ବାଣିଜ୍ୟ |

ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଭବିଷ୍ୟତର ଟୁହ୍ବିଲର୍ସ ବଜାର

ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଭବିଷ୍ୟତର ଟୁହ୍ବିଲର୍ସ ବଜାର
ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବଜାରରେ ପତିଆରା ହାସଲ ଲାଗି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କ କୌଶଳରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିଜ ସହ ଯୋଡି ରଖିବା ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଉତ୍ପାଦ, ମାର୍କେଟିଂ, ସର୍ଭିସ ସହ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର  ଯୋଜନା ଉପରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନର ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ‘ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ’ ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଅନ୍ୟତମ ଲୋକପ୍ରିୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌। ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଡିଲରଶିପ୍‌ ଓ ଶୋ’ରୁମଗୁଡିକରେ ଏହାର ନିରନ୍ତର ସେବା ଯୋଗାଣ ଧାରା ଜାରି ରଖିଛି। ଏହି ଧାରାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ୨୦୧୧ ପରଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବରମୁଣ୍ଡା ସ୍ଥିତ ‘ରୋହନ ହିରୋ’ ଡିଲରଶିପ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବହୁବିଧ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହାର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜୀବ ଦୁବେ ‘ଧରିତ୍ରୀ’କୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାର କିୟଦଂଶ....
୧-ଓଡିଶାରେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବଜାରର ସ୍ଥିତି କିଭଳି ରହିଛି?
- ଓଡିଶା ଦେଶର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବଜାର । ଏଠାରେ ବାର୍ଷିକ ୭ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍‌ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ୩.୭୫ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାନ ବିକ୍ରି କରୁଛି। ଏଠାରେ କମ୍ପାନୀର ବଜାର ଅଂଶ ୫୫.୫% ରହିଛି। ମୋଟ୍‌ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଓଡିଶାର ୨ ଚକିଆ ଯାନ ବଜାର ବାର୍ଷିକ ୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି।  ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବାର୍ଷିକ ୭୫ ହଜାର ଯାନ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ହିରୋର ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଯାନ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏଠାକାର ବିିଭିନ୍ନ ଡିଲରଶିପଗୁଡିକରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ସରକାର ଉକ୍ତ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକରୁ ପରୋକ୍ଷ ତଥା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବାବଦକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ପାଉଛନ୍ତି।
୨-ଟୁହ୍ବିଲର୍ସ ଡିଲରଶିପକୁ କେବେ ପ୍ରବେଶ କରିଲେ?
- ପରିବାରର ପୂର୍ବପୀଢି କେହି ବ୍ୟବସାୟରେ ନ ଥିଲେ। ବାପା ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ଥିଲେ। ଆଗ୍ରାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପାଠପଢା । ଏମ୍‌ବିଏ ପରେ ୧୯୮୪ରେ ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲି। ହର୍ଲିକ୍ସ, ନେସଲେ, ସିଏଟ୍‌ ଏବଂ ଜି କ୍ୟାପିଟାଲ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ୧୯୯୧ରେ ଓଡିଶାରେ ଫାଇନାନ୍ସ ବାଣିଜ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ୧୯୯୩ ଟିମ୍‌ ଫାଇନାନ୍ସ ନାମରେ ଏକ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲି। ୧୯୯୩ ପରଠାରୁ ସମ୍ବଲପୁରରେ ହିରୋହୋଣ୍ଡା କମ୍ପାନୀ ସହ ପ୍ରଥମେ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲୁ। ଓଡିଶାରେ ହିରୋ ବାଇକ ପ୍ରତି ରହିଥିବା ଚାହିଦାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଦୁଇ ଚକିଆ ଡିଲରଶିପ୍‌ ବ୍ୟବସାୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲୁ।
୩-‘ରୋହନ ହିରୋ’ ଡିଲରଶିପର  ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ କଣ କହିବେ?
- ଦୁଇ ଚକିଆ ଡିଲରଶିପ ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ୧୫ ବର୍ଷର ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରୁଛୁ। ପୂର୍ବରୁ ‘ରୋହନ ଅଟୋ ରାଇଡର୍ସ’ନାମରେ ଥିବା ଶୋ’ରୁମ ୨୦୧୧ରେ ‘ରୋହନ ହିରୋ’ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଛୁ। ୨୦୦୮ ଠାରୁ  ୨୦୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଜୋନ୍‌ରେ ପ୍ରମୁଖ ଡିଲରଶିପ ମାନ୍ୟତା ଲାଭ କରିଥିଲୁ। ସେହିଭଳି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ୧୦ ଡିଲରଶିପ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଶୋ’ରୁମ ସ୍ଥାନିତ ଥିଲା। ଭୁୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆର୍ଟ ଅଫ୍‌ ଶୋରୁମ ଏବଂ ୨ ଓ୍ବାର୍କସପ ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛୁ। ଏହି ଶୋ’ରୁମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ରାଜସୁନାଖଳା, ବେଗୁନିଆ ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକୁ ସେବା ଯୋଗାଉଛି। ମାସିକ ୧୫୦୦ ୟୁନିଟ ଯାନ ସହ ବାର୍ଷିକ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ। ଏଠାରେ ୧୭୦ କର୍ମଚାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।
୪-  ବ୍ୟବସାୟକୁ ପରିଚାଳନା ଦିଗରେ ଚାକିରୀ ଅଭିଜ୍ଞତା କିଭଳି ଭାବେ ସହାୟକ ହୋଇଛି?
- ଡିଲରଶିପ ବ୍ୟବସାୟକୁ ପରିଚାଳନା ଦିଗରେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ପୋରେଟ ତଥା ନିଜେ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା କମ୍ପାନୀଠାରୁ ଲାଭ କରିଥିବା ଅଭିଜ୍ଞତା ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହୋଇଛି। ଭଲ ଟିମ୍‌ର ଭୂମିକା, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ, ନିରାପତ୍ତା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସବୁ ବେଳେ ଚେଷ୍ଠା କରେ। କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ଏକ ଆସେଟ୍‌ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସର୍ବଦା ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଥାଏ। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଉନ୍ନତ ନୀତି ଯୋଗୁ ଦକ୍ଷ ମାନବ ସମ୍ବଳକୁ ଆମ ସହ ଯୋଡି ରଖିବାରେ ଆମେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ। 
୫- ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଟୁହ୍ବିଲର୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ’ଣ ସବୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଖୁଛନ୍ତି?
- ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆସିବ ବୋଲି ଦେଖିବାକୁ ପାଉଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍କୁଟରାଇଜେଶନର ଧାରା ଦ୍ରୁତ ହୋଇଛି। ୨୦୦୬ରେ ହିରୋ ‘ପ୍ଲେଜର’ ମଡେଲ ବଜାରକୁ ଆଣିଥିଲା। ଏହା ପରେ ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରତି ବର୍ଗକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ସ୍କୁଟର ମଡେଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହି ଧାରାରେ ଆଗକୁ ବହୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି। ମୋଟ୍‌ ଯାନ ବିକ୍ରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍କୁଟରର ବଜାର ଅଂଶ ୩୦-୩୫% ରହିଛି। 
ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଆଗାମୀ ୩ ରୁ ୫ ବର୍ଷରେ ଏହା ୫୦% ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।  ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସ୍କୁଟରାଇଜେଶନ ଧାରା ଉନ୍ନତ ଥିବା ବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳଗୁଡିକରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବାଇକ୍‌ ସେଗମେଣ୍ଟ ଭଲ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। 
୬- ଉତ୍ତମ ଗ୍ରାହକ ସେବାକୁ କିଭଳି ଭାବେ ବିଚାର କରନ୍ତି?
ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ। ଶୋ’ରୁମରେ ସେମାନେ ଯେଭଳି ଭାବେ ଭଲ କଲ୍‌ଚର ପାଇବେ ତାକୁ ବିଚାର କରିଥାଉ। କେବଳ ରିହାତି ଦେଇଦେଲେ ଯେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବେ ସେ କଥା ଭାବିବା ଭୂଲ। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ, ସନ୍ତୁଷ୍ଟି, ଉନ୍ନତ କ୍ରୟ ଅଭିଜ୍ଞତା, ବିକ୍ରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସେବା ତଥା ସେମାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ରହିବା ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଛୁ। ଯୁବପୀଢିଙ୍କ ଚାହିଦାରେ ଏବେ ଢେର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ସେମାନେ ଏବେ ଷ୍ଟାଇଲ, ମାଇଲେଜ, ରିସେଲ ଭାଲ୍ୟୁ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଅଢ଼େଇ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ବେକାର;ଡିଜେଲ ଦର ପୁଣି ବଢ଼ିଲା

ଅଢ଼େଇ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ବେକାର;ଡିଜେଲ ଦର ପୁଣି ବଢ଼ିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ୨.୫୦ ଟଙ୍କା କମାଇଥିଲେ। ଏହାପର ଠାରୁ କ୍ରମାଗତ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଡିଜେଲ ଦର ବଢ଼ିଚାଲିଛି। ସରକାର ହ୍ରାସ କରିଥିବା ଦର ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ଟପିଯାଇଛି। 

୧୦୦ କୋଟି ଆଧାର ରେକର୍ଡ ସହ ସାଲିସ୍‌ କରାଯାଇଛି:ଗିମାଲ୍ଟୋ

୧୦୦ କୋଟି ଆଧାର ରେକର୍ଡ ସହ ସାଲିସ୍‌ କରାଯାଇଛି:ଗିମାଲ୍ଟୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କୋଟି ଆଧାର ରେକର୍ଡ ସହ ସାଲିସ କରାଯାଇଛି। ଆଧାର ଧାରକଙ୍କ ନାମ, ଠିକଣା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରିଚୟ ସମ୍ବଳିତ ସୂଚନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ବୋଲି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି କମ୍ପାନୀ ଗିମାଲ୍ଟୋ ଦାବି କରିଛି। 

ପିଏନ୍‌ବି ୮୬୦୦ କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତି ବିକିବ

ପିଏନ୍‌ବି ୮୬୦୦ କୋଟିର ସମ୍ପତ୍ତି ବିକିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବଷର୍ର୍ରେ ଅଣ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ବିକ୍ରି କରି ୮୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। 

ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ ୫ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ପାଞ୍ଚ ମାସ ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଭାରତର ରପ୍ତାନି ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ତେବେ ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ ଏହି ସମୟରେ ୫ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ୧୩.୯୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଛୁଇଁଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶର ରପ୍ତାନି ୨.୧୫% ରହିଥିବା ବେଳେ ଆମଦାନୀ ୧୦.୪୫% ଅର୍ଥାତ୍‌ ୪୧.୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରହିଛି। 

ଭୁବନେଶ୍ୱବର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲରେ ପୂଜା ସ୍ପେଶାଲ ଅଫର

ଭୁବନେଶ୍ୱବର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲରେ ପୂଜା ସ୍ପେଶାଲ ଅଫର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬-୧୦: ସହରର ପ୍ରମୁଖ ସପିଂ ଡେଷ୍ଟିନେଶନ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପକ୍ଷରୁ ପାର୍ବଣ ଅବସରରେ ସ୍ପେଶାଲ ଅଫ୍‌ର ‘ପୂଜା ସଜବାଜରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର’ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ରାଜ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସର ୨୨ତମ ଶୋ’ରୁମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ରାଜ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସର ୨୨ତମ ଶୋ’ରୁମ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬-୧୦: ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସର ପ୍ରମୁଖ ରିଟେଲ ଚେନ୍‌ ରାଜ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ୨୨ତମ ମେଗା ଶୋ’ରୁମ ଯାଜପୁର ରୋଡ୍‌ଠାରେ ଖୋଲିଛି। ନୂଆ ଷ୍ଟୋରକୁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଶୋ’ରୁମର ସ୍ବତ୍ୱାଧିକାରୀ  ପ୍ରକାଶ ବିଶ୍ୱାଳ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ମିଳିବ ୧୦୦ କୋଟି ପୁରସ୍କାର

ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ମିଳିବ ୧୦୦ କୋଟି ପୁରସ୍କାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆର୍‌.କେ.ସିଂ ସୋମବାର ଏଠାରେ ଘରୋଇ ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ବସିଥିଲେ। ଘରୋଇ ବିଦୁ୍ୟୁତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଶତପ୍ରତିଶତ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିବା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଦେବେ ବୋଲି ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। 

ପାଇକାରୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୫.୧୩%କୁ ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଦାମ୍‌ ବଢ଼ିବା ତଥା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ମହଙ୍ଗା ହେବା କାରଣରୁ ପାଇକାରୀ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ(ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିଆଇ) ଆଧାରିତ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଦୁଇ ମାସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର ୫.୧୩%ରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଯାଇଛି।

ଇରାନ ତେଲ ନ ମିଳିଲେ ଚିନ୍ତା ନାହିଁ

ଇରାନ ତେଲ ନ ମିଳିଲେ ଚିନ୍ତା ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୦: ନଭେମ୍ବର ୪ରୁ ଇରାନ ବିରୋଧରେ ଆମେରିକାର କଟକଣା ଲାଗୁ ହୋଇଯିବ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିସାରିଛି। କଟକଣା ପରେ ଟଙ୍କା ମାଧ୍ୟମରେ ଇରାନରୁ ତେଲ କିଣିବା ଲାଗି ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। 

ପିସି ଜୁଏଲର୍ସର ଉତ୍ସବ ଅଫର

ପିସି ଜୁଏଲର୍ସର ଉତ୍ସବ ଅଫର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧୦: ପ୍ରମୁଖ ଜୁଏଲେରୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପିସି ଜୁଏଲର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଉତ୍ସବ ଅଫର ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅଫର ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକ ହୀରା, ସୁନା ଏବଂ ରୂପା ଗହଣାର ଗଢାମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ୩୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ପାଇ ପାରିବେ। 

ଏସରର ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ବକ୍ସ ଅଫର

ଏସରର ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ବକ୍ସ ଅଫର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧୦: ପ୍ରମୁଖ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ରାଣ୍ଡ ଏସର ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ପାର୍ବଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ମ୍ୟାଜିକ ବକ୍ସ ଅଫର ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। 

ଟିଭିଏସ୍‌ ଜୁପିଟର ଗ୍ରାଣ୍ଡେ ଉନ୍ମୋଚିତ

ଟିଭିଏସ୍‌ ଜୁପିଟର ଗ୍ରାଣ୍ଡେ ଉନ୍ମୋଚିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫-୧୦: ପାର୍ବଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଟିଭିଏସ୍‌ ମୋଟର କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଟିଭିଏସ୍‌ ଜୁପିଟର ଗ୍ରାଣ୍ଡେକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଜୁପିଟରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଏଡିଶନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଅନେକ ନୂଆ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।