ଜାତୀୟ |

ଚାଇନାର ନୂଆ ଚାଲ୍‌

ଚାଇନାର ନୂଆ ଚାଲ୍‌
ବେଜିଂ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮।୯: ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢାଇବାକୁ ଚାଇନା ଏବେ ଏକ ନୂଆ ଉପାୟ ଚିନ୍ତା କରିଛି। ଫଳରେ ଭାରତକୁ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି। ଭାରତ ଉପରେ ନେପାଳ କେମିତି କମ୍‌ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବ, ତାକୁ ନେଇ ଚାଇନା ଚଳାଇଛି ନୂଆ ଚାଲ୍‌। ସେ ତା’ର ୪ଟି ବନ୍ଦର ଓ ୩ଟି ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନେପାଳକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନେପାଳ ଉପରେ ଚାଇନା ଚାପ ପକାଇବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଏମିତି ହେଲେ ଭାରତ ଓ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢିବା ସହ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇବ ଚାଇନା। 


All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ଟ୍ରାକ୍‌  ଉପରେ ଦୌଡିଲା ଇଞ୍ଜିନ ଲେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌

ଟ୍ରାକ୍‌ ଉପରେ ଦୌଡିଲା ଇଞ୍ଜିନ ଲେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌

ମୋରଦାବାଦ,୧୮।୧୧: ସଫଳତାର ସହ ଟ୍ରାକ୍‌ ଉପରେ ଦୌଡିଛି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଇଞ୍ଜିନ ଲେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ‘ଟ୍ରେନ୍‌ ୧୮’ । ରବିବାର ସକାଳେ ଏହା ମୋରଦାବାଦ-ରାମପୁର ସେକ୍ସନରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। 

ଖାଲକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌

ଖାଲକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌

ରିଷିକେଶ,୧୮।୧୧: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ରବିବାର ପାହାଡ ତଳକୁ ଏକ ଖାଲ ମଧ୍ୟକୁ ଖସି ପଡିଛି ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍‌। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲା କଂଗ୍ରେସ

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କଲା କଂଗ୍ରେସ

ଜୟପୁର,୧୮।୧୧: ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଥିରେ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ନାଁ ରହିଛି। ଏହି ୧୮ଟି ଆସନ ପରେ ଲୋକ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଜନତା ଦଳ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକଦଳ ୨ଟି ଲେଖାଁ ଆସନରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବା

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଦେଶର ୨୦ପ୍ରତିଶତ ଜିଲା ପ୍ରଭାବିତ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଦେଶର ୨୦ପ୍ରତିଶତ ଜିଲା ପ୍ରଭାବିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୧: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଦେଶର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଜିଲାରେ ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ହାନୀ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କାଉନସିଲ୍‌ ଅଫ ଏଗ୍ରୀକଲଚର  ରିସର୍ଚ୍ଚର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ବିଗୁଡୁଛି ଲାଲୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ବିଗୁଡୁଛି ଲାଲୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ

ପାଟନା,୧୮।୧୧: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ତଥା ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ ସେ ଆଉ ଚାଲି ବୁଲି ପାରୁ ନ ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଗୋଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ସତ ହେଲା: ଅମୃତସର ନିରଙ୍କାରୀ ଭବନ ଉପରେ ଗ୍ରେନେଡ୍‌ ମାଡ଼

ଗୋଇନ୍ଦା ରିପୋର୍ଟ ସତ ହେଲା: ଅମୃତସର ନିରଙ୍କାରୀ ଭବନ ଉପରେ ଗ୍ରେନେଡ୍‌ ମାଡ଼

ଅମୃତସର,୧୮।୧୧: ପଞ୍ଜାବ ଅମୃତସରରେ ଦୁଇ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଯୁବକ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରେନେଡ୍‌ ମାଡ଼। ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜାସାଂସୀ ଗାଁର ନିରଙ୍କାରୀ ଭବନ ଉପରେ ବାଇକ୍‌ରେ ଆସି ଯୁବକ ଦ୍ୱୟ ଏଭଳି କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଛନ୍ତି। 

ବଳାତ୍କାରକୁ ନେଇ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବଳାତ୍କାରକୁ ନେଇ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

କାଲକା,୧୮।୧୧: ହରିୟାଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହରଲାଲ ଖଟ୍ଟର ଏବେ ଆସିଛନ୍ତି ବିବାଦ ଘେରକୁ। ବଳାତ୍କାରକୁ ନେଇ ସେ ଦେଇଛନ୍ତି ଏକ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ୮୦ରୁ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଓ ପୀଡିତା ପରସ୍ପରକୁ ଜାଣିଥାଆନ୍ତି। 

 ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ପରିବାର ନିୟୋଜନ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଲେ କନିଆଁ

ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଶୌଚାଳୟ ଏବଂ ପରିବାର ନିୟୋଜନ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଲେ କନିଆଁ

ପାଟନା,୧୮।୧୧: ବିହାର ପୂର୍ନିଆ ଜିଲାରେ ବାସ କରୁଥିବା ମହମ୍ମଦ କୈସର ଅନସାରୀଙ୍କ ବିବାହରେ ତାଙ୍କ ଦୁଲହନ୍‌ ରଖିଛନ୍ତି ଦୁଇଟି ସର୍ତ୍ତ। 

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ସାଧାରଣ ଜନତା: ପୁଣି ଜଣଙ୍କୁ ଅପହରଣ

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ସାଧାରଣ ଜନତା: ପୁଣି ଜଣଙ୍କୁ ଅପହରଣ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୮।୧୧:  ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଅପରେଶନ ଅଲଆଉଟ୍‌ ଜବାବରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। 

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଯୁବକ ୮ ମାସ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଯୁବକ ୮ ମାସ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୮।୧୧: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ହୀରାନଗରରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ୮ମାସ ତଳେ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ମୁଜମିମ୍‌ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ପୁଣି ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ କେବଳ ମହିଳା ନୁହେଁ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ନିର୍ଯାତିତ: ବିଚାରପତି କୁରିୟନ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ କେବଳ ମହିଳା ନୁହେଁ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ନିର୍ଯାତିତ: ବିଚାରପତି କୁରିୟନ

ରାଞ୍ଚି,୧୮।୧୧:  ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ମହିଳାଙ୍କ ପରି କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଯାଜିତ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିପାରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ବିଚାରପତି କୁରିୟନ୍‌ ଯୋଶେଫ୍‌ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ଭୋଟ ଭିକ୍ଷା: ବାସନ ମାଜିଲେ ନେତା

ଭୋଟ ଭିକ୍ଷା: ବାସନ ମାଜିଲେ ନେତା

ଇନ୍ଦୋର୍‌,୧୮।୧୧: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭୋଟରଙ୍କୁ ହାତେଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ କରୁଛନ୍ତି।