ରାଜ୍ୟ |

ରକ୍ଷାବନ୍ଧନରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲା ଉତ୍କଳ ବାଳାଶ୍ରମ

ରକ୍ଷାବନ୍ଧନରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲା ଉତ୍କଳ ବାଳାଶ୍ରମ
ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୬।୮: ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ। ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ସ୍ନେହ ଶ୍ରଦ୍ଧାର ପର୍ବ। ଏହି ପବିତ୍ର ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ଉତ୍କଳ ବାଳାଶ୍ରମ ଅନ୍ତେବାସୀ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ଲାଗି ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି।  ଧରିତ୍ରୀ ଓ ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବାଳାଶ୍ରମର କୁନି କୁନି ଭାଇଭାଉଣୀମାନେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ଦାସ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଲେ ଯେ, ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ୍‌ର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ସମାଜ ଲାଗି କ୍ଷତିକାରକ। ଆମ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ପରିବେଶର ପ୍ରଦୁଷଣ ଏହା ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ସାଜିଛି। ପୁରୀ ସହରରେ ବର୍ଷା ସମୟରେ ବଡଦାଣ୍ଡ ତଥା ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଜମି ରହୁଥିବା ପାଣି ଲାଗି ଏହା ଅନ୍ୟତମ କାରଣ। ଏଣୁ ଆମେ ଆଜିଠାରୁ ସଂକଳ୍ପ ନେବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଓ ପଲିଥିନର ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା। ଏ ଦିଗରେ ପିଲାଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ବିନୋଦ ପଣ୍ଡା, ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମନୋଜ ତ୍ରିପାଠୀ, ବାଳାଶ୍ରମ ତତ୍ତ୍ବାବଧାରକ ସାରଙ୍ଗ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ଇନର ୱିଲ କ୍ଲବର ସଭାପତି ବନ୍ଦନା ରାୟ, ସମ୍ପାଦକ ବାସନ୍ତି ତ୍ରିପାଠୀ, ମଧୁସ୍ମିତା ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଭାତୀ ମହାପାତ୍ର ଓ ସରୋଜିନୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସମେତ ବାଳାଶ୍ରମର ସମସ୍ତ ଅନ୍ତେବାସୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। କୁନି କୁନି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ପଲିଥିନକୁ ନା’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଦାବି

କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଦାବି

ପୁରୀ ଅଫିସ୍‌, ୨୫।୯: ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନସୂଚକ ମନ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ବଳିତ ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ଭିଡିଓରେ କୃଷି ଓ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀ ଅସମ୍ମାନଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମରିସସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମରିସସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୫।୯: ମରିସସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଜକେଶ୍ୱର ପୂର଼୍ୟାଗ ସପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । 

ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହରେ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗ: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଲେ ଅନ୍ତେବାସୀ

ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହରେ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗ: ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଲେ ଅନ୍ତେବାସୀ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୫।୯: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଜୁଭେନାଇଲ ଜେଲ(ବାଳ ସୁଧାର ଗୃହ)ରେ ପ୍ରାୟ ୭୯ ପିଲା ରହୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଛି। 

 ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୫।୯-
ବରଗଡ଼ ବ୍ଲକ କଲୋନୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ କେ. ଶାରଦା ପାତ୍ର(୪୮)ଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ ରହୁଥିବା ସରକାରୀ କ୍ବାର୍ଟର ଛାତରେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ତେବେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ନା ଏହା ପଛରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣ ରହିଛି, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ । ସ୍ବର୍ଗତା ପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଲଡ଼ୁ କିଶୋର ବେହେରା ସ୍ଥାନୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଛନ୍ତି। ଉଭୟେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଏବଂ ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦମ୍ପତି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ଏଠାରେ ରହି ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିଲେ। ଗତ ୨୦୧୩ ଜାନୁୟାରୀ 

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ପ୍ରସଙ୍ଗ: କୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ଓକିଲ

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ ଦାବି ପ୍ରସଙ୍ଗ: କୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ଓକିଲ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୫।୯-
ପଶ୍ଚିମଓଡ଼ିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ସ୍ଥାପନ ଦାବି  ଜୋର ଧରି ବସିଛି।  ଏହି କ୍ରମରେ ଗତ ୧୮ତାରିଖରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖି ଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାରରୁ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ କୋର୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓକିଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଏବଂ ଏହି ଧାରଣା ଜାରି ରହିବ। ସେହିପରି ଗତ ୨୦ତାରିଖ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ସଭ୍ୟବୃନ୍ଦ ନୀରବ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯାଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।  ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର ସଭାପତି 

ବିବାହ ପାଇଁ ମନା କରିବାରୁ ପ୍ରେମିକଙ୍କ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ପ୍ରେମିକା

ବିବାହ ପାଇଁ ମନା କରିବାରୁ ପ୍ରେମିକଙ୍କ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟିଲେ ପ୍ରେମିକା

ଲୋଇସିଂହା, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କନ୍ଦାଜୁରୀ ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବତୀ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ଡ଼ାକି ବ୍ଲେଡ଼ରେ ତାଙ୍କ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ  ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଲୋଇସିଂହା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। କନ୍ଦାଜୁରୀ ଗ୍ରାମର ପାଇକଲାଲ ଶିକ୍କାଙ୍କ ପୁଅ ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ବସ୍ତିର ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ଉଭୟଙ୍କ ପରିବାର ଏକଥା ଜାଣିଥିଲେ। ତେବେ ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନଙ୍କ ବିବାହ ଅନ୍ୟତ୍ର କରିବାକୁ ତାଙ୍କ 

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପିକେଟିଂ ଆରମ୍ଭ

ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦ: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପିକେଟିଂ ଆରମ୍ଭ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୫।୯: କଟକରେ ପୋଲିସ-ଆଇନଜୀବୀ ବିବାଦକୁ ମାସେ ପୂରିବାକୁ ବସିଲାଣି। ହେଲେ ଏଯାଏ ବିବଦର କୌଣସି ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ବାହାରିପାରିଲା ନାହିଁ। 

ରାସ୍ତା ଖରାପ, ଗାଁକୁ ଆସି ପାରିଲାନି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ: ଦେଢ କି.ମି. ଭାରରେ ବୁହା ହେଲେ ମହିଳା

ରାସ୍ତା ଖରାପ, ଗାଁକୁ ଆସି ପାରିଲାନି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ: ଦେଢ କି.ମି. ଭାରରେ ବୁହା ହେଲେ ମହିଳା

ଜୁନାଗଡ,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ରାସ୍ତା ଖରାପ ଯୋଗୁ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ଗାଁରେ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ପାରିବାରୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭାରରେ ବୋହି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଉଥିବା ଭଳି ଏକ ଘଟଣା ସୋମବାର କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ମୁଣ୍ଡରାଗୁଡା ପଞ୍ଚୟାତ କଣ୍ଡ୍ରିପଦର (କଲକପଦର) ଗ୍ରାମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 
ସୋମବାର ପ୍ରତ୍ୟୁଷରେ ଏହି ଗ୍ରାମର ମୋହନ ପଟେଲଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଞ୍ଜୁଳାଙ୍କୁ ପ୍ରସବ ବେଦନା ହେବାରୁ ୧୦୨ ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ଫୋନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ୧୦୨ ଗାଡି ମୁଣ୍ଡରାଗୁଡା 

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ବାଗୁଲି ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ବାଗୁଲି ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ

ବଡ଼ସାହି,୨୫।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ବାଗୁଲି ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ବିଶ୍ବନାଥ ସାହୁଙ୍କ ବାରିପଦାସ୍ଥିତ ବାସଭବନ ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି।  

ଉଡାନ୍‌ର ମଜା ନେଲେ ୪ ଯାତ୍ରୀ: ଅଫ୍‌ଲାଇନରେ ଟିକଟ୍‌ ବୁକିଂ; ସପ୍ତାହରେ ଉଡ଼ିବ ୬ ଦିନ

ଉଡାନ୍‌ର ମଜା ନେଲେ ୪ ଯାତ୍ରୀ: ଅଫ୍‌ଲାଇନରେ ଟିକଟ୍‌ ବୁକିଂ; ସପ୍ତାହରେ ଉଡ଼ିବ ୬ ଦିନ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୫।୯- ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଉଡାନ୍‌ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରଥମ ବିମାନ ସୋମବାର ପହଞ୍ଚି ଥିଲା। ସକାଳ ୭ଟାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ବାହାରିଥିବା ଏହି ବିମାନ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ସକାଳ ୭.୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ୪ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ବାହାରିଥିବା ଏୟାର ଓଡ଼ିଶାର ବିମାନ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଡାନ ଯାତ୍ରାରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ କୌଣସି ଯାତ୍ରୀ ରାୟପୁର ଯାଇ ନ ଥିଲେ। ବିମାନରେ ବସିଥିବା ୪ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ରାୟପୁର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟିକଟ୍‌ 

ପୋଲିସ ପୋଷାକରେ କଳାଦାଗ: ଥାନାକୁ ଆସିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ଏଏସ୍‌ଆଇ

ପୋଲିସ ପୋଷାକରେ କଳାଦାଗ: ଥାନାକୁ ଆସିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ଏଏସ୍‌ଆଇ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୫।୯-
ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପୋଲିସକୁ ବିବାଦ ପିଛା ଛାଡ଼ୁନି। ପୁଣିଥରେ ଜିଲା ପୋଲିସର ଖାକିବର୍ଦ୍ଦିରେ ଲାଗିଛି କଳାଦାଗ। ଏକ ପାରିବାରିକ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଥାନାକୁ ଆସିଥିଲେ ଜଣେ ମହିଳା ।  ହେଲେ ଏହି ସୁଯୋଗରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ  ଜଣେ ପୋଲିସ ଏଏସ୍‌ଆଇ କହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବରପାଲି ଥାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଏଏସ୍‌ଆଇ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ସଂପୃକ୍ତା ମହିଳା ।  ସେ ଏ  ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସୋମବାର ବରଗଡ଼ ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏସ୍‌ପି ମୁକେଶ କୁମାର ଭାମୁ 

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପିତୃ ପକ୍ଷ

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପିତୃ ପକ୍ଷ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୫।୯: ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପିତୃ ପକ୍ଷ। ମହୋଦଧି ସମେତ ସବୁ ତୀର୍ଥ ପୁଷ୍କରିଣୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ  ହୋଇଉଠିଛି। ପିତୃ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ତିଳ ତର୍ପଣ ଦେବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚତୀର୍ଥରେ ଆରମ୍ଭ  ହୋଇଛି ସଜବାଜ।