ରାଜ୍ୟ |

ବେଳାଭୂମି, ମଙ୍ଗଳାନଦୀ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ବେଳାଭୂମି, ମଙ୍ଗଳାନଦୀ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ
ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୨ା୯: ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିର କୋକୋପାମ ଠାରୁ ମଙ୍ଗଳାମୁହାଣ ଅବକ୍ଷୟର ପ୍ରତିକାର ଲାଗି ସମନ୍ବିତ ଉପକୂଳ ପରିଚାଳନା ପ୍ରକଳ୍ପ  (ଆଇସିଜେଡ୍‌ଏମ୍‌ପି) ମାଧ୍ୟମରେ ନିଆଯିବ ପଦକ୍ଷେପ। ସି ୱାଲ ନିର୍ମାଣ ଓ ମଙ୍ଗଳାମୁହାଣ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଡିପିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନ୍ୟାଶନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ସଷ୍ଟେନବୁଲ କୋଷ୍ଟାଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ (ଏନସିଏସ୍‌ସିଏମ୍‌) ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଣିକନ୍ଦନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୩ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ପୁରୀ ଆସି ପୁରୀ ବେଳାଭୂମି ଓ ବାଙ୍କୀ ମୁହାଣର ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଚାରିଅଟ୍‌ ହୋଟେଲ ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ଟାୱାର ସ୍ଥାପନ କରି ମଙ୍ଗଳାନଦୀ  ମଧ୍ୟରେ କରେଣ୍ଟ ମିଟର ପକାଯାଇ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳା ମୁହାଣ ଏବଂ ମଙ୍ଗଳାଘାଟ ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳାନଦୀରେ କରେଣ୍ଟ ମିଟର ପକାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସର୍ଭେ ଦ୍ୱାରା ନଦୀ ଶଯ୍ୟାର ସ୍ଥିତି, ନଦୀର ଜଳ ଧାରଣ କ୍ଷମତା, ନଦୀ ଗଭୀରତା ଏବଂ ନଦୀ ଜଳର ସ୍ରୋତକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ବାଥିମେଟ୍ରି ସର୍ଭେ କୁହାଯାଏ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ରାଉତ। ସେହିପରି ମଙ୍ଗଳାମୁହାଣ ଠାରୁ ବତିଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨.୫ କିମି ଏବଂ ମଙ୍ଗଳାମୁହାଣ ଠାରୁ ଗିରଳ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ୧ କିମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଳାଭୂମିର ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ  ଆର୍‌ଟିକେ ସର୍ଭେ ( ରିୟଲ ଟାଇମ୍‌ କାଇନମେଟିକ ସର୍ଭେ) କୁହାଯାଏ। ସର୍ଭେ ପରେ ଏହି ଟିମ୍‌ ଡିପିଆର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ଡିପିଆର  ପ୍ରସ୍ତୁତି ପରେ ପୁଣି ଡିସେମ୍ବରରେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ସର୍ଭେ ହେବ ବୋଲି ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର ନିର୍ବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅବକ୍ଷୟ ହୋଇଥିଲା। ବେଳାଭୂମି ମାର୍ଗର କୋକୋପାମ ଛକଠାରୁ ମଙ୍ଗଳା ମୁହାଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଥିବା ୪କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ରାସ୍ତାକୁ ସମୁଦ୍ର ଧୋଇ ନେଇଥିଲା। ଏହାସହିତ ମଙ୍ଗଳା ନଦୀ ମୁହାଣ ବାରମ୍ବାର ଗତିପଥ ବଦଳାଇବା ସହିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ସେହିପରି ରାମଚଣ୍ଡୀ ବେଳାଭୂମିରେ ମଧ୍ୟ ଅବକ୍ଷୟ ଦେଖାଦେଇଛି। କୋକୋପାମ୍‌ ରାସ୍ତା କଡରେ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରାଚୀର(ସି ୱାଲ) ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ମଙ୍ଗଳା ମୁହାଣର ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ପୁରୀ ଜଳସେଚନ ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ୧୪କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ରାମଚଣ୍ଡୀ ବେଳାଭୂମିରେ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗାର୍ଡ ୱାଲ ନିର୍ମାଣ ଓ ପଥର ପ୍ୟାକିଂ ଲାଗି ୪.୫କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଇସିଜେଡ୍‌ଏମ୍‌ପି ଫେଜ-୨ ଜରିଆରେ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। ଗତ ୫ତାରିଖରେ ଜାତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ଏନ୍‌ଆଇଓଟି)ର ବିଶେଷଜ୍ଞ  ଦଳ ଆସି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। 
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ରାସ୍ତାରେ ବୁଲି ଦୁଃଖ ଜଣାଇଲେ ଶତାଧିକ ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀ

ରାସ୍ତାରେ ବୁଲି ଦୁଃଖ ଜଣାଇଲେ ଶତାଧିକ ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀ

ଆରଡି, ୧୮ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ, ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ତରଫରୁ ନିଜର ଦୁଃଖ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ବାଇକ ଯୋଗେ ଶତାଧିକ ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରି ଜନ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ।

ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ସମିତିର ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ: ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭୋଗଲାଗି ସ୍ବାଭାବିକ

ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ସମିତିର ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ: ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭୋଗଲାଗି ସ୍ବାଭାବିକ

କାକଟପୁର, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କାକଟପୁର ପୋଲିସର ଏକତରଫା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିବାଦରେ କାକଟପୁରସ୍ଥିତ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରର ସେବାୟତ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ପ୍ରାତଃରୁ ଚାଲିଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି। ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟି ତଥା ତହସିଲଦାର ରୋଜିନା ଦାଶ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଅପରାହ୍ନରେ ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହିତ ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା କରି ସେବାୟତମାନଙ୍କ ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। 

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ଅଘଟଣ, ପାଣିରେ ବୁଡି ଛାତ୍ର ମୃତ

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ଅଘଟଣ, ପାଣିରେ ବୁଡି ଛାତ୍ର ମୃତ

ପାଟଣାଗଡ,୧୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ କରିବାକୁ ଯାଇ ପାଣିରେ ବୁଡି ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ପାଟଣାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଆଲବନ୍ଧ ଗ୍ରାମର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ରୂପାନନ୍ଦ ସା (୧୩)। 

ନିଖୋଜ  ଏମ୍‌ବିଏ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା:ଆଇପିଏଲ୍‌ ବେଟିଂରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ନିଖୋଜ ଏମ୍‌ବିଏ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା:ଆଇପିଏଲ୍‌ ବେଟିଂରୁ ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ତାରସିଂ ଥାନା ଭୋଗରା ଗ୍ରାମର ଏମ୍‌ବିଏ ଛାତ୍ର ଜିତୁ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଙ୍ଗଳବାର କିରିଆମ୍ବ ଜଙ୍ଗଲରୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଗତମାସ ୨୮ ତାରିଖରୁ ସେ ନିଖୋଜ ଥିଲେ।

ବାଘୁଣୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : ୪ ମାମଲା ରୁଜୁ, ୨୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ବାଘୁଣୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା : ୪ ମାମଲା ରୁଜୁ, ୨୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ବନ୍ତଳା, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପୁରୁଣାକୋଟ ଥାନା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଟକରପଡ଼ା ରେଞ୍ଜ ହାତୀବାରି ଗ୍ରାମରେ ଗତ ୧୨ ତାରିଖ ବୁଧବାର ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଯେଉଁ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିଲେ ସେ ନେଇ ଥାନାରେ ୪ଟି ପୃଥକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି।

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା: ଡିଆଇଜି ପାହ୍ୟା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣା: ଡିଆଇଜି ପାହ୍ୟା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୯: ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ ଘଟଣାର ଉଚ୍ଚପଦସ୍ଥ ଡିଆଇଜି ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଧ୍ୟାପକ-ଶିକ୍ଷକ ଗାଁ ମୁହାଁ: ପଦଯାତ୍ରା କରି ଜଣାଇଲେ ଆନ୍ଦୋଳନର କାରଣ, ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଅଧ୍ୟାପକ-ଶିକ୍ଷକ ଗାଁ ମୁହାଁ: ପଦଯାତ୍ରା କରି ଜଣାଇଲେ ଆନ୍ଦୋଳନର କାରଣ, ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୯: ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧ୍ୟାପକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବ୍ଲକ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବ୍ଳକ କେରଙ୍ଗ, କୁମ୍ବିଲ, ମଲ୍ଲୀପୁର, ହଳଦିଆ, ଟାଙ୍ଗିଆପଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଗାଁ ଗୁଡିକୁ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନେ ପଦଯାତ୍ରାରେ ଯାଇ ଗାଁଲୋକଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳନର କାରଣ ବୁଝାଇଛନ୍ତି। 

ହାଜତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ହାଜତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୮ା୯: ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡ଼ିଶୋ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। 

ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରିଙ୍କ ଗସ୍ତନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରିଙ୍କ ଗସ୍ତନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮।୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନାଗତ ସଂସ୍କାରନେଇ ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ଆସିବେ ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌। 

ବିଧାନସଭାରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ: ବୈଜୟନ୍ତ ଓ ତାଙ୍କ ୨ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ବିଧାନସଭାରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ: ବୈଜୟନ୍ତ ଓ ତାଙ୍କ ୨ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ବିରୋଧୀ ଓ ଶାସକ ଦଳ ପୃଥକ ପୃଥକ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୦ ଦିନ ଧରି ଆଇନଜୀବୀ ଚଳାଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନ ଓ ହାଇକୋର୍ଟ ସମେତ ତଳକୋର୍ଟଗୁଡିକରେ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ କଂଗ୍ରେସ ଉଠାଇ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଜବାବ ମାଗିଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା ସମବାୟ ବିଭାଗରେ ହୋଇଥିବା ୮ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦୁର୍ନୀତିର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛି। 

ଏମାର ମଠର ୭ ଦୋକାନ ପୁଣି ସିଲ୍‌

ଏମାର ମଠର ୭ ଦୋକାନ ପୁଣି ସିଲ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮।୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ରହିଛି ଏମାର ମଠ। ମଠ କୋଠାରେ ୭ଟି ଦୋକାନ ଗୃହ ରହିଛି। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାର ପିକେଡିଏ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ଦୋକାନଗୁଡିକୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି। 

ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ମାଡ଼ ଘଟଣା: ସେବାୟତରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି, ନିରାଶରେ ଫେରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ

ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ମାଡ଼ ଘଟଣା: ସେବାୟତରଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି, ନିରାଶରେ ଫେରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ

କାକଟପୁର, ୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କାକଟପୁର ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିରରେ ରବିବାର  ଜନୈକ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କୁ  ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର  ଓ ମାଡ଼ ମାରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ୩ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।