ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ହେଉଛି, ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ନାହିଁ

ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ହେଉଛି, ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ନାହିଁ
ସହଦେବ ସାହୁ

ରାଜ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ କୁବେରମାନଙ୍କୁ ସୁନାପାତ୍ରରେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଉଥିଲେ ବି ଆଖିଦୃଶିଆ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ମିଳୁନାହିଁ। କାରଣ କମ୍ପାନୀମାନେ ବିନା କର୍ମଚାରୀରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି। ଇନ୍‌ଭେଷ୍ଟ କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ (ନିବେଶ ମେଳା) କରୁଥିବା ବା କରାଉଥିବା ସରକାର ତ ଖୋଦ୍‌ ଠିକାଦାର ହୋଇଗଲେଣି । ସେ ପୁଣି କିପରି ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଉଥିବା କୁବେରମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ଆଶାଜନକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବେ!
ଇନୋଭେଶନ୍‌ ଇନ୍‌ଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ମେଣ୍ଟ ବା ନୂଆ ନୂଆ ଉପାୟର ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ଶିକ୍ଷାକୁ ଗୋଟିଏ ନୂଆ ଆଲୋଚ୍ୟ ବିଷୟ ଭାବେ ପଢ଼ାଉଥିବା ତଥା ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁନାମ ପାଇଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ (ଆଇଆଇଏମ୍‌)ଗୁଡ଼ିକ ତ ନିଜେ ସ୍ଥାୟୀ ଅଧ୍ୟାପକ ରଖୁନାହାନ୍ତି, ଅଧ୍ୟାପନା କାମ ପାଇ ବି ଠିକା ଭିତ୍ତିରେ ଅଧ୍ୟାପକ ନିଯୁକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି; ଅଣଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେବଳ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ। ଆମେ ଏ କଥା ଶୁଣି ଚିହିଁକି ପଡିଲେ ବି ସେମାନେ ବୁଝାଉଛନ୍ତି- ଏହା ଉଭୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଆଇଆଇଏମ୍‌ ପାଇଁ ଲାଭଜନକ। ନିୟମିତ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବଜେଟ୍‌ ନାହିଁ; ପରନ୍ତୁ ସହଜରେ ଅଧ୍ୟାପକ ଯୋଗାଉଥିବା ଠିକାଦାରି ମଞ୍ଚ ଉଧେଇଲାଣି। ସେମାନେ ବୁଝାଉଛନ୍ତି- ଠିକା ଚାକିରି ଉଭୟ ମାଲିକ ଓ ଚାକର ପାଇଁ ଲାଭଜନକ। ଠିକା କାମ ସମୟସୀମା ଭିତରେ ସରେ, ସମୟ ବଳୁଥିବା ବେଳେ ଆପଣ ଆଉ ଗୋଟିଏ କାମ ବି ଠିକାରେ କରିପାରିବେ, ଜଣେ ଡାକ୍ତର ତ ତିନି ଚାରି ଜାଗାରେ କାମ କରୁଛି!
ଫଳ ତ ଜଳ ଜଳ ଦିଶୁଛି। ପୂର୍ବ ଦଶକ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୦ ଦଶକରେ କମ୍ପାନୀମାନେ  ସେମାନଙ୍କ କାମ ଆଉଟ୍‌ସୋର୍ସିଂ ବା ଠିକାରେ କରାଇନେଉଛନ୍ତି। ୨୦୨୦ ଦଶକରେ ଆହୁରି ବଢିବ। କମ୍ପାନୀମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତିଭାବାନ ଲୋକେ କମ୍‌ ଦରମାରେ ନିୟମିତ କର୍ମଚାରୀ ହେବାଠାରୁ ବେଶି ଦରମାରେ ଠିକା ଶ୍ରମଜୀବୀ ହେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ଠିକା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ପ୍ଲୟୀ ବା ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ, ତେଣୁ ନିଯୁକ୍ତି ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ନୁହେଁ। ଠିକା ଶ୍ରମଜୀବୀ ତଥା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଯୋଗାଇବା ଲାଗି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମଞ୍ଚ ତିଆରି ହେଲାଣି - ଯଥା ‘ଟାଇମ୍‌ ଟୁ କେୟାର’ - ଯଥା ସମୟରେ ଡାକ୍ତରୀ ସେବା ଯୋଗାଇବାର ମଞ୍ଚ- ଜରାଗ୍ରସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାର ଶତକଡ଼ା ୯୦ଭାଗ ଠିକାରେ କରାଇନେଉଛି ଏ ମଞ୍ଚ। ରୋଗୀ ନେବାକୁ ଟାକ୍ସି ଯୋଗାଡ କରିବା, ଔଷଧ ବିକିବା, ବିମାନ ଯାତ୍ରାର  ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିବା, ବିମାନରେ ସେବିକା ଯୋଗାଇବା ଭଳି ସମସ୍ତ କାମ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ କରିଦେଉଛି, ଦିନିକିଆ ହେଉ କି ସାପ୍ତାହିକ, ମାସିକ ହେଉ କି ବାର୍ଷିକ। ଟାକ୍ସି ଡାକିବା ବା ତା’ ଭଡା ମୂଲଚାଲ ନ କରିବା ଲାଗି ଯେଭଳି ଓଲା ବା ଉବର୍‌ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚ - ଏସବୁ ସେହିପରି।
ଜଲ୍‌ଦି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବାର ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫାଷ୍ଟ୍‌ଫୁଡ଼ କମ୍ପାନୀ ମାକଡୋନାଲ୍‌ଡର ଉଦାହରଣ ଦେଖନ୍ତୁ। ଏ କମ୍ପାନୀଟି ଠିକା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଚରମ ସୀମାକୁ ନେଇଯାଇଛି। ତା’ ରେସ୍ତୋରାଁରେ ଶତକଡା ୧୦୦ ଭାଗ କାମ ଠିକାରେ ହୁଏ, ପରଷିବା ଲୋକ, ରୋଷେୟା, ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଆଦି କେହି ମାକଡୋନାଲ୍ଡ କମ୍ପାନୀର କିମ୍ବା ମାକଡୋନାଲ୍ଡ କମ୍ପାନୀର ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ଦୋକାନୀ (ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ)ର କର୍ମଚାରୀ ନୁହନ୍ତି। ଠିକା ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରୁ ଘଣ୍ଟାକିଆ ମଜୁରିରେ ଠିକା ଶ୍ରମିକ ମିଳୁଛନ୍ତି। ଆମେରିକାରେ ଟାକ୍ସରାବିଟ ନାମକ ଏକ ଲେବର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଏ କାମ କରୁଛି। ସରକାର ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା, ମାଲିକ ହାତ ଧୋଇ ବସୁଛି, କର୍ମଚାରୀ ପାଇଁ ଛୁଟି, ଦରମା, ରୋଗ ଖର୍ଚ୍ଚ ବା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦରକାର ନାହିଁ। କାରଖାନାରେ ଶ୍ରମିକର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା, ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ରକ୍ଷାକରିବା, କାରଖାନା ଭିତରେ ଆଶୁ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଖିବା ଭଳି ବିପୁଳ ବ୍ୟୟରୁ ତ୍ରାହି ମିଳୁଛି। କମ୍ପାନୀର ଖାଲି ଲାଭ ହିଁ ଲାଭ।
ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଯେମିତି କାମ କରାଯାଉଥିଲା ଏ ଢାଞ୍ଚା ତାହାର ଓଲଟା। ସେତେବେଳେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟବସାୟ ସ୍ବୟଂସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଥିଲା। ଅଧିକାଂଶ କାମ ବ୍ୟବସାୟୀର ନିଜ ପରିବାରରେ, ଇନ୍‌ହାଉସ୍‌ରେ ହେଉଥିଲା। ସ୍ଥାୟୀ ଓ ଚବିଶଘଣ୍ଟିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାମ ହେଉଥିଲା। ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଜୀବୀ ବା ଶ୍ରମିକ ତାଙ୍କ ଜୀବନସାରା ଗୋଟିଏ କମ୍ପାନୀ ବା ଅତି ବେଶିରେ ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ଏଥିରେ ବିଜ୍‌ନେସ୍‌ ଲଜିକ୍‌ ଥିଲା- ସବୁବେଳେ କାମର ଡାକରାରେ ଓ ମାଲିକର ଡାକହାକ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଲୋକଟିଏ ରହିଲେ କମ୍ପାନୀକୁ ଶସ୍ତା ପଡ଼ୁଥିଲା। ପ୍ରତ୍ୟେକ କାମ ପାଇଁ ଖୋଲା ବଜାରରୁ ଲୋକ ଖୋଜିବା, ମଜୁରି ମୂଲଚାଲ କରିବା, ନୂଆ ଲୋକକୁ ତାଲିମ ଦେବା ଓ ସେ କ’ଣ କରିବ ପ୍ରତିଥର ତାକୁ ବୁଝାଇବା ଲାଗି ସମୟ ଦେବା ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ୁଥିଲା, ଜଣେ ଗଲା ପରେ ନୂଆ ଲୋକଟିଏ ଆସିବାରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ରହୁଥିଲା। ୧୯୮୦ ଦଶକରୁ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଗଲା। ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀର ଅଂଶୀଦାରମାନେ ସେମାନଙ୍କ କମ୍ପାନୀକୁ ଉତ୍ସାହିତ କଲେ ଯେ କୋର୍‌ କମ୍ପିଟେନ୍ସି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉ; ଫାଲ୍‌ତୁ କାମ ଯଥା ସଫେଇ, ହିସାବକିତାବ, କମ୍ପାନୀର ନାମ ରକ୍ଷା ବା ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ଭଳି କାମକୁ ସେ ଦିଗରେ ବିଶେଷ ଜ୍ଞାନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକା ଦିଆଯାଉ। ୨୦୦୦ ଦଶକରେ ଆଉଟ୍‌ସୋର୍ସିଂ ରୋଗ ଆମେରିକାରୁ ପୃଥିବୀ ସାରା ବ୍ୟାପିଗଲା। ଚାର୍ଲ ସାଣ୍ଡି ନାମକ ଜଣେ ମ୍ୟାନେଜ୍‌ମେଣ୍ଟ-ଗୁରୁ ଏ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସାମରକ୍‌ (ବେଲପତ୍ରିଆ) ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ସଙ୍ଗଠନର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ହିଁ ନିୟମିତ କର୍ମଚାରୀ ରହିବେ, ଆଉ ସବୁ ଠିକା ବା ପାର୍ଟଟାଇମ୍‌ କର୍ମଚାରୀ। ଏହି ତିନିପତରିଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିକଶିତ ହେବାକୁ ବହୁବର୍ଷ ଲାଗିଗଲା।
ଠିକା ବା ଆଉଟ୍‌ସୋର୍ସିଂର ବାଧକ ହେଲା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାର କଟକଣା। କମ୍ପାନୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଖୋଲାବଜାରରୁ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ମୁତାବକ ଠିକ୍‌ ଲୋକ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ଏବଂ କାମରେ ଅଭିଜ୍ଞତା ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଲୋକ ସହଜରେ ମିଳିବେ। ଏ କଟକଣା ୨୦୧୦ ବେଳକୁ ଉଠିଗଲା। ଯେଉଁ ନୂଆ ଅର୍ଥନୈତିକ ମଞ୍ଚ ଆସିଲା ତାକୁ ଗିଗ୍‌-ଇକୋନମି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବା ଭୀମ-ଅର୍ଥନୀତି ମଞ୍ଚ କୁହାଗଲା। ଆମେରିକାରେ ଏଭଳି ମଞ୍ଚର କେତୋଟି ଉଦାହରଣ ହେଲା ଟାକ୍ସରାବିଟ୍‌ (କାମଶଶକ), ପିପୁଲ ଫର୍‌ ଆୱାର (ଘଣ୍ଟିକିଆ ମଣିଷ) ଓ ଏକ୍ସପର୍ଟ ୩୬୦ (୩୬୦ ଡିଗ୍ରିଆ ବା ସବୁଦିଗରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ)- ଏମାନେ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ଦରକାର ମୁତାବକ କାମିକା ଲୋକ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ୍‌ ଯୋଗାଇ ପାରିଲେ। ଏହି ମଞ୍ଚମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକ-କମ୍ପାନୀମାନେ ଯେଉଁ ରେଟିଂ ବା ତୁଳନାତ୍ମକ ଦକ୍ଷତାପତ୍ର ଦେଇଥିବେ ତାହା ହିଁ ଠିକା କର୍ମଚାରୀର ଗୁଣବତ୍ତାର ମାପ ହେଲା। ମାତ୍ର ଏକ ଦଶନ୍ଧିରେ ଗିଗ୍‌-ଇକୋନମି ପ୍ରକାଣ୍ଡକାୟ ହୋଇଗଲା। ଶୀଘ୍ର ବଢିବାର ଏକ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଉବର, ଟାକି୍ସ ଡାକିବାର ସେବା।
୨୦୧୮ରେ ସ୍ଥୂଳତଃ ଏକ ଭାଗ କର୍ମଜୀବୀ କୌଣସି ନା କୌଣସି ନିଯୁକ୍ତି-ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ। ଯେଉଁ ପାଠକମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ସେମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କଳ୍ପନାଛକ ବା ଆଇଆର୍‌ସି ଭିଲେଜର କ୍ରାଉନ ହୋଟେଲ ଛକରେ ଦଳ ଦଳ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବା ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ ଷ୍ଟିଭେଡର କାମ ଦେଖନ୍ତୁ, ବୁଝିପାରିବେ କିପରି ନିଯୁକ୍ତି-ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ କାମ କରୁଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଆସିଯାଉଛି। ୨୦୨୫ ବେଳକୁ ଦେଶର ସୁଦକ୍ଷ, ସ୍ବଳ୍ପଦକ୍ଷ ଓ ଅଣକୁଶଳୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭିତରୁ ଶତକଡା ୩୦ରୁ ବେଶି ଲୋକ ଏଭଳି କୌଣସି ନା କୌଣସି ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇ ରହିଥିବେ।
ଏ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଆସିବ ଯେତେବେଳେ ଶାସନ ଚଳାଉଥିବା ଲୋକପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ଲୋକେ ସେହି ପ୍ରକାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଲେଜିସ୍‌ଲେଚର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରୁ ବାଛିବେ, ଏକ୍‌ଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍‌ ଓ ଜୁଡିସିଆରି ଅନୁରୂପ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରୁ ଆସିବେ ଏବଂ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଫେନ୍‌ସନ୍‌ ଆଦି ସମସ୍ତ ବାଜେ ଖର୍ଚ୍ଚରୁ ଦେଶ ବଞ୍ଚିଯିବ।
ଇ-ମେଲ୍‌: sahadevas@yahoo.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଭାଷଣ ଓ ଭୋଟ

ଭାଷଣ ଓ ଭୋଟ

ଆକାର ପଟେଲ

କୋଡ଼ିଏ ବର୍ଷ ତଳେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅଣନାତି ତୁଷାର ଗାନ୍ଧୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଥିଲେ। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରେ ଠିଆହୋଇ ସେ ଶିବସେନା ନେତା ତଥା ବାନ୍ଦ୍ରା ଇଷ୍ଟ୍‌ର ବିଧାୟକ  ମଧୁକର ସାର୍ପୋଟଦାରଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିଲେ। ୨୦୧୦ରେ ପରଲୋକ ଗମନ କରିଥିବା ସାର୍ପୋଟଦାର ବାବ୍ରି ମସ୍‌ଜିଦ ଭଙ୍ଗା ଘଟ..

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ପ୍ରତାରଣାର ଖେଳ

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ପ୍ରତାରଣାର ଖେଳ

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

ପ୍ରଥମରୁ ସପ୍ତମ ଯାଏ ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ଧରି ଚାଲିଛି ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସବୁଠୁଁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସବ। ଭାରତ ଭଳି ଏକ ବିଶାଳ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଭାଗ୍ୟ ଡୋରି ହାତକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏଇ ବଳ କଷାକଷିର ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି କେବେଠୁଁ। ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ଦେବା ଭଳି ନାଗରିକର ପବିତ୍ର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରି ପାଞ୍ଚବର୍ଷ ହେଲା ନିଘୋଡ ନିଦରେ ଶୋଇ ପଡିଥିବା ଜ..

‘ଦି ଓଭରଷ୍ଟୋରି’ ଔପନ୍ୟାସିକ

‘ଦି ଓଭରଷ୍ଟୋରି’ ଔପନ୍ୟାସିକ

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ଆମେରିକାରେ ଖବରକାଗଜ, ପତ୍ରିକା, ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସାମ୍ବାଦିକତା, ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ରଚନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷ ଲାଭ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ଓ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ପୁଲିଜର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ହଙ୍ଗେରି ଜନ୍ମିତ ଆମେରିକୀୟ ଯୋଶେଫ୍‌ ଫୁଲିଜର ୧୯୧୭ରେ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୧ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇ ଆସୁଥିବାରୁ ନୂଆ ବିଜେତାଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥାଏ। ଚଳିତବର୍ଷ ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରିଚାର୍ଡ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ


ଅଙ୍ଗଦାନ ମହାପୁଣ୍ୟ। ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତା’ର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରାଯାଇପାରିବ। ତେଣୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଅଙ୍ଗଦାନ ପାଇଁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ। ଜଣଙ୍କର କିଡ୍‌ନୀ, ଚକ୍ଷୁ, ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଏକାଧିକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇପାରେ।   ତେବେ ଏ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ରହିଛି। ଏହି ମର୍ମରେ ଛ..

ଇଡିରେ ବି ଗୋଷ୍ଠୀ

ଇଡିରେ ବି ଗୋଷ୍ଠୀ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ବି କ’ଣ ସିବିଆଇ ବାଟରେ ଯାଉଛି? ନିକଟରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ତଦନ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ, ସଂସ୍ଥାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସତ୍ୟବ୍ରତ କୁମାର ମୁମ୍ବାଇ ଜୋନାଲ ୟୁନିଟ୍‌ ଏବଂ କୋଇଲା ବ୍ଲକ୍‌ ଆବଣ୍ଟନ ମାମଲାର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କୋଇଲା ବ୍ଲକ୍‌ ଆବଣ୍ଟନ ମାମଲା ବ୍ୟତୀତ ମୁମ୍ବାଇ ଜୋନାଲ ୟୁନିଟ୍‌ର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ କରିଦିଆଯି..

ଭବ ଭୟ ଓ ଜୀବନ

ଭବ ଭୟ ଓ ଜୀବନ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ଜନ୍ମର ଠିକ୍‌ ପରକ୍ଷଣଠାରୁ ଆମ ଜୀବନସ୍ରୋତ ନିଃଶବ୍ଦରେ ବହି ଚାଲିଥାଏ ମୃତ୍ୟୁର କରାଳ ଲହରିକୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ। ଏହି ଅବସରରେ ଆମ ବୟସ ବଢ଼ିଚାଲେ ଏବଂ ଶୈଶବ, ଯୁବାବସ୍ଥା ଓ ପୌଢ଼ତ୍ୱ ଦେଇ ଆମେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟରେ ଉପନୀତ ହେଉ। ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଜୀବନ ପରିସ୍ଥିତିମାନଙ୍କର ଏକ ସୁଦୀର୍ଘ ମାଳା, ନିରନ୍ତର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀ..

ଭାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଇ

ଭାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଇ

ତୁଳସୀଦାସ ମିଶ୍ର

ଠିକଣା ସମୟରେ ସ୍ବିଡେନର ଟେଲିକମ୍‌ ଉପକରଣ ନିର୍ମାତା ଏରିକ୍‌ସନଙ୍କୁ ୪୬୨ କୋଟି ବାକିଆ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରି ଅଗ୍ରଜ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ଅନୁଜ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ଆସନ୍ନ ଜେଲଦଣ୍ଡରୁ ତ୍ରାହି ଦେଇଛନ୍ତି..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ


ଚିଠି ଲେଖି ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୁହାରି କରୁଛନ୍ତି ଯୁବତୀ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମଣ୍ଡସୌରରେ ଥିବା ପଶୁପତିନାଥ ମହାଦେବଙ୍କ ଦାନବାକ୍ସରୁ ମିଳିଛି ଏମିତି କିଛି ପତ୍ର ଯାହାକୁ ପଢିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ଏଠାରେ ଦାନବାକ୍ସ ଖୋଲିବା ବେଳକୁ ସାଦାକାଗଜରେ ଲେଖାଥିବା କିଛି ପତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏସବୁ ଖୋଲି ପଢ଼ିବା ପରେ ଜଣାପଡି..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଅଳସୁଆ ବଢୁଛନ୍ତି

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଅଳସୁଆ ବଢୁଛନ୍ତି

ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଏସବୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ବିଶେଷତଃ କ୍ଷମତାସୀନ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରି ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀ ପାର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ଭୋଟ ହାତେଇବା ଓ ପୁନଃ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପାଇଁ ..

 ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନ

ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନ

ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା

ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ ଭାରତରେ ସପ୍ତଦଶ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ୫ବର୍ଷରେ ଉକ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ହେବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଗତ ୬୮ବର୍ଷର..

କ୍ଷମାର ମହତ୍ତ୍ୱ

କ୍ଷମାର ମହତ୍ତ୍ୱ

ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଅରିଶଲ୍ୟ

ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଭୁ ଯିଶୁଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବଳିଦାନ, କ୍ଷମା ଓ ତ୍ୟାଗର ଜୀବନକୁ ମନେପକାଇଦିଏ। ୨୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷ ତଳେ ମିଥ୍ୟା ଓ କପୋଳକଳ୍ପିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ଶିକାର ହୋଇ ପ୍ରଭୁ ଯିଶୁ କ୍ରୂଶବିଦ୍ଧ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ବାଚନ ଋତୁ ଜାରି ରହିଛି। ଭାରତ ଭଳି ଏକ ବୃହତ୍‌ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଭୋଟଦେଇ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସ୍ଥଳରେ ଦେଖାଯାଉଛି କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହୁଛନ୍ତି। ଭୋଟଦାନ ନ କରିବା ଅର୍ଥ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଶାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ..


Model This Week

କ୍ରିଷ୍ଣା
Why Dharitri