ବାଲେଶ୍ୱର

ଦଦରା ଘରେ ଜୁଆଙ୍ଗ

ଦଦରା ଘରେ ଜୁଆଙ୍ଗ
କେନ୍ଦୁଝର, ୧୨ା୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଜଙ୍ଗଲଜମି ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ଜମି ପଟ୍ଟା ଓ ଘର ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ଘର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ା ଏନେଇ ଗୁହାରୀ କଲେ କେହି ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ ା ଫଳରେ ଏହି ଭଙ୍ଗାଦଦରା ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି ୩ ପ୍ରାଣୀ ା ଘରର କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡି ପଡି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି ା କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡିଯାଇଥିବାରୁ ମେଲା ପଡିଛି। ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ଗଳୁଛି ଏବଂ ଶୀତ ଦିନରେ ଶୋଇ ହେଉନାହିଁ ା ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତିି ଯୋଗେଶ୍ୱର ଜୁଆଙ୍ଗ। ଏଭଳି ବହୁ ଜୁଆଙ୍ଗ ପରିବାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ରହୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଆବାସିକ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ପହଞ୍ଚିପାରୁନାହିଁ ା 
  ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକର ବୁଢାଖମଣ ପଞ୍ଚାୟତର ନୋଡାମ ଜୁଆଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ କି.ମି. ଦୂରରେ ବଣପାହାଡ ଘେରାରେ ରହିଛି ଏହି ଜୁଆଙ୍ଗ ଗ୍ରାମ ା ଏହି ଗ୍ରାମରେ ପାଖାପାଖି ୩୬ଟି ପୁରାତନ ଜନଜାତି ଜୁଆଙ୍ଗ ପରିବାର ବସବାସ କରୁୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ଜଙ୍ଗଲଜମି ପଟ୍ଟାରେ ଘର ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରି ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଗରୀବ ଲୋକ ମାନେ ଭଙ୍ଗାଦଦରା ଘରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ କେହିନାହିଁ ା ବିଭିନ୍ନ ଆବାସିକ ଯୋଜନାର ସଫଳତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶାସନ ବାଃ ବାଃ ମାରୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର କଣ ବେଶ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ା 
ଘର ପାଇଥିବା ଗରୀବ ଜୁଆଙ୍ଗ ହିତାଧିକାରୀ ମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ପବିତ୍ର ଜୁଆଙ୍ଗ, ଶୁକୁରୁ ଜୁଆଙ୍ଗ, ମାଢୁ ଜୁଆଙ୍ଗ, ମେଘା ଜୁଆଙ୍ଗ, ଉଦିଆ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଜୁଆଙ୍ଗ, କୃଷ୍ଣ ଜୁଆଙ୍ଗ, ସୁଦର୍ଶନ ଜୁଆଙ୍ଗ, ପଞ୍ଚୁ ଜୁଆଙ୍ଗ, ବନମାଳୀ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଟୁକୁନା ଜୁଆଙ୍ଗ, ନିଶାକର ଜୁଆଙ୍ଗ, ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଯୋଗେଶ୍ୱର ଜୁଆଙ୍ଗ, ବଂଶୀଧର ଜୁଆଙ୍ଗ, ଟଭା ଜୁଆଙ୍ଗ, ସନାତନ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଇନ୍ଦ୍ରମଣୀ ଜୁଆଙ୍ଗ, କଇଁଥ ଜୁଆଙ୍ଗ, ବଲ୍ଲଭ ଜୁଆଙ୍ଗ, ହରିହର ଜୁଆଙ୍ଗ, ମାଛୁ ଜୁଆଙ୍ଗ, ରବି ଜୁଆଙ୍ଗ, ସରଜନିଆ ଜୁଆଙ୍ଗ, ଟଙ୍କଧର ଜୁଆଙ୍ଗ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଘର ନିର୍ମାଣ ହେବ ଏବଂ ଭଲରେ ରହିବେ ଏଭଳି ଆଶା ରଖି ଦୁତୀ ଜୁଆଙ୍ଗଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଶେଷରେ ଆଖିବୁଜିଥିବା ବେଳେ ଦୂତୀ ଏବେ ବହୁ ଅସୁବିଧାରେ ରହୁଥିବା କହିଛନ୍ତି।
ସରକାର ଗୃହହୀନମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ଯୋଗାଇଦେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଉପଯୁକ୍ତ ତଦାରଖ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ପାଉଥିବା ଘର ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ପୂର୍ବ ପରି ଭଙ୍ଗାଦଦରା ଘରେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଚଳୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାରଙ୍କ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରହସନରେ ପରିଣତ ହେଉଛି ା 
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

୨୬ରେ ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରୁଟ୍‌ରେ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ

୨୬ରେ ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରୁଟ୍‌ରେ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୪।୨ - ଭଦ୍ରକ ବସ୍‌ ସିଣ୍ଡିକେଟ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୬ ତାରିଖରେ ଭଦ୍ରକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରୁଟ୍‌ରେ ଦିନିକିଆ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ବସ୍‌ ସିଣ୍ଡିକେଟ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ଜିଲା ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। 

୨ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚାନ୍ଦବାଲି ଗସ୍ତ

୨ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚାନ୍ଦବାଲି ଗସ୍ତ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚାନ୍ଦବାଲି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଗସ୍ତ କରିବେ। ଏଥିନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଜିଲା ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

ଡାକିଲେ ଶୁଣନ୍ତି ହିଙ୍ଗୁଳା ମା’:  ମାନସିକ କଲେ ୬ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ଡାକିଲେ ଶୁଣନ୍ତି ହିଙ୍ଗୁଳା ମା’: ମାନସିକ କଲେ ୬ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ବଡ଼ସାହି,୨୪ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ସୁହାଗପୁରା-ଚାନ୍ଦଡିହା ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟଭାଗ ଶାଳ ଜଙ୍ଗଲ ପରିସରରେ ଶନିବାର ବାର୍ଷିକ ପୂଜା ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ବେଆଇନ ଅବରୋଧ ହଟାଇଲା ପ୍ରଶାସନ

ବେଆଇନ ଅବରୋଧ ହଟାଇଲା ପ୍ରଶାସନ

ରେମୁଣା, ୨୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କ୍ଷୀରଚୋରା ଆର୍‌ଆଇ ଅଧୀନ ଅଠାନ୍ତର ଗଁାର ୩୭୧ ନମ୍ବର ପ୍ଲଟ ଉପରେ ଦୟାନିଧି ଦାସ ଏବଂ ଅନନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ପରିବାର ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱ ଜମିରେ ଘର କରି ବସବାସ କରିଆସୁଥିଲେ। 

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ: ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ: ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଧାମନଗର, ୨୩।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଜଣେ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାଙ୍କରା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ  ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ନାୟକଙ୍କୁ ବିଇଓ ପବିତ୍ର ମୋହନ ବାରିକ ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। 

୫ ବର୍ଷର ହାତୀ ଛୁଆ ମୃତ

୫ ବର୍ଷର ହାତୀ ଛୁଆ ମୃତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୨- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ହାତୀ  ମୃତ୍ୟୁ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ହେଲେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ରୋକିବା ଲାଗି କୌଣସି ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉ ନାହିଁ।  

୧୩ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଅହିରାଜ ଉଦ୍ଧାର

୧୩ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଅହିରାଜ ଉଦ୍ଧାର

ଖୁଣ୍ଟା, ୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଡୁକୁରା ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନରେ ଶନିବାର ବନ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଏକ ୧୩ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଅହିରାଜ ସାପ ଉଦ୍ଧାର କରି ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଛାଡିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ନ ହେବାରୁ ମିଳୁନି ପାଣି :ଅଧୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ନ ହେବାରୁ ମିଳୁନି ପାଣି :ଅଧୀକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୨- ବାରିପଦା ପୌରପରିଷଦ ଅଧୀନରେ ଥିବା ୫ଟି ୱାର୍ଡରେ ଦୀର୍ଘ ୧୪ମାସ ହେବ ପାଣି ପମ୍ପ ହାଉସ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ପମ୍ପକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ପାଣି ପାଇଁ ଡହଳ ବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଧାନ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଧାନ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ସଜନାଗଡ଼,୨୩।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଉପଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନାରେ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି। 

ମଦପାଇଁ ଟଙ୍କା ନ ଦେବାରୁ ଜେଜେଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକଲେ ନାତି

ମଦପାଇଁ ଟଙ୍କା ନ ଦେବାରୁ ଜେଜେଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକଲେ ନାତି

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘସିପୁରା ଥାନା କୋଳିମାଟି ଗାଁର ବିଶ୍ୱକର୍ମାସାହିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକରେ କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେଡି ମୁହାଁମୁହିଁ, ପୋଲିସ ନାକେଦମ

ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକରେ କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେଡି ମୁହାଁମୁହିଁ, ପୋଲିସ ନାକେଦମ

ଭୋଗରାଇ,୨୩।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ପରିସର ଶନିବାର ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେଡି ପରସ୍ପର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭୋଗରାଇ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଦଳର କର୍ମୀମାନେ ପରସ୍ପର ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବା ସହ ହୋହଲ୍ଲା କରୁଛନ୍ତି। 

 ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଖୋଲିଲା ସହାୟ ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ର

ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଖୋଲିଲା ସହାୟ ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୨:  ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ଶନିବାର ସହାୟ ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ରର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି।