ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଉପନିବେଶୀୟ ଲିଗାସୀର ଅନ୍ତ

ଉପନିବେଶୀୟ ଲିଗାସୀର ଅନ୍ତ
ଆକାର ପଟେଲ

୧୯୫୦ ଦଶକରେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଲାନ ଟୁରିଙ୍ଗ୍‌ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷର ବିକାଶ କରିଥିଲେ, ଯାହାକୁ କୁହାଯାଏ ଟୁରିଙ୍ଗ୍‌ ଟେଷ୍ଟ। ଏହି ଟେଷ୍ଟରୁ ଗୋଟିଏ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବୌଦ୍ଧିକ ବ୍ୟବହାରଗତ ଦକ୍ଷତା କେତେ ତାହା ଜଣାପଡ଼େ। ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଜଣେ ମଣିଷ ଓ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ମେସେଜିଂ ଆପ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଟେକ୍‌ଷ୍ଟ ମେସେଜ୍‌ ଆଦାନପ୍ରଦାନ ଚାଲିବ। ଯଦି ଏହାକୁ ଦେଖି ଆଉ ଜଣେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରୁଥିବା ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଏ ମଣିଷ ଓ କିଏ ମେଶିନ୍‌ କହି ନ ପାରିବ, ତେବେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରଟି ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍‌ କରିଗଲା ବୋଲି କୁହାଯିବ। କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ଅବଶ୍ୟ ସେହି ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଲୁଣି। କିନ୍ତୁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ଟୁରିଙ୍ଗ୍‌ ଏବେ ନାହାନ୍ତି। ୧୯୫୪ ମସିହାରେ ୪୧ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ସେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଦଣ୍ଡସ୍ବରୂପ ରାସାୟନିକ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗ କରି ତାଙ୍କୁ ନପୁଂସକ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡର ବିକଳ୍ପ ସ୍ବରୂପ ସେତେବେଳେ ଏହି ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏହାର ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ତା’ର ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବିଶିଷ୍ଟ ଇଂଲିଶ ଲେଖକ ଓସ୍କାର ଓ୍ବାଇଲ୍‌ଡ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅପରାଧରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଦୁଇବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁ ବିଚାରପତି ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ, ସେ କହିଥିଲେ, ”ତୁମ ପରି ଯେଉଁମାନେ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଲାଜଶରମ ବୋଲି କିଛି ନ ଥାଏ। ଏଭଳି ନିନ୍ଦନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକକୁ ଦୁଇବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।“ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲୋକମାନେ ‘ଲଜ୍ଜା’ ‘ଲଜ୍ଜା’ ବୋଲି ପାଟି କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଓ୍ବାଇଲ୍‌ଡ କିଛି କହିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ବି କୋର୍ଟକୁ ମୁଲ୍‌ତବୀ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା ଓ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌କୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। 
୧୯୬୭ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ଯୌନ ଅପରାଧ ଆଇନ ନାମରେ ଏକ ନୂଆ ଆଇନ ଆସିଲା। ଏଥିରେ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତିଭିତ୍ତିକ ସମଲିଙ୍ଗୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କକୁ ସ୍ବୀକୃତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଆମ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ତାହା ହିଁ କରିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଖବରକାଗଜ ଗାର୍ଡିଆନ୍‌ରେ ପଲ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସେ ନାମକ ଜଣେ ପାଠକ ଲେଖିଛନ୍ତି, ”ଏଥି ସହ ଭାରତରେ ଆଜିଯାଏ ବଳବତ୍ତର ଥିବା ଏକ ବିଷାକ୍ତ ଉପନିବେଶୀୟ ଲିଗାସୀର ଅନ୍ତ ଘଟିଲା। ଭାରତ ୭୧ ବର୍ଷ ହେଲା ସ୍ବାଧୀନ ହେଲାଣି। ଯଦି ଉକ୍ତ ଆଇନ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ବିରୋଧୀ ହୋଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲଦି ଦିଆଯାଇଥାନ୍ତା, ତେବେ କେଉଁ କାଳୁ ଏହାର ଅନ୍ତ ଘଟିସାରନ୍ତାଣି।“ ବ୍ରାଉନ୍‌ସେ ଅନେକ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ଦେଇ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଧାରା ୩୭୭ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଅମଳରୁ ଚାଲିଆସିଥିଲା। ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟମାନେ ଦାୟୀ ନୁହନ୍ତି। ତେବେ ସ୍ବାଧୀନତାର ୭ ଦଶନ୍ଧି ପରେ ଯାଇ ଭାରତୀୟମାନେ ଏହି ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ। 
ଆମେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଲଜ୍ଜାଜନକ ବୋଲି ସ୍ବୀକାର କରିବା ଉଚିତ। ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା ଯାହା ଅନେକଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିନାହିଁ, ତାହା ହେଉଛି ଆଇନର ଉକ୍ତ ଧାରାକୁ ଏକ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି, ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ତାହା କରାଯାଇ ନାହିଁ, ଯେମିତି ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧିକ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା, ଯଦି ଅଧିକାଂଶ ସଭ୍ୟ ଦେଶରେ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିବା ଉକ୍ତ ଆଇନକୁ ଖଣ୍ଡପୀଠର ପାଞ୍ଚଜଣ ବିଚାରପତିଙ୍କ ବଦଳରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଜନୀତି ଜରିଆରେ ଅନ୍ତ ଘଟାଯାଇଥାନ୍ତା। 
ମୁଁ ଦୁଇଜଣ ରାଜନେତାଙ୍କୁ ଜାଣିଛି, ଯେଉଁମାନେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅପରାଧ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଉକ୍ତ ଆଇନ ବିରୋଧରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ ଏବଂ ଆଉ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଶଶୀ ଥରୁର। ତେବେ ଥରୁର ଯେତେବେଳେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଅଧିକାଂଶ ଏମ୍‌ପିଙ୍କଠାରୁ ସେ ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହୋଇ ନ ଥିଲେ। 
ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ ନ୍ୟାୟ, ଚିନ୍ତା, ମତପ୍ରକାଶ, ବିଶ୍ୱାସ ଓ ପୂଜା କରିବାର ସ୍ବାଧୀନତା ଏବଂ ସମାନତାର ଅଧିକାର ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ସମାଜର ଗୋଟିଏ ବର୍ଗକୁ ଉକ୍ତ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିରୋଧୀ ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଉଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜର ରୁଚି ଓ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ବାଧୀନ ଭାବରେ ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ମିଳୁ ନ ଥିଲା। ସମାଜ ଓ ଆଇନ ଭୟରେ ନିଜ ମନର କଥା ସେମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିପାରୁ ନ ଥିଲେ। ତେବେ ଆମେ ଖୁସି ହେବା କଥା ଯେ, ଶେଷରେ ଆମେ ଉକ୍ତ ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବର ଉପନିବେଶୀୟ ଆଇନ ହାତରୁ ନିଷ୍କୃତି ପାଇଛେ। 
Email: aakar.patel@gmail.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ମାର୍କ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ମାର୍କ

ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍‌ ଜନବହୁଳ ଦେଶ ଭାରତରେ ବେକାର ସମସ୍ୟା ଅନ୍ୟତମ ବଡ଼ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଛି। ଯେଉଁ ହାରରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକଙ୍କୁ କାମ ମିଳୁନାହିଁ। ଏହା ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତର ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି। ନ୍ୟାଶନାଲ ସାମ୍ପୁଲ ସର୍ଭେ ଅଫିସ୍‌ (ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଓ) ଦ୍ୱାରା ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଭାରତର ..

ବିଶ୍ୱାସରେ ସଂକଟ

ବିଶ୍ୱାସରେ ସଂକଟ

ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ମିଶ୍ର

ସଂସାରର ସବୁ ସମ୍ପଦ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ, ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଓ ଭଲ ପାଇବାଠାରୁ ବଳି ମହତ୍ତର ଆଉ କିଛି ନାହିଁ। ଭଲ ପାଇବାରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ। ବନ୍ଧୁତାର ଅନାବିଳ ସ୍ନେହରେ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନର କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ସ୍ବର୍ଗୀୟ ଭାବଧାରା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣତାର ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ। ଶ୍ରୀମା କହନ୍ତି- ”ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଓ ସବୁକିଛି ସହିତ ଯେତିକି ଯେତିକି ତୁମେ ଏକାତ୍ମ ହେବ, ସେତିକି ସେତିକି ତୁମର ..

ପ୍ରୟାଗେ ସ୍ନାନ ମକରେ

ପ୍ରୟାଗେ ସ୍ନାନ ମକରେ

ଡ. ତୁଷାରକାନ୍ତି ଦାସ 

ପୁରାଣବର୍ଣ୍ଣିତ ସମୁଦ୍ରମନ୍ଥନ ସମୟରେ କ୍ଷୀରସମୁଦ୍ରରୁ ଐରାବତ ହସ୍ତୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଚନ୍ଦ୍ର, ରମ୍ଭା, ମେନକା ପ୍ରଭୃତି ଅପ୍‌ସରାଗଣ, କୌସ୍ତୁଭ, ହଳାହଳ ଓ ସର୍ବୋପରି ଅମୃତାଦି ବାହାରିଥିଲା। ହଳାହଳ ବିଷକୁ ପାନକରି ଶିବ ନୀଳକଣ୍ଠ ହୋଇଗଲେ ଓ ଅମୃତ ରାକ୍ଷସଙ୍କ ହାତରେ ପଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଷ୍ଣୁ ମୋହିନୀ ରୂପ ଧାରଣ କରି ଅସୁରମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଏଡ଼ାଇ ଅମୃତ କୁମ୍ଭକୁ ହରଣ କଲେ। ଠିକ୍‌ ଏହି ସମୟରେ ରାହୁ ଏହା ଜାଣିପାରି ପାର୍ଶ୍ୱ ବଦଳାଇ ଛଦ୍ମ ଦେବତା ରୂପ ଧାରଣ କରି ଅମୃତ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ପ୍ରଚଳିତ। ଏ ସବୁ ପରମ୍ପରା ପଛରେ ବହୁ କାହାଣୀ ରହିଛି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମହାରାଜଗଞ୍ଜ ଜିଲା ବେଲ୍‌ଓ୍ବା ଚୌଧୁରୀ ଗଁାରେ ରହିଛି ଏଭଳି ଏକ ଅଜବ ପରମ୍ପରା। ଏଠାରେ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବୁଦ୍ଧପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଗଁାର ସବୁ ଲୋକ ଘର ଛାଡି ବାହାରକୁ ପଳାଇଯାଆନ୍ତି। ସାଙ୍ଗରେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନେଇଯାଆ..

ଲଜ୍ଜିତ

ଲଜ୍ଜିତ

ତଥାଗତ ସତପଥୀ

ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରର ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମାରେ ୧୪ ଫେବୃୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ କଶ୍ମୀରଭିତ୍ତିକ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦ ସଙ୍ଗଠନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ବଳ (ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌)ର ୪୯ ଜଣ ଯବାନ ଓ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ହଜିଯାଉଥିବା ନାରୀମାନେ

ହଜିଯାଉଥିବା ନାରୀମାନେ

ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା 

ନାରୀ ଓ ପୁରୁଷ ସମାନ ସଂଖ୍ୟାରେ ରହିବା ସମାଜ ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ଅନୁପାତ। ଏଥିରେ ସାମାନ୍ୟ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ହୁଏ ତ ବିଶେଷ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟିକରି ନ ପାରେ, କିନ୍ତୁ ସୀମା ଅତିରିକ୍ତ ବ୍ୟବଧାନ ମଣିଷ ସମାଜ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଏ। 

ସାର୍ବଜନୀନ ମହିମାମେଳା

ସାର୍ବଜନୀନ ମହିମାମେଳା

ଡ. ଉଦ୍ଧବ ଚରଣ ନାୟକ


ଓଡ଼ିଶାରେ ପାଳିତ ମେଳା ମହୋତ୍ସବ ମଧ୍ୟରେ ଯୋରନ୍ଦା ମହିମାଗାଦିର ମେଳା ଅନ୍ୟତମ। ଏହି ମେଳାର ସ୍ବାତନ୍ତ୍ର୍ୟ ରହିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଘ ଶୁକ୍ଳ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଢେଙ୍କାନାଳର ମହିମା ମେଳା ମହିମାଧର୍ମର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଭାବରେ ଖ୍ୟାତ। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଯେତେ ଲୋକପ୍ରିୟ, ଏଠାକାର ଆଦିବାସୀ ସମାଜର ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ସେତିକି ବିଚିତ୍ର। ମାଉ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଜନଜାତି ସମାଜରେ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହକୁ ନେଇ ରହିଛି ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା। 

ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ

ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ

ଆକାର ପଟେଲ

ଜୈଶ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ମାନେ ମହମ୍ମଦଙ୍କ ସେନା। କିନ୍ତୁ ରସୁଲ ମହମ୍ମଦଙ୍କର ଦେଶ ଜୟ କରିବାର କୌଣସି ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷା ନ ଥିଲା। ମହମ୍ମଦଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଖଲିଫାମାନଙ୍କ, ବିଶେଷତଃ ଉମରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆରବର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଘଟିଥିଲା। ଜୈଶ୍‌ ହେଉଛି ଏକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଗାଉଁଲି ପଞ୍ଜାବୀମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ଲଶ୍କର-ଇ-ତୋଇବାଠାରୁ ଏହା ବହୁତ ଛୋଟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଏହାର ଆଦର୍ଶରେ ମଧ୍ୟ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି। ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ସଲାଫି ବା ମହାପାପ ବୋଲି ଇସଲାମରେ ବିଚାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଲଶ୍କରମାନେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ଫି..

ଲୋକେ କ’ଣ କହିବେ

ଲୋକେ କ’ଣ କହିବେ

ଚିତ୍ର-ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

କେଇଦିନ ତଳେ ଏକ ଦୂରଗାମୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଡବାରେ ବସି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମାଲ୍‌ଦାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫେରୁଥିଲା ବେଳେ ପାଖ ବର୍ଥରେ ବସି ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଦୁଇ ଅଣଓଡ଼ିଆ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ହିନ୍ଦୀ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଲେଖକକୁ ବେଶ୍‌ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଆତ୍ମମନସ୍କ କରିଦେଇଥିଲା। ପତି ପତ୍ନୀ ଦୁହେଁ ଯେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସମ୍ପର୍କରେ କମ୍‌ ଆଲୋଚନା, ବେଶି ଯୁକ୍ତି କରୁଥିଲେ ସେ ପ୍ରସଙ୍ଗଟି ଥିଲା ସେଇ ବୃଦ୍ଧା ବିଧବା ନାରୀଙ୍କୁ ନେଇ, ଯାହାଙ୍କ ପରିଚୟ ଥିଲା ପତିଙ୍କ ମା’ ଓରଫ ପତ୍ନୀଙ୍କର ଶାଶୁ। ପତ୍ନୀଙ୍କର ଜିଦ୍‌ ଥି..

ନୂଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର

ନୂଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଦୁଇ ମାସ ବାକି ରହିଛି। ଦେଶରେ ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା କରିବା ଲାଗି ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (ଇସିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଇସିଆଇରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଓ ଦୁଇ ଜଣ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ରହିଥାଆନ୍ତି। ସୁନୀଲ ଆରୋରା ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଥିବା ବେଳେ ଅଶୋକ ଲା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଆଧୁନିକ ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ କୁସଂସ୍କାରର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ମଣିଷ କାହିଁ କେତେଦିନରୁ ଅଜବ ପରମ୍ପରା ପାଳନ କରିଆସୁଛି। ମାତ୍ର ଏହାଦ୍ୱାରା ଯେ, କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ସେ କଥାକୁ ମଣିଷ ଭୁଲିଯାଇଥାଏ। ଏଭଳି ଏକ ଘୃଣ୍ୟ ପରମ୍ପରା ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବାଗେଶ୍ୱର ଜିଲା ମଲ୍ଳା ଦାନପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତି ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଚଳିଆସୁଛି। ଏଠାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମାସିକ ..