ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଓକିଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଅବ୍ୟାହତ


ଆସିକା,୧୧ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କଟକରେ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଉପରେ ପୋଲିସ ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ ଆସିକାରେ ଓକିଲମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଅବ୍ୟାହତ ରହିଛି ା ସୋମବାର ଓକିଲ ସଂଘ ସଭାପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଂଘର ଏକ ବୈଠକରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳିତ ମାସ ୧୨ ଯାଏ ଚାଲିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ା ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ ସହ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ଲାଗି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ସଭାପତି ପଣ୍ଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ା

All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

୯ଘଣ୍ଟା ପରେ ରାସ୍ତାରୁ ହଟିଲା ଗଛ

୯ଘଣ୍ଟା ପରେ ରାସ୍ତାରୁ ହଟିଲା ଗଛ

ଚିକିଟି,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଚିକିଟି ବ୍ଲକ କୃଷ୍ଣପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟରାତିରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଏକ ବଡ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଥିଲା। ଏନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସି ରାସ୍ତାଟି ପୂର୍ତ୍ତ ଓ କୋଠାବାଡି ଅଧୀନରେ ରହିଥିବାରୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଫୋନ କରି ଜଣାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା ା ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନପାଇ ସ୍ଥାନୀୟ କେ.ନୂଆଗାଁ ଥାନାକୁ ଜଣାଇବା ପରେ ଥାନାଧିକାରୀ ସୁଜିତ କୁମାର ନାୟକ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଜେସିବି ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ରାସ୍ତାରେ ପଡିଥିବା ଗଛକୁ ହଟାଯିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୧୦ଟାରେ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ହୋଇଥିଲା ା

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ

ବେଗୁନିଆପଡ଼ା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବେଗୁନିଆପଡ଼ା ଫାଣ୍ଡି ମର୍ଦ୍ଦକୋଟ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେହେଲେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ଝିଅ ଅଞ୍ଜଳି ବେହେରା (୮)। ଅଞ୍ଜଳି ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଶୋଇଥିଲେ। ଶୁକ୍ରବାର ଭୋର ସେ ବିଛଣାରେ ଛଟପଟ ହୋଇ ପାଟି କରିବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କୋଦଳା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇଥିଲେ। ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।  ପରେ ମୃତ ଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆସିକା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକାସ୍ଥିତ ହରିହର ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆସିକା ଏମ୍‌ପି ଲଡୁ କିଶୋର ସ୍ବାଇଁ, ଆସିକା ବିଧାୟକ ଦେବରାଜ ମହାନ୍ତି, ବିଡିଓ ଗାୟତ୍ରୀଦତ୍ତ ନାୟକ, ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଜେନା, ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହରେକୃଷ୍ଣ ମଳିକ, ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମଧୁସ୍ମିତା ପୋଲାଇ, ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ରୂପେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ମେଡିକାଲ ପରିଦର୍ଶନ

ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ମେଡିକାଲ ପରିଦର୍ଶନ

ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମୋହନା ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦ୍ରଗିରି ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସୁନାହିଁ। ଗଜପତି ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଅନିତାରାଣୀ ବେହେରା ଶୁକ୍ରବାର ମେଡିକାଲ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସି ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିଛନ୍ତି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଆସିଥିବା ଶୁଣି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ମେଡିକାଲରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ।

ରାସ୍ତାରେ ଭାସୁଛି ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି

ରାସ୍ତାରେ ଭାସୁଛି ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଏନ୍‌ଏସିରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଅସରାଏ ବର୍ଷା ହେଲେ ଡେନ୍‌ ପାଣି ରାସ୍ତାରେ ଭାସୁଛି। ରଥସାହିଛକ ଆସିକା-ହୁମ୍ମା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ଉପରେ ଏଭଳି ନର୍ଦ୍ଦମା ଜଳ ଭାସୁଛି।

ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦଳି ବାତିଲ ଦାବିରେ ବାଲିପଦର ବନ୍ଦ

ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦଳି ବାତିଲ ଦାବିରେ ବାଲିପଦର ବନ୍ଦ

ବୁଗୁଡ଼ା, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବୁଗୁଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିପଦର ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ଭଗବାନ ପୂଜାରୀଙ୍କ ବଦଳି  ବାତିଲ ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ବାଲିପଦର ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଗୋଆରୁ ଅସିଲା ମତ୍ସଜୀବୀଙ୍କ ମୃତଦେହ,  ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ

ଗୋଆରୁ ଅସିଲା ମତ୍ସଜୀବୀଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ

ଛତ୍ରପୁର,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଚମାଖଣ୍ଡି ଥାନା ଅଧୀନ କତୁରୁ ଗ୍ରାମର ମତ୍ସଜୀବୀ ଜି. ନାରାୟଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ମାଛ ମାରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଆ ନିକଟ ସମୁଦ୍ରରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରୁ ନାବାଳିକା ଚାଲାଣ ଘଟଣା: ୩ ଦିନ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଏବଂ ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନ ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯିବା ଘଟଣାକୁ ୩ ଦିନ ବିତିଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ପ୍ରଶାସନକୁ ଖବର ଦିଆଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅଣାଯିବା ପାଇଁ ଏଯାବତ୍‌ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଡରାଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’: ୯ଟି ଜିଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଡରାଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ଡାଏ’: ୯ଟି ଜିଲାକୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଝଡବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇଛି। ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଗୋପାଳପୁର ଛୁଇଁବା ପରେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସୀମା ଦେଇ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁଛି।

ସକଳେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ

ସକଳେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ପାଇଁ ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ବାଲିପଦର ନିକଟସ୍ଥ ପ୍ରତାପଧନଞ୍ଜୟପୁରରେ ପୂଜା ପାଉଥିବା ସକଳେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ୩ ଦିନରେ ୧ ଲକ୍ଷ ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ ହୋଇଛି। ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ସହ ଅଧିକ  ଫସଲ ଅମଳ ସକାଶେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏଭଳି କରାଯାଉଛି। ଅନ୍ତରପଡ଼ା ନିକଟସ୍ଥ ଶାଙ୍କୁଳାଇ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବେଲପତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଭାଦ୍ରବ ମାସ ନବମୀ, ଦଶମୀ ଓ ଏକାଦଶୀରେ ବୈଦିକ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାହାକୁ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଛି। ଜଗନ୍ନାଥ ଶତପଥୀ, ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ବେଲପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। 

କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ନ ଦେଲେ ରୁଜୁ ହେବ ମାମଲା

କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ନ ଦେଲେ ରୁଜୁ ହେବ ମାମଲା

ଛତ୍ରପୁର,୨୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଝଡବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବର୍ଷା ହେଉଥିବାରୁ ନଦୀ ଓ ନାଳରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିବ। ଏଣୁ  ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି ହୋଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ନ ଦେଲେ ଛୁଟିରେ ଥିବା ଯନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସିଆରପିଏସ୍‌ ଏବଂ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆକ୍ଟ ଆଧାରରେ କ୍ରିମିନାଲ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯିବ। ବ୍ରହ୍ମପୁର ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ବିଭାଗର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଏହି  ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା (ନଂ.୨୨୯୬) ଜାରି ହୋଇଛି। ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଯନ୍ତ୍ରୀମାନେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ  ରାଜ୍ୟ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ସଚିବ ପି. କେ ଜେନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲେ ପୋଡ଼ମପେଟାବାସୀ

ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲେ ପୋଡ଼ମପେଟାବାସୀ

ଗଞ୍ଜାମ,୨୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଲଘୁଚାପ ଅବପାତ ରୂପ ନେବାପରେ ବାତ୍ୟା ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏହା ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟ ରାତିରେ ଗୋପାଳପୁର ନିକଟରେ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁବା ଓ ଜୋରରେ ପବନ ବହିବା ନେଇ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ ପରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପର ହୋଇ ଉଠିଛି। ୨ ଦିନ ହେଲା ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଜିଲାପାଳ ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଗୁରୁବାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବା ପରେ ଗଞ୍ଜାମ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପର ହୋଇ ଉଠିଛି।