ରାଜ୍ୟ |

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ସିକାଗୋ ଭାଷଣର ୧୨୫ତମ ସ୍ମୃତିବାର୍ଷିକୀ ସଭା: 'ନିଜ ଭିତର ଚେତନା ଶକ୍ତିକୁ ଜାଗ୍ରତ କର'

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ସିକାଗୋ ଭାଷଣର ୧୨୫ତମ ସ୍ମୃତିବାର୍ଷିକୀ ସଭା: 'ନିଜ ଭିତର ଚେତନା ଶକ୍ତିକୁ ଜାଗ୍ରତ କର'
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨।୯(ବ୍ୟୁରୋ)-ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷର ଚେତନ ଓ ଅବଚେତନ ଉପରେ ଏକ କଠିନସ୍ତର ରହିଛି। ଏହି ଜଡ଼ଜଗତ ଉପରେ ସ୍ବପ୍ନ ଓ କଳ୍ପନାର ଆଉ ଏକ ଜଗତ ରହିଥିବା ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ଆମେ ବଞ୍ଚିଛୁ। ଏଣୁ ଆମ ଭିତରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ସଂସ୍କାର ରହିବା ଉଚିତ। ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପ୍ରଶ୍ନାନୁକୂଳ ମନଟିକୁ ସେମାନେ ବଞ୍ଚାଇ ରଖି ନିଜ ଭିତର ଚେତନା ଶକ୍ତିକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ଉଚିତ। ଏହା କରିପାରିଲେ ଜୀବନର ସାର୍ଥକତା ପ୍ରତିପାଦିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଜ୍ଞାନପୀଠ ବିଜେତା କବି ଡ. ସୀତାକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ସିକାଗୋ ଭାଷଣର ୧୨୫ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉପଲକ୍ଷେ ଅଖିଳ ଭାରତ ବିବେକାନନ୍ଦ ଯୁବ ମହାମଣ୍ଡଳ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ସ୍ମୃତିବାର୍ଷିକୀ ସଭା ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରେଡ୍‌କ୍ରସ ଭବନରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଡ. ମହାପାତ୍ର ଆମ ସଂସ୍କୃତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ସଂସ୍କାର ହିଁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମ୍ୟ ଚେତନାର ଉତ୍ତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବୋଲି କହିଥିଲେ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭଦ୍ରକସ୍ଥିତ ରାମକୃଷ୍ଣ ଶାରଦା ଆଶ୍ରମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସ୍ବାମୀ ରାମେଶ୍ୱରାନନ୍ଦ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, ୧୨୫ବର୍ଷ ତଳେ ଆଜିର ଦିନରେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଚିକାଗୋରେ ଭାରତବର୍ଷର ଧର୍ମ ସହିଷ୍ଣୁତା ଉପରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ସ୍ବାମିଜୀ ସବୁବେଳେ ଯୁବସମାଜ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିଲେ। ସେ ସର୍ବଦା ସର୍ବଧର୍ମ ସମନ୍ବୟର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଧର୍ମ ନଁାରେ ଉପୁଜୁଥିବା ବାଦବିବାଦକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେବାକୁ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଯୁବପିଢ଼ି ନିଜ ନିଜ ସ୍ତରରେ ସ୍ବାମିଜୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ତାଙ୍କ ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ସାହିତି୍ୟକ ପ୍ରଫେସର ଅବଦୁଲ ଓସିଦ୍‌ ଖଁା ବିବେକାନନ୍ଦ ଚିକାଗୋରେ ସହନଶୀଳତା ଓ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମର ସାର୍ବଭୌମ୍ୟତ୍ୱ ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦେଇଥିବା କହିଥିଲେ। ଈଶ୍ୱରୀୟ ଚିନ୍ତାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ସୃଷ୍ଟି। ଇସ୍‌ଲାମ୍‌ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଧର୍ମ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଶାନ୍ତି ଓ ସମର୍ପଣ। ଧର୍ମ କୌଣସି ଶାସ୍ତ୍ର, ମସ୍‌ଜିଦ୍‌, ମନ୍ଦିର ଏବଂ ପୋଷାକ ମଧ୍ୟରେ ନାହିଁ। ଧର୍ମ କେବଳ ନିଜର ଆଚରଣ, ବ୍ୟବହାର ଓ ସମ୍ପର୍କ ଭିତରେ ରହିଛି। ଏହି ସମ୍ପର୍କର କଥାକୁ ବିବେକାନନ୍ଦ ସିକାଗୋ ଭାଷଣରେ ଚିକାଗୋବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି କହିଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ଖଁା ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ଅଖିଳ ଭାରତ ବିବେକାନନ୍ଦ ଯୁବ ମହାମଣ୍ଡଳ ସମ୍ପାଦକ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ଶତପଥୀ ସମ୍ମାନିତ ବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ୧୮୯୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୧ରୁ ୨୭ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିକାଗୋରେ ଆୟୋଜିତ ଧର୍ମ ମହାସଭାରେ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ହ୍ୟୁମାନ ଲାଇଫ୍‌ ସେଣ୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଫାଦର ଟୋନି ଜୋନ୍‌ ଓ ଅଖିଳ ଭାରତ ବିବେକାନନ୍ଦ ଯୁବ ମହାମଣ୍ଡଳ ଉପସଭାପତି ମନୋଜ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ବିଘ୍ନେଶ୍ୱର ସାହୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବହୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୋଗଦେଇ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଦାରୁ ଫିକ୍ସିଂ ଅଭିଯୋଗ: ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କଲା ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି

ଦାରୁ ଫିକ୍ସିଂ ଅଭିଯୋଗ: ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କଲା ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଗୋଟିଏ ଜିଲାରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ତିନୋଟି ଦାରୁ ଚୟନ କରାଯିବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏବେ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ଉଷ୍ମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଚୁପ ରହିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି। 

ଜଳିଗଲା ୩ ବଖରା: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ

ଜଳିଗଲା ୩ ବଖରା: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ

ବଇଣ୍ଡା,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଆମ୍ବପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଖଇରାମୁଣ୍ଡା ନିକଟସ୍ଥ ଭାଲୁମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଅମିତାଭ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ୩ ବଖରା ଜଳିଯାଇଛି।

ଚାଷଜମିରେ ହାତୀପଲ

ଚାଷଜମିରେ ହାତୀପଲ

ସଜନାଗଡ଼, ୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ତିନିକୋଶିଆ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ୫୮ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହାତୀପଲ ଆସିବାର ଆଜକୁ ୫ଦିନ ବିତିଗଲାଣି।  ହାତୀପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି ରହିଛି। ଗତ ରାତିରେ ହାତୀଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି ଧନଜୀବନ ନଷ୍ଟ ନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଏକର ଏକର ଚାଷଜମିର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଛନ୍ତି।

୨ ବର୍ଷ ଧରି ମିଳିନି ଦରମା: ବାସୁଦେବପୁର ଜଳସେଚନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା ଚେତାବନୀ

୨ ବର୍ଷ ଧରି ମିଳିନି ଦରମା: ବାସୁଦେବପୁର ଜଳସେଚନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା ଚେତାବନୀ

ବାସୁଦେବପୁର, ୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) -ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୫ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ଧରି ମିଳି ନାହିଁ। ସେମାନେ ନିୟମିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଥିବାବେଳେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦରମା ଦିଆଯାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

୩୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଦାବି  ପୂରଣ ନ ହେଲେ ପୁଣି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବ୍ଲକ୍‌ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ

୩୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ପୁଣି ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବ୍ଲକ୍‌ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୧୧: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବିଜେବି ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଓଷ୍ଟାର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ଏକ କ୍ୟାଡର କନ୍‌ଭେନଶନ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। 

କାକଟପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୦କୋଟି ୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ୨ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶିଳାନ୍ୟାସ

କାକଟପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୦କୋଟି ୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ୨ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶିଳାନ୍ୟାସ

କୋଣାର୍କ,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋଣାର୍କ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୧୦ କୋଟି ୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିିର୍ମିତ ହେବାକୁ ଥିବା ୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କାକଟପୁର ବିଧାୟକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ରବିବାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି।

ବଳରାମପୁରରେ ମଦ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାପନକୁ ବିରୋଧ ଘଟଣା; ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଲୋକଦେଖାଣିଆ: କଂଗ୍ରେସ

ବଳରାମପୁରରେ ମଦ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାପନକୁ ବିରୋଧ ଘଟଣା; ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଲୋକଦେଖାଣିଆ: କଂଗ୍ରେସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ବଳରାମପୁରଠାରେ ମଦ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଗଛ କଟାଯାଉଥିଲା। ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିରୋଧ କରିବା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅମାନୁଷିକ ଭାବେ ଅତ୍ୟାଚାର କରିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ରବିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛି।

ମହାନଦୀରେ ବୁଡ଼ିଗଲେ ଖେଳାଳୀ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି

ମହାନଦୀରେ ବୁଡ଼ିଗଲେ ଖେଳାଳୀ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୧୧: ମହାନଦୀର ଗଡ଼ଗଡ଼ିଆ ଘାଟରେ ରବିବାର ପୁଣି ଏକ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛନ୍ତିି। ସେ ହେଲେ ରୋହନ ମଲ୍ଲିକ(୨୫)।

ବାରବାଟୀରେ ଏ. ଆର୍‌. ରେହମାନ୍‌ ଶୋ’: ପାର୍କି ଓ ଭିଡ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବାରବାଟୀରେ ଏ. ଆର୍‌. ରେହମାନ୍‌ ଶୋ’: ପାର୍କି ଓ ଭିଡ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୧୧: ଆସନ୍ତା ୨୩-୨୮ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବାଲିଯାତ୍ରା। ଏହି ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ ୨୮ ତାରିଖ (ବାଲିଯାତ୍ରାର ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ) ହକି ସିଟି ଫେଷ୍ଟିଭାଲରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ବଲିଉଡର ବିଶିଷ୍ଠ ସଙ୍ଗିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏ. ଆର୍‌. ରେହମାନ୍‌ କଟକ ଆସୁଛନ୍ତି।

ଜିଲାପାଳ କଲେ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆ ସଫେଇ, କହିଲେ ‘କଟକବାସୀ ହିସାବରେ ଏହା ମୋ ଦାୟିତ୍ୱ’

ଜିଲାପାଳ କଲେ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆ ସଫେଇ, କହିଲେ ‘କଟକବାସୀ ହିସାବରେ ଏହା ମୋ ଦାୟିତ୍ୱ’

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୧୧: କଟକ ଜିଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ରବିବାର ସକାଳେ ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡ଼ିଆ ସଫେଇ କରିଛନ୍ତି। କର୍ପୋରେଟର ରଞ୍ଜନ ବିଶ୍ୱାଳ ଓ କିଛି ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ସହ ମିଶି ସେ ପଡ଼ିଆ ସଫା କରିଛନ୍ତି।

ରାୟଗଡ଼ା ଘାଟିରେ ୫ ଘଣ୍ଟା ଫସିଲା ଟ୍ରେଲର, ‘ଧରିତ୍ରୀ’ ପ୍ରତିନିଧି ଡ୍ରେନ ପୋତି ନିର୍ମାଣ କଲେ ରାସ୍ତା

ରାୟଗଡ଼ା ଘାଟିରେ ୫ ଘଣ୍ଟା ଫସିଲା ଟ୍ରେଲର, ‘ଧରିତ୍ରୀ’ ପ୍ରତିନିଧି ଡ୍ରେନ ପୋତି ନିର୍ମାଣ କଲେ ରାସ୍ତା

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ,୧୮।୧୧: ରାୟଗଡ଼ା ଏବଂ ଜୟପୁର ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୩୨୬ ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଘାଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ କ୍ରେନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରେଲର ରବିବାର ସକାଳୁ ଫସି ରହିଥିଲା।

ସୋମବାରଠୁ ପଞ୍ଚକ, ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଜମିଲାଣି  ଭିଡ଼

ସୋମବାରଠୁ ପଞ୍ଚକ, ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଜମିଲାଣି ଭିଡ଼

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮।୧୧: ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମହା କାର୍ତ୍ତିକର ପଞ୍ଚକ ବ୍ରତ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ କାର୍ତ୍ତିକ ଶୁକ୍ଳ ଏକାଦଶୀଠାରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଞ୍ଚକ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଲାଣି।