ଫୁରସତ |

ଗାଁ- ଯେଉଁଠି ଗଛରେ ବନ୍ଧାଯାଏ ରାଖୀ

     ଗାଁ- ଯେଉଁଠି ଗଛରେ ବନ୍ଧାଯାଏ ରାଖୀ
ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଓ ପ୍ରକୃତିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ତାହା ସୁଫଳ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ତେବେ ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁଠିକାର ଲୋକେ ପରିବେଶକୁ ନେଇ ବେଶ୍‌ ସଚେତନ। ସେଇଥିପାଇଁ ତ ନିଜେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଏକ ଜଙ୍ଗଲ। ଆଉ ସମୟ ବାହାର କରି ତା’ର  ସେବା, ଯତ୍ନ ବି କରୁଛନ୍ତି। ଏଇ ଗାଁଟି ହେଉଛି ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ, କେନ୍ଦୁଢିପି ପଞ୍ଚାୟତର କେନ୍ଦୁଢିପି। ୩୧୪ ପରିବାର ବିଶିଷ୍ଟ  ଏହି ଗାଁର ଲୋକେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଗାଁ ନିକଟସ୍ଥ ଟାଙ୍ଗରା ପାହାଡ଼କୁ ସବୁଜିମାରେ ଭରିଛନ୍ତି। ଆଉ ନିଜ ହାତରେ ଗଢିଥିବା ଜଙ୍ଗଲକୁ ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଠେଙ୍ଗା ପାଳି କରି ଜଗିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି । ୫ରୁ ୬ ଜଣ ଗ୍ରାମବାସୀ ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଗନ୍ତି। ସନ୍ଧ୍ୟା ନଇଁଲେ କାଳେ ଅନ୍ଧାରର ଫାଇଦା ନେଇ ଜଙ୍ଗଲର କେଉଁଠି କାଠ ମାଫିଆଙ୍କ ଲୁଟ ଚାଲିଥିବ ତାକୁ ତଦାରଖ କରିବାକୁ ଗାଁର କିଛି ମୁଖିଆ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଏମିତି ପ୍ରତିଦିନ ଜାରି ରହେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଗଛ ପ୍ରତି ନିଜର ଭଲ ପାଇବା ଜଣାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗହ୍ମାପୂର୍ଣ୍ଣିମା (ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ)ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ନିଆରା ପର୍ବ। ଆଖପାଖ ୫ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରୁ ଲୋକମାନେ ପାହାଡ଼କୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ଥିବା ଶୁକ୍ରମଲ୍ଲୀ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଗଛର ଯତ୍ନ ନେବା ସହ ନିଜର ସ୍ନେହ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଗଛରେ ରାଖୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି। ଗ୍ରାମ ସଭାପତି ଅକ୍ରୂର ବେହେରା କହନ୍ତି,”ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗହ୍ମାପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଦର୍ପନାରାୟଣପୁର, ଖତିଆ, କାକଲମା, ବୁନ୍ଦାପଲ୍ଲୀ, କେନ୍ଦୁଢିପି,  ଖଇରପଟି ପ୍ରଭୃତି ଗ୍ରାମର ଲୋକମାନେ ପାହାଡ଼କୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ପର୍ବ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଭୋଜି ଭାତ କରି ଖାଇବା ସହ ଗଛରେ ରାଖୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି।  ବାଜା ବଜାଇ ପାହାଡ଼କୁ ଯାଆନ୍ତି, ପରିବେଶ ପୂରା ଭକ୍ତିମୟ ହୋଇପଡେ। ଭକ୍ତି ଓ ବୃକ୍ଷ ପ୍ରେମରେ ବନ୍ଧା ଏହି ପର୍ବ ସତରେ ନିଆରା।’  ଗ୍ରାମର ଚରଣ ସାହୁ କହନ୍ତି, ‘ଗାଁ ଲୋକଙ୍କର ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ଭଲ ପାଇବା ଏହି ପର୍ବରୁ ବାରି ହୋଇପଡେ। ସମସ୍ତେ ଗଛକୁ ରାଖୀ ବାନ୍ଧି ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାର ପ୍ରତିଜ୍ଞା ନିଅନ୍ତି। ଏହି ପର୍ବ ଓ ପାହାଡ ଉପରେ ବିରାଜମାନ ଦେବୀଙ୍କ ମହିମା ଯେମିତି ଅପାର ଏଠାରେ ଥିବା ଏକ ଚମତ୍କାରୀ ପାଣି କୁଣ୍ଡର କଥା ବି ନିଆରା। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଋତୁରେ ପାଣି ରହେ। କେତେବେଳେ ପାଣି କମେ ନାହିଁ କି ପାଣିର ଗଭୀରତା ମାପିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼େ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏହି ସ୍ଥାନ ପ୍ରତି ଯଦି ସରକାରଙ୍କ ନଜର ପଡନ୍ତା ଓ ତା’ର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଆନ୍ତା ତେବେ ଗ୍ରାମବାସୀ ବେଶ୍‌ ଉପକୃତ ହୁଅନ୍ତେ।’
- ରଞ୍ଜନ କୁମାର ପ୍ରଧାନ 
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଫିଟ୍‌ ରହିବା ଲାଗି ଯେଉଁଠି ଯୋଗ କରିବା ସହ ବିୟର୍‌ ପିଅନ୍ତି ଲୋକେ

ଫିଟ୍‌ ରହିବା ଲାଗି ଯେଉଁଠି ଯୋଗ କରିବା ସହ ବିୟର୍‌ ପିଅନ୍ତି ଲୋକେ

ଫିଟ୍‌ ରହିବା ପାଇଁ ଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ବିୟର ଶରୀର ଲାଗି କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ହେଲେ ଜର୍ମାନୀର ଏକ ଯୋଗ ସେଣ୍ଟରରେ ଲୋକେ ଯୋଗ କରିବା ସହିତ ବିୟର ପିଇଥାନ୍ତି। 

ଏଠି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିପାରନ୍ତି କିଶୋର

ଏଠି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିପାରନ୍ତି କିଶୋର

ପପୁଆ ନିଉ ଗିନିରେ ରହିଛି ଏକ ଅଜବ ପରମ୍ପରା। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଆଦିବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ କୌଣସି ବାଧା ନାହିଁ। ଯିଏ ଯେଉଁଠି ଯେତେବେଳେ ଚାହିଁଲେ ନିଜ ସାଥୀ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିପାରିବେ। 

କେବଳ ଅନ୍ତର୍ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ଯେଉଁ ମଲ୍‌କୁ ଶପିଂ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି ମହିଳା

କେବଳ ଅନ୍ତର୍ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ଯେଉଁ ମଲ୍‌କୁ ଶପିଂ ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତି ମହିଳା

ବ୍ରିଟେନରେ ରହିଛି ଏମିତି ଏକ ଶପିଂ ମଲ୍‌ ଯେଉଁଠି ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଅନ୍ତର୍ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ଆସିଥାଆନ୍ତି। ବ୍ରିଟେନର ଏସେକ୍ସରେ ଥିବା ଲେକ୍‌ସାଇଡ୍‌ ଶପିଂ ମଲ୍‌ରେ ଏଭଳି ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

ଏମିତି ଏକ ସ୍କୁଲ ଯେଉଁଠି ପଢନ୍ତି କେବଳ ଯାଆଁଳା ପିଲା

ଏମିତି ଏକ ସ୍କୁଲ ଯେଉଁଠି ପଢନ୍ତି କେବଳ ଯାଆଁଳା ପିଲା

ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢିବାକୁ ସେମିତି କିଛି ବାରଣ ନ ଥାଏ। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବାଳକ ବାଳିକାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଅଲଗା ଅଲଗା କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସ୍କୁଲରେ ଜାତି ଧର୍ମ ବର୍ଣ୍ଣର କୌଣସି ବାଛ ବିଚାର ନ ଥାଏ। 

ଗୋବର ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜାରେ ମନୋବାଞ୍ଛା ହୁଏ ପୂରଣ

ଗୋବର ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜାରେ ମନୋବାଞ୍ଛା ହୁଏ ପୂରଣ

ଗାଈ ଗୋବରରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମା ନିର୍ମାଣ କରି ପୂଜା କଲେ ସମସ୍ତ ମନୋବାଞ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି। ଗୋବରରେ ସାକ୍ଷାତ୍‌ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। 

ପ୍ରେମରେ ଦିଏ ସଫଳତା: ଶୁକ୍ର ପର୍ବତର ତ୍ରିଶୂଳ ଚିହ୍ନ

ପ୍ରେମରେ ଦିଏ ସଫଳତା: ଶୁକ୍ର ପର୍ବତର ତ୍ରିଶୂଳ ଚିହ୍ନ

ହାତରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବତ ରହିଛି। ଏସବୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଗ୍ରହକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥାନ୍ତି। ବୁଢ଼ା ଆଙ୍ଗୁଠି ତଳେ ଥିବା କ୍ଷେତ୍ର ଶୁକ୍ର ମହାଗ୍ରହଙ୍କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥାଏ। ଏଠାରେ ତ୍ରିଶୂଳ ଆକୃତିର ଚିହ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍‌ କରିବା ସହିତ ପ୍ରେମରେ ସଫଳତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। 

ଯେଉଁଠି ପଥର ଗାଏ ଗୀତ...

ଯେଉଁଠି ପଥର ଗାଏ ଗୀତ...

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୁଣେ ସହରରେ ରହିଛି ଏକ ପ୍ରକାର ପଥର। ଏହାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କଲେ ସଂଗୀତର ମଧୁର ସ୍ବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ।

ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତ ରଖେ  କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଯୋଗ

ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତ ରଖେ କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଯୋଗ

କୁଣ୍ଡଳିନୀ ଯୋଗ ମନ, ଶରୀର ଓ ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ରିୟକୁ ମିଳିତ କରି ଆତ୍ମାକୁ ପରମାତ୍ମାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଡ଼ିଥାଏ। 

ସାଟେଲାଇଟ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା

ସାଟେଲାଇଟ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ନାସା ସାଟେଲାଇଟ୍‌  ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ବରଫର ସ୍ପଷ୍ଟ ଫଟୋଚିତ୍ର ପ୍ରେରଣ କରିଛି। ଏହା ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାର ବରଫ ପାହାଡର ଉଚ୍ଚତା ମାପ କରିପାରିବ ବୋଲି ଆମେରିକାର ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇପାରୁଥିବା ଡ୍ରୋନ୍‌

ସଙ୍କୁଚିତ ହୋଇପାରୁଥିବା ଡ୍ରୋନ୍‌

ଜେନେଭା: ସୁଇଜରଲାଣ୍ଡସ୍ଥିତ ଇକୋଲ ପଲିଟେକନିକ୍‌ ଫେଡେରାଲେ ଡି ଲାଉସାନେ ଏବଂ ଜ୍ୟୁରିକ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକମାନେ ଏକ ଡ୍ରୋନ୍‌ ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

୬୫୦ କୁଆଁରୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ଏଲିଜାବେଥ୍‌ ବାଥରୀ

୬୫୦ କୁଆଁରୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ଏଲିଜାବେଥ୍‌ ବାଥରୀ

ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠା ଓଲଟାଇଲେ ଅନେକ ଭୟଙ୍କର ତଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡିଥାଏ। ଅନେକ ଶାସକ ପ୍ରଜାଙ୍କ ଉପରେ କରୁଥିବା ଅକଥନୀୟ ଅତ୍ୟାଚାର ସମ୍ପର୍କରେ ଶୁଣିଲେ ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରୀ ଉଠିଥାଏ। ହଙ୍ଗେରୀରେ ପଞ୍ଚଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏଭଳି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣିଲେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସଞ୍ଚାର ହୋଇଥାଏ।

ଶନିମହାଗ୍ରହଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ଲାଗି କରନ୍ତୁ ଘୋଡ଼ାନାଲ ପ୍ରୟୋଗ

ଶନିମହାଗ୍ରହଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ଲାଗି କରନ୍ତୁ ଘୋଡ଼ାନାଲ ପ୍ରୟୋଗ

ମଣିଷ ଜୀବନରେ ନାନାପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଏହାର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ତଥା ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ଘୋଡ଼ାନାଲର ଉପଯୋଗ ବେଶ୍‌ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ।