ବାଲେଶ୍ୱର

ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ସାତ ସପନ ୫ବର୍ଷ ହେଲା ଅନ୍ଧାରରେ ଝରଣା ସାହି

ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ସାତ ସପନ ୫ବର୍ଷ ହେଲା ଅନ୍ଧାରରେ ଝରଣା ସାହି
ରାଇସୁଆଁ,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସରକାର ଘର ଘରକୁ ବିଜୁଳି ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ପ୍ରଶାସନିକସ୍ତରର ମାନସିକତାର ଅଭାବ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଇଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଯୋଗୁ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଯୋଜନା ବାଟବଣା ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହିପରି ଏକ ଘଟଣା ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରଦାପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଝରଣା ସାହିରେ। 
ଏହି ଗ୍ରାମ ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସାଧାରଣ ବସବାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଆଦିବାସୀ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ୫ବର୍ଷ ତଳେ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ବିଜୁଳି ପାଇଁ ତାର ଟଣା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ସଂଯୋଗରେ ଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ ଜନସାଧାରଣ  ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥଲେ। ନିଜ ନିଜର କାମଧନ୍ଧାକୁ ଛାଡି କାହିଁକି ନା ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମକୁ ବିଜୁଳି ଆଲୋକ ଆସିବ ସମସ୍ତେ ବିଜୁଳି ଆଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ମାତ୍ର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସ୍ବପ୍ନରେ ହିଁ ରହିଗଲା ନିମ୍ନମାନର ଖୁଣ୍ଟ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଯୋଗୁ ବିଜୁଳି ଆଲୋକ ୧ମାସ ଜଳିବା ପରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ଏବେ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ଗଲାଣି ମାତ୍ର ଗାଁକୁ ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ନାହିଁ।  ଏହି ବିଷୟରେ ଗାଁ ଲୋକେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବହୁ ବାର ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନି। ଏଥିପ୍ରତି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତୁରନ୍ତ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଗାଁ ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡ଼ୁନି ହାତୀ, ଉଜାଗର ରହୁଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ

ଗାଁ ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡ଼ୁନି ହାତୀ, ଉଜାଗର ରହୁଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ

ରାଇସୁଆଁ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ରେଞ୍ଜ ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ରତନପୁର-ଗୋହାଲଡିହି ଅଧୀନ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ମାଈ ହାତୀ ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ହାତୀଟି ରାତିହେଲେ ଗ୍ରାମକୁ ପଶି ଆସୁଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣ ବନବିଭାଗକୁ ଖବର ଦେବା ପରେ ବନବିଭାଗ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ହାତୀଟିକୁ ଘଉଡ଼ାଇବା ନିମନ୍ତେ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। 

ପାରିବାରିକ କଳହକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ଦୁଇଭାଇ ଆହତ

ପାରିବାରିକ କଳହକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ଦୁଇଭାଇ ଆହତ

ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବେରଡା ଗ୍ରାମରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟି ଦୁଇଭାଇ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବୈତରଣୀ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି, ଚାଷଜମି ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ

ବୈତରଣୀ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି, ଚାଷଜମି ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଛି ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା। ଏଥିଯୋଗୁ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷଜମିଗୁଡ଼ିକ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଛି। ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ଗୁରୁବାର ରାତିରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ସନୋ ଓ ଦେଓ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା: ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମ ଜଳବନ୍ଦୀ

ସନୋ ଓ ଦେଓ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା: ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମ ଜଳବନ୍ଦୀ

ଉଦଳା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଉଦଳା ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସନୋ ଏବଂ ଦେଓ ନଦୀରେ ବନ୍ୟାପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମ ଜଳବନ୍ଦୀ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ଭଗତପୁର ଗ୍ରାମର  ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ  ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। 

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବିକଲା ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର ହୋଇ ପଡୁଥିବାରୁ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି  । 

କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ମହିଳା ଗୁରୁତର

କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ମହିଳା ଗୁରୁତର

ବଡ଼ସାହି, ୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଫଳରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ମାନଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଜଡିଦା  ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ଜଣେ ମହିଳା ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବଡ଼ସାହି, ୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ମାନଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ମିରିଗିଦାରୀ ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବନ ମହାନ୍ତଙ୍କ ପୁଅ ଦୁଶାସନ(୩୦)। 

ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭ୍ରାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭ୍ରାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

କପ୍ତିପଦା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପୋଡ଼ାଗଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ ଗତ ୨୯ ତାରିଖଠାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିପାରିନାହିଁ। 

ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ: ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ନୀଳଗିରିର ୭ ପଞ୍ଚାୟତ, ଅଯୋଧ୍ୟାର ୨ ଗ୍ରାମ ଜଳବନ୍ଦୀ

ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ: ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ନୀଳଗିରିର ୭ ପଞ୍ଚାୟତ, ଅଯୋଧ୍ୟାର ୨ ଗ୍ରାମ ଜଳବନ୍ଦୀ

ସଜନାଗଡ଼,୨୧।୦୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ପବନ ହେଉଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତ  ତେନ୍ତୁଳିଆ, ନରସିଂହପୁର, କାଁସ, ରାଧାକିଶୋରପୁର, ମଛୁଆ, ବେଗୁନିଆ, ଅଯୋଧ୍ୟା ଆଦି ପଞ୍ଚାୟତ ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। 

ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୧।୯--ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ସହରରେ ଜଣେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀ ନିଜ ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ନ ନେଇ ହୁକ ପକାଇଥିବା  ଘଟଣା ନଜରକୁ ଆସିଛି। 

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଦମ୍ପତି

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଦମ୍ପତି

ରାଇସୁଆଁ, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିଶୁ ଏବଂ ପ୍ରସୂତି ମହିଳାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତାରୁ ତାହା ଫଳପଦ ହୋଇପାରୁନି।  ବହୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିଶୁ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଘଟଣା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବରଦାପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ରୁଗୁଡି ସାହିର ଦରବ ମୁଣ୍ଡା ଏବଂ ସାଇବାଣୀ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ୧ ବର୍ଷର ଶିଶୁଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସଚେତନତା ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଦମ୍ପତି ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଏକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସନ୍ତାନ ରହିଛି। ସେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇ ବସିଛନ୍ତି।