ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ନଈ ନ ଦେଖୁଣୁ

ନଈ ନ ଦେଖୁଣୁ
ଭାରତ ଲୋକ ସଭା ସହ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରାଯିବା ନେଇ ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି ଜୋରଦାର ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।  ଏହାର ସପକ୍ଷବାଦୀ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ୁଛନ୍ତି ଯେ, ଏକାସଙ୍ଗେ ନିର୍ବାଚନ କରାଗଲେ ଦେଶର ରାଜକୋଷ ଉପରେ କମ୍‌ ବୋଝ ପଡ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଯାଇଛି ଓ ବହୁ ଆଗକୁ ଏହା ହେବାର ଅଛି, ସେଗୁଡ଼ିକର ଅବସ୍ଥା କ’ଣ ହେବ ସେଥିନେଇ ଏହି ବର୍ଗ କିଛି ସନ୍ତୋଷଜନକ ଉତ୍ତର ଦେଉନାହାନ୍ତି। ଦେଶର ମଙ୍ଗଳ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି କହୁଥିବା ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ଚିନ୍ତା କରିବା ଅପେକ୍ଷା ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସାଧନକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରଖିଥିବା ଜଳ ଜଳ ଦିଶୁଛି। କାରଣ ଏକସଙ୍ଗେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯେଉଁଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ ହେବ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେହି ରାଜ୍ୟ  ନିର୍ବାଚନରେ ପୁନଶ୍ଚ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଦେବା ସ୍ବାଭାବିକ। ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମଥର ଯେତେବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଲୋକ ସଭା ସହିତ ସବୁ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭୋଟ ହୋଇଥିଲା। କ୍ରମଶଃ ଏବଂ ସମୟ ବିତିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଅସ୍ବାଭାବିକ ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିବା ଯୋଗୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ସମେତ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏପାଖସେପାଖ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଭାରତର ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପୂର୍ବଭଳି ଅସ୍ବାଭାବିକ ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।
ନିକଟରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ. ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ (କେସିଆର୍‌) ଆଗୁଆ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ନିଜ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରାଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିବା ପରେ ଗୃହକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ ଜୁନ୍‌ ୨ରେ କେସିଆର୍‌ ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ। ପାଖାପାଖି ୯ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବିଧାନସଭାକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେବା ପଛରେ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଆକାଂକ୍ଷା ନିହିତ ଅଛି ବୋଲି ଧରିନେବାକୁ ହେବ। ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ, କେସିଆର୍‌ଙ୍କ ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିତି (ଟିଆର୍‌ଏସ୍‌) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଆହୁରି ଆଗୁଆ ଚିନ୍ତା କରି ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏକସଙ୍ଗେ ନିର୍ବାଚନ ହେଲେ ଭାଜପା କାଳେ ବିଧାନସଭାରେ ଅଧିକ ଆସନ ନେଇଯିବ ଆଶଙ୍କା କରି  ତା’ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବା ଲାଗି ଦଳ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।  ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଭାଜପା ସହ ମେଣ୍ଟ କରି ଫାଇଦା ନେବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କେସିଆର୍‌ ରହିଥାଇପାରନ୍ତି ବୋଲି କେତେକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ସେଥିପାଇଁ  କେସିଆର୍‌ ବିଧାନସଭା ଭଙ୍ଗ ଲାଗି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ବିରୋଧୀ ଆସନରେ ରହିଛି କଂଗ୍ରେସ ।  
ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କେସିଆର୍‌ ଆଗୁସାର ହେବାର ଚିନ୍ତାଧାରା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଟିଆର୍‌ଏସ୍‌ ପରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି)ର ଏକସଙ୍ଗେ ନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ (ଇସି)ରେ ବିଜେଡି ପ୍ରତିନିଧି ଭାବେ  ପୁରୀ ସାଂସଦ ପିନାକୀ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ଦଳ ତରଫରୁ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନକୁ ଲୋକ ସଭା ସହ କରାଇବା ଲାଗି ବିଧିବଦ୍ଧ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମିଳିତ ନିର୍ବାଚନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ୨୦୦୪ ମସିହାରୁ ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୦୪, ୨୦୦୯ ଏବଂ ୨୦୧୪ ତିନୋଟିଯାକ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ଭୋଟ ହୋଇଆସୁଛି। ଏଭଳି ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ନିକଟରେ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଜଣାଇବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିବେଚିତ ହେଉଛି। ରାଜନୈତିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ  କରାଇଦେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ଯେ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ସିକିମର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଲୋକ ସଭା ସହିତ ନ କରାଇ ଦେବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖି ଭାଜପା ଗୋଟି ଚଳାଉ ଥାଇପାରେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏକସଙ୍ଗେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉ ବୋଲି କହି ଆସୁଥିବା ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱ ବାସ୍ତବରେ ଏହି ୫ଟି  ରାଜ୍ୟକୁ  ଅକ୍ତିଆର କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ବିଧାନସଭାର ସ୍ବାଭାବିକ ସମୟରେ ଭୋଟ କରାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ। କଥା ଗୋଟାଏ, କାମ ଭିନ୍ନ। ହୁଏତ ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରି କେସିଆର୍‌ ଆଗୁଆ ନଈ ନ ଦେଖୁଣୁ ଲଙ୍ଗଳା ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ତାହାର ଗୋଟି ଚାଳନାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସବୁ ପ୍ରକାର ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛି।
ମୋଦି ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା କେସିଆର୍‌, ଜନସାଧାରଣ ଦେଇଥିବା ମତ ସହିତ ଖେଳିବାର ଅଧିକାର କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ କ୍ଷମତାରେ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଆମେରିକା ଭଳି ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ନିୟମିତ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ଉଚିତ। ଏକସଙ୍ଗେ ନିର୍ବାଚନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୫ ବର୍ଷରେ ମାସ ଏବଂ ତାରିଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ବାଧ୍ୟବାଧକତାମୂଳକ ହେବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟସବୁ ଚିନ୍ତାଧାରା ଭଳି ଭାରତରେ ରାଜନେତାମାନେ ଲୋକଙ୍କ ହିତ ପରିବର୍ତ୍ତେ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ନିଜର ଚତୁରତା ପ୍ରମାଣ କରିବାରେ ଅଧିକ ବ୍ୟସ୍ତ। 
କେସିଆର୍‌ଙ୍କ ବିଧାନସଭା ଭଙ୍ଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଯେତିକି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଲାଣି, ତାହା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଚିନ୍ତା ପୋଷଣ କରୁଥିବା ନାଗରିକଙ୍କୁ ବିବ୍ରତ କରୁଥିବ। ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ନେତାମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମ୍ପର୍କରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ସଚେତନ କରାଇବ।
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ନଇଁକରି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ନଇଁକରି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ତଥାଗତ ସତପଥୀ

ଅକ୍ଟୋବର ୨୭ରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ଡେପୁଟି ଗଭର୍ନର ବିରଲ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଖୋଲାଖୋଲିି କହିଥିଲେ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ବାୟତ୍ତତାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। 

ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା: ସମସ୍ୟା ନା ସମାଧାନ

ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା: ସମସ୍ୟା ନା ସମାଧାନ

ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡା

ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ବାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ କରାଯାଉଥିବା କୌଣସି ମକଦ୍ଦମାକୁ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା ବା ପିଆଇଏଲ୍‌ କୁହାଯାଏ। ଏକ ସାଧାରଣ ମାମଲାଠାରୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। 

ମାନବବାଦୀ ଅବତାର

ମାନବବାଦୀ ଅବତାର

ଇଂ. ରୌଶନ ଖାନ୍‌

ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ ଅନ୍ଧାରି ମୁଲକରେ ସର୍ବତ୍ର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଭରି ଯାଇଥିଲା, ସେତିକିବେଳେ ପ୍ରାଚ୍ୟ ଆକାଶରେ ଏକ ଦୀପ୍ତିମନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉଦୟ ହେଲା।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ସମୟ କାହାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରେନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ସମୟର ସଦୁପଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡେ। ଏପରି କି ପରୀକ୍ଷା ସମୟ ଖୁବ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାରୁ  ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ପରୀକ୍ଷା ନ ଦେଲେ ଏହା ହାତଛଡା ହୋଇଯାଏ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କ୍ୟାରିୟର ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦୁନିଆରେ ଯେତେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ଚାଲିଚଳନ, ରୀତିନୀତି ଓ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଭିନ୍ନ। ପ୍ରଥା, ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର। ସେଭଳି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସଭ୍ୟ ଜଗତଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଆନ୍ତି। 

ଯଥାର୍ଥ ସଫଳତା

ଯଥାର୍ଥ ସଫଳତା

ବାନ୍ଧବୀ ଫୋନ କଲେ କେତେବେଳେ ସମୟ ହେବ ମୁଁ ଆସନ୍ତି, ଝିଅର ଜାତକ ଟିକେ ଭଲକରି ଦେଖନ୍ତେ। କ’ଣ ତା’ ଭାଗ୍ୟରେ ଅଛି, ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଯାହା ଭାବିଥିଲୁ ତାହା ହେଲା ନାହିଁ। ୮୯% ରଖିଲା, ୯୦% ବି ଛୁଇଁଲା ନାହିଁ। ସେ କାହିଁକି ସର୍ବଦା ଏମିତି ଅସଫଳ ହେଉଛି?

କଥାରେ ଧନୀ, କାମରେ ଶୂନ୍‌

କଥାରେ ଧନୀ, କାମରେ ଶୂନ୍‌

ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ବେକାରି। ମଣିଷ ଯେତେ ଆଗକୁ ମାଡ଼ିଚାଲିଛି, ଯେତେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଉଦ୍ଭାବନ ହେଉଛି, ବେକାରି ସମସ୍ୟା ସେତେ ଉତ୍କଟ ହେଉଛି।

ଡିଜିଟାଲ ଯୁଦ୍ଧ

ଡିଜିଟାଲ ଯୁଦ୍ଧ

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିରନ୍ତର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଚାଲିଛି। ଦିନ ଥିଲା ଲୋକେ ରେଡିଓ ଶୁଣୁଥିଲେ। ଟେଲିଭିଜନ ଆସିବା ପରେ ରେଡିଓର ଆଦର କମିଲା। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବହୁଳ ପ୍ରସାର ଯୋଗୁ ଏବେ ସବୁକିଛି ଡିଜିଟାଲମୁହଁ।।

ସିବିଆଇକୁ ମନା

ସିବିଆଇକୁ ମନା

ଭାରତରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ(ସିବିଆଇ)ର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ସଂସ୍ଥା ଭାବେ ଗଣାଯାଉଥିଲା। ନିକଟ ଅତୀତରେ ଏହାର ଶୀର୍ଷ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିଥିବା ବିବାଦ ସର୍ବୋଚ୍ଚରେ ପହଞ୍ଚିଲା ପରେ ଘଟଣା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିଜିଲାନ୍ସ କମିଶନ (ସିଭିସି) ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପଡ଼ିିଛି। 

ଦେଶ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ

ଦେଶ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ଦାୟୀ କିଏ

ବିପିନ ବିହାରୀ ମିଶ୍ର

କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା ବିଦ୍ୟାରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର, ବୃତ୍ତିରେ ରାଜନୀତିଜ୍ଞ ଓ ତାଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସଉକ ଅଛି। ଆରମ୍ଭରୁ ପରିଚିତ ହୋଇଗଲେ ଯେହେତୁ ସେ ଶେଖ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲାଙ୍କ ପୁଅ।

ଆଚାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ

ଆଚାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ

ଅଲେଖ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର 

ଭାଇ! ଗୋଟିଏ ଅନୁରୋଧ କରିବି, ରଖିବ? ମଧ୍ୟାହ୍ନ ବିରତିର ଏକ ନିରୋଳା ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ରଜନୀଶଙ୍କ କୋଠରି ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ତାଙ୍କ କାନ ପାଖରେ ଚୁମ୍ବକରେ ସୂଚେଇଲେ ଦୀନନାଥ। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଆଜିକାଲି ଲୋକେ ଖୁବ୍‌ ସଚେତନ ହେଲେଣି। ନିଜ ମର୍ଜିରେ ଚଳିବାକୁ ଖୁବ୍‌ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଜଣେ ଝିଅ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି। ତାହା ହେଲା ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରିବେ।