ରାଜ୍ୟ | ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ହଜିଛି ଠିକଣା

ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ହଜିଛି ଠିକଣା
ପାରାଦୀପ,୧୧ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମୁଦ୍ର ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକାର ମାଧ୍ୟମ। ତେଣୁ ଛୋଟ ହୁଲି ଡଙ୍ଗା ଦ୍ୱାରା ହେଉ କିମ୍ବା ବୋଟ୍‌ ଅଥବା ଜାହାଜ, ପ୍ରତ୍ୟେହ କେହି ନା କେହି ବିଶାଳ ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଠିକଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ବା କୂଳକୁ ଫେରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ମାଛଧରା ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ହେଉ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ନିଜ ଠିକଣା ହଜାଇ ବସନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଆଉ ଜୀବନ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଫେରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେହିପରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବେ କେତଜଣ ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ ଫେରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଉଥିବାବେଳେ ଆଉ କେତେଜଣ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ହଜିଯାଇଥାନ୍ତି। 
ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପାରାଦୀପ ମହାନଦୀ ମୁହାଣରେ ଏଭଳି ୨ଟି ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି। ଏମିତି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ କେବଳ ୨୦୧୮ ବର୍ଷରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ (ରବିବାର) ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦ୍ରରେ ୪ ଜଣ ନିଖୋଜ ଥିବାବେଳେ ୮ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିସାରିଲାଣି। ୨୦୧୭ରେ ଏହି ମୃତ ନିଖୋଜଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬ରେ ଥିଲା ୧୮। ଏମିତି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଘଟିଚାଲିଛି। ଯେଉଁକ୍ଷେତ୍ରରେ ମୃତଦେହ ମିଳିଛି ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଆଉ ଯେଉଁମାନଙ୍କର କୌଣସି ପତ୍ତା ମିଳିନାହିଁ, ସେମାନେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ନିଖୋଜ ଥିବା ଦର୍ଶାଯାଉଛି। ମୃତଦେହ ନ ମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିପାରୁନାହିଁ କି ପରିବାର ଲୋକେ ମୃତ୍ୟୁକାଳୀନ କ୍ରିୟାକର୍ମ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏମିତି ବି ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଅଛି ନିଖୋଜ ହେବାର ୧୦ ଦିନ ପରେ କେତେଜଣ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ୩ ଜଣ ଭାଗ୍ୟବାନ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଷଣ୍ଢକୁଦର ସୋଦି କୋଟେଶ, ସୋଦି ନାଗେଶ ଓ ମାଇଲିପିଲି କ୍ରିଷ୍ଣା। କୋଟେଶ ଓ ନାଗେଶ ଦୁଇଭାଇ ଏବଂ କ୍ରିଷ୍ଣା ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ। ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରରେ ୧୦ଦିନ  କାଳ ଖଣ୍ଡିଏ କାଠପଟା ସାହାଯ୍ୟରେ ଭାସିବା ପରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୯୦୦ କିମି ଦୂରରୁ ଏକ ପଣ୍ୟବାହୀ ଜାହାଜ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ 
ସେହି ୩ ଜଣ ଏବେ ବି ପୂର୍ବବତ୍‌ ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଓ ମାଛ ଧରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ୨୦୧୦ ନଭେମ୍ବର ୧୨ର ଘଟଣା। କୋଟେଶ ନିଜ ଡଙ୍ଗାରେ ଭାଇ ଓ ଅନ୍ୟ ୪ ଜଣଙ୍କ ସହ ସମୁଦ୍ରକୁ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ହଠାତ୍‌ ସମୁଦ୍ର ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିବା ସହ ଡଙ୍ଗା ଓଲଟି ପଡିଥିଲା। ୬ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଡଙ୍ଗା ଉଦ୍ଧାର କରି ପାରାଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରକୁ ଆଣିଥିଲା। କିନ୍ତୁ କୋଟେଶ, ନାଗେଶ ଓ ମାଇଲିପିଲି କ୍ରିଷ୍ଣାଙ୍କର କୌଣସି ପତ୍ତା ମିଳିଲା ନାହିଁ। ସେମାନେ ଓଲଟି ପଡିଥିବା ଡଙ୍ଗାର ଏକ କାଠପଟା, ରଶି ଓ ଖଣ୍ଡିଏ ପଲିଥିନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରକୁ ଭାସିଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଭରସା ଥିଲା କେହି ନା କେହି ଆସି ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି ୨ ଦିନ ଭାସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କେହି ଉଦ୍ଧାର ନ କରିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା। ବିନା ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟରେ ସେମାନେ ଭାସି ଚାଲିଲେ। ଯେଉଁ ରଶି ଖଣ୍ଡିକ ପାଖରେ ଥିଲା, ସେଥିରେ ୩ ଜଣ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କୋଟେଶ କୁହନ୍ତି, ରାତି ହେଲେ ଆମ ପାଖରେ ଲାଇଟ୍‌ ଜଳୁଥିବା ଅନୁଭବ କରୁ। ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୁଏ। ସେହି ବର୍ଷା ପାଣିକୁ ଜରି ପାଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହ କରି ୩ ଦିନରେ ୩ ଥର ପିଇଥିଲୁ। ୨୦୧୦ ନଭେମ୍ବର ୨୧ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ପାନୀର ସେହି ଜାହାଜ କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍‌ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ଉଦ୍ଧାର ପରେ ସେମାନେ କଥା କହିପାରୁ ନ ଥିଲେ କି କିଛି ଖାଇପାରୁ ନ ଥିଲେ। ଜାହାଜରେ ପ୍ରଥମେ ଗରମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା ଓ କିଛି ଔଷଧ ଜିଭରେ ରଖି ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ପରେ ସାମାନ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ। ୧୦ ଦିନ ପାଣିରେ ଭାସିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ମାଂସପେଶୀ ଫୁଲି ଯାଇଥିଲା ଓ ଶରୀର କେତେକ ସ୍ଥାନ ଛିଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ହେବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମାସାଧିକ କାଳ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ସେମାନେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର। ତେଣୁ ଗଡ୍‌ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା କୋଟେଶ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୋଦେମେରୀ ଓ ମା ପୋଲେରମା ସେତେବେଳେ ଗଡ୍‌ଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ ଯେ କୋଟେଶ ଫେରିଲେ ସେମାନେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଆଭୂଷଣ ପରିତ୍ୟାଗ କରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଆଉ କୌଣସି ଆଭୂଷଣ ପିନ୍ଧୁ ନାହାନ୍ତି। ୧୯୯୫ରେ ସମୁଦ୍ରରେ କୋଟେଶଙ୍କ ପରିବାରର ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ଓ  ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀ ୩୧ରେ ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ଧରିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ  ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ସମୁଦ୍ରରେ ନିଖୋଜ ହୋଇ ଏଭଳି ଜୀବନ ଫେରିପାଇବାର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦିନକୁ ଦିନ ନିଖୋଜଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ଚାଲିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମେରାଇନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବବିତା ଦଳେଇ କୁହନ୍ତି, ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତଦେହ ନ ମିଳିଛି, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇନତଃ କିଛି କରିହେବ ନାହିଁ। ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ମହାନଦୀ ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳ ପୋତି ହେବା ଯୋଗୁ ସେଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି। ସମୁଦ୍ରରେ ଘଟିଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବାଧିକ ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ହିଁ ହୋଇଛି। 
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଳରାମପୁରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ବଟ୍‌ଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ଆର୍‌ଡିସି ସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ପରେ ରିପୋର୍ଟକୁ ଭିତ୍ତିକରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୋମବାର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଏଲ୍‌.ମାଣିକପ୍ରଭା ରାଜ୍ୟ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସମ୍ପାଦିକା

ଏଲ୍‌.ମାଣିକପ୍ରଭା ରାଜ୍ୟ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସମ୍ପାଦିକା

ତାଳଚେର,୧୯ା୧୧(ନି.ପ୍ର.)- ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କମିଟି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ତଥା ଅଖିଳ ଭାରତ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୁଶ୍ରୀ ସୁସ୍ମିତା ଦେବଙ୍କ ଅନୁମୋଦନକ୍ରମେ ଓଡ଼ିଶା ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଭାରୀ ସନ୍ଧ୍ୟା ସାୱାଲେଖା ରାଜ୍ୟ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପୁନର୍ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। 

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର

ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ତିତ୍‌ଲି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୋମବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

ଅଳିଆଗଦାରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ଅଳିଆଗଦାରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ବଅଁରପାଳ,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା କାଣ୍ଡସର ମହୁଲବୁରି ସାହିର ଏକ ଅଳିଆଗଦାରୁ ସୋମବାର ସକାଳେ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। 

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ଠାକୁରଙ୍କ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ଠାକୁରଙ୍କ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ମନ୍ଦିର ଗର୍ଭଗୃହର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କୁ ଅଁଳାନବମୀର ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ଜଣେ ଯୁବକ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ଠାକୁର ଓ ଶ୍ରୀରାଧାଙ୍କ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ କରିଛନ୍ତି।

ପୁଣି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ

ପୁଣି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୯ା୧୧: ବାରମ୍ବାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଫଟୋ । କେତେବେଳେ ଭକ୍ତ ସେଲ୍‌ଫି ଉଠାଇ ପୋଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ। 

ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକିର ପ୍ରଥମ ଟିକେଟ କିଣିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକିର ପ୍ରଥମ ଟିକେଟ କିଣିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସୋମବାର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକିର ପ୍ରଥମ ଟିକେଟ କିଣିଛନ୍ତି। ହକି ଇଣ୍ଡିଆର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକରି  ହକିର ଟିକେଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। 

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୪୫ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୩୩.୩୦ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୪୫ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୩୩.୩୦ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସୋମବାର ୬  ଜିଲାର ୭ ବ୍ଲକ ପାଇଁ ୩୩.୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ  ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। 

 ପଞ୍ଚରାସରେ  ପ୍ରାଚୀ ଉପତ୍ୟକା ଉତ୍ସବମୁଖର

ପଞ୍ଚରାସରେ ପ୍ରାଚୀ ଉପତ୍ୟକା ଉତ୍ସବମୁଖର

କାକଟପୁର,୧୯।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ତ୍ତିକକୁ ଧର୍ମମାସ କୁହାଯାଏ। ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମାସ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସର ଶେଷ ୫ ଦିନକୁ ପଞ୍ଚକ କୁହାଯାଏ।

ଏସସିଙ୍କ ଅନୁଦାନ ହ୍ରାସ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ହଙ୍ଗାମା: ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ ମୁଲତବୀ

ଏସସିଙ୍କ ଅନୁଦାନ ହ୍ରାସ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ହଙ୍ଗାମା: ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହ ମୁଲତବୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ବର୍ଗର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମେଧାବୃତ୍ତି ପାଇଁ ମିଳୁଥିବା ଅନୁଦାନ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ସଚିବାଳୟରେ ସିବିଆଇ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଛି। ଉଭୟ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ଗର୍ଜନରେ ଗୃହକାର୍ଯ୍ୟ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଓ ନାରାବାଜି ଯୋଗୁ ଗୃହକୁ  ଅପରାହ୍ଣ ୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରଦୀପ ଅମାତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଦୁଇ ଜଷ୍ଟିସ୍‌

ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଦୁଇ ଜଷ୍ଟିସ୍‌

କଟକ ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୧୧: ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ପୂଜାହାରୀ ଓ ଡ. ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୧୫ରେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କେ.ଏସ. ଝାବେରୀ ଦୁଇ ଜଷ୍ଟିସଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଚୁକ ଆରମ୍ଭ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଜମୁଛି ଭିଡ

ପଞ୍ଚୁକ ଆରମ୍ଭ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଜମୁଛି ଭିଡ

ପୁରୀ ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୧୧: ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପଞ୍ଚୁକ ବ୍ରତ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରବଳ ଗହଳି ହୋଇଛି। ପଞ୍ଚୁକର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।