ବାଲେଶ୍ୱର

ଦଦରା ଘରେ ଜୁଆଙ୍ଗ

ଦଦରା ଘରେ ଜୁଆଙ୍ଗ
କେନ୍ଦୁଝର, ୧୨ା୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଜଙ୍ଗଲଜମି ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ଜମି ପଟ୍ଟା ଓ ଘର ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ା ଏନେଇ ଗୁହାରୀ କଲେ କେହି ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ ା ଫଳରେ ଏହି ଭଙ୍ଗାଦଦରା ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି ୩ ପ୍ରାଣୀ ା ଘରର କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡି ପଡି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ା କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡିଯାଇଥିବାରୁ ମେଲା ପଡିଛି। ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ଗଳୁଛି ଏବଂ ଶୀତ ଦିନରେ ଶୋଇ ହେଉନାହିଁ ା ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତିି ଯୋଗେଶ୍ୱର ଜୁଆଙ୍ଗ। ଏଭଳି ବହୁ ଜୁଆଙ୍ଗ ପରିବାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ରହୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଆବାସିକ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ପହଞ୍ଚିପାରୁନାହିଁ ା 
  ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକର ବୁଢାଖମଣ ପଞ୍ଚାୟତର ନୋଡାମ ଜୁଆଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ କି.ମି. ଦୂରରେ ବଣପାହାଡ ଘେରାରେ ରହିଛି ଏହି ଜୁଆଙ୍ଗ ଗ୍ରାମ ା ଏହି ଗ୍ରାମରେ ପାଖାପାଖି ୩୬ଟି ପୁରାତନ ଜନଜାତି ଜୁଆଙ୍ଗ ପରିବାର ବସବାସ କରୁୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଜଙ୍ଗଲଜମି ପଟ୍ଟାରେ ଘର ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରି ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଗରୀବ ଲୋକ ମାନେ ଭଙ୍ଗାଦଦରା ଘରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ କେହିନାହିଁ ା ବିଭିନ୍ନ ଆବାସିକ ଯୋଜନାର ସଫଳତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ବାଃ ବାଃ ମାରୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର କଣ ବେଶ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ା 
ଘର ପାଇଥିବା ଗରୀବ ଜୁଆଙ୍ଗ ହିତାଧିକାରୀ ମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ପବିତ୍ର ଜୁଆଙ୍ଗ, ଶୁକୁରୁ ଜୁଆଙ୍ଗ, ମାଢୁ ଜୁଆଙ୍ଗ, ମେଘା ଜୁଆଙ୍ଗ, ଉଦିଆ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଜୁଆଙ୍ଗ, କୃଷ୍ଣ ଜୁଆଙ୍ଗ, ସୁଦର୍ଶନ ଜୁଆଙ୍ଗ, ପଞ୍ଚୁ ଜୁଆଙ୍ଗ, ବନମାଳୀ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଟୁକୁନା ଜୁଆଙ୍ଗ, ନିଶାକର ଜୁଆଙ୍ଗ, ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଯୋଗେଶ୍ୱର ଜୁଆଙ୍ଗ, ବଂଶୀଧର ଜୁଆଙ୍ଗ, ଟଭା ଜୁଆଙ୍ଗ, ସନାତନ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଇନ୍ଦ୍ରମଣୀ ଜୁଆଙ୍ଗ, କଇଁଥ ଜୁଆଙ୍ଗ, ବଲ୍ଲଭ ଜୁଆଙ୍ଗ, ହରିହର ଜୁଆଙ୍ଗ, ମାଛୁ ଜୁଆଙ୍ଗ, ରବି ଜୁଆଙ୍ଗ, ସରଜନିଆ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଟଙ୍କଧର ଜୁଆଙ୍ଗ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଘର ନିର୍ମାଣ ହେବ ଏବଂ ଭଲରେ ରହିବେ ଏଭଳି ଆଶା ରଖି ଦୁତୀ ଜୁଆଙ୍ଗଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଶେଷରେ ଆଖିବୁଜିଥିବା ବେଳେ ଦୂତୀ ଏବେ ବହୁ ଅସୁବିଧାରେ ରହୁଥିବା କହିଛନ୍ତି।
ସରକାର ଗୃହହୀନମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ଯୋଗାଇଦେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଉପଯୁକ୍ତ ତଦାରଖ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ପାଉଥିବା ଘର ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ପୂର୍ବ ପରି ଭଙ୍ଗାଦଦରା ଘରେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଚଳୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାରଙ୍କ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରହସନରେ ପରିଣତ ହେଉଛି ା 
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ:  ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଲୋକେ

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଲୋକେ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୮।୧୧- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରାହାଞ୍ଜ ଛକ ନିକଟରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ବୃଦ୍ଧ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ରାହାଞ୍ଜ ଗ୍ରାମର ଦାମୋଦର ବେହେରା। 

ସମସ୍ୟାରେ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ:  ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଅଟକିଛି ବିକାଶ

ସମସ୍ୟାରେ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ: ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଅଟକିଛି ବିକାଶ

ବନ୍ତ, ୧୮।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ନୂତନ ଜିଲାର ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ପରେ ବିକାଶ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେବ ବୋଲି ଲୋକେ ଆଶା ରଖିଥଲେ। 

‘ଧାନକଟା ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଯିବୁ, ପାଇଖାନା କରିଥିବ’

‘ଧାନକଟା ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଯିବୁ, ପାଇଖାନା କରିଥିବ’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧୧-   ଧାନକଟା ଛୁଟିରେ ଆମେ ଘରକୁ ଯିବୁ, ହେଲେ ପାଇଖାନା କରିଥିବ। ଏପରି ହାତଲେଖା ଚିଠି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ  ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ଲକ୍ଷେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନିଜ ମା’ବାପାଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇବେ। 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଲାଗି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ‘ନିଲମ୍ବିତ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଅଠା ବୋଳାଯାଇଛି’

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଲାଗି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ‘ନିଲମ୍ବିତ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଅଠା ବୋଳାଯାଇଛି’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧୧- ବାରିପଦା ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ଦେଉଳି ବନାଞ୍ଚଳ ସୁନାପୋଷି ନିକଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଘଟଣା ନେଇ ବନ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଜାରି ରହିଛି।

ଟେଙ୍ଗରାମାରୀ ଗାଁରେ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ

ଟେଙ୍ଗରାମାରୀ ଗାଁରେ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ

ଭୋଗରାଇ,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଟେଙ୍ଗରାମାରୀ ଗ୍ରାମରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପାଣି ବସନ୍ତରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। 

ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭ ଦେଲେ ଏମ୍‌ପି

ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭ ଦେଲେ ଏମ୍‌ପି

ରେମୁଣା,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଏମ୍‌ପି ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା ଶନିବାର ରେମୁଣାର ବିଭିନ୍ନ ଗଁାକୁ ତୋଫାନୀ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏମ୍‌ପି ଜେନା ପ୍ରତିପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ବାଲିପାଳ ଛକଠାରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ା ପରେ ବଡପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର କାକବୋରାଇ ହାଟ ପଡିଆଠାରେ ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନରେ ୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏକ କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣର ଶୁଭ ଦେଇଥିଲେ ା ସେଠାରେ ବ୍ଲକ ସଭାପତି ନଳିନୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ସଭା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। 

କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ:  ‘ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ସେବା ଯୋଗାଅ’

କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ: ‘ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ସେବା ଯୋଗାଅ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୮।୧୧-କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନିକିଆ ବାଲେଶ୍ୱର ଗସ୍ତରେ ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ରାଜସ୍ବ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।  

ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସରିଲା ଖନ୍ତାପଡା ମହୋତ୍ସବ

ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସରିଲା ଖନ୍ତାପଡା ମହୋତ୍ସବ

ବାହାନଗା,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗତ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଖନ୍ତାପଡା ମହୋସବ ଶୁକ୍ରବାର ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି ା ଖନ୍ତାପଡାସ୍ଥିତ ରାମନଗର ପଡିଆରେ ପଞ୍ଚମ ବାର୍ଷିକ ଖନ୍ତାପଡା ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୁଇ ଭାଇ ଗୁରୁତର:  ସାନ ଭାଇଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାଟି ଦିଆଗଲା

ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୁଇ ଭାଇ ଗୁରୁତର: ସାନ ଭାଇଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାଟି ଦିଆଗଲା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୭। ୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ ବିନିଦା ଗ୍ରାମରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିବାରୁ ଏଥିରେ ମୁକୁନ୍ଦ ଜୁଆଙ୍ଗ (୪୦) ଓ କେଦାର ଜୁଆଙ୍ଗ (୩୫) ନାମକ ଦୁଇ ଭାଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବାପରେ ସାନ ଭାଇ କେଦାରଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। କେଦାରଙ୍କ ଗୋଡରେ ଗୁରୁତର ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାରୁ ଏହାକୁ କେନ୍ଦୁଝର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାଟିଦିଆଯାଇଛି। ବଡ ଭାଇ ମୁକୁନ୍ଦଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଓ ଗୋଡରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ଆଘାତ ଲାଗିଛି ।

‘ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଲାଗି ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଲୋଡ଼ା’

‘ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଲାଗି ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଲୋଡ଼ା’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୧- ବାରିପଦା ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ପୋଡାଅସ୍ତିଆସ୍ଥିତ ଡିଭାଇନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉତ୍ସବ ‘ଇଗ୍ନିସ-୨୦୧୮’ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅବିନାଶ କୁମାର, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ସରକାରୀ ପଲିଟେକ୍‌ନିକ୍‌ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇଂ. ଚିନ୍ମୟ ପାତ୍ର, ଟିଟିଆଇ ତକତପୁର  ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇଂ. ଏସ.କେ. ଦାସ ଏବଂ ପିସି ଆଇଟିଆଇ ତକତପୁରର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇଂ. କାନ୍ଦନ ମାଝୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଓ ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦ୍ୱାରା ମାନବିକ କର୍ମତପତ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। 

ଚେକ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ: ୩ ଗିରଫ

ଚେକ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ: ୩ ଗିରଫ

ଉଦଳା,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଉଦଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୯ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଚେକ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।  ଗିରଫ ୩ ଜଣ ନିଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ଗଜେନ୍ଦ୍ରନାଥ ମହାରଣା, ମନୋଜ କୁମାର ବେହେରା ଏବଂ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର ।  ସେମାନଙ୍କୁ ଶନିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି। 

ଫେରାର ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଫେରାର ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୭।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ନାୟକାଣିଡିହୀ ଥାନା ପୋଲିସ ଶନିବାର ଜଣେ ଫେରାର ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।