ରାଜ୍ୟ | ବାଲେଶ୍ୱର

ହାତୀ ଉଜାଡ଼ିଲେ ୨୦ ଏକର ଫସଲ

ହାତୀ ଉଜାଡ଼ିଲେ ୨୦ ଏକର ଫସଲ
ଚମ୍ପୁଆ,୧୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ କମିବାକୁ ନା ଧରୁନାହିଁ ।  ଫଳରେ ସିଧାସଳଖ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଚାଷୀ କୁଳ ଉପରେ ପଡିଛି ।  ଦିନବେଳା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ରହୁଥିବା ଏହି ହାତୀପଲ ଚାଷ ଜମିକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ସହିତ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି। ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହି ହାତୀ ପଲଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ହାତୀ ପଲଙ୍କ ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ପ୍ରକାର ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଛନ୍ତି। ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ହାତୀ ପଲ ୨୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିସାରିଲେଣି ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଚମ୍ପୁଆ ସେକ୍ସନ୍‌ରେ ୩୫, ବାଲିବନ୍ଧ ସେକ୍ସନ୍‌ରେ ୧୮ ଓ ବାମେବାରୀ ସେକ୍ସନ୍‌ରେ ୧୪ଗୋଟି ହାତୀ ରହିଛନ୍ତି। ଗତ ସୋମବାର ହାତୀ ପଲ ଚମ୍ପୁଆ ସେକ୍ସନ୍‌ର ଚିମିଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଣେଶ୍ୱର ନାଏକ, ରାମଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକ, ଦିଲ୍ଲୀପ ନାଏକ, ମଧୁ ବେହେରା, ପ୍ରଶାନ୍ତ ବାରିକ, ଗଣେଶ୍ୱର ବାରିକ, ଚିନ୍ତାମଣି ମହାନ୍ତ, ରମାକାନ୍ତ ବାରିକ, ତରୁଣ ପାତ୍ର ସମେତ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବନ ବିଭାଗ କେବଳ ହାତୀ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ କେବଳ ବାଣ ଫୁଟାଇ ନୀରବରେ ବସି ଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏପଟେ ଧାର କରଜ କରି ଚାଷ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଫସଲ ଉଜୁଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। 
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ବାଲେଶ୍ୱର

ବର୍ଷେ ହେଲା ଅପମାନ ସୂଚକ ଟୁଇଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ଅଭିଜିତ

ବର୍ଷେ ହେଲା ଅପମାନ ସୂଚକ ଟୁଇଟ୍‌ କରୁଛନ୍ତି ଅଭିଜିତ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧ା୯: ଅଭିଜିତ ଆୟର ମିତ୍ର ଦୀର୍ଘ ୧ବର୍ଷ ହେଲା ଓଡ଼ିଶା, ଓଡ଼ିଆ ଜାତି, ଓଡ଼ିଶାର ଐତିହ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ କେବଳ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସ୍ବାଭିମାନକୁ କଠୋର ଆଘାତ ପହଞ୍ଚାଇଲା ଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା:ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା:ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲେ ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୧ା୯: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନାଗତ ସଂସ୍କାର ମାମଲା ନେଇ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଆମିକସ୍‌କ୍ୟୁରି ଗୋପାଳ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ୍‌ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି।

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ସଜାଗ ପ୍ରଶାସନ

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା, ସଜାଗ ପ୍ରଶାସନ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୧ା୯: ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଉଛି। ପୁରୀ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦିନ ତମାମା ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ପବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। 

୧୫ ହଜାର ମିଲିୟନ ଟନ୍‌ ପିଇଟି ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ଓଡ଼ିଶା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମୁଣ୍ଡପିଛା ୨୮ କିଲୋଗ୍ରାମ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତବର୍ଷରେ ମୁଣ୍ଡପିଛା ୧୧ କିଲୋଗ୍ରାମ୍‌ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। 

ହୃଦ୍‌ଘାତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ବଳରାମ

ହୃଦ୍‌ଘାତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ବଳରାମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ)- ହୃଦ୍‌ଘାତର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜି ତାଙ୍କୁ ମରଣମୁହଁରୁ ବଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି ରେଲଓ୍ବେ କନଷ୍ଟେବଳ ବଳରାମ ସିଂ। ହସ୍ପିଟାଲ ନିଆଯିବା ପୂର୍ବରୁ ବଳରାମଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରୋଗୀ ଏକ ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଛନ୍ତି। 

ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ:ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ଶିକ୍ଷକ

ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ:ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲେ ଶିକ୍ଷକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧ା୯(ବ୍ୟୁରୋ)- ଅଭିଜିତ ଆୟର ମିତ୍ରଙ୍କ ଗିରଫଦାରି ଲାଗି ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ବାଧିକାର ଭଙ୍ଗ ନୋଟିସ ଆଣିଲେ। କିନ୍ତୁ ହଜାର ହଜାର ଶିକ୍ଷକ ୩୬ ଦିନ ହେଲା ଖରା ବର୍ଷାରେ ଗାନ୍ଧୀମାର୍ଗରେ ପଡ଼ିରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଏକାଠି ହେଲେନି। 

ଏସ୍‌ସିବିରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ମାଗଣା ସାଲାଇନ:ସରକାରଙ୍କୁ ମାଗିବାକୁ କହିଲେ ନର୍ସ

ଏସ୍‌ସିବିରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ମାଗଣା ସାଲାଇନ:ସରକାରଙ୍କୁ ମାଗିବାକୁ କହିଲେ ନର୍ସ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୧।୯- ରାଜ୍ୟର ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଔଷଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ସରକାର କହୁଛନ୍ତି।

ନେତାଜୀ ଜନ୍ମ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପାରେସକର

ନେତାଜୀ ଜନ୍ମ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପାରେସକର

କଟକ ଅଫିସ,୨୧ା୯- ଗୋଆର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପାରେସକର ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଓଡ଼ିଆବଜାରସ୍ଥିତ ନେତାଜୀ ଜନ୍ମ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସିଥିଲେ। 

୪୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ: କନିଷ୍ଠ ସହାୟକ ଗିରଫ

୪୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ: କନିଷ୍ଠ ସହାୟକ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୧।୯- ୪୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଗୁରିବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଛନ୍ତି ଫୁଲବାଣୀ ଜିଲା କନ୍ଧମାଳ ପୌର ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କନିଷ୍ଠ ସହାୟକ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ। 

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସିଏମ୍‌ସିର ବେଖାତିର

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସିଏମ୍‌ସିର ବେଖାତିର

କଟକ ଅଫିସ, ୨୧।୯- ମାସକ ତଳେ ସହରରେ ଥିବା ବଡ଼ ବଡ଼ ନାଳରେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ କ୍ଷମତା କାହିଁକି ହ୍ରାସ ପାଉଛି ତାହାର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ ଜିଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ। 

ସୋମବାର ଯାଏ ଚାଲିବ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସୋମବାର ଯାଏ ଚାଲିବ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୧।୯-ମାଡ଼ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉପୁଜିଥିବା ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଚଳାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୨୩ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। 

ଯାହା କରିଛି ମଜାରେ: ଅଭିଜିତ

ଯାହା କରିଛି ମଜାରେ: ଅଭିଜିତ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୧।୯- କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ରହିଥିବା କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଓଡ଼ିଶାର  ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ନେଇ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଜିତ ଆୟର ମିତ୍ର ଗୁରୁବାର ଗିରଫ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସାକେତ କୋର୍ଟରୁ ଜାମିନରେ ମୁକୁଳିଛନ୍ତି।