ମେଟ୍ରୋ |

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ସିକାଗୋ ଭାଷଣର ୧୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି : ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନର ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ସିକାଗୋ ଭାଷଣର ୧୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି : ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନର ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରା
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୨ା୯: ସିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ଧର୍ମ ମହାସଭାରେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଐତିହାସିକ ପ୍ରବଚନର ୧୨୫ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ରାମକୃଷ୍ଣ ମିଶନ ଆଶ୍ରମ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୁରୀ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ, କଲେଜର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରାୟ ୫ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଏଥିରେ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ମିଶନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସ୍ବାମୀ ଆପ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦଜୀ ମହାରାଜ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାମୀ ଯୋଗାପୂର୍ଣ୍ଣାନନ୍ଦ, ସ୍ବାମୀ ଗୋପାଳାତ୍ମାନନ୍ଦ, ସ୍ବାମୀ କ୍ରିଷ୍ଣାରୂପାନନ୍ଦ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଦିବାକର ତ୍ରିପାଠୀ, ଧନଞ୍ଜୟ ଦାଶ, ମଣିରାମ ମଲ୍ଲିକ, ପରିତୋଷ ବାନାର୍ଜୀ, ପଦ୍ମଲୋଚନ ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

ଏହି ଅବସରରେ ସ୍ବାମୀ ଆପ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦଜୀ ମହାରାଜ କହିଲେ, ୧୮୯୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ରେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ସିକାଗୋ ବିଶ୍ୱ ଧର୍ମ ମହାସଭାରେ ଦେଇଥିବା ଐତିହାସିକ ପ୍ରବଚନର ଆଜି ୧୨୫ବର୍ଷ ପୂରୁଛି। ଭାରତ ସର୍ବଦା ବିଶ୍ୱକୁ ବସୁଧୈବ କୁଟୁମ୍ବକମ୍‌ର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି। ହେ ମୋର ଆମେରିକୀୟ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନେ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସେ ଭାରତୀୟତାର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହୁଥିଲେ ଭାରତ ହେଉଛି ଯୁବକ ମାନଙ୍କ ଦେଶ। ଯୁବ ସମାଜ ଜାଗ୍ରତ ହେଲେ, ସମାଜ ଜାଗ୍ରତ ହେବ। ଯୁବ ସମାଜ ଶୃଙ୍ଖଳିତ, ଚରିତ୍ର ସମ୍ପନ୍ନ ହେବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ବାଣୀର ପ୍ରଚାର ତଥା ସେହି ଐତିହାସିକ ପ୍ରବଚନ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନତାଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ମନେ ପକାଇଦେବା ଲାଗି ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବିଶ୍ୱମ୍ବର ବିଦ୍ୟାପୀଠ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ କର୍ମକାଣ୍ଡ କଲେଜ, ସୁରଜମଲ୍ଲ ସାହା କଲେଜ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଆୟୁର୍ବେଦ କଲେଜର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଓକେସିଏଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବୁଟ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ

ଓକେସିଏଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବୁଟ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯-୨: ଓଡ଼ିଶା ନଲେଜ କର୍ପୋରେଶନ ଲିମିଟେଡ (ଓକେସିଏଲ)ପକ୍ଷରୁ ବାର୍ଷିକ ବୁଟ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ-୨୦୧୯ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। 

୨୦ରେ ‘ମନ୍ତ୍ରମଗ୍ନା’ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ:ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟର ଅନନ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ

୨୦ରେ ‘ମନ୍ତ୍ରମଗ୍ନା’ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ:ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟର ଅନନ୍ୟ ମହୋତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ହଲ୍ଲୀଷକ’ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖରେ ‘ମନ୍ତ୍ରମଗ୍ନା’ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଓ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବ ୨୦୧୯ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଭଞ୍ଜ କଳାମଣ୍ଡପଠାରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବ ଉଭୟ ଖ୍ୟାତନାମା କଳାକାର ଓ ଯୁବ କଳାକାରଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ମଞ୍ଚ ପ୍ରଦାନ କରିବ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ଦର୍ଶକ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟ, ବିଶେଷକରି ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟର ଶୁଦ୍ଧ ଓ ପାରମ୍ପରିକ ଶୈଳୀ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ।

ଜୋନ୍‌ ସ୍ତରୀୟ ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ:୧୦୦ ଷ୍ଟଲ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟ, ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଉଦ୍ୟୋଗୀ

ଜୋନ୍‌ ସ୍ତରୀୟ ଖଦି ଓ ଗ୍ରାମୋଦ୍ୟୋଗ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ:୧୦୦ ଷ୍ଟଲ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟ, ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଉଦ୍ୟୋଗୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ମହୁଚାଷର ଉନ୍ନତି ଓ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩.୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥରେ ଓଡ଼ିଶା ଖଦି ବୋର୍ଡ ୧୩ ଜିଲାର ୧୩୬୨ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମହୁଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ତାଲିମ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିପାରିଛି।

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗାଇଡ୍‌ ହେବେ ‘ମୋ ବସ୍‌’ କର୍ମଚାରୀ

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗାଇଡ୍‌ ହେବେ ‘ମୋ ବସ୍‌’ କର୍ମଚାରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ‘ମୋ ବସ୍‌’ରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକ କିଭଳି ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସେବା ପାଇପାରିବେ, ସେ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି କ୍ୟାପିଟାଲ ରିଜନ ଅର୍ବାନ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ(କ୍ରୁଟ୍‌)।

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି:ପରୀକ୍ଷାକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି:ପରୀକ୍ଷାକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା। ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦିନ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ୮ଟା ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହ ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯିବ। 

୧୯ରୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ: ଯୋଗଦେବେ ୩୦ ରାଜ୍ୟର ୩ ହଜାର କଳାକାର

୧୯ରୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ: ଯୋଗଦେବେ ୩୦ ରାଜ୍ୟର ୩ ହଜାର କଳାକାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୯ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ ଆସନ୍ତା ୧୯ରୁ ୨୧ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ରାଜଧାନୀରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ:  ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ୍‌ ହେଲା ବାଘର ଗତିବିଧି

ରାଜଧାନୀରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ: ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ୍‌ ହେଲା ବାଘର ଗତିବିଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ):ରାଜଧାନୀରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ। ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଳାଶପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ କଲରାପତରିଆ ବାଘ ବୁଲୁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରାରେ ବାଘର ଗତିବିଧି କଏଦ୍‌ ହୋଇଛି। 

ବେଆଇନ୍‌ ଅର୍ଥ କାରବାର ନେଇ ପଚରାଉଚରା:ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସର ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ଡିଙ୍କୁ ଇଡିର ଜେରା

ବେଆଇନ୍‌ ଅର୍ଥ କାରବାର ନେଇ ପଚରାଉଚରା:ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସର ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ଡିଙ୍କୁ ଇଡିର ଜେରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇ ଜାମିନରେ ଥିବା ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସର ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ଡି ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସୋମବାର ସକାଳେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି) ପଚରାଉଚରା କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନୋଟିସ ଅନୁସାରେ ଅପରାହ୍ନରେ ସେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର ଧରି ଇଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ବେଆଇନ ଅର୍ଥ କାରବାର ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଇଡିର ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ସାଢ଼େ ୫ ଘଣ୍ଟା ପଚରାଉଚରା କରିବାପରେ ଛାଡିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।  

ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ପୁଣି ୯.୬୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଜବତ:ଧରାପଡିଲେ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀ

ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ପୁଣି ୯.୬୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଜବତ:ଧରାପଡିଲେ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଦେଇ ଓଡ଼ିଶାକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ସୁନା ଆସୁଛି। ପୂର୍ବରୁ ବାରମ୍ବାର ସୁନା ଧରାପଡିଥିବାବେଳେ  ସୋମବାର ପୁଣି ସୁନା ଜବତ କରିଛନ୍ତି କଷ୍ଟମ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ।

୨୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

୨୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୨ (ବ୍ୟୁରେ)- ଶହୀଦନଗର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟଙ୍କପାଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ପୋଲିସ ଓ କୁଇକ୍‌ ଆକ୍ସନ ଟିମ୍‌ (କ୍ୟୁଏଟି) ସୋମବାର ୨୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ କରିବା ସହ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ପୋଲିସ:୨୨ରେ ୫ ରାଜ୍ୟର ଡିଜିପିଙ୍କ ବୈଠକ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ପୋଲିସ:୨୨ରେ ୫ ରାଜ୍ୟର ଡିଜିପିଙ୍କ ବୈଠକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଶେଷ କରିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ରଣନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଥିଲାଗି ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ଡିଜିପି କ୍ୟାମ୍ପ ଅଫିସରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବୈଠକ ବସିବ॥ 

ଶହୀଦଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ ଉତ୍ସର୍ଗ କଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ: ଦୋକାନ, ବଜାର ବନ୍ଦ କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଲେ

ଶହୀଦଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ ଉତ୍ସର୍ଗ କଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ: ଦୋକାନ, ବଜାର ବନ୍ଦ କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ମହାସଂଘ ସୋମବାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିଛି।