ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ପାକିସ୍ତାନ: ସେନା ହାତରେ ସରକାର

ପାକିସ୍ତାନ: ସେନା ହାତରେ ସରକାର
ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡା

ପାକିସ୍ତାନର ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍‌ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ପରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଉଦ୍‌ବୋଧନରେ ଚାଇନାର ଯେଉଁଭଳି ପ୍ରଶଂସା କଲେ, ସେଥିରୁ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେବାବେଳେ ସେ କହିଲେ ଯେ, ଚାଇନାଠାରୁ ଆମକୁ ଅନେକ କିଛି ଶିଖିବାର ଅଛି। ବିଶେଷକରି ଦେଶର ବିକାଶ କିପରି କରାଯାଏ ତାହା ଆମକୁ ଆମର ପ୍ରିୟ ବନ୍ଧୁରାଷ୍ଟ୍ର ଚାଇନାଠାରୁ ଶିଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଚାଇନା ହିଁ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାବଳର ପ୍ରେରଣା ସ୍ରୋତ।
କ୍ରିକେଟ ମଇଦାନରୁ ରାଜନୀତିକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନର ଗତ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଦଳ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଥିଲା। ଇମ୍ରାନଙ୍କ ତେହେରିକ୍‌-ଏ-ଇନ୍‌ସାଫ ପାକିସ୍ତାନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଧାନସଭାରେ ୧୧୬ଟି ଆସନ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲା। ବିଜୟ ପରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ସେ କହିଥିଲେ, ମୁଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍ଲୀ ଜିନ୍ନାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନର ଦେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ନିର୍ବାଚନ ପର ପ୍ରଥମ ଭାଷଣରେ ଇମ୍ରାନ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଦୂରୀକରଣ ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବିଦେଶ ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ତାଙ୍କୁ ଗବ୍ବର ସିଂହ ସହ ତୁଳନା କରିଥିବାରୁ ସେ ନେଇ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ଭାରତ ସହ ସୁସମ୍ପର୍କ ଚାହାନ୍ତି। ଭାରତ ଯଦି ଏ ଦିଗରେ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବ ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ଦୁଇପାଦ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।
ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଣିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାକିସ୍ତାନର ବିଫଳତା କାରଣରୁ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ମିଳୁଥିବା ସହାୟତା ବନ୍ଦ କରାଯାଇପାରେ ଆଶଙ୍କା କରି ଇମ୍ରାନ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେବ। ଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ଚାଇନା ହିଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ଭାରତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ସାମରିକ ଓ ଆର୍ଥିକ ଶକ୍ତି ନେଇ ଚାଇନା ଏବେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛି। ତେଣୁ ଭାରତକୁ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଚାଇନା ଯୋଜନା କରୁଛି। ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ତାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଇମ୍ରାନ ଚାଇନାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଅର୍ଥ ଏହି ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଏବେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।
ଲୋକତନ୍ତ୍ରରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ବିଜୟକୁ ଏତେ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନର ଦୁଇଟି ବଡ଼ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ମୁସ୍‌ଲିମ ଲିଗ୍‌ (ନଓ୍ବାଜ) ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି ପରି ଇମ୍ରାନଙ୍କ ନିକଟରେ ନା ବଡ଼ ରାଜନୈତିକ ଚେହେରା ଥିଲା ନା ଅନୁଭବ। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସେଭଳି ଆର୍ଥିକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ନ ଥିଲା। ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଇମ୍ରାନ କ’ଣ ବାସ୍ତବରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମତଦାତାଙ୍କ ବିପୁଳ ସମର୍ଥନ କାରଣରୁ ରାଜନୀତି ମଇଦାନରେ କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ୍‌ ହୋଇପାରିଲେ? ଏକଦା ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଥିବା ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଟେଲିଭିଜନ ପତ୍ରକାର ରେହମ୍‌ ଖାନ୍‌ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣ ପ୍ରଣିଧାନଯୋଗ୍ୟ। ରେହମ୍‌ କହନ୍ତି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ସେନାକୁ ଏଭଳି ଜଣେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦରକାର, ଯିଏ ତାଙ୍କର ବୁଟ୍‌ ପଲିଶ୍‌ କରିବ ଏବଂ ଇମ୍ରାନଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ବୁଟ୍‌ ପଲିଶ୍‌ କରିବା ବାଲା ମିଳିବେ ନାହିଁ।
କେବଳ ରେହମ୍‌ ନୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଭଳି ଅନେକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ବିଜୟ ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ହାତ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନର ଅନେକ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମତ ଦିଅନ୍ତି ଯେ, ଇମ୍ରାନ ବାହ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଏକପ୍ରକାର ଇଲେକ୍‌ଶନ ନୁହେଁ ସିଲେକ୍ସନ। ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ପାର୍ଟି ବହୁମତ ଆଡ଼କୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବା ଖବର ଆସୁଥିଲା ସେ ସମୟରେ ଏକ ଭାରତୀୟ ଇଂଲିଶ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲରେ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଜନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ତାଙ୍କୁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରିଥିଲେ। ଇମ୍ରାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଏଭଳି କାହିଁକି କୁହାଯାଉଛି?
ଯୁବତୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକଦା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଥିବା ସୁନ୍ଦର ବପୁଧାରୀ ଇମ୍ରାନ ନିୟମିତ ଡ୍ରଗ୍‌ସ ସେବନ କରନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପତ୍ନୀ ରେହମ୍‌ ତାଙ୍କୁ ସମଲିଙ୍ଗୀ ଯୌନାଚାରରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନର ଠିକ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ରେହମ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏକ ପୁସ୍ତକରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଯୌନ ଜୀବନ ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଛି। ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଏହି ଚତୁର୍ଥ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ତଲାକ୍‌ ଦେବା ପରେ ସେ ଜଣେ ପଞ୍ଜାବୀ ମୁସ୍‌ଲିମ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଚମ ପତ୍ନୀ ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚମ ବିବାହ କଲା ପରେ ହିଁ ସେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ଜଣେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ୍‌ ମତ ଦେବା ପରେ ଇମ୍ରାନ ପଞ୍ଚମ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ୍‌ଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ସତ ହେଲା। ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟୋଜିତ ହୋଇପାରେ।
ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସେନା ଶାସନ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଏ। ପାକିସ୍ତାନର ଜନ୍ମଦାତା ମହମ୍ମଦ ଅଲ୍ଲୀ ଜିନ୍ନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦେଶରେ ସେନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ବହୁବାର ଶାସନ ଚାଲିଛି। ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଢଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରକୁ ହଟାଇ ସେନା ଶାସନଭାର ଗ୍ରହଣ କରି ଏକଚ୍ଛତ୍ରବାଦ ଚଳାଇବା ପାକିସ୍ତାନର ପରମ୍ପରାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ କୌଣସିମତେ ନିଜ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ସରକାରକୁ ରଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପୋଷ୍ଟର ବୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। ଇମ୍ରାନ ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ବିଚାର କରି ପାକ୍‌ ସେନା ସୁପରିକଳ୍ପିତ ଭାବରେ ଇମ୍ରାନଙ୍କ ଦଳକୁ ଜିତାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା ବୋଲି ସେଠାର ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକମାନେ ମତ ଦିଅନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନରେ ସେନା ଶାସନ କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତା’ର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥିଲା ଜେନେରାଲ ଜିଆ-ଉଲ-ହକ୍‌ଙ୍କ ସମୟରେ। ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଢଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଲ୍‌ଫିକର ଅଲ୍ଲୀ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କୁ ଜିଆ ଗାଦିଚ୍ୟୁତ କରି ୭୦ ଦଶକରେ ଶାସନ କ୍ଷମତାକୁ ନିଜ ଅକ୍ତିଆରକୁ ନେଇଆସିବା ପରେ ୧୯୭୯ରେ ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଫାଶୀଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସେହିପରି ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ କନ୍ୟା ବେନଜୀରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ସଭା ବେଳେ ହତ୍ୟା କରାଗଲା। କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅନୁକମ୍ପା ଭୋଟରେ ବେନଜୀରଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଓ ପୁଅ କ୍ଷମତା ସିଂହାସନରେ ବସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବେଶି ଦିନ ତିଷ୍ଠିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ପରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ୍‌ ଶାସନଭାର ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁତ କରି ଜେନେରାଲ ମୁଶରଫ ନିଜେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ। ବରିଷ୍ଠତାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ନିଜେ ନଓ୍ବାଜ ଶରିଫ୍‌ ମୁଶରଫଙ୍କୁ ଜେନେରାଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ହିଁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ହେଲେ। ବହୁ କାରଣରୁ ବଦନାମ ପାକ୍‌ ସେନା ତାଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ତଥା ଆଇଏସ୍‌ଆଇର ପସନ୍ଦ ହେବା ଭଳି ଇମ୍ରାନଙ୍କୁ ବାଛିଲେ। ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ଏବଂ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ହୋଇଛି ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ମୁସ୍‌ଲିମ ଲିଗ୍‌ (ନଓ୍ବାଜ) ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି ଖୋଲାଖୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ଅଣଶୁଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ବ୍ୟାପକ ଜାଲ୍‌ ଭୋଟ ଓ ଅନିୟମିତତା ସମ୍ପର୍କରେ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖୁବ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକାର ହେଲାନାହିଁ।
ବିଜୟ ପରେ ଇମ୍ରାନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ସେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଜିନ୍ନାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନର ଦେଶ ଭାବେ ଗଢିତୋଳିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଏହା ବିଦିତ ଯେ, ଜିନ୍ନା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଇସ୍‌ଲାମୀ କାନୁନ୍‌ରେ ଶାସିତ ଏକ ଦେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସରକାର ସେନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହୁ, ଜିନ୍ନା ଏହା ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ। ଇମ୍ରାନ ଜଣେ ଭଲ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳି। ଭାରତର ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ପରନ୍ତୁ ଭାରତ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶେଷକରି କଶ୍ମୀର ଓ ଆତଙ୍କବାଦ ନେଇ ସେ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଶାସନର ଅନୁସରଣ କରିବେ। କାରଣ ସେ ସେନା ହାତର ସଖିକଣ୍ଢେଇ ଭାବେ ସରକାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ।
ମୋ-୯୪୩୭୨୭୦୬୦୫
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଭାଷଣ ଓ ଭୋଟ

ଭାଷଣ ଓ ଭୋଟ

ଆକାର ପଟେଲ

କୋଡ଼ିଏ ବର୍ଷ ତଳେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅଣନାତି ତୁଷାର ଗାନ୍ଧୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ୁଥିଲେ। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରେ ଠିଆହୋଇ ସେ ଶିବସେନା ନେତା ତଥା ବାନ୍ଦ୍ରା ଇଷ୍ଟ୍‌ର ବିଧାୟକ  ମଧୁକର ସାର୍ପୋଟଦାରଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିଲେ। ୨୦୧୦ରେ ପରଲୋକ ଗମନ କରିଥିବା ସାର୍ପୋଟଦାର ବାବ୍ରି ମସ୍‌ଜିଦ ଭଙ୍ଗା ଘଟ..

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ପ୍ରତାରଣାର ଖେଳ

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ପ୍ରତାରଣାର ଖେଳ

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

ପ୍ରଥମରୁ ସପ୍ତମ ଯାଏ ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ଧରି ଚାଲିଛି ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସବୁଠୁଁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସବ। ଭାରତ ଭଳି ଏକ ବିଶାଳ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଭାଗ୍ୟ ଡୋରି ହାତକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏଇ ବଳ କଷାକଷିର ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି କେବେଠୁଁ। ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ ଦେବା ଭଳି ନାଗରିକର ପବିତ୍ର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରି ପାଞ୍ଚବର୍ଷ ହେଲା ନିଘୋଡ ନିଦରେ ଶୋଇ ପଡିଥିବା ଜ..

‘ଦି ଓଭରଷ୍ଟୋରି’ ଔପନ୍ୟାସିକ

‘ଦି ଓଭରଷ୍ଟୋରି’ ଔପନ୍ୟାସିକ

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ଆମେରିକାରେ ଖବରକାଗଜ, ପତ୍ରିକା, ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସାମ୍ବାଦିକତା, ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ରଚନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷ ଲାଭ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥା ଓ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ପୁଲିଜର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ହଙ୍ଗେରି ଜନ୍ମିତ ଆମେରିକୀୟ ଯୋଶେଫ୍‌ ଫୁଲିଜର ୧୯୧୭ରେ ଏହି ସମ୍ମାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୧ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇ ଆସୁଥିବାରୁ ନୂଆ ବିଜେତାଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥାଏ। ଚଳିତବର୍ଷ ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରିଚାର୍ଡ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ


ଅଙ୍ଗଦାନ ମହାପୁଣ୍ୟ। ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତା’ର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରାଯାଇପାରିବ। ତେଣୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଅଙ୍ଗଦାନ ପାଇଁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ। ଜଣଙ୍କର କିଡ୍‌ନୀ, ଚକ୍ଷୁ, ହୃତ୍‌ପିଣ୍ଡ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଏକାଧିକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇପାରେ।   ତେବେ ଏ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତାର ଅଭାବ ରହିଛି। ଏହି ମର୍ମରେ ଛ..

ଇଡିରେ ବି ଗୋଷ୍ଠୀ

ଇଡିରେ ବି ଗୋଷ୍ଠୀ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ବି କ’ଣ ସିବିଆଇ ବାଟରେ ଯାଉଛି? ନିକଟରେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ତଦନ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ, ସଂସ୍ଥାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସତ୍ୟବ୍ରତ କୁମାର ମୁମ୍ବାଇ ଜୋନାଲ ୟୁନିଟ୍‌ ଏବଂ କୋଇଲା ବ୍ଲକ୍‌ ଆବଣ୍ଟନ ମାମଲାର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କୋଇଲା ବ୍ଲକ୍‌ ଆବଣ୍ଟନ ମାମଲା ବ୍ୟତୀତ ମୁମ୍ବାଇ ଜୋନାଲ ୟୁନିଟ୍‌ର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ କରିଦିଆଯି..

ଭବ ଭୟ ଓ ଜୀବନ

ଭବ ଭୟ ଓ ଜୀବନ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ଜନ୍ମର ଠିକ୍‌ ପରକ୍ଷଣଠାରୁ ଆମ ଜୀବନସ୍ରୋତ ନିଃଶବ୍ଦରେ ବହି ଚାଲିଥାଏ ମୃତ୍ୟୁର କରାଳ ଲହରିକୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ। ଏହି ଅବସରରେ ଆମ ବୟସ ବଢ଼ିଚାଲେ ଏବଂ ଶୈଶବ, ଯୁବାବସ୍ଥା ଓ ପୌଢ଼ତ୍ୱ ଦେଇ ଆମେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟରେ ଉପନୀତ ହେଉ। ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଜୀବନ ପରିସ୍ଥିତିମାନଙ୍କର ଏକ ସୁଦୀର୍ଘ ମାଳା, ନିରନ୍ତର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀ..

ଭାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଇ

ଭାଇ ଦୁଃଖରେ ଭାଇ

ତୁଳସୀଦାସ ମିଶ୍ର

ଠିକଣା ସମୟରେ ସ୍ବିଡେନର ଟେଲିକମ୍‌ ଉପକରଣ ନିର୍ମାତା ଏରିକ୍‌ସନଙ୍କୁ ୪୬୨ କୋଟି ବାକିଆ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରି ଅଗ୍ରଜ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ଅନୁଜ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କୁ ଆସନ୍ନ ଜେଲଦଣ୍ଡରୁ ତ୍ରାହି ଦେଇଛନ୍ତି..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ


ଚିଠି ଲେଖି ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଗୁହାରି କରୁଛନ୍ତି ଯୁବତୀ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମଣ୍ଡସୌରରେ ଥିବା ପଶୁପତିନାଥ ମହାଦେବଙ୍କ ଦାନବାକ୍ସରୁ ମିଳିଛି ଏମିତି କିଛି ପତ୍ର ଯାହାକୁ ପଢିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ଏଠାରେ ଦାନବାକ୍ସ ଖୋଲିବା ବେଳକୁ ସାଦାକାଗଜରେ ଲେଖାଥିବା କିଛି ପତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏସବୁ ଖୋଲି ପଢ଼ିବା ପରେ ଜଣାପଡି..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଅଳସୁଆ ବଢୁଛନ୍ତି

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଅଳସୁଆ ବଢୁଛନ୍ତି

ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଏସବୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ବିଶେଷତଃ କ୍ଷମତାସୀନ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରି ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀ ପାର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ଭୋଟ ହାତେଇବା ଓ ପୁନଃ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପାଇଁ ..

 ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନ

ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନ

ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା

ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ ଭାରତରେ ସପ୍ତଦଶ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ୫ବର୍ଷରେ ଉକ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ହେବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଗତ ୬୮ବର୍ଷର..

କ୍ଷମାର ମହତ୍ତ୍ୱ

କ୍ଷମାର ମହତ୍ତ୍ୱ

ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଅରିଶଲ୍ୟ

ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଭୁ ଯିଶୁଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବଳିଦାନ, କ୍ଷମା ଓ ତ୍ୟାଗର ଜୀବନକୁ ମନେପକାଇଦିଏ। ୨୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷ ତଳେ ମିଥ୍ୟା ଓ କପୋଳକଳ୍ପିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ଶିକାର ହୋଇ ପ୍ରଭୁ ଯିଶୁ କ୍ରୂଶବିଦ୍ଧ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ବାଚନ ଋତୁ ଜାରି ରହିଛି। ଭାରତ ଭଳି ଏକ ବୃହତ୍‌ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଭୋଟଦେଇ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସ୍ଥଳରେ ଦେଖାଯାଉଛି କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହୁଛନ୍ତି। ଭୋଟଦାନ ନ କରିବା ଅର୍ଥ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଶାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ..


Model This Week

କ୍ରିଷ୍ଣା
Why Dharitri