ଜାତୀୟ |

୯ ବର୍ଷ ଭାରତୀୟ ବାଳକର ପ୍ରତିଭାରେ ବ୍ରିଟେନ ଚକିତ

୯ ବର୍ଷ ଭାରତୀୟ ବାଳକର ପ୍ରତିଭାରେ ବ୍ରିଟେନ ଚକିତ
ଲଣ୍ଡନ, ୧୧।୯:  ଚେସ ଖେଳରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଚକିତ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଜଣେ ୯ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ। ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱନାଥନ ଆନନ୍ଦ ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଉଛି। ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶ ଏହି ବାଳକର ପ୍ରତିଭାରେ ଏତେ ପ୍ରଭାବିତ ଯେ, ଭିଜା ନିୟମ ବଦଳାଇଦେଇଛି।   ଏହି ୯ ବର୍ଷୀୟ ଭାରତୀୟ ବାଳକର ନାମ ହେଉଛି ଶ୍ରେୟାଶ ରୟାଲ। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଶ୍ରେୟାଶ ଏବେ ଲଣ୍ଡନରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲସ୍ତରୀୟ ଚେସ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇ ବହୁ ପଦକ ମଧ୍ୟ ଜିତିସାରିଲେଣି। ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ କମ୍‌ ବୟସ ବର୍ଗରେ ସେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ହେଉଛି ଜଣେ ଚେସ୍‌ ଗ୍ରାଣ୍ଡମାଷ୍ଟର ହେବା। ଶ୍ରେୟାଶଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ମାତ୍ର ୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ନିଜ ମା’ବାପାଙ୍କ ସହ ଲଣ୍ଡନ ପଳାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ରହି ପାଠ ପଢ଼ିବା ସହ ଚେସ୍‌ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଚଳିତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍‌ ଭିଜା ଅବଧି ଶେଷ ହେବାର ନିୟମ ଥିଲା। ଏହାପରେ ସେ ଭାରତ ପଳାଇ ଆସିଥାନ୍ତେ।  କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଚେସ ସଂଘ, ମିଡିଆ, ରାଜନେତାମାନେ ଶ୍ରେୟାଶଙ୍କ ଭଳି ଜଣେ ଅସାଧାରଣ ପ୍ରତିଭାକୁ ନିଜ ଦେଶରୁ ହରାଇବାକୁ ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ, ସେଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ ସରକାର ଭିଜା ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଶ୍ରେୟାଶଙ୍କ ପିତା ଟିୟର-୨ ଓ୍ବାର୍କ ଭିଜା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆଗାମୀ ୪ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଲଣ୍ଡନରେ ରହିପାରିବେ। ଶ୍ରେୟାଶଙ୍କ ପିତା ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଭାରତୀୟ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର କମ୍ପାନୀ ଟିସିଏସ୍‌ରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଶ୍ରେୟାଶ ୨୦୦୯, ଜାନୁୟାରୀ ୯ ତାରିଖରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ନିଜ ପ୍ରଥମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଠକାମୀର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ;ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ ବାତିଲ କରି ମାଲାମାଲ୍‌ ହେଉଛି ଏୟାରଲାଇନ୍ସ

ଠକାମୀର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ;ଫ୍ଲାଇଟ୍‌ ବାତିଲ କରି ମାଲାମାଲ୍‌ ହେଉଛି ଏୟାରଲାଇନ୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୨:  ଯେକୌଣସି କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରାୟତଃ ବିମାନ ଯାତ୍ରା(ଫ୍ଲାଇଟ୍‌) ବାତିଲ କରିବାର ଦେଖାଯାଏ। ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ଏହା ବ୍ୟାପକ ହାରରେ ବଢ଼ିଯାଇଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଡିଗୋ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୩୦ ଫ୍ଲାଇଟ୍ସ ବାତିଲ କରିବା ପରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଫ୍ଲାଇଟ୍ସ ବାତିଲ କରି ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ମାଲାମାଲ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବିଚରା ଗ୍ରାହକ ଠକାମୀର ଶିକାର ହେଉଛି। 

ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା ଦେବ ‘ଟୋଟାଲ୍‌ ଧମାଲ୍‌’ ଟିମ୍‌

ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା ଦେବ ‘ଟୋଟାଲ୍‌ ଧମାଲ୍‌’ ଟିମ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୧୭।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ଛୁଟିଛି ସହାୟତାର ସୁଅ।

ଲିକ୍‌ ହେଲା ‘ଖତରୋଁ କେ ଖିଲାଡି ୯’ର ବିଜେତାଙ୍କ ନାଁ

ଲିକ୍‌ ହେଲା ‘ଖତରୋଁ କେ ଖିଲାଡି ୯’ର ବିଜେତାଙ୍କ ନାଁ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୮।୨: ଏକ ଘରୋଇ ଟେଲିଭିଜନ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରସାରିତ ରିୟଲିଟି ଶୋ ‘ଖତରୋଁ କେ ଖିଲାଡି ୯’ ଏବେ ଘରେ ଘରେ ବେଶ୍‌ ପରିଚିତ। ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଏହି ରିୟଲିଟି ଶୋ ଟିଆର୍‌ପିରେ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। 

କେରଳରେ ୨ କଂଗ୍ରେସକର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

କେରଳରେ ୨ କଂଗ୍ରେସକର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

କାସରଗୋଡ,୧୮।୨: କେରଳର କାସରଗୋଡରେ ୨ କଂଗ୍ରେସକର୍ମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବା ପରେ ରାଜନୀତି ହୋଇଛି ସରଗରମ। ଏହା ପଛରେ ସିପିଆଇ(ଏମ୍‌)ର ହାତଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ପରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧ

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ପରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୮।୨: ପରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମା ପିଙ୍ଗଲିନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନତା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ।

ପାକିସ୍ତାନ କଳାକାରଙ୍କୁ ବାରଣ କଲା ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁଏ

ପାକିସ୍ତାନ କଳାକାରଙ୍କୁ ବାରଣ କଲା ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୨: ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ସବୁ ମହଲରୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଉଛି। ସୋମବାର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସିନେ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ(ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁଏ) ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପାକିସ୍ତାନ କଳାକାରଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଦୃଢ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

ବିବାହରେ ସାତଫେରା ପରେ ଯୌତୁକ ଲୋଭୀ ବର ସାଙ୍ଗରେ ଯିବାକୁ ମନା କଲେ କନ୍ୟା

ବିବାହରେ ସାତଫେରା ପରେ ଯୌତୁକ ଲୋଭୀ ବର ସାଙ୍ଗରେ ଯିବାକୁ ମନା କଲେ କନ୍ୟା

ଗ୍ବାଲିୟର,୧୮।୨: ବିବାହରେ ଯୌତୁକ ନେଇ ଅନେକ ସମୟରେ କନ୍ୟାପିତାଙ୍କୁ ଭିିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଦତିଆରେ ଜଣେ କନ୍ୟା ବିବାହରେ ସାତଫେରା ପରେ ଯୌତୁକ ଲୋଭୀ ବର ସାଙ୍ଗରେ ଯିବାକୁ ମନା କରି ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ଭାଜପାର ନିଲମ୍ବିତ ନେତା ଧରିଲେ କଂଗ୍ରେସର ହାତ

ଭାଜପାର ନିଲମ୍ବିତ ନେତା ଧରିଲେ କଂଗ୍ରେସର ହାତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୨: ଭାଜପାରୁ ନିଲମ୍ବିତ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ କିର୍ତ୍ତି ଆଜାଦ ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସୋମବାର ସେ ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଟୁଇଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। 

୨୬୨ ନବବିବାହିତ ଯୋଡ଼ି ଶହୀଦ୍‌ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଲେ ୬୧ ଲକ୍ଷ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା

୨୬୨ ନବବିବାହିତ ଯୋଡ଼ି ଶହୀଦ୍‌ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଲେ ୬୧ ଲକ୍ଷ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା

ସୁରଟ,୧୮।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ୍‌ ପରିବାରଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି।

କଶ୍ମୀର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଭଳି ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରହିବ: ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା

କଶ୍ମୀର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଭଳି ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରହିବ: ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୨: ନ୍ୟାଶନାଲ କନଫରେନ୍ସର ନେତା ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା ପୁଣି ଥରେ ଏକ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସେ ଏମିତି ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଧାରା ୩୭୦ର ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଏହା କ’ଣ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ!

ଧାରା ୩୭୦ର ଉଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଏହା କ’ଣ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ!

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଛି ଶୋକାକୁଳ ସ୍ଥିତି। ସେହିପରି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଭାଜପା ନେତାଙ୍କ ଝିଅ ଅପହରଣ ମାମଲା: ବାପା ଗିରଫ

ଭାଜପା ନେତାଙ୍କ ଝିଅ ଅପହରଣ ମାମଲା: ବାପା ଗିରଫ

କୋଲକାତା,୧୮।୨: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବୀରଭୂମି ଜିଲାରେ ଗତ ଗୁରୁବାର ଜଣେ ଭାଜପା ନେତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିଲା।