ଫୁରସତ |

ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌କୁ ସକାରାତ୍ମକ ଢଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରାଗଲେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଲାଗି ଏହା ଜ୍ଞାନର ଗନ୍ତାଘର ପାଲଟିଯାଏ, ବିକାଶ ମାର୍ଗ ଖୋଲିଦିଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ନକାରାତ୍ମକ ବ୍ୟବହାର ମଣିଷକୁ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଜୀବନର ଅନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଘଟାଇଥାଏ। ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ଏହାକୁ ମନୋରଞ୍ଜନର ଗନ୍ତାଘର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ। କାରଣ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ଲାଗି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଭରିରହିଛି ଅସଂଖ୍ୟ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌। ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବେଶ୍‌ ମଜା ନେଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଏଭଳି କିଛି ଖେଳ ଯାହାର ପରିଣାମ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁମୁଖକୁ ନେଇଯାଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ଏକ ଜୀବନହରଣକାରୀ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌ ‘ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌’କୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚା।
ଏହି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇ ସାରିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି ତୀବ୍ର ସ୍ବର ଉଠିଲାଣି। ଏହାର ଭୟାବହତାକୁ ଦେଖି ଭାରତ ସରକାର ଏବେ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ର ଲିଙ୍କ୍‌ ହଟାଇବା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ କମ୍ପାନୀକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କାରଣ ଚଳିତବର୍ଷ ଭାରତରେ ଏହି ଖେଳ ନେଇଛି ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ।
ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ କ’ଣ
ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ବା ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେଉଛି ଏକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଗେମ୍‌। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭାରତ, ଚାଇନା, ଆମେରିକା ସମେତ ଏକାଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନିଜର ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିଥିବା ଦାବି କରାଯାଉଛି। ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସାଙ୍ଗକୁ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିସାରିଛି। ଏହି ଖେଳରେ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଜଣେ ପରିଚାଳକ ବା ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଥାଆନ୍ତି। ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୫୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଦୀର୍ଘ ୫୦ ଦିନର ଖେଳ ମଧ୍ୟରେ ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାଆନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଯାହା କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇପାରିବେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲିବା, ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ଚାଲିବା, ଛାତ ଉପରେ ଛିଡ଼ା ହେବା କିମ୍ବା ଡେଇଁବା, ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରୁ ଡେଇଁବା, ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମାନିବାକୁ ଖେଳାଳି ବାଧ୍ୟ। ଏପରି କି ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଶରୀରକୁ କଷ୍ଟ ଦେବା, କ୍ଷତବିକ୍ଷତ କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି। ଖେଳର ସମାପ୍ତିରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ, ଏହା ହେଉଛି ଖେଳର ନିୟମ। ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଶବ୍ଦ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପଡ଼ିଥିବା ତିମି ମାଛ ବା ‘ବିଚ୍‌ଡ ହ୍ବେଲ୍‌’ ଶବ୍ଦରୁ ଆନୀତ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ। ଏଣୁ ଖେଳର ଶେଷରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ।
ରୁଷିଆରୁ ଆରମ୍ଭ
୨୦୧୩ରେ ପ୍ରଥରେ ରୁଷିଆରେ ଏହି ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଖେଳର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏହା ‘ଏଫ୍‌୫୭’ ନାମରେ ଜଣାଥିଲା। ଏହା ଥିଲା ‘ଭିକୋନ୍‌ଟାକ୍ଟେ’ ସୋସିଆଲ୍‌ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ଏକ ତଥାକଥିତ ମୃତ୍ୟୁ ଗୋଷ୍ଠୀର ନାମ। ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଖେଳରେ ୨୦୧୫ରେ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ଏହି ଖେଳକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫିଲିପ୍‌ ବୁଡେଇକିନ୍‌ ନାମକ ଦେଶର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମନସ୍ତତ୍ତ୍ୱବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ର ନିଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବିତାଡ଼ିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଖେଳର ଉଦ୍ଭାବନ ପଛରେ ଫିଲିପ୍‌ ଯାହା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସମାଜକୁ ସଫାକରିବା ଲାଗି ଏହି ଖେଳ ବିଶେଷ ଭାବେ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସମାଜରେ କିଛି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁନିଆରୁ ବିଦା କରିବା ଲାଗି ଏହି ଖେଳ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଫିଲିପ୍‌ ଦୃଢ଼ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ରୁଷିଆରେ ଏକାଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ସାରିଥିଲେ। ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ବିଷୟରେ ଯେତେବେଳେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଏହା ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ଲାଗିଲା।
ରୁଷିଆରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ୧୫ ଜଣ କିଶୋରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଫିଲିପ୍‌ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ରୁଷିଆନ୍‌ ସୁଇସାଇଡ୍‌ ପ୍ରିଭେନ୍‌ଶନ୍‌ ଆକ୍ଟ ଆଧାରରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୩ରେ ରୁଷିଆରେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଖେଳ ଯୋଗୁ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୩୦ରେ ବମ୍ବେର ଅନ୍ଧେରି ଇଷ୍ଟ୍‌ର ଜଣେ ୧୪ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ ସାତ ମହଲା କୋଠା ଉପରୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ସହରରେ ଜଣେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ନିଜ ସ୍କୁଲ୍‌ ଛାତ ଉପରୁ ଡେଇଁବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳ ସହପାଠୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲେ। ଏଭଳି ଚରମ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ର ଜଣକ ଖେଳର ସମସ୍ତ ୫୦ଟି ପାହାଚକୁ ନିଜ ଡାଏରୀରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ୧୨ ଅଗଷ୍ଟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଓ୍ବେଷ୍ଟ ମେଦିନୀପୁର ଜିଲାର ଜଣେ ସ୍ନାତକ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟର କୁନ୍ନୁର ଅଞ୍ଚଳର ସାଓ୍ବନ୍ତ ନାମକ ଜଣେ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଆଇଟିଆଇ ଛାତ୍ର ଗତମାସ ବେକରେ ଦଉଡ଼ି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଫୁରସତ |

ମଙ୍ଗଳରେ ସୁଶୁପ୍ତ ଜୀବନ

ମଙ୍ଗଳରେ ସୁଶୁପ୍ତ ଜୀବନ

ମିଆମି,୧୯।୪: ପୃଥିବୀର ଅନେକ ମରୁଭୂମିରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବର୍ଷା ହୋଇ ନ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ସୁଶୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବେଶରେ ସେଭଳି ଅଣୁଜୀବ ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରିଥାନ୍ତି। ସେହିପରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ସୁଶୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ରହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଆଟାକାମା ମରୁଭୂମିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷରେ ଥରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ।

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଚା’ ବିକିଲେ ଦମ୍ପତି

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଚା’ ବିକିଲେ ଦମ୍ପତି

ନାଗପୁର,୧୯।୪: ଚା’କୁ ଭଲପାଉଥିବା ଓ ଜୀବନରେ କିଛି ଭିନ୍ନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଦମ୍ପତି ଚା’ ଦୋକାନ କରିଛନ୍ତି। ପୂଜା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ନୀତିନ ବିୟାନି ପୁଣେରେ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ।

ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ। ଚଳିତମାସ ଏହାର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷବେଳକୁ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାନ (ଇସ୍ରୋ) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ. ଶିବନ୍‌ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

‘କୁଇନ୍‌ ବି’ ହୋଇପାରେ କାଳ୍ପନିକ ଭାବଧାରା

‘କୁଇନ୍‌ ବି’ ହୋଇପାରେ କାଳ୍ପନିକ ଭାବଧାରା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌,୧୮ା୪: ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଜଣେ ମହିଳା ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ସେ ତାଙ୍କର ଅଧସ୍ତନ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ବୋଲି ଯାହା କୁହାଯାଏ ତାହା ମନଗଢ଼ା। ଏହା ଏକ ସଦ୍ୟତମ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ: ଡେଙ୍ଗୁ ନିରୋଧୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ୍‌ ଔଷଧ

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ: ଡେଙ୍ଗୁ ନିରୋଧୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ୍‌ ଔଷଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮ା୪- ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ। ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଔଷଧ ବଜାରକୁ ଆସିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଟିତଳେ ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବୋମା

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଟିତଳେ ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବୋମା

ହଂସଖାଲି (ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ),୧୮ା୪: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଠାବ ହୋଇଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଅମଳର ବୋମା। ରାଜ୍ୟର ନଦୀୟା ଜିଲାର ହଂସଖାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛୋଟୋ ଚୁପ୍ରିଆ ଗ୍ରାମରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳୁଥିବାବେଳେ ଦୁଇଟି ବୋମା ମାଟିତଳୁ ବାହାରିଛି। ସିଲିଣ୍ଡର ଭଳି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ମାଟିତଳୁ ବାହାରିଥିବା ଦେଖି ଲୋକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

କୃଷି ଅନୁକୂଳର ପର୍ବ

କୃଷି ଅନୁକୂଳର ପର୍ବ

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା । ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷର ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ତୃତୀୟା ତିଥିରେ ଏହି ମହାନ୍‌ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ଆମ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶରେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଅଛି । ସକଳ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ଆଜି ଦିନ ଠାରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ କରା ଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ଏହି ଦିବସଟିକୁ ସମସ୍ତ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଦିବସ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ଅକ୍ଷିମୁଠି ବୁଣିଥାନ୍ତି ।

 ମାଟି ଓ ବିହନ ବିଶୋଧନ

ମାଟି ଓ ବିହନ ବିଶୋଧନ

ରୋଗ, ପୋକ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଆମ ରାଜ୍ୟର ଧାନ, ପନିପରିବା, ତୈଳବୀଜ, ଡାଲିଜାତୀୟ ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଫସଲରେ ମାଟି ଏବଂ ବିହନଜନିତ ରୋଗର ମାତ୍ରା ବହୁଳ ଭାବେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ।

୨୩ ଭାଷାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟୁଛି ରୋବଟ୍‌

୨୩ ଭାଷାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟୁଛି ରୋବଟ୍‌

ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢିବା ବେଳେ ସାଧାରଣତଃ ଟିକେ ଭୟ କରିଥାଆନ୍ତି। କେଉଁଠି କିଛି ଭୁଲ୍‌ ହୋଇଗଲେ ମାଡ କିମ୍ବା ଗାଳି ଖାଇବାର ଭୟ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବେଳେବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଭୟ କରିଥାନ୍ତି।

୯ ଶହ ବର୍ଷ ମରୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ଲୋପ ପାଇଥିଲା ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତା

୯ ଶହ ବର୍ଷ ମରୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ଲୋପ ପାଇଥିଲା ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୪ : ଲଗାତର ୯ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ମରୁଡ଼ି ପଡିବା ଯୋଗୁ ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତା ଲୋପ ପାଇଥିଲା। ଏନେଇ ଖଡ଼ଗପୁର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦଳ ତଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ୪ ହଜାର ୩୫୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସିନ୍ଧୁ ସଭ୍ୟତା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏଠାରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ବର୍ଷା ହୋଇ ନ ଥିଲା।

କାଉଣ୍ଟିଂ ପେନ୍‌ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକ

କାଉଣ୍ଟିଂ ପେନ୍‌ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୪: ଗୋଟିଏ ପଟେ କଶ୍ମୀର ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ଲଢିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡୁଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିନ୍ତୁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଜଣେ ୯ବର୍ଷର ବାଳକ।

ଭାରତୀୟ  ରେଳସେବାକୁ ପୂରିଲା ୧୬୫ ବର୍ଷ

ଭାରତୀୟ ରେଳସେବାକୁ ପୂରିଲା ୧୬୫ ବର୍ଷ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୪ : ଭାରତୀୟ ରେଳସେବାକୁ ୧୬୫ ବର୍ଷ ପୂରିଛି। ୧୮୫୩ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୬ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୩୫ରେ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରଥମ ରେଳସେବା। ପ୍ରଥମକରି ଦେଶର ବୋରିବନ୍ଦର(ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନାଲ)ଠାରୁ ଥାନେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୫ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଳ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ୨୦ଟି ବଗି ଥିଲା।