ମନୋରଞ୍ଜନ |

ୟଶ୍‌ଙ୍କ ସଫଳତାର ରାଜ୍‌ ଧଳା ପୋଷାକ

ୟଶ୍‌ଙ୍କ ସଫଳତାର ରାଜ୍‌ ଧଳା ପୋଷାକ
ବଲିଉଡ୍‌ର ଜଣେ ଆଗଧାଡ଼ିର ନିର୍ମାତା, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ କାହାଣୀ ଲେଖକ ଥିଲେ ୟଶ୍‌ ଚୋପ୍ରା। ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ସିନେମା ଅନେକ କଳାକାରଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ୫୩ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ବଲିଉଡ୍‌ରେ ବେଶ୍‌ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଆଉ ଆମ ଗହଣରେ ନାହାନ୍ତି ସତ, ହେଲେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସିନେମାଗୁଡିକ ଏବେ ବି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନରେ ବସାବାନ୍ଧି ରହିଛି। ଭାଇ ବି. ଆର. ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ସହ ୧୯୫୯ରୁ ‘ଧୂଲ୍‌ କେ ଫୁଲ’ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବଲିଉଡ୍‌ରେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଡ୍ରାମା ସିନେମାରେ ମାଲା ସିହ୍ନା, ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଓ ଲୀଲା ପ୍ରମୁଖ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ୟଶ୍‌ଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା ୧୯୭୩ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ସିନେମା ‘ଦାଗ: ଏ ପୋଏମ୍‌ ଅଫ୍‌ ଲଭ୍‌’ରୁ। ଏହା ପରେ ଦିଓ୍ବାର, କଭି କଭି, ତ୍ରିଶୁଲ, ସିଲ୍‌ସିଲା, ବିଜୟ, ଚାନ୍ଦ୍‌ନୀ, ଲମ୍‌ହେ, ପରମ୍ପରା, ଦିଲ୍‌ ତୋ ପାଗଲ୍‌ ହୈ, ବୀର୍‌ ଜାରା, ଜବ୍‌ ତକ୍‌ ହୈ ଜାନ୍‌ ପରି ଅନେକ ସୁପରହିଟ୍‌ ସିନେମା ସେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି। ଜବ୍‌ ତକ୍‌ ହୈ ଜାନ୍‌ ୟଶ୍‌ଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ଶେଷ ସିନେମା ଥିଲା। ଏହି ସିନେମାକୁ ପରଦା ଉପରେ ଦେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସେ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ପରପାରିକୁ।

ମାତ୍ର ୟଶ୍‌ଙ୍କ ସିିନେମାଗୁଡ଼ିକର ଗୋଟିଏ ବିଶେଷତ୍ୱ ରହିଛି। ତାହା ହେଉଛି ନିଜ ସିନେମାରେ ସେ ହିରୋଇନ୍‌ମାନଙ୍କୁ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଉଥିଲେ। ଏହା ହିଁ ତାଙ୍କ ସିନେମାର ସଫଳତାର ରାଜ୍‌ ଥିଲା ବୋଲି ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ। ସିନେମାର ସଫଳତା ପାଇଁ କଳା ଯାଦୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଧଳା ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ୟଶ୍‌। ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟଙ୍କୁ ମୋହବତେଁ, ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କୁ ଚାନ୍ଦ୍‌ନୀ ଓ ଲମ୍‌ହେ, ଜୁହି ଚାଓ୍ବଲାଙ୍କୁ ଡର୍‌, ମାଧୁରୀଙ୍କୁ ଦିଲ୍‌ ତୋ ପାଗଲ୍‌ ହୈ, ପ୍ରୀତି ଜିଣ୍ଟାଙ୍କୁ ବୀର୍‌ ଜାରା, ରେଖାଙ୍କୁ ସିଲ୍‌ସିଲା, ରାଣୀ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ସାଥିୟା, କ୍ୟାଟ୍ରିକା କୈଫଙ୍କୁ ଜବ୍‌ ତକ୍‌ ହୈ ଜାନ୍‌ ଓ ମେରେ ବ୍ରଦର କି ଦୁଲ୍‌ହନ୍‌, ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ରବ୍‌ ନେ ବନା ଦି ଯୋଡି, ବ୍ୟାଣ୍ଡ ବାଜା ବାରାତ, କାଜଲଙ୍କୁ ଫନା ଆଦିରେ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଇବା ପାଇଁ ୟଶ୍‌ ଆଦୌ ଭୁଲି ନ ଥିଲେ। ଏହି ସିନେମାଗୁଡ଼ିକ ଦର୍ଶକଙ୍କ ନିଟକରେ ବେଶ୍‌ ଆଦୃତ ହେବା ସହ ୟଶ୍‌ଙ୍କୁ ଅନେକ ସଫଳତା ଆଣିଦେଇଥିଲା।
All Right Reserved By

ମନୋରଞ୍ଜନ |

ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରିୟାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲିଉଡ୍‌ ସିନେମା, ସତ୍ୟ ଘଟଣା ଉପରେ ଆଧାରିତ କାହାଣୀ ‘ଲଭ୍‌ ହୈକର୍ସ’

ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ରିଲିଜ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରିୟାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବଲିଉଡ୍‌ ସିନେମା, ସତ୍ୟ ଘଟଣା ଉପରେ ଆଧାରିତ କାହାଣୀ ‘ଲଭ୍‌ ହୈକର୍ସ’

ପ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ଓ୍ବାରିୟରଙ୍କୁ କିଏ ବା ଜାଣେ! ମାଲାୟଲମ୍‌ ଫିଲ୍ମ ‘ଔର ଉଦାର ଲଭ୍‌’ର ଏକ ଦୃଶ୍ୟରୁ ସେ ରାତାରାତି ଲାଇମ୍‌ଲାଇଟ୍‌କୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବଲିଉଡ୍‌ ଫିଲ୍ମ ‘ଶ୍ରୀଦେବୀ ବଙ୍ଗ୍‌ଲୋ’ରେ ଅଫର। ଏହା ପ୍ରିୟାଙ୍କ ବଲିଉଡ୍‌ ଡେବ୍ୟୁ ଫିଲ୍ମ। 

୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ: ସନି, ଊର୍ମିଳା, ପ୍ରକାଶ ରାଜଙ୍କ ଡେବ୍ୟୁ, ଦଳ ବଦଳାଇଛନ୍ତି ଅନେକ

୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ: ସନି, ଊର୍ମିଳା, ପ୍ରକାଶ ରାଜଙ୍କ ଡେବ୍ୟୁ, ଦଳ ବଦଳାଇଛନ୍ତି ଅନେକ

ବମ୍ବେ: ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଦେଶର ରାଜନୀତି ସରଗରମ। ସବୁଥର ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକରେ କଳାକାରଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ଏଥିରେ ତଡ଼କା ଲଗାଇଛି। 

ମା’ଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଯୋଗୁ ଆଲିଆଙ୍କ ସହ ଲିଭ୍‌ ଇନ୍‌ରେ ରହିବେ ରଣବୀର

ମା’ଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ଯୋଗୁ ଆଲିଆଙ୍କ ସହ ଲିଭ୍‌ ଇନ୍‌ରେ ରହିବେ ରଣବୀର

ବମ୍ବେ: ପ୍ରଥମେ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ଆଉ ପରେ ବିବାହକୁ ନେଇ ହେଉଥିଲା ଚର୍ଚ୍ଚା। ମାତ୍ର ଏବେ ଲିଭ୍‌ ଇନ୍‌ରେ ରହିବେ ବଲିଉଡର ନୂଆ ଲଭ୍‌ବାର୍ଡ ଆଲିଆ-ରଣବୀର।

‘ଦବଙ୍ଗ-୩’ରେ ନଜର ଆସିବେ ୨ ଷ୍ଟାର କିଡ୍‌: ଜଣେ ସଲମାନ୍‌ଙ୍କ ଭାଣେଜୀ, ଆଉଜଣେ ମହେଶଙ୍କ ଝିଅ ଅଶ୍ୱାମୀ

‘ଦବଙ୍ଗ-୩’ରେ ନଜର ଆସିବେ ୨ ଷ୍ଟାର କିଡ୍‌: ଜଣେ ସଲମାନ୍‌ଙ୍କ ଭାଣେଜୀ, ଆଉଜଣେ ମହେଶଙ୍କ ଝିଅ ଅଶ୍ୱାମୀ

ସଲମାନ୍‌ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଆଗାମୀ ସିନେମା ‘ଦବଙ୍ଗ-୩’ରେ ଜଣେ ନୁହେଁ  ଦୁଇ ଦୁଇ ଜଣ ଷ୍ଟାର କିଡ୍‌ଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି।

ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ସହ ଅଙ୍କିତା ଲୋଖଣ୍ଡେଙ୍କ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡଙ୍କ ସହ ଅଙ୍କିତା ଲୋଖଣ୍ଡେଙ୍କ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ସହ ବ୍ରେକଅପ୍‌ ପରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅଙ୍କିତା ଲୋଖଣ୍ଡେଙ୍କୁ ମିଳିଯାଇଛନ୍ତି ନୂଆ ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡ। ଏହି ଅଭିନେତା ହେଉଛନ୍ତି ବିକି ଜୈନ। ଉଭୟ ଏକ ବିବାହ ପାର୍ଟିରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। 

ସଲମାନ-ଦିଶାଙ୍କ ହଟ୍‌ କେମେଷ୍ଟ୍ରି

ସଲମାନ-ଦିଶାଙ୍କ ହଟ୍‌ କେମେଷ୍ଟ୍ରି

ଏଥର ଇଦ୍‌ରେ ସଲମାନ ଖାନ୍‌ ଏବଂ କ୍ୟାଟ୍ରିନା କୈଫଙ୍କ ଅଭିନୀତ ଫିଲ୍ମ ‘ଭାରତ’ ଧୁମ୍‌ ମଚାଇବାକୁ ଯାଉଛି।

ମଲାଇକାଙ୍କ ସହ ବିବାହକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଅର୍ଜୁନ: କହିଲେ ଏବେ ମୋତେ ୩୩ ବର୍ଷ, ଶୀଘ୍ର ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହେଁନା

ମଲାଇକାଙ୍କ ସହ ବିବାହକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ଅର୍ଜୁନ: କହିଲେ ଏବେ ମୋତେ ୩୩ ବର୍ଷ, ଶୀଘ୍ର ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହେଁନା

ବମ୍ବେ: ବି-ଟାଉନର ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଲଭ୍‌ବାର୍ଡ ହେଲେ ମଲାଇକା ଅରୋରା ଓ ଅର୍ଜୁନ କପୁର। ପ୍ରତିଦିନ ଉଭୟଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ନା କିଛି ରୋଚକ ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ସେ ଡିନର୍‌ ଡେଟ୍‌ରେ ଯାଆନ୍ତୁ ଅଥବା କୌଣସି ପାର୍ଟି ଅଥବା ଫଙ୍କଶନ୍‌ରେ, ସମସ୍ତଙ୍କର ଥାଏ ଉଭୟଙ୍କ ଉପରେ ନଜର। 

ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଘୋଷଣା ହେବ ୬୬ ତମ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କ ନାଁ

ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଘୋଷଣା ହେବ ୬୬ ତମ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କ ନାଁ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୫।୪: ଆସନ୍ତା ମେ’ରେ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ଏହାପରେ ୬୬ ତମ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ବିଜେତାଙ୍କ ନାଁ ଘୋଷରା କରାଯିବ ବୋଲି ବୁଧବାର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ଦୁଇଜଣ କୋଏଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଗାୟକ ଅରିଜିତ୍‌ ସିଂହ

ଦୁଇଜଣ କୋଏଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଗାୟକ ଅରିଜିତ୍‌ ସିଂହ

ବଲିଉଡର ଲୋକପ୍ରିୟ ଗାୟକ ଅରିଜିତ୍‌ ସିଂହ ଗୁରୁବାର ୩୨ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଫିଲ୍ମ ‘ଭାରତ’ରେ କ୍ୟାଟ୍ରିନା ବି ଓଲ୍ଡ ଏଜ୍‌ ଚରିତ୍ରରେ ନଜର ଆସିବେ

ଫିଲ୍ମ ‘ଭାରତ’ରେ କ୍ୟାଟ୍ରିନା ବି ଓଲ୍ଡ ଏଜ୍‌ ଚରିତ୍ରରେ ନଜର ଆସିବେ

ମୁମ୍ବାଇ: ବଲିଉଡ୍‌ ଭାଇଜାନ୍‌ ସଲମାନ ଖାଁ ଓ କ୍ୟାଟ୍ରିନ କୈଫଙ୍କ ଅପ୍‌କିମିଙ୍ଗ ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜାରି ରହିଛି। ଫିଲ୍ମ ‘ଭାରତ’ରେ ଉଭୟେ ନଜର ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏମାନଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଗେଟ୍‌ଅପ୍‌ ଏବେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଭିନ୍ନ ସ୍ବାଦ ଆଣିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। 

ସଲିମ ଖାଁଙ୍କୁ ମିଳିଲା ମାଷ୍ଟର ଦିନାନାଥ ମଙ୍ଗେସକର ଆଓ୍ବାର୍ଡ

ସଲିମ ଖାଁଙ୍କୁ ମିଳିଲା ମାଷ୍ଟର ଦିନାନାଥ ମଙ୍ଗେସକର ଆଓ୍ବାର୍ଡ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୫।୪: ଭେଟେରାନ୍‌ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ରାଇଟର ସଲିମ ଖାଁଙ୍କୁ ୭୭ତମ ମାଷ୍ଟର ଦିନାନାଥ ମଙ୍ଗେସକର ଆଓ୍ବାର୍ଡ ୨୦୧୯ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ଖରାରେ କ୍ଷେତ ବୁଲିଲେ ଆମିର୍‌

ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ଖରାରେ କ୍ଷେତ ବୁଲିଲେ ଆମିର୍‌

ଅଭିନେତା ଆମିର୍‌ ଖାଁ  ନିଜ ଫିଲ୍ମ  ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ପାଲମ୍‌ପୁରର ଏକ ଗାଁକୁ ଯାଇଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଛିି।


Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri