ରାଜ୍ୟ | ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ହଜିଛି ଠିକଣା

ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ହଜିଛି ଠିକଣା
ପାରାଦୀପ,୧୧ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମୁଦ୍ର ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକାର ମାଧ୍ୟମ। ତେଣୁ ଛୋଟ ହୁଲି ଡଙ୍ଗା ଦ୍ୱାରା ହେଉ କିମ୍ବା ବୋଟ୍‌ ଅଥବା ଜାହାଜ, ପ୍ରତ୍ୟେହ କେହି ନା କେହି ବିଶାଳ ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଠିକଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ବା କୂଳକୁ ଫେରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ମାଛଧରା ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ହେଉ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ନିଜ ଠିକଣା ହଜାଇ ବସନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଆଉ ଜୀବନ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଫେରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେହିପରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ କେତଜଣ ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ ଫେରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଉଥିବାବେଳେ ଆଉ କେତେଜଣ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ହଜିଯାଇଥାନ୍ତି। 
ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପାରାଦୀପ ମହାନଦୀ ମୁହାଣରେ ଏଭଳି ୨ଟି ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଏମିତି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ କେବଳ ୨୦୧୮ ବର୍ଷରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ (ରବିବାର) ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦ୍ରରେ ୪ ଜଣ ନିଖୋଜ ଥିବାବେଳେ ୮ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିସାରିଲାଣି। ୨୦୧୭ରେ ଏହି ମୃତ ନିଖୋଜଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬ରେ ଥିଲା ୧୮। ଏମିତି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଘଟିଚାଲିଛି। ଯେଉଁକ୍ଷେତ୍ରରେ ମୃତଦେହ ମିଳିଛି ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଆଉ ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୌଣସି ପତ୍ତା ମିଳିନାହିଁ, ସେମାନେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ନିଖୋଜ ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଉଛି। ମୃତଦେହ ନ ମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିପାରୁନାହିଁ କି ପରିବାର ଲୋକେ ମୃତ୍ୟୁକାଳୀନ କ୍ରିୟାକର୍ମ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏମିତି ବି ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଅଛି ନିଖୋଜ ହେବାର ୧୦ ଦିନ ପରେ କେତେଜଣ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ୩ ଜଣ ଭାଗ୍ୟବାନ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଷଣ୍ଢକୁଦର ସୋଦି କୋଟେଶ, ସୋଦି ନାଗେଶ ଓ ମାଇଲିପିଲି କ୍ରିଷ୍ଣା। କୋଟେଶ ଓ ନାଗେଶ ଦୁଇଭାଇ ଏବଂ କ୍ରିଷ୍ଣା ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ। ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ୧୦ଦିନ  କାଳ ଖଣ୍ଡିଏ କାଠପଟା ସାହାଯ୍ୟରେ ଭାସିବା ପରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୯୦୦ କିମି ଦୂରରୁ ଏକ ପଣ୍ୟବାହୀ ଜାହାଜ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ 
ସେହି ୩ ଜଣ ଏବେ ବି ପୂର୍ବବତ୍‌ ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଓ ମାଛ ଧରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ୨୦୧୦ ନଭେମ୍ବର ୧୨ର ଘଟଣା। କୋଟେଶ ନିଜ ଡଙ୍ଗାରେ ଭାଇ ଓ ଅନ୍ୟ ୪ ଜଣଙ୍କ ସହ ସମୁଦ୍ରକୁ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ହଠାତ୍‌ ସମୁଦ୍ର ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିବା ସହ ଡଙ୍ଗା ଓଲଟି ପଡିଥିଲା। ୬ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଡଙ୍ଗା ଉଦ୍ଧାର କରି ପାରାଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରକୁ ଆଣିଥିଲା। କିନ୍ତୁ କୋଟେଶ, ନାଗେଶ ଓ ମାଇଲିପିଲି କ୍ରିଷ୍ଣାଙ୍କର କୌଣସି ପତ୍ତା ମିଳିଲା ନାହିଁ। ସେମାନେ ଓଲଟି ପଡିଥିବା ଡଙ୍ଗାର ଏକ କାଠପଟା, ରଶି ଓ ଖଣ୍ଡିଏ ପଲିଥିନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରକୁ ଭାସିଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଭରସା ଥିଲା କେହି ନା କେହି ଆସି ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି ୨ ଦିନ ଭାସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କେହି ଉଦ୍ଧାର ନ କରିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା। ବିନା ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟରେ ସେମାନେ ଭାସି ଚାଲିଲେ। ଯେଉଁ ରଶି ଖଣ୍ଡିକ ପାଖରେ ଥିଲା, ସେଥିରେ ୩ ଜଣ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କୋଟେଶ କୁହନ୍ତି, ରାତି ହେଲେ ଆମ ପାଖରେ ଲାଇଟ୍‌ ଜଳୁଥିବା ଅନୁଭବ କରୁ। ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୁଏ। ସେହି ବର୍ଷା ପାଣିକୁ ଜରି ପାଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହ କରି ୩ ଦିନରେ ୩ ଥର ପିଇଥିଲୁ। ୨୦୧୦ ନଭେମ୍ବର ୨୧ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ପାନୀର ସେହି ଜାହାଜ କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ଉଦ୍ଧାର ପରେ ସେମାନେ କଥା କହିପାରୁ ନ ଥିଲେ କି କିଛି ଖାଇପାରୁ ନ ଥିଲେ। ଜାହାଜରେ ପ୍ରଥମେ ଗରମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ଓ କିଛି ଔଷଧ ଜିଭରେ ରଖି ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରେ ସାମାନ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ୧୦ ଦିନ ପାଣିରେ ଭାସିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ମାଂସପେଶୀ ଫୁଲି ଯାଇଥିଲା ଓ ଶରୀର କେତେକ ସ୍ଥାନ ଛିଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ହେବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମାସାଧିକ କାଳ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ସେମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର। ତେଣୁ ଗଡ୍‌ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା କୋଟେଶ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୋଦେମେରୀ ଓ ମା ପୋଲେରମା ସେତେବେଳେ ଗଡ୍‌ଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ ଯେ କୋଟେଶ ଫେରିଲେ ସେମାନେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଆଭୂଷଣ ପରିତ୍ୟାଗ କରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଆଉ କୌଣସି ଆଭୂଷଣ ପିନ୍ଧୁ ନାହାନ୍ତି। ୧୯୯୫ରେ ସମୁଦ୍ରରେ କୋଟେଶଙ୍କ ପରିବାରର ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ଓ  ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରେ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ  ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ସମୁଦ୍ରରେ ନିଖୋଜ ହୋଇ ଏଭଳି ଜୀବନ ଫେରିପାଇବାର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦିନକୁ ଦିନ ନିଖୋଜଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ଚାଲିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମେରାଇନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବବିତା ଦଳେଇ କୁହନ୍ତି, ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତଦେହ ନ ମିଳିଛି, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇନତଃ କିଛି କରିହେବ ନାହିଁ। ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ମହାନଦୀ ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳ ପୋତି ହେବା ଯୋଗୁ ସେଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ସମୁଦ୍ରରେ ଘଟିଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ହିଁ ହୋଇଛି। 
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ: ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା

ରାସ୍ତା ମଝିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ: ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୭।୨: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଛକରୁ ଚଣ୍ଡିଚୂଆ ରାସ୍ତାକୁ ସଂଯୋଗ ରାସ୍ତା ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। 

୧୦ଫୁଟ ଗଭୀର କୂଅରେ ଫଶିଗଲା ଗାଈ

୧୦ଫୁଟ ଗଭୀର କୂଅରେ ଫଶିଗଲା ଗାଈ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୭ା୨-୧୦ ଫୁଟ ଗଭୀର କୂଅରେ ଫଶିଯାଇଥିବା ଏକ ଗାଈକୁ  ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଗ୍ନିଶମବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ

ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ

ଆରଡି, ୧୭।୨, (ଡି.ଏନ.ଏ.):କେନ୍ଦ୍ରଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ଣରେ ଭଦ୍ରକରେ ପହଞ୍ଚିି ମା’ ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରି ୧୫ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। 

ଇରମ ଶହୀଦ ପୀଠରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କଲେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ

ଇରମ ଶହୀଦ ପୀଠରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କଲେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ

ବାସୁଦେବପୁର, ୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁରର ରକ୍ତତୀର୍ଥ ଇରମଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପହଞ୍ଚି ଶହୀଦ ସମାଧି ପୀଠରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି।

୩ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ: ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୮ଗୁରୁତର

୩ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ: ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୮ଗୁରୁତର

କଣ୍ଟାମାଳ,୧୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ-ମନମୁଣ୍ଡା ରାସ୍ତାରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ଏକ ଟ୍ରକ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡିଛି । 

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଗଞ୍ଜାମ, ୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ଶହୀଦ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗଞ୍ଜାମ ସହର ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ, ପ୍ରେସ୍‌ କ୍ଲବ, ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯିବା ସହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ବୈଠକ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ବୈଠକ

ପୁରୀ ଅଫିସ୍‌, ୨୭।୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠରେ ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଶୃଙ୍ଖଳା ବୈଠକ।

ମା’ ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କ ସୁନାବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ୩ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ମା’ ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କ ସୁନାବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ୩ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୭।୨: ତିନି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଦ୍ରକ ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛିl ଏଥିପାଇଁ ଭାଜପା ଶିବିର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି।

ଭବାନୀପାଟଣା ସ୍ବୟଂଶାସିତ କଲେଜକୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା

ଭବାନୀପାଟଣା ସ୍ବୟଂଶାସିତ କଲେଜକୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା

ଭବାନୀପାଟଣା, ୧୭ା୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶନିବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସି ୯୦୬.୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୨୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ୪୭୬.୮୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୧୮ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି।

ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ନିଷେଧ ହେବ ପଲିଥିନ:ତୁରନ୍ତ ଆକ୍ସନ ଟେକେନ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ନିଷେଧ ହେବ ପଲିଥିନ:ତୁରନ୍ତ ଆକ୍ସନ ଟେକେନ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୨(ବ୍ୟୁରୋ):ପଲିଥିନ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ ପରିବେଶ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଏହାର ଭୟାବହତା ବେଳକୁ ବେଳ ଅସମ୍ଭାଳ ହେବାରେ ଲାଗଛି। 

ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦିନକର ଦରମା ଦେବ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଫିସର ସଂଘ

ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦିନକର ଦରମା ଦେବ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଫିସର ସଂଘ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭।୨:ପୁୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଛି ଓଡ଼ିଶା ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଫିସର ସଂଘ। 

ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ଦୁଇ ଶହୀଦଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ

ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ଦୁଇ ଶହୀଦଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରର ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମାଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ନାଉଗଁାର ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ସାହୁ (୪୬) ଓ କଟକ ଜିଲା ନିଆଳି ବ୍ଲକ ରତନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗଜାବର ଗଁାର ମନୋଜ ବେହେରା(୩୬)ଙ୍କୁ ଶେଷ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇଛି ଓଡ଼ିଶା ମାଟି। ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୩ଟାରେ ସେମାନଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର ଦିଲ୍ଲୀରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା।