ଫୁରସତ |

ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌କୁ ସକାରାତ୍ମକ ଢଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରାଗଲେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଲାଗି ଏହା ଜ୍ଞାନର ଗନ୍ତାଘର ପାଲଟିଯାଏ, ବିକାଶ ମାର୍ଗ ଖୋଲିଦିଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ନକାରାତ୍ମକ ବ୍ୟବହାର ମଣିଷକୁ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଜୀବନର ଅନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଘଟାଇଥାଏ। ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ଏହାକୁ ମନୋରଞ୍ଜନର ଗନ୍ତାଘର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ। କାରଣ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ଲାଗି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଭରିରହିଛି ଅସଂଖ୍ୟ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌। ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବେଶ୍‌ ମଜା ନେଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଏଭଳି କିଛି ଖେଳ ଯାହାର ପରିଣାମ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁମୁଖକୁ ନେଇଯାଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ଏକ ଜୀବନହରଣକାରୀ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌ ‘ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌’କୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚା।
ଏହି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇ ସାରିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି ତୀବ୍ର ସ୍ବର ଉଠିଲାଣି। ଏହାର ଭୟାବହତାକୁ ଦେଖି ଭାରତ ସରକାର ଏବେ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ର ଲିଙ୍କ୍‌ ହଟାଇବା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ କମ୍ପାନୀକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କାରଣ ଚଳିତବର୍ଷ ଭାରତରେ ଏହି ଖେଳ ନେଇଛି ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ।
ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ କ’ଣ
ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ବା ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେଉଛି ଏକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଗେମ୍‌। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭାରତ, ଚାଇନା, ଆମେରିକା ସମେତ ଏକାଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନିଜର ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିଥିବା ଦାବି କରାଯାଉଛି। ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସାଙ୍ଗକୁ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିସାରିଛି। ଏହି ଖେଳରେ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଜଣେ ପରିଚାଳକ ବା ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଥାଆନ୍ତି। ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୫୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଦୀର୍ଘ ୫୦ ଦିନର ଖେଳ ମଧ୍ୟରେ ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାଆନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଯାହା କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇପାରିବେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲିବା, ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ଚାଲିବା, ଛାତ ଉପରେ ଛିଡ଼ା ହେବା କିମ୍ବା ଡେଇଁବା, ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରୁ ଡେଇଁବା, ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମାନିବାକୁ ଖେଳାଳି ବାଧ୍ୟ। ଏପରି କି ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଶରୀରକୁ କଷ୍ଟ ଦେବା, କ୍ଷତବିକ୍ଷତ କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି। ଖେଳର ସମାପ୍ତିରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ, ଏହା ହେଉଛି ଖେଳର ନିୟମ। ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଶବ୍ଦ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପଡ଼ିଥିବା ତିମି ମାଛ ବା ‘ବିଚ୍‌ଡ ହ୍ବେଲ୍‌’ ଶବ୍ଦରୁ ଆନୀତ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ। ଏଣୁ ଖେଳର ଶେଷରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ।
ରୁଷିଆରୁ ଆରମ୍ଭ
୨୦୧୩ରେ ପ୍ରଥରେ ରୁଷିଆରେ ଏହି ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଖେଳର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏହା ‘ଏଫ୍‌୫୭’ ନାମରେ ଜଣାଥିଲା। ଏହା ଥିଲା ‘ଭିକୋନ୍‌ଟାକ୍ଟେ’ ସୋସିଆଲ୍‌ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ଏକ ତଥାକଥିତ ମୃତ୍ୟୁ ଗୋଷ୍ଠୀର ନାମ। ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଖେଳରେ ୨୦୧୫ରେ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ଏହି ଖେଳକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫିଲିପ୍‌ ବୁଡେଇକିନ୍‌ ନାମକ ଦେଶର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମନସ୍ତତ୍ତ୍ୱବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ର ନିଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବିତାଡ଼ିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଖେଳର ଉଦ୍ଭାବନ ପଛରେ ଫିଲିପ୍‌ ଯାହା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସମାଜକୁ ସଫାକରିବା ଲାଗି ଏହି ଖେଳ ବିଶେଷ ଭାବେ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସମାଜରେ କିଛି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁନିଆରୁ ବିଦା କରିବା ଲାଗି ଏହି ଖେଳ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଫିଲିପ୍‌ ଦୃଢ଼ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ରୁଷିଆରେ ଏକାଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ସାରିଥିଲେ। ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ବିଷୟରେ ଯେତେବେଳେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଏହା ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ଲାଗିଲା।
ରୁଷିଆରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ୧୫ ଜଣ କିଶୋରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଫିଲିପ୍‌ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ରୁଷିଆନ୍‌ ସୁଇସାଇଡ୍‌ ପ୍ରିଭେନ୍‌ଶନ୍‌ ଆକ୍ଟ ଆଧାରରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୩ରେ ରୁଷିଆରେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଖେଳ ଯୋଗୁ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୩୦ରେ ବମ୍ବେର ଅନ୍ଧେରି ଇଷ୍ଟ୍‌ର ଜଣେ ୧୪ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ ସାତ ମହଲା କୋଠା ଉପରୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ସହରରେ ଜଣେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ନିଜ ସ୍କୁଲ୍‌ ଛାତ ଉପରୁ ଡେଇଁବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳ ସହପାଠୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲେ। ଏଭଳି ଚରମ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ର ଜଣକ ଖେଳର ସମସ୍ତ ୫୦ଟି ପାହାଚକୁ ନିଜ ଡାଏରୀରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ୧୨ ଅଗଷ୍ଟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଓ୍ବେଷ୍ଟ ମେଦିନୀପୁର ଜିଲାର ଜଣେ ସ୍ନାତକ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟର କୁନ୍ନୁର ଅଞ୍ଚଳର ସାଓ୍ବନ୍ତ ନାମକ ଜଣେ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଆଇଟିଆଇ ଛାତ୍ର ଗତମାସ ବେକରେ ଦଉଡ଼ି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସନ୍ନି ଲିଓନଙ୍କ ମନ୍ଦିର

ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଭାରତର କିଛି କଳାକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଭଗବାନର ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମିତିକି ଏମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମନ୍ଦିର ବି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି।

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଫ୍ୟାଶନରେ ‘ଓଲଟା ଜିନ୍ସ’

ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବେଶଭୂଷା ତଥା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଜିନ୍ସ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ବୋଲି କହିପାରିବା। ଏହା ଭଳିକି ଭଳି ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାରୁ ଯୁବପୀଢ଼ୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଜାଇନର୍‌ମାନେ ନୁଆ ନୂଆ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣାଇଥାନ୍ତି। ନିକଟରେ ଏହି ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଓଲଟା ଜିନ୍ସ।

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସାଥୀ ହେବ ରୋବୋ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗକରି ଏକ ରୋବୋ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ବୟଂକ୍ରିୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ସୈନ୍ୟ ଭଳି ଭଙ୍ଗିମା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିବ। ଆମେରିକୀୟ ଆର୍ମି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟରି (ଏଆରଏଲ୍‌) ଏବଂ କାର୍ନିଏଜ୍‌ ମେଲନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ କରାଯାଇଛି।

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ଗୀତକୁ ନେଇ ଯୁଦ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ: ଭିନ୍ନ ଏକ ଅବତାରରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ମତୁଆଲା କରିଛନ୍ତି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଅପୂର୍ବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ରାଣୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ। ନିଜର ଅପ୍‌କମିଂ ଫିଲ୍ମ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ରେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ ରୂପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅନିଲ କପୁର, ରାଜକୁମାର ରାଓ ଏବଂ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ଅଭିନୀତ ‘ଫନି ଖାନ୍‌’ର ଟ୍ରେଲର୍‌ ଆସିସାରିଛି।

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଶହୀଦ ବାପାଙ୍କ କଫିନ୍‌ ଉପରେ ବସିଲେ ପାଞ୍ଚମାସର ଝିଅ

ଜୟପୁର: କଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ସେନା ଯବାନ ମୁକୁତ୍‌ ବିହାରୀ ମୀନାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ହୃଦୟବିଦାରକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶହୀଦ ମୁକୁତ୍‌ଙ୍କ ମରଶରୀର ଜନ୍ମମାଟି ଲଦାନିଆରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଶେଷକୃତ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥାଏ।

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାଜୁଛନ୍ତି ୨୦୦ ଯବାନ

ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାଜୁଛନ୍ତି ୨୦୦ ଯବାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁରକ୍ଷା ବଳରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଯବାନମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରନ୍ତି। କେତେବେଳେ ସୀମାରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ସହ ଲଢ଼ନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁକାବିଲା କରନ୍ତି। ହିମସ୍ଖଳନ ଓ ଭୂସ୍ଖଳନ ଆଦି ଦୁର୍ଘଟଣାର ସାମ୍ନା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି।

ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ

ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରତ

ସୌଭାଗ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଳେଖ ରହିଛି।

ସମୁଦ୍ରରେ ଶୋଇ ପଢିପାରିବେ ଖବର କାଗଜ

ସମୁଦ୍ରରେ ଶୋଇ ପଢିପାରିବେ ଖବର କାଗଜ

ଇସ୍ରାଏଲର ‘ଡେଡ୍‌ ସି’ ବା ମୃତ ସାଗର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛି ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ। ଖୁବ୍‌କମ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମୁଦ୍ରର ବୈଚିତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

ଲମ୍ବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ମନା

ଲମ୍ବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ମନା

ସଧାରଣତଃ ମୁସଲମାନ୍‌ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଲମ୍ବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାର ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ହେଲେ ଚାଇନାରେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ଚାଇନାର ଶିନଜିଆଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି କିଛି ଭିନ୍ନ ନିୟମ।

ପର୍ନ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଯୁବପିଢି

ପର୍ନ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ଯୁବପିଢି

ଓ୍ବାରଶ: ପୋଲାଣ୍ଡର ନାମୀଦାମୀ ପର୍ନଷ୍ଟାର ନାଟାଲିଆ ଷ୍ଟାର ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବିଗାଡିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦେଖି ଏବେ ପାଗଳ ଯୁବପିଢି। ୨୦୧୮ର ଟପ୍‌ ପର୍ନଷ୍ଟାର ତାଲିକାରେ ନାଟାଲିଆ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି।

ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ

ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ

ଆପଣ କୌଣସି ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଏହାକୁ କିପରି ସମାଧାନ କରିବେ ବାଟ ପାଉ ନାହାନ୍ତି? ତେବେ ଏ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କାରଣ ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇବ ସ୍ମାର୍ଟ ରୋବୋ। ହେଲେ କିପରି ?

ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସାପ

ଓଡ଼ିଶାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ସାପ

ଓଡ଼ିଶାରେ ସାଧାରଣ ଯେତିକି ସାପ ଦେଖାଯାନ୍ତି ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ନାଗ, ତମ୍ପ, ଚିତି, ରଣା, ଚନ୍ଦନ ବୋଡ଼ା(ରସଲ ଭାଇପର), ଧୂଳିଆ ବୋଡ଼ା(ସ’ ସ୍କେଲ୍‌ଡ ଭାଇପର), ଡାଳୁଆ ବୋଡ଼ା(ବାମ୍ବୋ ପିଟ୍‌ ଭାଇପର), ଅହିରାଜ(କିଙ୍ଗ୍‌ କୋବ୍ରା) ଆଦି ବିଷଧର ଅଟନ୍ତି।

Model This Week

ରୂପେଶ