ଜାତୀୟ |

ମାତ୍ର ୨୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଆଧାର ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ହ୍ୟାକ୍‌: ବିପଦରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ

ମାତ୍ର ୨୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଆଧାର ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ହ୍ୟାକ୍‌: ବିପଦରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୯: ଆଧାର କାର୍ଡର ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିବାଦ ଓ ବିତର୍କ ଲାଗି ରହିଥିବାବେଳେ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦେବା ଭଳି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି। ମାତ୍ର ୨୫୦୦ ଟଙ୍କାର ଏକ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ପ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଶ୍ୱର କୌଣସି କୋଣରେ ବସିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଧାର ତଥ୍ୟକୁ ହ୍ୟାକ୍‌ କରିପାରିବେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପ୍ୟାଚ୍‌ ସହାୟତାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଅଦଳବଦଳ କରି ଆଧାର କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଯାଇପାରୁଛି। ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ୧ ବିଲିୟନ (୧୦୦ କୋଟି)ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଧାର ତଥ୍ୟ ହ୍ୟାକ୍‌ କରାଯାଇଛି। ୩ ମାସର ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ ପରେ  ହଫ୍‌ପୋଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ତା’ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ପ୍ରଘଟ କରିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ଭାରତର ଏକକ ପରିଚୟପତ୍ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ୟୁଆଇଡିଏଆଇ)ଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହର କାଠଗଡ଼ାରେ ଛିଡ଼ା କରାଇଛନ୍ତି।

   ବିଶ୍ୱର ଯେକୌଣସି ତଥ୍ୟକୁ ହ୍ୟାକ୍‌ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଏକାଧିକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇସାରିଲାଣି। ଏହାକୁ ନେଇ ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ବାରମ୍ବାର ସଫେଇ ଦେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଧାର ପାଇଁ ଫେସ୍‌ ରିକଗ୍ନିଶନ ଟେକ୍‌ନିକ୍‌ ବା ଚେହେରା ଚିହ୍ନଟ କୌଶଳ ଉପରେ କାମ ଚାଲିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆଧାର ତଥ୍ୟକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ି ଆଧାରକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବାକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବାବେଳେ ତଥ୍ୟ ହେରଫେରର ପେଡ଼ି ଖୋଲିଛି ହଫ୍‌ପୋଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ। ବିଶ୍ୱର ୫ ଜଣ ବଛା ବଛା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହାୟତାରେ ୩ ମାସ ଧରି ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଥିଲା। ତଦନ୍ତ ଶେଷ ହେବା ପରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ, ନୂଆ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଧାର ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ଉପଲବ୍ଧ। ଏଥିରେ ଏକ ପ୍ୟାଚ୍‌ ରହିଛି, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ମାତ୍ର ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା।  ଉକ୍ତ ପ୍ୟାଚ୍‌କୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆଧାରର ସୁରକ୍ଷା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ଅକାମୀ କରାଯାଇପାରୁଛି। ଏହି ପ୍ୟାଚ୍‌ ଜରିଆରେ ଯେକେହି ଅନଧିକୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶ୍ୱର କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଗରେ ବସି ଆଧାର ଏନ୍‌ରୋଲମେଣ୍ଟ ଅପରେଟର୍ସ ଭାବେ ଲଗ୍‌ଇନ୍‌ କରିପାରିବେ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ, ତାଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରି ଆଧାର ନମ୍ବର ତିଆରି କରିପାରିବେ। ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି  ୧ ବିଲିୟନରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଧାର ତଥ୍ୟ ହେରଫେର କରାଯାଇଥିବା ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।
ଆଧାରରେ ନାମ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଫ୍ଟଓ୍ବେରକୁ ହ୍ୟାକ୍‌ କରାଯିବା  ଏହି ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ପରିଚୟ ନମ୍ବରର ପବିତ୍ରତା ପ୍ରତି ଉପହାସ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ବିପଦରେ ପଡ଼ିଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବେଳେ ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଲାଗି ୟୁଆଇଡିଏଆଇ  ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଟୁଇଟ୍‌ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ଅଜାଣତରେ ସେମାନଙ୍କ ଫୋନ୍‌ରେ ୟୁଆଇଡିଏଆଇର ହେଲ୍ପଲାଇନ୍‌ ନମ୍ବର କିପରି ଷ୍ଟୋର ହୋଇଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଗତମାସ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମାଗିଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସର ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଇଲିୟଟ୍‌ ଏଲ୍‌ଡର୍ସନ ସଦ୍ୟ ବିବାଦକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି।   ଏଭଳି ତ୍ରୁଟି କୁ ଏଡାଇବା ଲାଗି ହ୍ୟାକର୍ସଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାକୁ ୟୁଆଇଡିଏଆଇକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ପୁଣି ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ୱରେ ଏପରି କିଛି ନାହିଁ, ଯାହାକୁ ହ୍ୟାକ୍‌ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। 
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ପିତୃପକ୍ଷରେ କରନାହିଁ ଅପରାଧ: ସୁଶୀଲ ମୋଦି

ପିତୃପକ୍ଷରେ କରନାହିଁ ଅପରାଧ: ସୁଶୀଲ ମୋଦି

ପାଟନା,୨୫।୯: ବିହାରରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ପିତୃପକ୍ଷ ମେଳାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେବା ସମୟରେ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ହାତ ଯୋଡିଲେ ଅପରାଧ ହେବନାହିଁ।

ଧନ ଲୋଭରେ ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳି ଦେଲେ ସ୍ବାମୀ

ଧନ ଲୋଭରେ ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳି ଦେଲେ ସ୍ବାମୀ

ପୁଡୁଚେରୀ,୨୫।୯: ପୁଡୁଚେରୀରେ ଧନ ଲୋଭରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି  ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳି ଦେଇଛନ୍ତି। ତାନ୍ତ୍ରିକ କଥା ଅନୁସାରେ ସେ ଏପରି କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। 

ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଓକିଲ ହୋଇ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ: ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ

ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଓକିଲ ହୋଇ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ: ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୯: ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଓକିଲ ହୋଇ କୋର୍ଟରେ କୌଣସି ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ ନା ନାହିଁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଇଛନ୍ତି ସବୁଜ ସଙ୍କେତ। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ସରକାରୀ ଚାକିରି କରି ନାହାନ୍ତି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଭାଜପା ଫୁଙ୍କିଲା ନିର୍ବାଚନୀ ବିଗୁଲ୍‌

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଭାଜପା ଫୁଙ୍କିଲା ନିର୍ବାଚନୀ ବିଗୁଲ୍‌

ଭୋପାଳ,୨୫।୯: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାଜପା ଫୁଙ୍କିଛି ନିର୍ବାଚନୀ ବିଗୁଲ୍‌। ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋପାଳରେ ଆୟୋଜିତ ଭାଜପା ମହାକୁମ୍ଭରେ ଖୋଦ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 

୧୫୮୧ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧୀକ ମାମଲା

୧୫୮୧ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧୀକ ମାମଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୯: ଦେଶର ୧୫୮୧ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ରହିଛି ଅପରାଧୀକ ମାମଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୯୮ ଏମ୍‌ପି ଅଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୩୫ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବଳାତ୍କାର, ହତ୍ୟା, ଅପହରଣ ପରି ଗୁରୁତର ମାମଲା ରହିଛି।  

ବେକାରୀ ଓ ଶିକ୍ଷା ସମସ୍ୟା ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଭାରତୀୟ ଯୁବବର୍ଗ

ବେକାରୀ ଓ ଶିକ୍ଷା ସମସ୍ୟା ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଭାରତୀୟ ଯୁବବର୍ଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୯: ଭାରତୀୟ ଯୁବବର୍ଗ ବେକାରୀ ଓ ଶିକ୍ଷା ସମସ୍ୟା ନେଇ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ। ଗୋଲକିପର ଗ୍ଳୋବାଲ୍‌ ୟୁଥ୍‌ ପୁଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି। ଯୁବବର୍ଗଙ୍କର ଦେଶର ଶାସନବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା ଥିବାବେଳେ ୫୫ ପ୍ରତିଶତ ରାଜନୀତିରେ ରୁଚି ରଖନ୍ତି।

୫ଦିନରେ ୬ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା: ରାୟ ଦେବେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି

୫ଦିନରେ ୬ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା: ରାୟ ଦେବେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୯: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଦୀପକ ମିଶ୍ର ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖରେ ଅବସର ନେବେ।  ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୨ ଛୁଟି ଦିବସ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ହାତରେ ରହିଛି ଆଉ ୫ ଦିନ।

କାଉଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି ହେଲା ପାର୍କ

କାଉଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି ହେଲା ପାର୍କ

ଭିଦିଶା,୨୫।୯: ଦିନକୁ ଦିନ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ହୋଇ ଯାଉଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପରିବେଶ ଉପରେ ପଡୁଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କାଉ ବଂଶ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଭିଦିଶାରେ ଖୋଲିଛି ଏକ କାଉ ପାର୍କ।

 ଦାଗୀ ନେତା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ସଂସଦ ଏହାର ବିଚାର କରୁ କହିଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ଦାଗୀ ନେତା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ସଂସଦ ଏହାର ବିଚାର କରୁ କହିଲେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୯: ଦାଗୀ ନେତା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାର ବିଚାର ସଂସଦ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଭଳି ମାମଲାରେ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ଯେପରି ରାଜନୀତିକୁ ନ ଆସିବେ ସେଥିପ୍ରତି ସଂସଦ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ନେଇ ସବୋର୍ଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଥରିଲା ଆସାମ, ମେଘାଳୟ ସମେତ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ

ଥରିଲା ଆସାମ, ମେଘାଳୟ ସମେତ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୯: ଆସାମ, ମେଘାଳୟ ସମେତ କେତେକ ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୪.୭ ଥିବା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଓ୍ବାଶ୍‌ରୁମ୍‌ ଭାବି ଉଡନ୍ତା ବିମାନର ମୁଖ୍ୟ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ଯୁବକ

ଓ୍ବାଶ୍‌ରୁମ୍‌ ଭାବି ଉଡନ୍ତା ବିମାନର ମୁଖ୍ୟ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ଯୁବକ

ପାଟନା,୨୫।୯: ବିମାନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାଗି ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ କାରନାମା ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଯୁବକ ଜଣକ ୨୨ ତାରିଖରେ ଏ-୩୨୦ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ।

ମୃତ୍ୟୁ କଲା ଅମର: ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଲେ ସୌରଭ

ମୃତ୍ୟୁ କଲା ଅମର: ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଲେ ସୌରଭ

ପାଟନା,୨୫।୯: ବିହାର ନାଳନ୍ଦାର ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସୌରଭ ପ୍ରତୀକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ କରିଛି ଅମର। ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର ବ୍ରେନ୍‌ ଡେଡ୍‌ ଘୋଷିତ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ସୌରଭଙ୍କ ଅଙ୍ଗଦାନର ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ।