞ୍ଜନ-ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମୁହାଁମୁହିଁ

କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚେହେରା ନେଇ ନିରଞ୍ଜନ-ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମୁହାଁମୁହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆଗକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। ଓଡ଼ିଶାରେ ଲୋକ ସଭା ସାଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଦୀର୍ଘ ୧୮ ବର୍ଷ ଧରି ରାଜ୍ୟ କ୍ଷମତାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା କଂଗ୍ରେସ କାହାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବ, ତାହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। 

ସୋମବାର ଶପଥ ନେବେ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀ

ସୋମବାର ଶପଥ ନେବେ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭ା୧୧- ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ପୂଜାହାରୀ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୧୫ରେ ଶପଥ ନେବେ। ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କେ.ଏସ୍‌. ଝାବେରୀ ଜଷ୍ଟିସ ପୂଜାହାରୀଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ। 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି:  ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୪ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି: ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ୧୪ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୭ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ୍‌କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅବସରରେ ପ୍ରଶାସନିକ ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଚାରିଛକଠାରେ ନଭେମ୍ବର ୨୨ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏକ ଶିଳାନ୍ୟାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।  ଏଥିପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବେଶ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଛି।