ଖେଳ |

କୋହଲି-ରାହାନେଙ୍କ ଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି

କୋହଲି-ରାହାନେଙ୍କ  ଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି

ନଟିଂହାମ୍‌ ୧୯ା୮-ଟ୍ରେଣ୍ଟବ୍ରିଜ୍‌ଠାରେ ଶନିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟେଷ୍ଟରେ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି ଯୋଗୁ ଭାରତ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍କୋର ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛି। ଦଳ ପ୍ରଥମ ଦିବସ ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା  ୬ ଉଇକେଟ ବିନିମୟରେ ୩୦୭ ରନ କରିଛି। ରିଷଭ ପନ୍ତ ୨୨ରନ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି। 
ଟସ୍‌ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଭାରତଠାରୁ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  ଦଳ ଏକଦା  ବିନା କୌଣସି ଉଇକେଟରେ ୬୦ ରନ କରିଥିଲା। ମାତ୍ର କ୍ରିସ୍‌ ଓକ୍ସଙ୍କ ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ ଯୋଗୁ ଆଉ ୨୨ରନରେ ଭାରତ ୩ଟି ଉଇକେଟ ହରାଇଥିଲା।  ଦଳର ସ୍କୋର ୬୦ ଥିବାବେଳେ ଓପନର ଶିଖର ଧାଓ୍ବନ  (୩୫) ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି ଭାବେ ଆଉଟ ହୋଇ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ। ସେ ଓକ୍ସଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ ଜୋସ୍‌ ବଟଲରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାଚ ଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଭାରତର ସ୍କୋର ୬୫ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଇକେଟର ପତନ ଘଟିଥିଲା। ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ବଲ୍‌କୁ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଓକ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଲବିଡବ୍ଲ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା ପୁଣି ଓକ୍ସଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଡିଲ ରସିଦଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାଚ ଆଉଟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ୩୧ ବଲ୍‌ରେ ମାତ୍ର ୧୪ ରନ କରିଥିଲେ। ଭାରତ ୮୨ ରନରେ ୩ଟି ଉଇକେଟ ହରାଇ ସାରିଥିଲା। ତେବେ ଚତୁର୍ଥ ଉଇକେଟରେ ଅଧିନାୟକ କୋହଲି ଓ ରାହାନେଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫୯ ରନର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଗୀଦାରି ହୋଇଥିଲା। ରାହାନେ କ୍ରିସ୍‌ ବ୍ରଡ୍‌ଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ  ଆଲିଷ୍ଟର କୁକ୍‌ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାଚ ଆଉଟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ୮୧ ରନ (୧୩୧ ବଲ୍‌, ୧୨ ଚୌକା) କରିସାରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପରେ କୋହଲିଙ୍କ  ସହିତ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଯୋଡ଼ିଙ୍କ ଭାଗୀଦାରି ବେଶୀ ସମୟ ତିଷ୍ଠି ପାରି ନ ଥିଲା। କୋହଲି ୯୭ ରନ (୧୫୨ ବଲ୍‌, ୧୧ ଚୌକା) କରି ଖେଳୁଥିବାବେଳେ ଆଡିଲ ରସିଦଙ୍କ ବଲ୍‌ରେ ବେନ୍‌ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାଚ ଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। 
  ଏହି ମ୍ୟାଚ ପାଇଁ ଦଳରେ ୩ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ମୁରଲୀ ବିଜୟଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଧାଓ୍ବନ, କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଯଶପ୍ରୀତ ବୁମ୍‌ରା ଏବଂ ଭେଟେରାନ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ରିଷଭ ପନ୍ତ୍‌ ପଦାର୍ପଣ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବା ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦଳରେ ଏକ ମାତ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ସାମ୍‌ କୁରାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ବେନ୍‌ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। 
ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସ୍କୋର
ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ:  ୩୦୭/୬ (କୋହଲି-୯୭, ରାହାନେ-୮୧, କ୍ରିସ୍‌ ଓକ୍ସ-୩/୭୫, ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡ୍‌-୧/୬୪, ଆଡିଲ ରସିଦ-୧/୪୬, ଜେମ୍ସ ଆଣ୍ଡରସନ-୧/୫୨)।

All Right Reserved By

ଖେଳ |

ଏଏଫ୍‌ସି ମହିଳା ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ କ୍ୱାଲିଫାୟର: ପାକିସ୍ତାନକୁ ହରାଇଲା ଭାରତ

ଏଏଫ୍‌ସି ମହିଳା ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ କ୍ୱାଲିଫାୟର: ପାକିସ୍ତାନକୁ ହରାଇଲା ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୯(ପି.ଟି.)- ମଙ୍ଗୋଲିଆର ଉଲାନ ବାତୋରରେ ଚାଲିଥିବା ୧୬ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଏସିଆନ ଫୁଟବଲ କନଫେଡେରେଶନ (ଏଏଫ୍‌ସି) ମହିଳା ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଭାରତ ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୪-୦ ଗୋଲରେ ହରାଇଛି। ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରି ଖେଳିଥିଲା ।

ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ ଜିତିଲା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳ

ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ ଜିତିଲା ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳ

କଲମ୍ବୋ,୧୯।୯- ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍‌ ଜିତିବା ପରେ ଟି୨୦ ସିରିଜରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କାଟୁନାୟାକେସ୍ଥିତ ଏଫ୍‌ଟିଜେ ସ୍ପୋଟର୍‌ସ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳ ୧୩ ରନ୍‌ରେ ଜିତି ନେଇଛି। ବିଜୟୀ ଦଳ ଲାଗି ସ୍ପିନର ପୁନମ ଯାଦବ ୪ ଉଇକେଟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ନିକଟରେ ଅବସର ନେଇଥିବା ପେସର ଝୁଲନ ଗୋସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଟି୨୦ ଫର୍ମାଟରେ ସେ ଭାରତର ସର୍ବାଧିକ ଉଇକେଟ ନେଇଥିବା ବୋଲର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। 

ବିଶ୍ୱ ଜୁନିୟର କୁସ୍ତି: ସାଜନଙ୍କୁ ଐତିହାସିକ ପଦକ

ବିଶ୍ୱ ଜୁନିୟର କୁସ୍ତି: ସାଜନଙ୍କୁ ଐତିହାସିକ ପଦକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୯(ପି.ଟି.)- ସାଜାନ ଭାନଓ୍ବାଲ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଯୋଦ୍ଧା ଭାବେ ବିଶ୍ୱ ରେସଲିଂ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ କ୍ରମାଗତ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ସ୍ଲୋଭାକିଆର ଟ୍ରନାଭାଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଇଭେଣ୍ଟର ୭୭ କିଗ୍ରା ଗ୍ରିକୋ ରୋମାନ ବର୍ଗରେ   ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବ ପାକିସ୍ତାନ

ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବ ପାକିସ୍ତାନ

ଦୁବାଇ,୧୯।୯(ପି.ଟି.)- ଚଳିତ ଏସିଆନ କପ୍‌ରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ହାଇଭୋଲ୍ଟେଜ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳ ଟସ୍‌ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଚଳିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା କ୍ରମାଗତ ୨ୟ ଥର ଲାଗି ଟସ୍‌ ହାରିଛନ୍ତି। 

ଭାରତୀୟ ଜୁନିୟର ହକି ଦଳର ଉପ ଅଧିନାୟକ ଶିଳାନନ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୯(ପି.ଟି.)- ମାଲେସିଆରେ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୬ରୁ ୧୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮ମ ସୁଲତାନ ଅଫ୍‌ ଜୋହର କପ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିଲାଗି ବୁଧବାର ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଜୁନିୟର ହକି ଦଳ ଘୋଷିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ମନ୍ଦୀପ ମୋରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ସହାୟତା ଲାଗି ଓଡ଼ିଶାର ଶିଳାନନ୍ଦ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ଉପ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି

ପାନ ପାସିଫିକ ଓପନ: କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଓସାକା

ପାନ ପାସିଫିକ ଓପନ: କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଓସାକା

ଟୋକିଓ,୧୯।୯(ଏଏଫ୍‌ପି)- ୟୁଏସ୍‌ ଓପନ ଚାମ୍ପିୟନ ନାଓମି ଓସାକା ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ପାନ ପାସିଫିକ ଓପନ କ୍ୱର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଓସାକା ୬-୨, ୬-୧ ସେଟ୍‌ରେ ସ୍ଲୋଭାକିଆର ଡୋମିନିକା ସିବୁଲକୋଭାଙ୍କୁ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କଲେ ସାନିଆ ମିର୍ଜା

ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କଲେ ସାନିଆ ମିର୍ଜା

ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ୧୯।୯: ଏସିଆ କପରେ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ସୁପରହିଟ ମୁକାବିଲା ପୂର୍ବରୁ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଟେନିସ୍‌ ଷ୍ଟାର ସାନିଆ ମିର୍ଜା। 

ଧୋନୀ ୪ର୍ଥ କ୍ରମରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଉଚିତ- ଜାହିର

ଧୋନୀ ୪ର୍ଥ କ୍ରମରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଉଚିତ- ଜାହିର

ମୁମ୍ବାଇ,୧୯।୯- ଭେଟେରାନ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ୪ର୍ଥ କ୍ରମରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ପେସର ଜାହିର ଖାଁ।  

ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ପରିିବର୍ତ୍ତନ

ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ପରିିବର୍ତ୍ତନ

କିଙ୍ଗ୍‌ଷ୍ଟନ,୧୯।୯- ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ ଲାଗି ଘୋଷିତ େଓଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଦଳରେ ପରିିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଆହତ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ଅଲଜାରି ଜୋଶେଫଙ୍କୁ ଦଳରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ଶେର୍ମାନ ଲଓ୍ବେିସଙ୍କୁ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଛି। 

ଛୁରାମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଗଲ୍ଫ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଛୁରାମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଗଲ୍ଫ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସିକାଗୋ,୧୯।୯- ସ୍ପାନିଶ କଲେଜ ଲେଭଲ ଚାମ୍ପିୟନ ଗଲ୍ଫର ସେଲିଆ ବାର୍କୁଇନ ଆରୋଜାମେନାଙ୍କୁ ଛୁରି ମାରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଘର ନ ଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗଲ୍ଫରଙ୍କ ବଲାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଲାଗି ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ଆମେରିକାର ଲୋଓ୍ବା ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ମେସିଙ୍କ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ

ମେସିଙ୍କ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ

ବାର୍ସିଲୋନା,୧୯।୯- ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ସୁପରଷ୍ଟାର ଲିଓନେଲ ମେସିଙ୍କ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ଗୋଲ ବଳରେ ବାର୍ସିଲୋନା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ୍ସ ଲିଗ୍‌ରେ ବିଜୟ ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏଠାରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଘରୋଇ ଦଳ ୪-୦ ଗୋଲରେ ଡଚ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ ପିଏସ୍‌ଭି ଇଣ୍ଡଓଭେନକୁ ହରାଇ ଦେଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ଓପନ୍‌ ଜୁଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରାଜ୍ୟ ଓପନ୍‌ ଜୁଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ା୯-ପାରଦୀପସ୍ଥିତ ମ୍ୟୁନିସ୍‌ପାଲ କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପଠାରେ ରାଜ୍ୟ ଓପନ ଜୁଡୋ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଏବଂ ୨୦୧୮ ପାଇଁ କ୍ୟାଡେଟ୍‌, ଜୁନିୟର ଏବଂ ସିନିୟର  ବିଭାଗରେ ସିଲେକ୍ସନ ଟ୍ରାଏଲ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 
କିସ୍‌, ବରଗଡ଼ ଓ କିସ୍‌ ଯଥାକ୍ରମେ କ୍ୟାଡେଟ୍‌, ଜୁନିୟର ଓ ସିନିୟର କାଟେଗୋରିରେ ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଏହି ଇଭେଣ୍ଟରେ କିସ୍‌ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲା/ୟୁନିଟ୍‌ର ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଖେଳାଳି ଓ ଅଫିସିଆଲ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।