ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲା ମିଳିତ ମଞ୍ଚ: ଶତାଧିକ ସ୍କୁଲରେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲା ମିଳିତ ମଞ୍ଚ:  ଶତାଧିକ ସ୍କୁଲରେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌


ପରଜଙ୍ଗ/କାମାକ୍ଷାନଗର/ଭୁବନ/ହିନ୍ଦୋଳ, ୧୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସରକାରୀ ଉଦାସୀନତା ପ୍ରତିବାଦରେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଧାରଣା ୨୭ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଦାବିପୂରଣ ଦିଗରେ ସରକାର କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଅଧିକ ତୀବ୍ର କରିଛି ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ  ମିଳିତ ମଞ୍ଚ। ପୂର୍ବ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକ ଆଗରେ ଦୁଇଦିନିଆ ଧାରଣା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଶତାଧିକ ସ୍କୁଲ, କଲେଜରେ ପାଠପଢ଼ା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।
ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଆଗରେ ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କର୍ମଚାରୀ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ୨୦୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପାଠପଢ଼ାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ଶାରଦା ପ୍ରସନ୍ନ କବି, ନରେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁ, ଉମେଶ ପତି, ଅଶ୍ୱନୀ  ପଣ୍ଡା, ବିଦ୍ୟାଧର ବିଶ୍ୱାଳ ପ୍ରମୁଖ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷକ ମାରଣନୀତିକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ।
କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଆୟୋଜିତ ଧାରଣାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ। ବ୍ଲକ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ସଭାପତି ବିନୋଦ ସ୍ବାଇଁ, ସମ୍ପାଦକ ବିନୋଦ ସାହୁ, ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସଭ୍ୟ ଶ୍ରୀରାମ ରାଉତ, ଅଧ୍ୟାପକ ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁ, ଶିଶିର ସାହୁ, ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ଦାଶ, ଚନ୍ଦନ ସାହୁ, ଶିକ୍ଷକ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ଧ୍ରୁବଚରଣ ସୁନ୍ଦରାୟ, ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ଲେଙ୍କାଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସମାନ କାମକୁ ସମାନ ଦରମା, ଚାକିରି ସର୍ତ୍ତବଳୀ ଏବଂ ଅବସରକାଳୀନ ଦାବି ପୂରଣ ନ କରାଗଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆହୁରି ତୀବ୍ର କରାଯିବ ବୋଲି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।
ଭୁବନ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମହିଳା କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପୋଥାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଧାରଣାରେ ବାରୁଅଁା କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରକାଶ ପ୍ରଧାନ, ମହୁଲପାଳ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିବ୍ୟପ୍ରକାଶ ଦାସ, ଅଧ୍ୟାପିକା ସୁପ୍ତିମୟୀ ସେନ, ପ୍ରମିଳା ଦାସ, କର୍ମଚାରୀ ବିଜୟ କୁମାର ପୃଷ୍ଟି, କୈଳାସ ପାତ୍ର, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଗୁରୁଙ୍କ ସମେତ ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 
ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଧାରଣାରେ ୨୦ ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଠ ସ୍କୁଲ, ୫ କଲେଜ ଏବଂ ୪ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୫୦ କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁଦିବସରୁ ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଥିବାରୁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ସରକାର ଦାବି ପୂରଣ ନ କଲେ ଏହାକୁ ତୀବ୍ର କରାଯିବ ବୋଲି ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। 

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସପ୍ତାହେ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ୫୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ସପ୍ତାହେ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ୫୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୦।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବନାଞ୍ଚଳ ଦୁର୍ଗାପୁର ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ପାଶର୍‌ବବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମରେ ସପ୍ତାହେ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗିରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଝାରବଇଣ୍ଡା ବିଜୟୀ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଝାରବଇଣ୍ଡା ବିଜୟୀ

ବଇଣ୍ଡା,୨୦।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ପେଡ଼ିପଥର ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୪ଟି ଦଳ ଅଶଂଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପେଡ଼ିପଥର ସହିତ ଝାରବଇଣ୍ଡା ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେ ଝାରବଇଣ୍ଡା ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୧୦୯ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା।

୩୦ ଲିଟର ମଦ ଜବତ

୩୦ ଲିଟର ମଦ ଜବତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୦ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନିଶା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଜାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତାରେ ସେହି ଗ୍ରାମର ବିନୟ ବେହେରାଙ୍କଠାରୁ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ୩୦ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ଜବତ କରିଛି। ଏଥିସହ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ଏ ନେଇ ନଂ. ୨୦୮/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।


ଶାସକ ଦଳ ଦୁର୍ନୀତିରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ: ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଶାସକ ଦଳ ଦୁର୍ନୀତିରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ: ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଛେଣ୍ଡିପଦା/ପାଲଲହଡ଼ା,୨୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶାସକ ଦଳ ଦୁର୍ନୀତିରେ ବୁଡି ରହିଥିବା, ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଞ୍ଚ କାରବାର ହେଉଥିବା ଆଦି ଅଭିଯୋଗ କରି ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକ ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି। 

ରେଳଧାରଣାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ବେକ କଟିଲା

ରେଳଧାରଣାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ବେକ କଟିଲା

ବଅଁରପାଳ, ୨୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ବେଣାଗାଡିଆ ନିକଟସ୍ଥ ରେଳଧାରଣାରେ କଟି ମଙ୍ଗଳବାର ପାଣୁ ସେଠୀ(୬୦) ନାମକ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ମଦ କାରଖାନାକୁ ବିରୋଧ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ବଳରାମପୁରରେ ଆର୍‌ଡିସିଙ୍କ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ

ମଦ କାରଖାନାକୁ ବିରୋଧ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ବଳରାମପୁରରେ ଆର୍‌ଡିସିଙ୍କ ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା,୨୦।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଳରାମପୁର ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମଦ କାରଖାନାକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଏହା ଉପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ। ତେବେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଡିଭି ସ୍ବାମୀ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ସରଜମିନ ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ମହିଳା କବି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ମହିଳା କବି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବଇଣ୍ଡା ତ୍ରିଧାରା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦର ମହିଳା କବି ପ୍ରତିଭା ସାହୁଙ୍କୁ  ରବିବାର କଟକ ଜିଲା ଟାଉନ୍‌ ରୋଡ଼ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଭବନଠାରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି।

କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ପୂଜା ପାଇଁ ବଇଣ୍ଡା ଚଳଚଞ୍ଚଳ

କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ପୂଜା ପାଇଁ ବଇଣ୍ଡା ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନୁନୁକାପଶି ପଞ୍ଚାୟତ ବଇଣ୍ଡା ଶିବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ସୋମବାରଠାରୁ କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ବଇଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି। 

ନାକିଚିରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୮୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୫ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ନାକିଚିରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୮୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୫ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନାକିଚି ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ ଡଙ୍ଗିଆଣି ଗ୍ରାମ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ବ୍ଲକ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ  ସୋମବାର ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଦୌଡ଼କୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଭାଗନେଲେ ୧୦୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଦୌଡ଼କୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଭାଗନେଲେ ୧୦୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ


ଭୁବନ, ୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଦୁଇଦିନିଆ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଦୌଡ଼କୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା। ଏଥିରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକର ୧୦୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସହ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ୧୬ଜଣ ସ୍କୁଲ ମ୍ୟାନେଜର ଏବଂ ୨୦ ଜଣ ଅଫିସିଆଲ। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୦୦, ୨୦୦, ୪୦୦, ୮୦୦, ୧୫୦୦, ୩୦୦୦ ମିଟର ଦୌଡ଼, ଲମ୍ବଡିଆଁ, ଉଚ୍ଚଡିଆଁ, ଜାଭେଲିନ ଥ୍ରୋ, ଡିସ୍‌କସ୍‌ ଥ୍ରୋ, ସଟ୍‌ପୁଟ ବିଭାଗରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଳରାମପୁରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଆର୍‌ଡିସି ସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ପରେ ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତିକରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୋମବାର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

 ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ନେଇ  ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରିଡ଼ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରିଡ଼ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ଭାପୁର,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ଗୁହାଳଡିହି ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସୋମବାର ଗ୍ରିଡ଼ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବାସହ ଭାପୁର-ଢେଙ୍କାନାଳ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।