Dharitri News
ଫୁରସତ |

ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌କୁ ସକାରାତ୍ମକ ଢଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରାଗଲେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଲାଗି ଏହା ଜ୍ଞାନର ଗନ୍ତାଘର ପାଲଟିଯାଏ, ବିକାଶ ମାର୍ଗ ଖୋଲିଦିଏ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ନକାରାତ୍ମକ ବ୍ୟବହାର ମଣିଷକୁ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଜୀବନର ଅନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଘଟାଇଥାଏ। ଠିକ୍‌ ସେହିପରି ଏହାକୁ ମନୋରଞ୍ଜନର ଗନ୍ତାଘର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ। କାରଣ ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ଲାଗି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଭରିରହିଛି ଅସଂଖ୍ୟ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌। ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବେଶ୍‌ ମଜା ନେଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଏଭଳି କିଛି ଖେଳ ଯାହାର ପରିଣାମ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁମୁଖକୁ ନେଇଯାଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଭଳି ଏକ ଜୀବନହରଣକାରୀ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌ ‘ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌’କୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚା। ଏହି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଗେମ୍‌ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇ ସାରିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି ତୀବ୍ର ସ୍ବର ଉଠିଲାଣି। ଏହାର ଭୟାବହତାକୁ ଦେଖି ଭାରତ ସରକାର ଏବେ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ର ଲିଙ୍କ୍‌ ହଟାଇବା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ କମ୍ପାନୀକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କାରଣ ଚଳିତବର୍ଷ ଭାରତରେ ଏହି ଖେଳ ନେଇଛି ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ। ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ କ’ଣ ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ବା ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେଉଛି ଏକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଗେମ୍‌। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଭାରତ, ଚାଇନା, ଆମେରିକା ସମେତ ଏକାଧିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନିଜର ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିଥିବା ଦାବି କରାଯାଉଛି। ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସାଙ୍ଗକୁ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିସାରିଛି। ଏହି ଖେଳରେ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଜଣେ ପରିଚାଳକ ବା ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଥାଆନ୍ତି। ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ୫୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଦୀର୍ଘ ୫୦ ଦିନର ଖେଳ ମଧ୍ୟରେ ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାଆନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଯାହା କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇପାରିବେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲିବା, ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ଚାଲିବା, ଛାତ ଉପରେ ଛିଡ଼ା ହେବା କିମ୍ବା ଡେଇଁବା, ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରୁ ଡେଇଁବା, ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମାନିବାକୁ ଖେଳାଳି ବାଧ୍ୟ। ଏପରି କି ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର୍‌ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଶରୀରକୁ କଷ୍ଟ ଦେବା, କ୍ଷତବିକ୍ଷତ କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ କହିଥାନ୍ତି। ଖେଳର ସମାପ୍ତିରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ, ଏହା ହେଉଛି ଖେଳର ନିୟମ। ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଶବ୍ଦ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପଡ଼ିଥିବା ତିମି ମାଛ ବା ‘ବିଚ୍‌ଡ ହ୍ବେଲ୍‌’ ଶବ୍ଦରୁ ଆନୀତ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ। ଏଣୁ ଖେଳର ଶେଷରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ। ରୁଷିଆରୁ ଆରମ୍ଭ ୨୦୧୩ରେ ପ୍ରଥରେ ରୁଷିଆରେ ଏହି ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଖେଳର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏହା ‘ଏଫ୍‌୫୭’ ନାମରେ ଜଣାଥିଲା। ଏହା ଥିଲା ‘ଭିକୋନ୍‌ଟାକ୍ଟେ’ ସୋସିଆଲ୍‌ ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ଏକ ତଥାକଥିତ ମୃତ୍ୟୁ ଗୋଷ୍ଠୀର ନାମ। ବ୍ଲୁ ହ୍ବେଲ୍‌ ଖେଳରେ ୨୦୧୫ରେ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ। ଏହି ଖେଳକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଫିଲିପ୍‌ ବୁଡେଇକିନ୍‌ ନାମକ ଦେଶର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ମନସ୍ତତ୍ତ୍ୱବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ର ନିଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବିତାଡ଼ିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଖେଳର ଉଦ୍ଭାବନ ପଛରେ ଫିଲିପ୍‌ ଯାହା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସମାଜକୁ ସଫାକରିବା ଲାଗି ଏହି ଖେଳ ବିଶେଷ ଭାବେ ଫଳପ୍ରଦ ହେବ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସମାଜରେ କିଛି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁନିଆରୁ ବିଦା କରିବା ଲାଗି ଏହି ଖେଳ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଫିଲିପ୍‌ ଦୃଢ଼ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ରୁଷିଆରେ ଏକାଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ସାରିଥିଲେ। ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ବିଷୟରେ ଯେତେବେଳେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଏହା ଭୌଗୋଳିକ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ଲାଗିଲା। ରୁଷିଆରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ୧୫ ଜଣ କିଶୋରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଫିଲିପ୍‌ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ରୁଷିଆନ୍‌ ସୁଇସାଇଡ୍‌ ପ୍ରିଭେନ୍‌ଶନ୍‌ ଆକ୍ଟ ଆଧାରରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୩ରେ ରୁଷିଆରେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଖେଳ ଯୋଗୁ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୩୦ରେ ବମ୍ବେର ଅନ୍ଧେରି ଇଷ୍ଟ୍‌ର ଜଣେ ୧୪ ବର୍ଷୀୟ ବାଳକ ସାତ ମହଲା କୋଠା ଉପରୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋର ସହରରେ ଜଣେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ନିଜ ସ୍କୁଲ୍‌ ଛାତ ଉପରୁ ଡେଇଁବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳ ସହପାଠୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲେ। ଏଭଳି ଚରମ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ର ଜଣକ ଖେଳର ସମସ୍ତ ୫୦ଟି ପାହାଚକୁ ନିଜ ଡାଏରୀରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ୧୨ ଅଗଷ୍ଟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଓ୍ବେଷ୍ଟ ମେଦିନୀପୁର ଜିଲାର ଜଣେ ସ୍ନାତକ ଛାତ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟର କୁନ୍ନୁର ଅଞ୍ଚଳର ସାଓ୍ବନ୍ତ ନାମକ ଜଣେ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଆଇଟିଆଇ ଛାତ୍ର ଗତମାସ ବେକରେ ଦଉଡ଼ି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

ଫୁରସତ |

ଅନ୍ଧତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ

ଅନ୍ଧତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଏବେ ଅନ୍ଧତ୍ୱରୁ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ମିଳି ପାରିବ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଗବେଷଣା କରିବା ପରେ ଏକ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ପୃଥିବୀରେ ବାର୍ଷିକ ୨୦୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଦୃଷ୍ଟିହୀନତାର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ବିଶ୍ୱ ତାପମାନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି। ତେବେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ଭୌଗୋଳିକ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦର

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦର

ବେଜିଂ,୨୧।୧: ଚାଇନାର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ଦେଖିବା ଲାଗି ଲୋକେ କିଛି ସମୟ ଅଟକି ଯାଉଛନ୍ତି।

ଅସ୍ତିତ୍ୱ  ହରାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ‘ସାତଭାୟାର କଥା’

ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ‘ସାତଭାୟାର କଥା’

ଓଡ଼ିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସାତଭାୟା ଏବେ ଦରିଆ ଆଁ ଭିତରେ ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଅତୀତରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ଭୟଙ୍କର ବାତ୍ୟାର ବିଭିଷିକା ସେଠାର ସ୍ଥାୟୀବାସିନ୍ଦାମାନେ ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତହୋଇ ଅନେକ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟା ଭିତରେ ଦୀର୍ଘ ୪୮ବର୍ଷ ଧରି ଜୀବନ ବିତାଇ ସାରିଲେଣି । ଏମିତିକି ଦୁଇଟି ଗାଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୁଦ୍ର ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହୋଇସାରିଛି । ଦରିଆ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଛୁଆ ସଭିଙ୍କୁ ଭସେଇ ନେଇଛି। ମାତ୍ର ଆଶ୍ରୟପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଆଉ ଏକ ସ୍ଥାନ ଖୋଜା ସରିଛି। କିନ୍ତୁ ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ିବାର ଦୁଃଖ ଅନ୍ୟପଟେ ନୂଆଜାଗାରେ ଥଇଥାନ ଯୋଗୁ ବଦଳିଯିବ ପରିଚୟ । ପୁଣି ଆରମ୍ଭହେବ ନିଆରା ଜୀବନଶୈଳୀ । ସେହି ଗାଁ ସମ୍ପର୍କରେ ....

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ ପ୍ୟାର କିୟା ତୋ ଡରନା କ୍ୟା’ରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅରବାଜ ଖାନ ସଲମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଉଥିବାର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଦୃଶ୍ୟରେ ଅରବାଜ୍‌ ସଲମାନଙ୍କୁ ଘୋଡା ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଠିକ୍‌ ଏପରି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଚାଇନାର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବା ୟୁନ୍ନାନ ଅଞ୍ଚଳ ଜାଓଟାଙ୍ଗ ସହର ରାସ୍ତାରେ। ଗୁରୁବାର ଚାଇନାର ଜଣେ ମା’ ନିଜ ଶିଶୁକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାପାଇଁ ନିଜ ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଥରେ ଅଥବା ଦିନେ ନୁହେଁ ବରଂ ମା’ ଲଗାତାର ତିନିଦିନ ଧରି ଏପରି କରିଆସୁଥିଲେ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଏକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ପରେ ଅବନତି ଦେଖାଯାଉଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷକ ଏକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ୨୫ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ରମଶଃ ଖରାପ ହେଉଥିବାରୁ ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଛୋଟବେଳେ ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ପଣିକିଆ ବା ଇଂରାଜୀରେ‘ମଲଟିପ୍ଲିକେସନ ଟେବୁଲ’ ପଢ଼ିଥିବେ ତ ନିଶ୍ଚୟ। କେହି କେହି ଏହାର ୨୫ଟି ଖନ୍ଦା ମନେରଖିଥାନ୍ତି ତ କେହି ଏହାର କେବଳ ୧୦ ଖନ୍ଦା। ବାକି ଗୁଣନ କରି ମାଲୁମ କରାଯାଇପାରେ। ତେବେ ଥରେ ଭାବି ଦେଖନ୍ତୁ ତ ୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମନେରଖିବା କଥାକୁ। ଅସମ୍ଭବ ତ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଗିବ। ହେଲେ ଜଣେ ଶିଶୁ ଏପରି କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଶାହାରନ୍‌ପୁରରେ ରହୁଥିବା ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ‘ଚିରାଗ’।

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଛୋଟ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ବତଃ ଏହି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଗବେଷକ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି କିଭଳି ଶିଶୁମାନେ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି ସେ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ।

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ସାଧାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ପରିବାର ପ୍ରତି ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା ରହିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନେ ପରିବାରର ପ୍ରତିଟି ଦାୟିତ୍ୱ ଭଲ ଭାବେ ତୁଲାଉଥିବାବେଳେ ଯେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିବା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାନ୍ତି।

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଏବେ ଆଧୁନିକତାର ସ୍ପର୍ଶରେ ଯୌଥ ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଗୋଟିଏରେ ସୀମିତ ରହୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସନ୍ତାନର ଯତ୍ନ ନେବା ସହଜ ହେଉଛି ଓ ତାହାର ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରୁଛି।

ମକରର ମହକ

ମକରର ମହକ

ମାଘର ଶୀତରେ ଆସେ ମକର। ଆଉ ମକର ଆସିଲେ, ଚାରିଆଡେ ଖେଳିଯାଏ ଖୁସିର ଲହରି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଥିବା ତେଲୁଗୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏହାକୁ ପୋଙ୍ଗଲ ବା ସେମାନଙ୍କ ନୂଆ ବର୍ଷ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ମକରକୁ ନେଇ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। କେଉଁଠି ମକର ଚାଉଳ, ପିଠା ଓ ମିଠାରେ ମକରକୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ତ କେଉଁଠି କୁକୁଡ଼ା ଲଢେଇ ମକରର ମାହୋଲକୁ ସରଗରମ କରୁଥିବାବେଳେ ଆଉ କେଉଁଠି ଗୁଡ଼ିଉଡ଼ାରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ମକରକୁ....

ଅଟ୍ରି

ଅଟ୍ରି

ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣପ୍ରସ୍ରବଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ବର୍ଷର ସବୁ ସମୟରେ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଯା’ଆସ ଲାଗି ରହୁଥିଲେ ହେଁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଏଠି ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ।