ବାଣିଜ୍ୟ |

ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଭବିଷ୍ୟତର ଟୁହ୍ବିଲର୍ସ ବଜାର

ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଭବିଷ୍ୟତର ଟୁହ୍ବିଲର୍ସ ବଜାର
ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବଜାରରେ ପତିଆରା ହାସଲ ଲାଗି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କ କୌଶଳରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନିଜ ସହ ଯୋଡି ରଖିବା ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଉତ୍ପାଦ, ମାର୍କେଟିଂ, ସର୍ଭିସ ସହ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର  ଯୋଜନା ଉପରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନର ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ‘ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ’ ଉକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଅନ୍ୟତମ ଲୋକପ୍ରିୟ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌। ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଡିଲରଶିପ୍‌ ଓ ଶୋ’ରୁମଗୁଡିକରେ ଏହାର ନିରନ୍ତର ସେବା ଯୋଗାଣ ଧାରା ଜାରି ରଖିଛି। ଏହି ଧାରାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ୨୦୧୧ ପରଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବରମୁଣ୍ଡା ସ୍ଥିତ ‘ରୋହନ ହିରୋ’ ଡିଲରଶିପ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବହୁବିଧ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହାର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜୀବ ଦୁବେ ‘ଧରିତ୍ରୀ’କୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାର କିୟଦଂଶ....
୧-ଓଡିଶାରେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବଜାରର ସ୍ଥିତି କିଭଳି ରହିଛି?
- ଓଡିଶା ଦେଶର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବଜାର । ଏଠାରେ ବାର୍ଷିକ ୭ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍‌ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ୩.୭୫ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାନ ବିକ୍ରି କରୁଛି। ଏଠାରେ କମ୍ପାନୀର ବଜାର ଅଂଶ ୫୫.୫% ରହିଛି। ମୋଟ୍‌ ଉପରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଓଡିଶାର ୨ ଚକିଆ ଯାନ ବଜାର ବାର୍ଷିକ ୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି।  ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବାର୍ଷିକ ୭୫ ହଜାର ଯାନ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ହିରୋର ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଯାନ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏଠାକାର ବିିଭିନ୍ନ ଡିଲରଶିପଗୁଡିକରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ସରକାର ଉକ୍ତ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକରୁ ପରୋକ୍ଷ ତଥା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବାବଦକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ପାଉଛନ୍ତି।
୨-ଟୁହ୍ବିଲର୍ସ ଡିଲରଶିପକୁ କେବେ ପ୍ରବେଶ କରିଲେ?
- ପରିବାରର ପୂର୍ବପୀଢି କେହି ବ୍ୟବସାୟରେ ନ ଥିଲେ। ବାପା ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ଥିଲେ। ଆଗ୍ରାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପାଠପଢା । ଏମ୍‌ବିଏ ପରେ ୧୯୮୪ରେ ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲି। ହର୍ଲିକ୍ସ, ନେସଲେ, ସିଏଟ୍‌ ଏବଂ ଜି କ୍ୟାପିଟାଲ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ୧୯୯୧ରେ ଓଡିଶାରେ ଫାଇନାନ୍ସ ବାଣିଜ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ୧୯୯୩ ଟିମ୍‌ ଫାଇନାନ୍ସ ନାମରେ ଏକ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲି। ୧୯୯୩ ପରଠାରୁ ସମ୍ବଲପୁରରେ ହିରୋହୋଣ୍ଡା କମ୍ପାନୀ ସହ ପ୍ରଥମେ ଯୋଡି ହୋଇଥିଲୁ। ଓଡିଶାରେ ହିରୋ ବାଇକ ପ୍ରତି ରହିଥିବା ଚାହିଦାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଦୁଇ ଚକିଆ ଡିଲରଶିପ୍‌ ବ୍ୟବସାୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲୁ।
୩-‘ରୋହନ ହିରୋ’ ଡିଲରଶିପର  ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ କଣ କହିବେ?
- ଦୁଇ ଚକିଆ ଡିଲରଶିପ ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ୧୫ ବର୍ଷର ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରୁଛୁ। ପୂର୍ବରୁ ‘ରୋହନ ଅଟୋ ରାଇଡର୍ସ’ନାମରେ ଥିବା ଶୋ’ରୁମ ୨୦୧୧ରେ ‘ରୋହନ ହିରୋ’ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହୋଇଛୁ। ୨୦୦୮ ଠାରୁ  ୨୦୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ଜୋନ୍‌ରେ ପ୍ରମୁଖ ଡିଲରଶିପ ମାନ୍ୟତା ଲାଭ କରିଥିଲୁ। ସେହିଭଳି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ୧୦ ଡିଲରଶିପ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମ ଶୋ’ରୁମ ସ୍ଥାନିତ ଥିଲା। ଭୁୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆର୍ଟ ଅଫ୍‌ ଶୋରୁମ ଏବଂ ୨ ଓ୍ବାର୍କସପ ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛୁ। ଏହି ଶୋ’ରୁମ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ରାଜସୁନାଖଳା, ବେଗୁନିଆ ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକୁ ସେବା ଯୋଗାଉଛି। ମାସିକ ୧୫୦୦ ୟୁନିଟ ଯାନ ସହ ବାର୍ଷିକ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ। ଏଠାରେ ୧୭୦ କର୍ମଚାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।
୪-  ବ୍ୟବସାୟକୁ ପରିଚାଳନା ଦିଗରେ ଚାକିରୀ ଅଭିଜ୍ଞତା କିଭଳି ଭାବେ ସହାୟକ ହୋଇଛି?
- ଡିଲରଶିପ ବ୍ୟବସାୟକୁ ପରିଚାଳନା ଦିଗରେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ପୋରେଟ ତଥା ନିଜେ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା କମ୍ପାନୀଠାରୁ ଲାଭ କରିଥିବା ଅଭିଜ୍ଞତା ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହୋଇଛି। ଭଲ ଟିମ୍‌ର ଭୂମିକା, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ, ନିରାପତ୍ତା ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସବୁ ବେଳେ ଚେଷ୍ଠା କରେ। କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ଏକ ଆସେଟ୍‌ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସର୍ବଦା ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଥାଏ। କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଉନ୍ନତ ନୀତି ଯୋଗୁ ଦକ୍ଷ ମାନବ ସମ୍ବଳକୁ ଆମ ସହ ଯୋଡି ରଖିବାରେ ଆମେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ। 
୫- ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଟୁହ୍ବିଲର୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ’ଣ ସବୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଖୁଛନ୍ତି?
- ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆସିବ ବୋଲି ଦେଖିବାକୁ ପାଉଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍କୁଟରାଇଜେଶନର ଧାରା ଦ୍ରୁତ ହୋଇଛି। ୨୦୦୬ରେ ହିରୋ ‘ପ୍ଲେଜର’ ମଡେଲ ବଜାରକୁ ଆଣିଥିଲା। ଏହା ପରେ ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରତି ବର୍ଗକୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ସ୍କୁଟର ମଡେଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହି ଧାରାରେ ଆଗକୁ ବହୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି। ମୋଟ୍‌ ଯାନ ବିକ୍ରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍କୁଟରର ବଜାର ଅଂଶ ୩୦-୩୫% ରହିଛି। 
ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଆଗାମୀ ୩ ରୁ ୫ ବର୍ଷରେ ଏହା ୫୦% ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।  ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସ୍କୁଟରାଇଜେଶନ ଧାରା ଉନ୍ନତ ଥିବା ବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳଗୁଡିକରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବାଇକ୍‌ ସେଗମେଣ୍ଟ ଭଲ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। 
୬- ଉତ୍ତମ ଗ୍ରାହକ ସେବାକୁ କିଭଳି ଭାବେ ବିଚାର କରନ୍ତି?
ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ। ଶୋ’ରୁମରେ ସେମାନେ ଯେଭଳି ଭାବେ ଭଲ କଲ୍‌ଚର ପାଇବେ ତାକୁ ବିଚାର କରିଥାଉ। କେବଳ ରିହାତି ଦେଇଦେଲେ ଯେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବେ ସେ କଥା ଭାବିବା ଭୂଲ। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ, ସନ୍ତୁଷ୍ଟି, ଉନ୍ନତ କ୍ରୟ ଅଭିଜ୍ଞତା, ବିକ୍ରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସେବା ତଥା ସେମାନଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ରହିବା ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇଛୁ। ଯୁବପୀଢିଙ୍କ ଚାହିଦାରେ ଏବେ ଢେର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ସେମାନେ ଏବେ ଷ୍ଟାଇଲ, ମାଇଲେଜ, ରିସେଲ ଭାଲ୍ୟୁ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଭାରତ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା:ରାଜନ

ଭାରତ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା:ରାଜନ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୩-୧୨: ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥାରେ ନ ଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଏହି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭାରତରେ ଏକ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ନର ରଘୁରାମ ରାଜନ ବୁଧବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଆସିବ ଇଜ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ

ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଆସିବ ଇଜ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩-୧୨: ଦେଶରେ ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ ପ୍ରକାଶ କରିବେ। ଏହି ଧାରାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶିଳ୍ପ ନୀତି ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବିଭାଗ (ଡିଆଇପିିପି) ସହାୟତା କରିବ। 

ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ

ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩-୧୨: ଦେଶରେ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ରଡ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ସଂଯୋଗ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟ ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଛି। ମୋଟ ୧.୨୧ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଭାରତ ନେଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ଅପ୍ଟିକାଲ ଫାଇବର ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। 

ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮.୧%

ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮.୧%

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଦେଶର ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧୧ ମାସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ରହି ୮.୧% ଛୁଇଁଛି। ଖଣି, ଶକ୍ତି, ମାନୁଫାକଚରିଂ ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିବାରୁ ଉକ୍ତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନଜରକୁ ଆସିଛି। 

ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି

ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ୧୭ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହି ୨.୩୩%କୁ ଖସି ଆସିଛି। ବିଶେଷ କରି ପନିପରିବା, ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ଡାଲିଦର ନିମ୍ନରେ ରହିବା ଯୋଗୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। 

ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ୨୫ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର-ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଚାପରେ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ହଠାତ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଆର୍‌ବିଆଇ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ: ଫିଚ୍‌

ଆର୍‌ବିଆଇ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ: ଫିଚ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି ଫିଚ୍‌ ରେଟିଂ ବୁଧବାର କହିଛି। ସେହିଭଳି ଆର୍‌ବିଆଇ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚାପ ବଢୁଥିବା ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ବଜାୟ ରହୁ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ବଜାୟ ରହୁ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨:ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ବାୟତ୍ତତା ପବିତ୍ର। ଏଥିରେ କୌଣସି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ବୁଧବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ୨୫ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର-ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଚାପରେ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ହଠାତ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଧାରା ସୁଗମ କରିବାକୁ କହିଲା ଏଫଆଇଇଓ

ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଧାରା ସୁଗମ କରିବାକୁ କହିଲା ଏଫଆଇଇଓ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଋଣ ଯୋଗାଣ ଧାରାକୁ ସୁଗମ କରିବାକୁ ରପ୍ତାନିକାରୀ ସଂଘ ଏଫ୍‌ଆଇଇଓ ନୂଆ କରି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା  ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। 

୬୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା ସେନସେକ୍ସ

୬୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା ସେନସେକ୍ସ

ବମ୍ବେ ,୧୩-୧୨: କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ସେନସେକ୍ସ ସୂଚକାଙ୍କ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱମୂଖୀ ରହିଛି। ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ନୂଆ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ପରେ ବୁଧବାର ଶେୟାର ବଜାରେ ନିବେଶକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। 

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ରହିବ: ଏଡିବି

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ରହିବ: ଏଡିବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଏସିଆନ୍‌ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏଡିବି) ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ଲାଗି ଘରୋଇ ବଜାରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆକଳନକୁ ୭.୩%ରେ ସ୍ଥିର ରଖିଛି। ସେହିଭଳି ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୫% ହେବ ବୋଲି ଏହା କହିଛି।