ଫୁରସତ |

ନିରାପଦ ଦୀପାବଳି

ନିରାପଦ ଦୀପାବଳି

ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି। ଏହି ସମୟରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ଏକରକମ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଥାଏ। ଦୀପାବଳିରେ ସତର୍କ ରହିବା ଜରୁରୀ। କାରଣ ପିଲାମାନେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ଗୃହିଣୀମାନେ ଏହି ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଦରକାର ଯେ ପିଲାମାନେ ଦୀପାବଳିରେ କେବଳ ବାଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ନଦେଇ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଦୀପାବଳି ପର୍ବ ପାଳନ କରିବେ ....
ଘରକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନୂଆ ରୂପ : ଦୀପାବଳି ପାଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଘରର ବାହ୍ୟ ଅବା ଭିତର ଭାଗକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଜାଇ ପାରନ୍ତି। ଯଦି ସମ୍ଭବ ହୁଏ ତେବେ ଘରର କଲର ବଦଳାଇ ନୂଆ କଲର ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି। ଯଦି ଆବବାବପତ୍ର ବଦଳାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଘରକୁ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବା ଭଳି ଆବସାବପତ୍ର ଆଣନ୍ତୁ। ଆଜିକାଲି ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ଘରକୁ ଆଲୋକମାଳରେ ସଜାଯାଉଛି। ତେଣୁ ଏଭଳି ଲାଇଟ୍‌ ଡେକୋରେଶନ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଘରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଦେବ। କାରଣ ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ଏକ ଗେଟଟୁଗେଦରର କରିବାର ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ମାହୋଲକୁ ଘରର ନୂଆ ରୂପ ଖୁସିରେ ଭରିଦେବ। ଘର ସାମନାରେ ଯଦି ଗାର୍ଡେନ ଅଛି ତେବେ ତାହା କିପରି ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯିବ ସେଥିପ୍ରତି ନଜର ଦିଅନ୍ତୁ।
ଖାଦ୍ୟପେୟ : ଯେ କୌଣସି ପର୍ବ ହେଉ ଏଥିରେ ଖାଦ୍ୟପେୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖିଥାଏ। ବିଶେଷଭାବରେ ଦୀପାବଳିରେ ନିଜର ମନ ପସନ୍ଦର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ବିଶେଷଭାବରେ ଏହି ସମୟରେ ପିଠାପଣାର ଆସର ଜମିଥାଏ। ତେଣୁ ନୂଆ ଭେରାଇଟିର ପିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ତା’ସହ ନୂଆ ନୂଆ ସ୍ବାଦଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଯୋଜନା ଥିଲେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେଥିପାଇଁ ଶପିଂ କରିନିଅନ୍ତୁ।
ବାହାର ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହନ୍ତୁ: ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ବାହାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମନୋଲୋଭା ଖାଦ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଖାଦ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପଯୋଗୀ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ସେଭଳି ଖାଦ୍ୟ ନିଜେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ କମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଘରେ ମନଲୋଭା ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖୁଆନ୍ତୁ।
ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପାର୍ଟି ଆୟୋଜନ କରନ୍ତୁ : ସାଧାରଣତଃ ଛୁଟିଦିନରେ ପିଲାଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟାମି ଟିକେ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ। ଏମିତିରେ ପର୍ବପର୍ବାଣୀଦିନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ। କାର୍ଯ୍ୟବ୍ୟସ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସମ୍ଭବ ପର ହୁଏ ନାହିଁ। ବାସ୍‌, ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଘରେ ଏକ ପାର୍ଟି ଆୟୋଜନ କରିପାରନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବାକୁ କୁହନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ସୃଜନଶୀଳତା ଆହୁରି ବିସ୍ତାରିତ ହୋଇଥାଏ। ପିଲାମାନଙ୍କର ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ କିଛି ଉପହାର ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରନ୍ତି।
ବାଣ କିଣୁଥିଲେ : ଦୀପାବଳିକୁ ଆହୁରି ରଙ୍ଗୀନ କରିବାକୁ ଆଜିକାଲି ବଜାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବାଣ ମିଳୁଛି। କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆମ ପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି ସଦୃଶ ହୋଇଥାଏ। ବାଣ ଫୁଟାଇବା ସମୟରେ ଅସାବଧାନତାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେଣୁ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ହେଉ ଅବା ନିଜ ପାଇଁ ବାଣ କିଣିବା ସମୟରେ ଏଭଳି ବାଣ କିଣନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦୁର୍ଘଟଣା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଆଦୌ ନ ଥିବ।
ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ କରନ୍ତୁ : ଦୀପାବଳିରେ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ବେଶ୍‌ ନିରାପଦରେ ବାଣ ଫୁଟାଇ ପାରିବେ ତାହା ନିରୂପଣ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ପାଖରେ ଜନବସତି ଅଛି ତେବେ ବେଶ୍‌ ସତର୍କତାର ସହ ବାଣ ଫୁଟାନ୍ତୁ। କୌଣସି ବାଣ ଫୁଟାଇବା ପୂର୍ବରୁ ତାହାକୁ କିପରି ଫୁଟାଇବେ ସେ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହୁଅନ୍ତୁ। ବିଶେଷଭାବରେ ପିଲାମାନେ ବିସ୍ଫୋରକ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଆନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବିରତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। କାରଣ ହୁଏତ ଅସାବଧାନତାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିପାରେ। ବାଣ ଫୁଟାଇବା ସମୟରେ ପାଖରେ ପାଣି ବାଲ୍‌ଟିି ରଖନ୍ତୁ। ଏହି ସମୟରେ ପିନ୍ଧିଥିବା ଡ୍ରେସ୍‌ରେ ନିଅଁା ଲାଗିବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ। ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ। ଆଦୌ ତରତର ହୋଇ ବାଣ ଫୁଟାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପିଲାମାନେ ଯଦି ବାଣ ଫୁଟାଉଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖେ ପାଖେ ରୁହନ୍ତୁ। ସେମାନଙ୍କୁ କଦାପି ଏକୁଟିଆ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆଉ ଏକ କଥା-ବାଣ ଫୁଟାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଘରେ ଫାଷ୍ଟ ଏଡ୍‌ ବକ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିରଖନ୍ତୁ।
ମନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖନ୍ତୁ : ବିଶେଷଭାବରେ ଦୀପାବଳିକୁ ଧୁମଧାମରେ ପାଳିବାକୁ କିଏ ବା ନ ଚାହେଁ ? ସେହି ସମୟରେ କେତୋଟି କଥାକୁ ଅନେକେ ଭୁଲି ଯାଇଥାଆନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଘର ଲୋକ ବହୁତ ବାଣ ଫୁଟାଇବେ, ଆମେ ତାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବେଶି ବାଣ ଫୁଟାଇ ତାହାର ମଜା ନେବା। ଏଭଳି ଧାରଣା ମନରେ ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଏପରି ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ମନୋଭାବ ଦ୍ୱାରା ନିଜର ମନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଚାଲି ଯାଇଥାଏ। ଫଳରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ନିଜ ଆଶାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖନ୍ତୁ। ଅଧିକ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ପିଲା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।
ଦୀପ-କ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଘରକୁ ସଜାନ୍ତୁ : ବାଣର ଶବ୍ଦ କିମ୍ବା ଆଲୋକ ସିନା ମନକୁ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ, ହେଲେ ଥରେ ସଜା ଯାଇଥିବା ଦୀପଗୁଡିକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନା! ଘର ବାହାରେ, ଛାତ ଉପରେ, ବାଲକୋନିରେ ଦୀପ ସଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଦେଖିବେ ଦୀପର ଆଲୋକରେ ଆପଣଙ୍କ ଘର କେତେ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଛି। ଦୀପ ବ୍ୟତୀତ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲକୁ ଧାଡି ଧାଡି କରି ସଜାଇ ଲଗାନ୍ତୁ। ଆଜିକାଲ ବିଭିନ୍ନ କଲରଯୁକ୍ତ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ବଜାରରେ ମିଳୁଛି। ହେଲେ ତାହାକୁ କିପରି ସଜାଇବେ ପୂର୍ବରୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଘରକୁ ଆହୁରି ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ କଲର୍‌ର ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍‌ ମାଳ ମିଳୁଛି। ଏହାକୁ ଛାତ ଉପରୁ ତଳକୁ ଲମ୍ବାଇ ଦେଇ ସେଥିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରନ୍ତୁ।
ଧୂଅଁାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ : ସନ୍ଧ୍ୟା ଆସିବା ମାତ୍ରେ ବାଣଫୁଟା ଆସର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ। ସମୟ ଗଡିଚାଲିବା ସହ ଏହାର ମାହୋଲ ବେଶ୍‌ ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ। ହେଲେ ବାଣ ଫୁଟିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶ ହୋଇଉଠେ ଧୂଅଁାମୟ। ଏପରି କି ଏଭଳି ପରିବେଶରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିଲେ ଅଣନିଃଶ୍ୱାସୀ ଲାଗେ। ତେଣୁ ଯଦି ପରିବେଶ ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଯାଇଛି ତେବେ ସେଠାରୁ ନିଜକୁ ଏବଂ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ। ଘରର ଝରକା, କବାଟ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ଏଭଳି ଧୂଆଁା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ବିିଭିନ୍ନ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟିହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଫୁରସତ |

କେଟ୍‌-ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ଙ୍କ କୋଳରେ ୩ୟ ସନ୍ତାନ

କେଟ୍‌-ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ଙ୍କ କୋଳରେ ୩ୟ ସନ୍ତାନ

ଲଣ୍ଡନ: ବ୍ରିଟେନ ରାଜ ପରିବାରରେ ଖୁସିର ଲହରି। ପ୍ରିନ୍ସ ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧାଙ୍ଗିନୀ କେଟ୍‌ ମିଡିଲ୍‌ଟନ୍‌ ପୁଣି ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଡଚେସ୍‌ ଅଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ ତୃତୀୟ ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା କେନ୍‌ସିଙ୍ଗ୍‌ଟନ୍‌ ପ୍ୟାଲେସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ନୂଆ ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କ ଓଜନ ୩.୮୨ କେଜି। ଶିଶୁପୁତ୍ରର ଜନ୍ମବେଳେ ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ବିଷ ବଳୟ ଆମ ରୋଷେଇଘର

ବିଷ ବଳୟ ଆମ ରୋଷେଇଘର

ରୋଷେଇଘର ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଅତି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ। ଧନଦାତ୍ରୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତି ବୋଲି ଆମର ବିଶ୍ୱାସ। ତେଣୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ସଫାସୁତରା ରଖୁ। ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିଲେ ସେଠାରେ ଆମ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘର ଭିତରର ଆବଦ୍ଧ ବାୟୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୂଷିତ। କାରଣ ଏବେ ବି ଆମ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି କାଠ, କୋଇଲା ଓ ଘଷି ଭଳି ଇନ୍ଧନ, ଯହିଁରୁ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ବହୁ ବିଷାକ୍ତ ବାଷ୍ପ, ଧୂଆଁ ଓ ଧୂଳି ।

ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବ ସେନସର୍‌

ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବ ସେନସର୍‌

ଲଣ୍ଡନ, ୨୩।୪ : ଭୂମିକମ୍ପ କିମ୍ବା କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଏବେ ସହଜରେ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ। ଗବେଷକ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧରଣର ସେନସର୍‌ ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହଜରେ ମାଟି ତଳେ ଥିବା ଜୀବଜନ୍ତୁ ଅଥବା ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ତରଙ୍ଗ ପ୍ରେରଣ କରିବ। ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ବାଜି ଏହି ତରଙ୍ଗ ସେନସରକୁ ଫେରିବ।

ବଢ଼ୁଛି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆୟ

ବଢ଼ୁଛି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୪: ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ଲୋକମାନେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଝ ପାଲଟିଯାଆନ୍ତି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ କୁହାଯାଏ। ଆୟ ନ ଥିବାରୁ ଅନେକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଦିନ କାଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସଦ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଏହି ଧାରଣାକୁ ଭୁଲ୍‌ ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛି। ଭାରତରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏମାନେ ଆୟ କରିବା ସହ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାହକ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେବେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଥିବାରୁ ଏହି ବାବଦକୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।

ବରବେଶରେ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ ଯୁବତୀ

ବରବେଶରେ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କଲେ ଯୁବତୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୪ : ଅଗ୍ରା ଏତ୍ମାଦୌଲା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସାମୁହିକ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଜଣେ ଯୁବତୀ ବର ବେଶରେ ତାଙ୍କ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ପରେ ଏସମ୍ପର୍କରେ ପରିବାର ଲୋକ ଜାଣିବାରୁ ପୋଲିସର ସହାୟତା ଲୋଡିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିଲା। ତେବେ ଏହାକୁ କିପରି ବିବାହରେ ପରିଣତ କରିବେ ସେନେଇ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଭୂକମ୍ପ ସୂଚନା ନେଇ ଦ୍ୱିମତ

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଭୂକମ୍ପ ସୂଚନା ନେଇ ଦ୍ୱିମତ

ଲଣ୍ଡନ,୨୩ା୪: ଭୂକମ୍ପର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କୁକୁର, ବିରାଡି ଏପରି କି ଗୋରୁ ଗାଈ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଆଚରଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ବୋଲି ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ପ୍ରମାଣସିଦ୍ଧ ନୁହେଁ ବୋଲି ସଦ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ‘ବୁଲେଟିନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ସିସ୍‌ମୋଲୋଜିକାଲ୍‌ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍‌ ଆମେରିକା’ ଜର୍ନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଉଦ୍ଭିଦରୁ ଇନ୍ଧନ

ଉଦ୍ଭିଦରୁ ଇନ୍ଧନ

ପ୍ରତିଦିନ ପୃଥିବୀରେ ୯,୫୦,୦୦,୦୦୦ ବ୍ୟାରେଲ(ଏକ ବ୍ୟାରେଲ ୨୦୦ ଲିଟର) ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ତୈଳ ଇନ୍ଧନ ହିସାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଅଛି। ଦୈନିକ ହାରାହାରି ମୁଣ୍ଡପିଛା ତିନିଲିଟର। ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଲାଟିନ ଶବ୍ଦ ପେଟ୍ରା (ପଥର) ଏବଂ ଓଲିୟମ (ତେଲ)ରୁ ଆସିଅଛି।

ମାର୍ଟିନା ମୁନ୍‌ ମିଶନ

ମାର୍ଟିନା ମୁନ୍‌ ମିଶନ

ମହାକାଶବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ମହାକାଶବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷଭାବରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ସମ୍ପର୍କରେ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଅନେକ ଦେଶ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଜୀବସତ୍ତା ଥିଲା କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜାପାନର ମହାକାଶବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ‘ମାର୍ଟିନା ମୁନ୍‌ ମିଶନ’।

ଫର୍ନିଚର ଡିଜାଇନର ରୋବୋ

ଫର୍ନିଚର ଡିଜାଇନର ରୋବୋ

ରୋବୋର କାର୍ଯ୍ୟ ତାଲିକାରେ ଆଉ ଏକ କଥାକୁ ନିକଟରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ବେଶ୍‌ କିଛି ବର୍ଷ ପ୍ରୟାସ କରିବା ପରେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ସିଙ୍ଗାପୁରର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ। ସିଙ୍ଗାପୁରସ୍ଥିତ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୋବୋଟିକ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ (ସିଆରଆଇଜି)ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଭଳି ଏକ ରୋବୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା କେତେକ ଫର୍ନିଚର୍‌ର ଡିଜାଇନ କରିପାରିବ।

ମହାକାଶରେ ବିଳାସମୟ ହୋଟେଲ

ମହାକାଶରେ ବିଳାସମୟ ହୋଟେଲ

ମହାକାଶରେ ଏକ ବିଳାସମୟ ହୋଟେଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସତ। ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ଯେ ମହାକାଶରେ କାହିଁକି ହୋଟେଲ ନିର୍ମାଣ ହେବ ଏବଂ ସେଠାରେ କିଏ ରହିବେ?

ମୃତ୍ୟୁର ୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଫେରିଲା ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁର ୫ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଫେରିଲା ଜୀବନ

ଅଲ୍ଲୀଗଡ଼, ୨୩।୪ : ଆଜିକାର ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଚିତ୍ର ତଥା ଅଲୌକିକ ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ, ଯାହାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ବିଜ୍ଞାନଶାସ୍ତ୍ର ସମର୍ଥ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଅଲ୍ଲୀଗଡ଼ ଅତରୌଲିସ୍ଥିତ କିରଥଲ ଗାଁରେ ଘଟିଛି।

ଚିରନିଦ୍ରାରେ ପୃଥିବୀର ବୟସ୍କା ମହିଳା

ଚିରନିଦ୍ରାରେ ପୃଥିବୀର ବୟସ୍କା ମହିଳା

ଟୋକିଓ, ୨୨।୪ : ଦକ୍ଷିଣ ଜାପାନର କିକାଇ ସହରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୃଥିବୀର ବୟସ୍କା ମହିଳା ନାବି ତାଜିମାଙ୍କର ୧୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ଗତ ଜାନୁୟାରୀଠାରୁ ସେ ହସ୍ପିଟାଲ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେ ୧୯୦୦ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟମାସରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ୧୬୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି।